Odliczenie VAT od nabycia towarów i usług przypadających na część usługową budynku

Odliczenie VAT od nabycia towarów i usług przypadających na część usługową budynku

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 10.12.2012 r. (data wpływu 12.12.2012 r.), uzupełnione pismem z dnia 17.03.2013 r. (data wpływu 19.03.2013 r.) nadesłanym w odpowiedzi na wezwanie z dnia 07.03.2013 r. (skutecznie doręczone w dniu 12.03.2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego od zakupu gruntu, materiałów budowlanych oraz usług budowlanych przypadających na część usługową budynku ? jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 12.12.2012 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego od zakupu gruntu, materiałów budowlanych oraz usług budowlanych przypadających na część usługową budynku.


Przedmiotowy wniosek został uzupełniony pismem z dnia 17.03.2012 r. (data wpływu 19.03.2013r.) stanowiącym odpowiedź na wezwanie Organu z dnia 07.03.2013 r. doręczone wnioskodawcy w dniu 12.03.2013 r.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.


W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca kupił od gminy działkę budowlaną płacąc cenę netto + 23% Vat. W terminie późniejszym zlecił projekt architektoniczny i uzyskanie pozwolenia na budowę. Z gotowym projektem miał możliwość zapoznać się dopiero po uzyskaniu pozwolenia na budowę. Zgodnie z projektem budynek składa się z:

  • parteru (określonego w projekcie jako część usługowa, w tym m.in. pracownia i pomieszczenie pomocnicze) - 76,31 m2
    oraz piętra (część mieszkalna) - 48,99 m2

Razem: - 125,30 m2

Weryfikując przyszłe potrzeby jako Inwestor, Wnioskodawca uznał, że część tzw. pomieszczenia pomocniczego (z osobnym wejściem, oknem, ogrzewaniem) powinna pełnić funkcje mieszkalne. Z kolei wiatrołap, hol (komunikacja) i kotłownia są niezbędne do obsługi obydwu funkcji tj. usługowej i mieszkalnej. Stąd do podsumowania powierzchni usługowej i mieszkalnej Zainteresowany dodał proporcjonalne do obydwu funkcji udziały części wspólnej - obliczone w następujący sposób:

część usługowa w budynku: 52,80 m2

udział części usługowej w powierzchni użytkowej budynku: 52,80/125.30=0,4214

część wspólna - wiatrołap, kotłownia, komunikacja: 12,03 m2

udział części usługowej w części wspólnej: 12,03*0,4214=5.07 m2

całkowita powierzchnia usługowa: 52,80+5,07=57,87 m2

Ostatecznie:

powierzchnia użytkowa części usługowej - 57,87 m2

powierzchnia użytkowa części mieszkalnej - 67,43 m2

Razem: - 125,30 m2


W przyszłości Wnioskodawca zamierza zlecić wykonawcy robót budowlanych postawienie stanu surowego otwartego na przygotowanym już fundamencie. Zatem wybudowanie ścian, stropów konstrukcji dachu itd. służących zarówno części mieszkalnej jak i usługowej.

W nadesłanym uzupełnieniu Wnioskodawca wskazał, iż prowadzi działalność gospodarczą pod nazwą G. W. L. Przedmiotem działalności jest wykonywanie usług graficznych dla firm. Wnioskodawca jest podatnikiem podatku VAT. W projektowanym budynku część usługowa stanowić będzie pracownię i biuro przeznaczone na potrzeby własnej działalności gospodarczej, tak też jest to ujęte w projekcie na podstawie którego uzyskano pozwolenie na budowę. Przyszła powierzchnia usługowa w 100% służyć będzie do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem 23% VAT. Budynek składał się będzie z dwóch kondygnacji, jest niepodpiwniczony. Parter budynku zaplanowany jest jako część usługowa o powierzchni wg projektu 76,31 m² (pracownia właściciela). Piętro o pow. 48,99 m² to część mieszkalna. Cały budynek ma wspólny fundament, wspólny strop między parterem a piętrem oraz wspólny dach. Również wspólny jest wiatrołap, kotłownia, hol (komunikacja). Właśnie ze względu na podwójną funkcję trzech ostatnich pomieszczeń, oraz potrzebę wydzielenia dodatkowej powierzchni mieszkalnej na parterze Wnioskodawca uznał za właściwe obniżyć projektowaną powierzchnię usługową z 76,31 m² na 57,87 m², co w konsekwencji oznacza mniejszą kwotę odliczonego podatku VAT od zakupu działki budowlanej, zakupu materiałów budowlanych i usług. Uzyskany z obliczeń wskaźnik 0,4619 udziału powierzchni usługowej w powierzchni użytkowej całego budynku najpełniej oddaje planowaną strukturę funkcji poszczególnych pomieszczeń budynku, Główną intencją zawartą we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej była potrzeba potwierdzenia przez Organ Podatkowy przyjętej metodologii wyliczenia omawianego wskaźnika.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie (sformułowanie ostatecznie w nadesłanym uzupełnieniu do wniosku):


Czy Organ Podatkowy podziela zastosowany sposób rozliczenia podatku VAT od zakupu gruntu, materiałów budowlanych, usług budowlanych przypadających na część usługową budynku? Wartość podatku VAT podlegająca odliczeniu będzie odliczona w tej części, którą uzyska się przez pomnożenie wartości VAT naliczonego i wyżej omawianego współczynnika.

Zdaniem Wnioskodawcy


Przyszłe potrzeby lokalowe na działalność gospodarczą są dynamiczne i trudne do jednoznacznego zaplanowania. Ostatecznie podatnik musi zdecydować jaką część budynku powinien przeznaczyć na część użytkową, a jaką na mieszkalną, co pozwala na procentowe ustalenie, jaka część wydatków poniesionych na całą inwestycję związana jest z działalnością opodatkowaną podatnika, a tym samym jaki procent VAT z faktur zakupu podlega odliczeniu. Stąd Wnioskodawca obliczył wskaźnik udziału części usługowej w powierzchni użytkowej budynku: 57.87/125,30=0,4619

Powyższy wskaźnik używa do rozliczeń podatku VAT wszędzie tam, gdzie nie da się wprost zaliczyć danego nakładu do wydatków na część mieszkalną lub usługową, np. VAT od zakupionego gruntu, wykonanego ogrodzenia czy fundamentu.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Generalna zasada określająca prawne możliwości odliczenia podatku naliczonego wyrażona jest w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.) , zwanej dalej ustawą. Zgodnie z tym przepisem w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.


Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymywanych przez podatnika ( art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy).


Odliczenie podatku naliczonego to przysługujące zarejestrowanemu, czynnemu podatnikowi podatku od towarów i usług całkowite bądź częściowe prawo do obniżenia kwoty podatku należnego dotyczącego opodatkowanych dostaw towarów i świadczenia usług o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim nabywane towary i usługi są lub będą w przyszłości wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Odnosząc się do powyższego zauważyć należy, że przy ustalaniu prawa do odliczenia podatku naliczonego od dokonywanych zakupów trzeba dokonać oceny, czy pozostają one nie tylko w ścisłym związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, ale również, czy nie stanowią wydatków przeznaczonych w głównej mierze na potrzeby osobiste podatnika lub osób trzecich.

Zauważyć należy, iż istnieje grupa zakupów, które nie mogą być uznane za związane z działalnością gospodarczą. Są to typowe zakupy osobiste, konsumpcyjne np. dotyczące zapewnienia sobie, na własne potrzeby, odpowiednich warunków mieszkaniowych. Zakupy o charakterze osobistym w szczególności mogą dotyczyć funkcjonowania, eksploatacji i utrzymania własnego lub wynajmowanego mieszkania bądź wydzielonych w nim pomieszczeń na cele prywatne. Prywatnego charakteru tego rodzaju zakupów nie zmienia również fakt, iż podatnik może sporadycznie korzystać z pomieszczenia lub znajdujących się w nim rzeczy, przeznaczonego na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, prowadząc jednocześnie w odrębnym pomieszczeniu działalność gospodarczą.

Jedynie w przypadku, gdy posiadany przez podatnika lokal jako całość lub wyodrębnione w tym lokalu pomieszczenie służy tylko i wyłącznie dla celów prowadzonej działalności gospodarczej i jednocześnie nie służy celom osobistym, nie ma przeszkód do odliczenia podatku naliczonego od zakupów związanych z jego utrzymaniem i eksploatacją.

Z przedstawionych okoliczności sprawy wynika, iż Wnioskodawca nabył od gminy działkę budowlaną, przy nabyciu której sprzedawca naliczył podatek VAT w wysokości 23%. Wnioskodawca zamierza wybudować na działce budynek z przeznaczeniem na część usługową (parter) oraz mieszkalną (piętro). Wnioskodawca wskazał, iż część tzw. pomieszczeń pomocniczych powinna pełnić funkcje mieszkalne, z kolei zaś wiatrołap, holi kotłownia są niezbędne do obsługi obydwu funkcji tj. usługowej i mieszkalnej. Zainteresowany dokonał przyporządkowania i wyliczył, że powierzchnia użytkowa części usługowej wynosi 57.81 m², zaś powierzchnia użytkowa części mieszkalnej wynosi 67,43 m². Powierzchna użytkowa stanowi 0,4619 powierzchni całego budynku. Z opisu sprawy wynika również, iż powierzchnia usługowa budynku będzie służyła wykonywaniu czynności opodatkowanych podatkiem VAT według stawki 23%. Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż ma prawo do odliczenia podatku naliczonego VAT w takiej części od ponoszonych wydatków na część mieszkalną i usługową.

W myśl art. 86 ust. 7b ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku nakładów ponoszonych na nabycie, w tym na nabycie praw wieczystego użytkowania gruntów, oraz wytworzenie nieruchomości, stanowiącej majątek przedsiębiorstwa danego podatnika, wykorzystywanej zarówno do celów prowadzonej przez tego podatnika działalności gospodarczej, jak i do celów innych, w tym w szczególności do celów osobistych podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, których nie da się w całości przypisać działalności gospodarczej, podatek naliczony oblicza się według udziału procentowego, w jakim dana nieruchomość wykorzystywana jest do celów działalności gospodarczej.

Stosownie do postanowień art. 2 pkt 14 ustawy, przez wytworzenie nieruchomości rozumie się wybudowanie budynku, budowli lub ich części, lub ich ulepszenie w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym.

W celu prawidłowej realizacji prawa do odliczenia podatku naliczonego Wnioskodawca zobowiązany jest zatem przyporządkować w odpowiednich częściach podatek naliczony wynikający z faktur zakupu i wykończenia nieruchomości, prowadzonej przez niego działalności opodatkowanej oraz prywatnym celom mieszkaniowym. Wnioskodawca może dokonać odpowiedniego przyporządkowania podatku naliczonego do działalności gospodarczej oraz do prywatnych celów mieszkaniowych w oparciu o rzeczywiste wykorzystanie powierzchni nieruchomości.

W celu prawidłowej realizacji prawa do odliczenia podatku naliczonego, Wnioskodawca winien najpierw wydzielić z całości dokonanych zakupów tę ich część, która związana jest wyłącznie z działalnością gospodarczą opodatkowaną. W dalszej kolejności, w stosunku do pozostałej części zakupów, służących jednocześnie obu wskazanym wyżej częściom inwestycji, Wnioskodawca winien obliczyć udziału powierzchni inwestycji wykorzystywanej dla celów działalności gospodarczej w powierzchni inwestycji ogółem, przyporządkować podatek naliczony poszczególnym częściom realizowanej inwestycji, wg. tak wyliczonego udziału procentowego.

Reasumując Wnioskodawca w odniesieniu do wydatków, które będzie w stanie przyporządkować do części usługowej budynku, będzie miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Natomiast w odniesieniu do wydatków, których Wnioskodawca nie jest w stanie przyporządkować do konkretnych części budynku, będzie miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego według udziału procentowego, w jakim dana nieruchomość wykorzystywana jest do celów działalności gospodarczej, związanej z czynnościami opodatkowanymi podatkiem VAT, zgodnie z art. 86 ust. 1 i art. 86 ust. 7b ustawy.

Tut. organ podkreśla jednak, że ciężar rzetelnego ustalenia jaka część realizowanej inwestycji związana będzie z prowadzoną działalnością gospodarczą, a jaka część wykorzystywana będzie dla potrzeb osobistych osoby fizycznej prowadzącej działalność, spoczywa zawsze na Wnioskodawcy. Przedmiotowa interpretacja traci ważność w przypadku zmiany któregokolwiek z elementów przedstawionego zdarzenia przyszłego (w szczególności, gdy zmieni się udział powierzchni wykorzystywanej na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej w ogólnej powierzchni budynku lub też, gdy możliwe stanie się już precyzyjne określenie, która konkretnie część nieruchomości przeznaczona na działalność gospodarczą wykorzystywana będzie przez Wnioskodawcę). W takiej sytuacji Wnioskodawca zobowiązany będzie do ponownego ustalenia ?udziału procentowego? w jakim możliwe jest dokonanie stosownego odliczenia oraz dokonanie korekty odliczonego podatku VAT z tytułu nabycia i wykończenia przedmiotowej nieruchomości.

Tym samym należy uznać, iż w zakresie pytania Nr 1 wniosku Zainteresowany przedstawił prawidłowe stanowisko w sprawie. W zakresie pytania Nr 2 wniosku zostało wydane postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika