prawo do odliczenia podatku VAT w związku z wykonywaniem działalności opodatkowanej i niepodlegającej (...)

prawo do odliczenia podatku VAT w związku z wykonywaniem działalności opodatkowanej i niepodlegającej opodatkowaniu

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 20.11.2009 r. (data wpływu 25.11.2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie rozliczenia podatku VAT w związku z wykonywaniem działalności opodatkowanej i niepodlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT ? jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25.11.2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie rozliczenia podatku VAT w związku z wykonywaniem działalności opodatkowanej i niepodlegajacej opodatkowaniu podatkiem VAT.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca (dalej ?M?) jest jednostką organizacyjną Miasta, ma status jednostki budżetowej, prowadzi sprzedaż opodatkowaną a uzyskane dochody przekazuje na rachunek budżetu.

M dokonuje odpłatnego świadczenia usług podlegających opodatkowaniu w zakresie:

  • udostępnienia obiektów sportowych na zasadzie wykupienia wstępu poprzez zakup np. karnetów, biletów,
  • najmu sali sportowej, boiska piłkarskiego lub innego obiektu sportowego,
  • wypożyczania sprzętu sportowego, np. łyżew.

Niebawem ośrodek będzie również świadczył usługi w zakresie:

  • udostępnienia krytej pływalni na zasadzie wykupienia wstępu poprzez zakup karnetów, biletów,
  • odpłatnego prowadzenia zajęć nauki pływania dla dzieci młodzieży i dorosłych.

Administrowane przez M obiekty i urządzenia sportowe takie jak:

  • stadion sportowy;
  • boisko wielofunkcyjne;
  • korty tenisowe;
  • sala sportowa;
  • obiekt sportowo-rekreacyjny;

są również za zgodą Burmistrza Miasta udostępniane nieodpłatnie:

  1. w przypadku organizacji zawodów sportowych imprez rekreacyjno-sportowych lub kulturalnych ważnych dla promocji Miasta
  2. obiekty: stadion sportowy, boisko wielofunkcyjne, pomieszczenia w siedzibie M wraz z urządzeniami i wyposażeniem w przypadku korzystania z nich przez uczniów szkół i innych placówek oświatowych prowadzonych na terenie Miasta przez inne jednostki samorządu terytorialnego oraz Towarzystwo S.

  3. obiekt sportowo-rekreacyjny (kryta pływalnia lodowisko) w przypadku korzystania z nich przez dzieci i młodzież do lat 18 pochodzące z rodzin korzystających z opieki społecznej udzielanej przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej oraz jednostki organizacyjne Miasta dla zorganizowania zajęć o charakterze rekreacyjno-sportowym i rozgrywek szkolnych.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy M ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług...
  2. Mając na uwadze fakt wykonywania podstawowych zadań statutowych przez jednostkę, m.in. poprzez nieodpłatne udostępnianie bazy rekreacyjno-sportowej niektórym podmiotom - zgodnie z Uchwałą Rady Miasta, jak należałoby kwalifikować takie czynności w momencie rozliczania podatku naliczonego...
  3. Jak należy udokumentować czynności nieodpłatnego udostępniania obiektów podmiotom wymienionym w poz. 54 niniejszego wniosku...
  4. Jak traktować imprezy własne: sportowe, rekreacyjne, kulturalne, edukacyjne, które odbywają się na obiektach administrowanych przez M, służą upowszechnianiu, rozwojowi i zaspokajaniu potrzeb społecznych w zakresie szeroko pojętej kultury fizycznej - zgodnie ze statutem M...

Zdaniem Wnioskodawcy

Ad. 1

M jest zarejestrowany jako czynny podatnik VAT, prowadzi faktycznie sprzedaż opodatkowaną podatkiem od towarów i usług na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych z odbiorcami, przysługuje więc prawo do obniżenia kwoty podatku należnego i kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących wydatki związane ze sprzedaż opodatkowaną.

Ad. 2

Czynności polegające na nieodpłatnym udostępnianiu obiektów i urządzeń sportowych podmiotom opisanym w poz. 54 niniejszego wniosku (zgodnie z Uchwałą Rady Miasta) należą do zadań statutowych naszej jednostki. M stoi na stanowisku, iż ma prawo rozliczać podatek naliczony na zasadach określonych w art. 86 ustawy o VAT. Czynności świadczone nieodpłatnie może traktować jako zwolnione z tego podatku, pod warunkiem niedokonania odliczenia podatku naliczonego.

Ad. 3

M stoi na stanowisku, iż czynności świadczone nieodpłatnie na rzecz podmiotów wymienionych w poz. 54 wniosku należałoby udokumentować fakturą wewnętrzną.

Ad. 4

Są to czynności zwolnione od podatku VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Przepisy art. 7 ust. 1 i art. 8 ust. 1 ustawy definiują pojęcie dostawy towarów i świadczenia usług za wynagrodzeniem. W myśl tych przepisów, przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (?). Natomiast przez świadczenie usług, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (?).

Zgodnie z ust. 2 art. 8 ustawy, nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części, traktuje się jak odpłatne świadczenie usług.

Stosownie do postanowień art. 86 ust. 1 ustawy, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Treść tego przepisu wskazuje, iż:

  • prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje podatnikom VAT czynnym,
  • prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje podatnikowi w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Zatem, odliczyć można w całości podatek naliczony, który jest związany z transakcjami opodatkowanymi podatnika. Wskazana zasada wyłącza jednocześnie możliwość dokonywania odliczeń podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku świadczenia czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi. Ponadto z zasady tej wynika, że odliczenie podatku naliczonego, może być częściowe, tzn. w tej części, w jakiej dane towary lub usługi, z którymi związany jest podatek naliczony, są wykorzystywane do realizacji czynności opodatkowanych, z pominięciem tej części podatku, w jakiej towary czy usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności zwolnionych od podatku lub niepodlegających opodatkowaniu.

Na podstawie art. 90 ust. 1 ustawy, w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Stosownie do postanowień art. 106 ust. 1 i 7 ustawy podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16. W przypadku czynności wymienionych w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz importu usług wystawiane są faktury wewnętrzne; za dany okres rozliczeniowy podatnik może wystawić jedną fakturę dokumentującą te czynności dokonane w tym okresie. Faktury wewnętrzne są wystawiane także dla udokumentowania zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze.

Z opisu przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że M jako jednostka budżetowa Miasta oprócz wykonywania zadań statutowych ? nieodpłatnego udostępniania bazy sportowo - rekreacyjnej, imprez własnych, prowadzi również sprzedaż opodatkowaną. W przedmiotowej sprawie nieodpłatne świadczenie usług, które jest związane z nieodpłatnym udostępnianiem bazy rekreacyjno ? sportowej niektórym podmiotom jak również organizowanie imprez własnych (sportowych, rekreacyjnych, kulturalnych itp.) ? działalność statutowa ? nie stanowią dla Wnioskodawcy odpłatnego świadczenia usług i nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy, gdyż są związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa.

Powyższe czynności - jako niepodlegające opodatkowaniu nieodpłatne świadczenie usług - M nie jest zobowiązany dokumentować fakturą wewnętrzną. Art. 106 ust. 7 ustawy określający warunki wystawiania faktur wewnętrznych, odnosi się jedynie do niedopłatnego świadczenia usług, które na mocy art. 8 ust. 2 winno być traktowane jak odpłatne świadczenie usług podlegające opodatkowaniu.

Ustawa o podatku od towarów i usług nie reguluje kwestii dokumentowania czynności nieodpłatnego świadczenia usług, które nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT. Podatnik może udokumentować powyższe czynności za pomocą noty księgowej, która jest uniwersalnych dokumentem księgowym.

Zatem zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy działalność statutowa świadczona nieodpłatnie, która nie spełnia dyspozycji art. 8 ust. 2 ustawy, nie daje Wnioskodawcy prawa do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z ww. czynnościami ? poniesione wydatki nie są wykorzystywane przez Wnioskodawcę do wykonywania czynności opodatkowanych. Mając na uwadze powyższe M będzie uprawniony jedynie do odliczenia podatku naliczonego związanego wyłącznie z czynnościami opodatkowanymi. Podatnik w momencie nabycia towarów oraz usług określa, czy nabywane przez niego towary i usługi będą wykorzystywane do prowadzonej przez niego działalności opodatkowanej.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w przypadku interpretacji dotyczącej zdarzenia przyszłego ? stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika