Skoro Wnioskodawca prawidłowo zastosował stawkę podatku od towarów i usług, która obowiązywała (...)

Skoro Wnioskodawca prawidłowo zastosował stawkę podatku od towarów i usług, która obowiązywała w momencie świadczenia usługi, to zmiana przeznaczenia budynku mieszkalnego na użytkowy nie powoduje obowiązku wystawienia przez wykonawcę usług budowlanych faktury korygującej w odniesieniu do zakończonych usług budowlanych, udokumentowanych fakturą VAT, które zostały wykonane w obiekcie budownictwa mieszkaniowego, tj. przed zmianą jego przeznaczenia, a co za tym idzie, nie występuje obowiązek dokonania korekty deklaracji VAT-7.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 13 sierpnia 2008 r. (data wpływu 21 sierpnia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie korekty deklaracji podatkowej dla podatku od towarów i usług VAT-7? jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 sierpnia 2008 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie korekty deklaracji podatkowej dla podatku od towarów i usług.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług budowlanych związanych z fundamentowaniem. Wykonywane usługi są związane z budową obiektów budownictwa mieszkaniowego, co potwierdzone jest umową z inwestorem, innymi dokumentami, np. pozwoleniem na budowę bądź oświadczeniem inwestora (klienta spółki). W takiej sytuacji Spółka wystawia fakturę VAT ze stawką 7%, zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług obowiązującymi w momencie wystawienia faktury/wykonania usługi. Może się zdarzyć, że w trakcie trwania budowy, po wystawieniu faktury sprzedaży, inwestor zmieni przeznaczenie budynku na niemieszkalny, o czym informuje Spółkę niezwłocznie na piśmie. Spółka zobowiązana jest do wystawienia faktury korygującej zmieniającej stawkę VAT na 22%.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w przypadku zmiany przeznaczenia budynku mieszkalnego na niemieszkalny w trakcie trwania budowy oraz po wystawieniu faktury, faktura korygująca zmieniająca stawkę VAT z 7% na 22% powinna być rozliczona w deklaracji VAT-7 za miesiąc, w którym rozliczona została faktura pierwotna, czy w miesiącu wystawienia faktury korygującej, tj. otrzymania od inwestora informacji o zmianie przeznaczenia budynku...

Zdaniem Wnioskodawcy, w analizowanej sytuacji faktury korygujące powinny być ujęte w rejestrze VAT i rozliczone na bieżąco, tj. w miesiącu wystawienia faktury korygującej. Przepisy Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług, określają przypadki, w których należy wystawić fakturę korygującą. Nie precyzują jednak momentu rozliczenia podatku VAT w przypadku faktur korygujących in plus. Zdaniem spółki korekty wystawione w przypadku błędów lub pomyłek w cenie lub stawce VAT powodujących zaniżenie podatku, powinny być rozliczone w miesiącu, w którym rozliczona została faktura pierwotna, tj. w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu wykonanej usługi/wydania towaru. W przypadku natomiast, gdy faktura korygująca wystawiana jest z powodu okoliczności, które zaistniały po dokonaniu pierwotnej sprzedaży, powinna ona być rozliczona na bieżąco, tj. w miesiącu wystawienia faktury korygującej. Faktura pierwotna bowiem została wystawiona zgodnie z przepisami obowiązującymi w dniu jej wystawienia i zaistnienie przyczyn dokonania korekty po dacie wystawienia faktury nie powoduje zaniżenia podstawy opodatkowania.

W przypadku opisywanym przez Spółkę dochodzi właśnie do takiej sytuacji. W dniu wystawienia faktury za usługę budowlaną Spółka posiada informacje o przeznaczeniu budynku na cele mieszkaniowe i wystawia fakturę ze stawką VAT 7%. W przypadku zmiany przeznaczenia budynku przez inwestora w trakcie trwania budowy i po wystawieniu faktury za usługę, mamy do czynienia ze zdarzeniem, które nie powinno skutkować powstaniem zaległości podatkowej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez świadczenie usług, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

W myśl art. 19 ust.1 powołanej ustawy, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2 ? 21, art. 14 ust.6, art. 20 i art. 21 ust.1. Stosownie zaś do art. 19 ust. 13 pkt 2d oraz ust. 15, w przypadku usług budowlanych lub budowlano-montażowych, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30. dnia, licząc od dnia wykonania usług.

W myśl § 13 ust.1 oraz § 15 ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 95, poz. 798 ze zm.) fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem § 14 i 15, w przypadkach określonych w art. 19 ust. 10 i ust. 13 pkt 1-5 i 7-11 ustawy, fakturę wystawia się nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego. Faktury, o których mowa w ust.1, nie mogą być wystawione wcześniej niż 30. dnia przed powstaniem obowiązku podatkowego, z zastrzeżeniem ust. 3.

Zgodnie z § 9 ust.1 pkt. 3 ? 8 powołanego rozporządzenia faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna zawierać co najmniej:

  • dzień, miesiąc i rok albo miesiąc i rok dokonania sprzedaży oraz datę wystawienia i numer kolejny faktury oznaczonej jako ?FAKTURA VAT?; podatnik może podać na fakturze miesiąc i rok dokonania sprzedaży w przypadku sprzedaży o charakterze ciągłym;
  • nazwę towaru lub usługi;
  • jednostkę miary i ilość sprzedanych towarów lub rodzaj wykonanych usług;
  • cenę jednostkową towaru lub usługi bez kwoty podatku (cenę jednostkową netto);
  • wartość towarów lub wykonanych usług, których dotyczy sprzedaż, bez kwoty podatku (wartość sprzedaży netto);
  • stawki podatku.



Stosownie zaś do art. 99 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług, podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy miesięczne w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu, z zastrzeżeniem ust. 2-10 i art. 133. W cyt. wyżej przepisów wynika, iż wykonanie przez podatnika czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług powoduje obowiązek rozliczenia podatku według stawek obowiązujących w dniu wykonania tej czynności. Określony w art. 19 ust. 1, ust. 13 pkt 2 lit. d ww. ustawy moment powstania obowiązku podatkowego wskazuje na termin rozliczenia przez podatnika podatku z tytułu wykonanej czynności w deklaracji podatkowej, o której mowa w art. 99 ust. 1 ustawy.

Zatem w przypadku usług budowlanych, wykonanych w obiektach mieszkalnych - usługi te podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawek obowiązujących dla tych usług w momencie ich wykonania.

Zmiana przeznaczenia budynku przez inwestora, po zakończeniu usługi budowlanej i wystawieniu faktury VAT, w tracie realizacji inwestycji z mieszkalnego na użytkowy, skutkować będzie zmianą stawki podatkowej dla ww. usług budowlanych w odniesieniu do tych czynności, które będą świadczone w obiekcie budowlanym po zmianie jego przeznaczenia z mieszkalnego na użytkowy.

Regulacje dotyczące wystawiania faktur korygujących, zostały określone w przepisach ww. rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r.

Zgodnie z § 16 ust. 1 i 3 oraz § 17 ust. 1 tego rozporządzenia, w przypadku gdy po wystawieniu faktury udzielono rabatów określonych w art. 29 ust. 4 ustawy, podatnik udzielający rabatu wystawia fakturę korygującą. Przepisy ust.1 i 2 stosuje się odpowiednio w przypadku:

  • zwrotu sprzedawcy towarów oraz zwrotu nabywcy kwot nienależnych, o których mowa w art. 29 ust.4 ustawy;
  • zwrotu nabywcy zaliczek, przedpłat, zadatków lub rat, podlegających opodatkowaniu.

Fakturę korygującą wystawia się również, gdy podwyższono cenę po wystawieniu faktury lub w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury.

Z informacji zawartych we wniosku wynika, że Wnioskodawca informację na temat zmiany przeznaczenia budynku powziął po wykonaniu usługi budowlanej, wystawieniu faktury VAT i rozliczeniu jej w deklaracji podatkowej dla podatku od towarów i usług.

Odnosząc zatem brzmienie powołanych przepisów do przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego należy stwierdzić, że skoro Wnioskodawca prawidłowo zastosował stawkę podatku od towarów i usług, która obowiązywała w momencie świadczenia usługi, to zmiana przeznaczenia budynku mieszkalnego na użytkowy nie powoduje obowiązku wystawienia przez wykonawcę usług budowlanych faktury korygującej w odniesieniu do zakończonych usług budowlanych, udokumentowanych fakturą VAT, które zostały wykonane w obiekcie budownictwa mieszkaniowego, tj. przed zmianą jego przeznaczenia, a co za tym idzie, nie występuje obowiązek dokonania korekty deklaracji VAT-7.

Interpretacja dotyczy przedstawionego przez wnioskodawcę zdarzenia przyszłego i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika