Prawo do odliczenia VAT naliczonego od nabywanych ze środków pochodzących z dotacji towarów i usług (...)

Prawo do odliczenia VAT naliczonego od nabywanych ze środków pochodzących z dotacji towarów i usług związanych z realizacją projektu mającego na celu podniesienie kwalifikacji zawodowych pracowników Spółki.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 30.12.2011r. (data wpływu 03.01.2012r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją projektu dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej ? jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 03.01.2012r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją projektu dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Sp. z o.o. (dalej ?Z? lub ?Spółka?) prowadzi działalność w zakresie produkcji wyrobów dla sektora przemysłowego polegającą na produkcji komponentów do wyrobów mleczarskich, wyrobów piekarskich i słodyczy oraz dodatków do wyrobów mlecznych i piekarskich. Z jest czynnym podatnikiem VAT, a czynności wykowane przez Spółkę w ramach prowadzonej działalności podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Spółka złożyła projekt do Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych na dofinansowanie szkoleń swoich pracowników. Pełna nazwa projektu to: ?Akademia Z Polska - projekt rozwoju kwalifikacji pracowników Spółki?. Projekt ma być realizowany w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013, Priorytet VIII Regionalne kadry gospodarki, Działanie 8.1 Rozwój pracowników i przedsiębiorstw w regionie, Poddziałanie 8.1.1. Wspieranie rozwoju kwalifikacji zawodowych i doradztwo dla przedsiębiorstw. W chwili obecnej Spółka czeka na podpisanie umowy na dofinansowanie. Projekt ma na celu podnoszenie kwalifikacji zawodowych pracowników, które wykorzystywane będą w prowadzonej przez Spółkę działalności. Szkolenia przeprowadzane w ramach projektu adresowane będą wyłącznie do pracowników Spółki.

Ze środków przyznanych Spółce dotacją Spółka nabywać będzie towary (w tym środki trwałe) i usługi, które są konieczne do realizacji projektu, takie jak np.:

  • usługi szkoleniowe, w tym materiały szkoleniowe, pomoce naukowe, itp..
  • usługi cateringowe,
  • usługi wynajmu sali,
  • usługi hotelowe dla szkoleń poza siedzibą firmy w tym koszt noclegów i obsługi)
  • koszty dojazdu na szkolenie (warsztaty integracyjne) - usługa transportowa zlecona,
  • zakup laptopów wraz z oprogramowaniem,
  • zakup broszur informacyjnych (opracowanie i druk), artykułów sponsorowanych promujących projekt, zakup tablic informacyjnych,
  • usługi księgowe,
  • koszty telefonów.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Spółka ma prawo do odliczania VAT naliczonego od nabywanych ze środków pochodzących z dotacji towarów (w tym środków trwałych) i usług związanych z realizacją projektu mającego na celu podniesienie kwalifikacji zawodowych pracowników Spółki...

Zdaniem Wnioskodawcy, będzie mu przysługiwać prawo do odliczenia VAT naliczonego od nabywanych ze środków pochodzących z dotacji towarów (w tym środków trwałych) i usług związanych z realizacją projektu mającego na celu podniesienie kwalifikacji zawodowych pracowników Spółki.

Stosownie do przepisu art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Z kolei w myśl art. 88 ust. 1 ustawy o VAT, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika:

  1. usług noclegowych i gastronomicznych, z wyjątkiem nabycia gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób;
  2. towarów i usług, których nabycie:
    1. zostało udokumentowane fakturami otrzymanymi przed dniem utraty zwolnienia określonego w art. 113 ust. 1 lub 9 albo przed dniem rezygnacji z tego zwolnienia, z wyjątkiem przypadków określonych w art. 113 ust. 5 i 7,
    2. nastąpiło w wyniku darowizny lub nieodpłatnego świadczenia usługi.

Natomiast ustęp 4 powyższego przepisu stanowi, że obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 20.

Ze wskazanych wyżej przepisów wynika, że prawo do odliczenia VAT naliczonego przysługuje, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki: odliczenia dokonuje podatnik VAT czynny, wydatki związane są z wykonywanymi przez podatnika czynnościami opodatkowanymi, nie zachodzą przesłanki negatywne z przepisu art. 88.

Należy zwrócić uwagę, że z powyższych przepisów nie wynika jakoby prawo do odliczenia podatku naliczonego było ograniczone w jakikolwiek sposób ze względu na źródło pochodzenia środków, z których finansowane jest nabycie określonych towarów lub usług. Biorąc pod uwagę brzmienie art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, interpretacje organów skarbowych oraz orzecznictwo sądów administracyjnych należy stwierdzić, że prawo do odliczenia VAT naliczonego przysługuje podatnikowi zarówno w przypadku, gdy nabywane towary i usługi są bezpośrednio związane z działalnością gospodarczą jak i w przypadku, gdy związek ten ma charakter pośredni. O związku bezpośrednim można mówić, gdy nabywane towary służą np. dalszej odsprzedaży, tzn. towary handlowe lub też nabywane towary i usługi są niezbędne do wytworzenia towarów lub usług będących przedmiotem dostawy. Z kolei pośredni związek istnieje, gdy ponoszone wydatki wiążą się z całokształtem funkcjonowania przedsiębiorstwa.

Zdaniem Spółki, pomiędzy wydatkami na towary i usługi związane z realizacją projektu mającego na celu podnoszenie kwalifikacji pracowników istnieje pośredni związek z prowadzoną przez Spółkę działalnością. Wydatki ponoszone w ramach projektu nie mają celu samego w sobie, mają służyć umożliwieniu przeprowadzenia szkoleń dla pracowników Spółki. Z kolei podniesienie kwalifikacji pracowników ma wpływ na rozwój pracowników niezbędny do właściwego funkcjonowania Spółki oraz może mieć wpływ na zwiększenie efektywności świadczonej na rzecz Spółki pracy i wzrost konkurencyjności Spółki, a w konsekwencji na zwiększenie sprzedaży opodatkowanej VAT dokonywanej przez Spółkę. Zatem, Spółce będzie przysługiwać prawo do odliczenia VAT naliczonego od finansowanych z dotacji towarów i usług nabywanych w związku z realizacją projektu mającego na celu podniesienie kwalifikacji pracowników Spółki, z wyjątkiem towarów i usług wymienionych w przepisie art. 88 ust. 1 ustawy o VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy. Należy jednak nadmienić, iż Spółka powinna mieć również na względzie regulacje art. 88 ust. 3a powołanej ustawy o VAT.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika