Czy w związku z realizacją projektu ?Funkcjonowanie lokalnej grupy działania, nabywanie umiejętności (...)

Czy w związku z realizacją projektu ?Funkcjonowanie lokalnej grupy działania, nabywanie umiejętności i aktywizacja? objęte PROW na lata 2007-2013 Stowarzyszeniu Lokalna Grupa Działania X przysługuje w roku 2010 prawo obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy zakupie towarów i usług służących do realizacji ww. projektu zgodnie z art. 86 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Stowarzyszenia, przedstawione we wniosku z dnia 01.02.2010 r. (data wpływu 11.02.2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy zakupie towarów i usług związanych z realizacją projektu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11.02.2010 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy zakupie towarów i usług związanych z realizacją projektu.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania, zwana dalej LGD, jest dobrowolnym, samorządnym, trwałym zrzeszeniem osób fizycznych i osób prawnych, w tym jednostek samorządu terytorialnego o celach niezarobkowych.

Celem Stowarzyszenia jako LGD są działania wpływające na rzecz rozwoju obszarów wiejskich, sprawniejsze wykorzystanie potencjału rozwojowego terenów wiejskich, poprawę ich konkurencyjności jako miejsca zamieszkania i prowadzenia działalności ekonomicznej przez mieszkańców tych terenów oraz potencjalnych przedsiębiorców, a także aktywizację oraz współpracę lokalnych środowisk.

Stowarzyszenie LGD działa na podstawie przepisów:

  1. Ustawy z 7 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach (Dz. U. z 2001 r. Nr 79, poz. 855, z późn. zm.)
  2. Ustawy z 7 marca 2007 o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich
  3. Rozporządzenia Rady (WE) nr 1698/2005 z dnia 20 września 2005 r. w sprawie wsparcia rozwoju obszarów wiejskich przez Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich ( Dz. Urz. UE L 277 z 21.10.2005, str. 1)
  4. statutu Stowarzyszenia
  5. umowy nr xxxxx/09 o przyznanie pomocy w ramach działania ?Funkcjonowanie lokalnej grupy działania, nabywanie umiejętności i aktywizacja? objętego PROW 2007-2013 zawarta pomiędzy Samorządem Województwa i Stowarzyszeniem LGD w dniu 27 stycznia 2010 r.

W ramach projektu ?Funkcjonowanie lokalnej grupy działania, nabywanie umiejętności i aktywizacja? LGD opiera się na następujących celach:

  • Zapewnienie sprawnej i efektywnej pracy Biura LGD, a tym samym zapewnienie właściwego procesu wdrażania realizacji LSR na terenie LGD poprzez uwzględnienie kosztów związanych z zatrudnieniem pracowników oraz bieżących opłat i kosztów związanych z utrzymaniem i funkcjonowaniem Biura;
  • Wykonanie opracowań dotyczących obszaru realizacji LSR, niezbędnych konsultacji oraz aktualizacja LSR przyczyni się do właściwego procesu wdrażania LSR;
  • Aktualizacja strony internetowej LGD o bieżące informacje dotyczące działalności Stowarzyszenia, realizacji LSR. Rozpowszechnianie informacji o działalności LGD, o realizacji celów LSR, przygotowanie materiałów informacyjnych o obszarze LGD i celach LSR, pomoc i doradztwo w zakresie przygotowywania wniosków, przekazywanie informacji o konkursach w ramach wdrażania LSR, upowszechnianie informacji wśród mieszkańców z terenu LGD poprzez ogłoszenia radiowe i prasowe;
  • Szkolenie kadr biorących udział we wdrażaniu LSR, podnoszenie wiedzy i umiejętności pracowników Biura LGD, członków Zarządu oraz organu decyzyjnego poprzez szkolenia i warsztaty nt. wdrażania LSR;
  • Upowszechnianie wśród mieszkańców obszaru LGD informacji dotyczących partnerstwa w ramach LGD, możliwości aktywizacji obszaru poprzez udział w szkoleniach i seminariach nt. LSR, zwiększanie dostępu mieszkańców do wydarzeń kulturalnych i promocyjnych, organizacja spotkań i szkoleń dla mieszkańców, sołtysów, lokalnych liderów oraz członków organizacji pozarządowych, a także animowanie społeczności lokalnej poprzez szkolenia i doradztwo w siedzibie Beneficjenta.

Działania Stowarzyszenia LGD są działaniami nierynkowymi, które co do zasady oferowane będą bezpłatnie beneficjentom ostatecznym.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w związku z realizacją projektu ?Funkcjonowanie lokalnej grupy działania, nabywanie umiejętności i aktywizacja? objęte PROW na lata 2007-2013 Stowarzyszeniu Lokalna Grupa Działania przysługuje w roku 2010 prawo obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy zakupie towarów i usług służących do realizacji ww. projektu zgodnie z art. 86 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług...

Zdaniem Wnioskodawcy

W związku z realizacją projektu ?Funkcjonowanie lokalnej grupy działania, nabywanie umiejętności i aktywizacja? objęte PROW na lata 2007-2013 Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania nie będzie wykonywała czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług (określonych w art. 5 ustawy), zatem nie zostanie spełniona przesłanka warunkująca prawo obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, określona w art. 86 ust. 1 ustawy. Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług stanowią, iż prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje jedynie gdy spełnione są dwa warunki:

  • Beneficjent jest podatnikiem VAT,
  • zakupione przez Beneficjenta towary i usługi są wykorzystane do wykonania czynności opodatkowanych.

Przy zaprezentowanym stanie faktycznym powyższe warunki nie są spełnione. W związku z powyższym Stowarzyszenie LGD nie jest uprawnione na płaszczyźnie obowiązujących przepisów podatkowych do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy zakupie towarów i usług służących realizacji projektu, tym samym, zgodnie z powołaną zasadą podatek VAT w 2010 roku stanowi koszt kwalifikowany.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) ? zwanej dalej ustawą o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje zatem wówczas, gdy zostaną spełnione jednocześnie warunki: odliczenia dokonuje podatnik VAT oraz towary i usługi, z których nabyciem wiąże się podatek naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Powołany wyżej przepis wyklucza możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z usługami i towarami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych (czynności zwolnione od podatku VAT, czynności niepodlegające opodatkowaniu VAT).

Z przedstawionego w złożonym wniosku stanu faktycznego wynika, iż Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania realizuje projekt ?Funkcjonowanie lokalnej grupy działania, nabywanie umiejętności i aktywizacja? objęty Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Ponadto Wnioskodawca ? w ramach przedmiotowego projektu - nie będzie wykonywał czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

Reasumując powyższe, z uwagi na niespełnienie podstawowej przesłanki warunkującej prawo do odliczenia podatku naliczonego, jaką jest związek dokonywanych zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi, Stowarzyszeniu Lokalna Grupa Działania nie przysługuje prawo obniżenia kwoty należnego podatku VAT o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją projektu ?Funkcjonowanie lokalnej grupy działania, nabywanie umiejętności i aktywizacja?.

Mając powyższe na względzie stanowisko Wnioskodawcy w zakresie przedstawionego zdarzenia przyszłego należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Zauważyć ponadto należy, iż organy podatkowe nie są kompetentne do rozstrzygania wątpliwości podatników odnośnie możliwości zaliczania wartości podatku od towarów i usług do kosztów kwalifikowanych. Kwestię tę rozstrzygają bowiem przepisy regulujące zasady korzystania ze środków pomocowych. Zasady i przepisy podatkowe przywołane w uzasadnieniu niniejszej interpretacji mogą być jedynie pomocne przy dokonywaniu kwalifikacji, czy podatek VAT w tej sytuacji powinien być kosztem kwalifikowanym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie, ul. Marii Curie-Skłodowskiej 40, 20-029 Lublin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika