miejscem świadczenia usług przetwarzania danych, dostarczania informacji oraz usług tłumaczeń świadczonych (...)

miejscem świadczenia usług przetwarzania danych, dostarczania informacji oraz usług tłumaczeń świadczonych na rzecz podmiotów posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium państwa trzeciego, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 29.10.2009r. (data wpływu 02.11.2009r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie miejsca świadczenia usług - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 02.11.2009r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie miejsca świadczenia usług.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

A Sp. z o.o. Oddział w Polsce (dalej: oddział) w ramach prowadzonej działalności świadczy usługi związane z wdrażaniem leków (środków farmakologicznych), planowaniem i realizacją klinicznych badań leków, ewidencjonowaniem, przetwarzaniem danych w ramach badań leków, planowaniem statystycznym, analizą i sporządzaniem raportów statystycznych i klinicznych. Ponadto w ramach prowadzonej działalności oddział świadczy usługę monitorowania badań klinicznych polegających w szczególności na:

  1. zbieraniu danych dotyczących ośrodków badawczych;
  2. planowaniu procesu badań klinicznych;
  3. przekazywaniu badaczom informacji i materiałów;
  4. monitorowaniu procesu pozyskiwania danych z badań;
  5. gromadzeniu wyników badań;
  6. ujmowaniu wyników badań w raporty.

Odbiorcą powyższych usług jest spółka, będąca podatnikiem podatku VAT na terytorium konfederacji szwajcarskiej.

Ponadto w przyszłości oddział planuje świadczyć wyżej wymienione usługi na rzecz podmiotów mających siedzibę w Unii Europejskiej

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy miejscem świadczenia (opodatkowania) usług świadczonych przez oddział na rzecz podmiotów zagranicznych - podmiotów z krajów unii europejskiej, będzie kraj, w którym odbiorca usług posiada swoją siedzibę, zgodnie z art. 27 ust. 4 pkt 3a ustawy o VAT...

Zdaniem Wnioskodawcy:

Oddział stoi na stanowisku, iż świadczone w ramach prowadzonej działalności usługi planowania, realizacji i monitorowania badań klinicznych, jak również analizowania, przetwarzania danych i dostarczania informacji mają charakter usług niematerialnych i opodatkowane są w miejscu, gdzie usługobiorca posiada siedzibę.

Podatek od towarów i usług jest podatkiem o charakterze terytorialnym, co wynika z art. 5 ust. 1 ustawy o VAT. Z kolei z art. 8 ust. 1 tej ustawy wynika, że świadczenie usług to każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, prawnej lub jednostki nieposiadającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów.

Zatem usługi świadczone przez oddział na zlecenie podmiotu zagranicznego stanowią świadczenie usług, kwalifikowane jako świadczenie usług przez podmiot polski na rzecz innego podmiotu niemającego siedziby w Polsce. Mimo terytorialności podatku, niektóre czynności uznawane są za świadczone w innym miejscu, niż miejsce, w którym faktycznie są wykonywane.

Ogólna zasada określająca miejsca świadczenia usług wynika z art. 27 ust. 1 ustawy o VAT, zgodnie, z którym w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsc prowadzenia działalności- miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28.

W tym miejscu należy odnieść się do przepisów unijnych w tym zakresie, tj. art. 56 ust. 1 lit. C dyrektywy, który stanowi, iż miejscem świadczenia usług konsultantów, przetwarzania danych i dostarczanie informacji, wykonywanych na rzecz usługobiorców mających siedzibę poza wspólnotą lub na rzecz podatników mających siedzibę we wspólnocie, ale w innym państwie niż usługodawca, jest miejsce, w którym usługobiorca posiada siedzibę działalności gospodarczej lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, na rzecz którego świadczone są usługi lub, w przypadku ich braku, stałe miejsce zamieszkania lub zwykłe miejsce pobytu.

Wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego, wyżej wskazanego przepisu jest art. 27 ust. 3 w zw. z ust. 4 pkt 3a ustawy o VAT, w odniesieniu do usług wymienionych w art. 27 ust. 4 ustawy o VAT, m.in. takich jak usługi:

1. doradcze, inżynierskie, prawnicze, księgowe oraz usługi podobne do tych usług, w tym w szczególności:

a. usługi doradztwa w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 72.1),

b. usługi doradztwa w zakresie oprogramowania (PKWiU 72.2),

c. usługi prawnicze rachunkowo księgowe badania rynków i opinii publicznej doradztwa w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania (PKWiU 74.1).

d. usługi architektoniczne i inżynierskie (PKWiU 74.2) - z zastrzeżeniem ust. 2 pkt 1,

e. usługi w zakresie badań i analiz technicznych (PKWiU 74.3);

3a. usługi przetwarzania danych, dostarczania informacji oraz usług tłumaczeń

  • miejscem ich świadczenia jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania, o czym stanowi art. 27 ust. 3 ustawy o VAT.

Powyższe ma zastosowanie w odniesieniu do usług świadczonych na rzecz:

  1. osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych nie mających osobowości prawnej, posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium państwa trzeciego, lub
  2. podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium wspólnoty, ale innym niż kraj świadczącego usługę.

Reasumując, miejscem świadczenia usług przetwarzania danych, dostarczania informacji oraz usług tłumaczeń świadczonych na rzecz podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę, jest miejsce gdzie nabywca usługi posiada siedzibę lub stałe miejsce prowadzenia działalności lub stały adres lub stałe miejsce zamieszkania.

Jak wskazano w stanie faktycznym oddział w ramach prowadzonej działalności świadczy usługi planowania, realizacji i monitorowania badań jak również analizowania przetwarzania danych i dostarczania informacji w związku z tym, że świadczone przez oddział usługi mieszczą się w katalogu usług wymienionych w art. 27 ust. 4 ustawy o VAT oraz są świadczone na rzecz podmiotu zagranicznego w innym kraju niż kraj świadczącego usługę, oddział jest zdania, iż miejscem opodatkowania jest miejsce siedziby usługobiorcy.

Takie stanowisko potwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 27 marca 2009 r., sygn. IBPP3/443-100/09/BW stwierdzając: ?w sytuacji, gdy polski podatnik podatku od towarów i usług świadczy usługi, które mogą być uznane za usługi przetwarzania danych i dostarczania informacji na rzecz podmiotów zagranicznych, miejscem świadczenia tych usług jest miejsce gdzie nabywca usługi posiada siedzibę.? Stanowisko to potwierdził również Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 30 kwietnia 2009 r., sygn. IPPP2-443-335/09-2/AS,, jak również w interpretacji indywidualnej z dnia 12 sierpnia 2008 r. sygn. IP-PP2-443-882/08-2/PW.

Prawidłowe zdefiniowanie rodzaju i charakteru świadczonych usług decyduje o miejscu ich świadczenia, co ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego określenia, na terytorium którego państwa dana usługa będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że świadczone przez oddział usługi mają charakter niematerialny oraz są ukierunkowane na gromadzenie i przetwarzanie danych, niezbędnych do opracowania wyników badania klinicznego.

Istotą usług świadczonych przez oddział jest dostarczenie zebranych informacji zlecającemu odnośnie działania, skuteczności i bezpieczeństwa stosowania środków farmakologicznych. Zadaniem oddziału jest zbieranie, przetwarzanie, gromadzenie danych w trakcie prowadzenia badań klinicznych. Mając powyższe na uwadze należy uznać, że usługi te podlegają opodatkowaniu, w kraju, w którym nabywca usługi posiada siedzibę lub miejsce zamieszkania.

Reasumując, przy uwzględnieniu istoty i charakteru świadczonych przez oddział usług na rzecz kontrahentów posiadających siedzibę w państwie trzecim, polegających na zbieraniu danych, planowaniu badań, monitorowania i gromadzenia wyników oraz przekazywaniu informacji, miejscem świadczenia (opodatkowania) usług jest terytorium kraju, w którym usługobiorca posiada swoją siedzibę. Zasada ta będzie miała zastosowanie również w przypadku wyżej wskazanych usług świadczonych przez oddział na rzecz podmiotów mających siedzibę w krajach Unii Europejskiej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Na wstępie należy wskazać, że ustawa z dnia 23 października 2009r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 195 poz. 1504) wprowadza istotne zmiany do ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.). Celem wprowadzonych zmian jest modyfikacja ogólnej zasady dotyczącej miejsca świadczenia usług w transakcjach między podatnikami VAT. Wprowadzone zmiany odnoszą się do opodatkowania świadczenia usług w miejscu konsumpcji.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem VAT podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów, w rozumieniu art. 7 ustawy (art. 8 ust. 1 ww. ustawy).

Zgodnie z art. 28b ust. 1 ustawy miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę lub stałe miejsce zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-4 oraz art. 28e, art. 28f ust. 1, art. 28g ust. 1, art. 28i, 28j i 28n.

Mając na uwadze powołane przepisy oraz przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe należy uznać, że świadczone przez Spółkę usługi planowania, realizacji i monitorowania badań klinicznych, jak również analizowania, przetwarzania danych i dostarczania informacji będą opodatkowane w miejscu, gdzie usługobiorca posiada siedzibę lub stałe miejsce zamieszkania.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika