Czy Wnioskodawca prawidłowo uznaje świadczone usługi jako zwolnione od podatku?Od jakiej daty należy (...)

Czy Wnioskodawca prawidłowo uznaje świadczone usługi jako zwolnione od podatku?Od jakiej daty należy skorygować faktury sprzedaży?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 9 września 2008 r. (data wpływu 15 września 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania usług archiwum ? jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 września 2008 r. złożono ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania usług archiwum. .

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług archiwum, tj. porządkowanie, ewidencjonowanie, przechowywanie dokumentacji wytworzonej przez różne podmioty, udostępnianie dokumentacji aktowej uprawnionym osobom, niszczenie dokumentacji po upływie okresu przechowywania. Urząd Statystyczny zakwalifikował świadczone usługi jako usługi mieszczące się w grupie PKWiU 92.51.12.-00.00. Z uwagi na sprzeczne interpretacje dotyczące opodatkowania tych usług, Wnioskodawca do maja 2008 r. opodatkowywał te usługi stawką podatku w wysokości 22%. W maju bieżącego roku uzyskał informację o interpretacji indywidualnej nr ILPP/443-177/08-2/MK z dnia 5 maja 2008 r. wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu, z której wynika, że świadczone przez Niego usługi, zgodnie z zapisem zawartym w poz. 11 załącznika nr 4 do ustawy o podatku od towarów i usług, są zwolnione od podatku. W związku z powyższym Wnioskodawca sprzedaje obecnie świadczone przez siebie usługi, jako zwolnione od podatku.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  • Czy Wnioskodawca prawidłowo uznaje świadczone usługi jako zwolnione od podatku...
  • Jeżeli tak, od jakiej daty należy skorygować faktury sprzedaży...

Zdaniem Wnioskodawcy:

Przysługujące zwolnienie od podatku dla przedmiotowych usług należy stosować od maja 2008 r., tj. od czasu ukazania się interpretacji Izby Skarbowej w Poznaniu. Wynika to z faktu, że większość firm kupujących usługi od 2004 r. na dzień dzisiejszy nie istnieje, a więc nie jest możliwie otrzymanie od nich potwierdzenia odbioru faktur korygujących zmieniających stawkę podatku

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 8 ust. 1 cyt. ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7. Usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych i usług turystyki, o których mowa w art. 119 (ust. 3 powołanego artykułu).

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ww. ustawy stawka podatku od towarów i usług wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Oprócz stawki podstawowej, na wybrane grupy towarów i usług, ustawodawca przewidział także stawki preferencyjne, obniżone, tj. 7%, 3% i 0%.

W oparciu o art. 43 ust.1 pkt 1 ustawy, zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. W załączniku tym, pod pozycją 11 zostały wymienione usługi objęte symbolem PKWiU ex 92, tj. usługi związane z kulturą, w tym również usługi twórców i artystów wykonawców, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania, usługi związane z rekreacją i sportem ? z wyłączeniem:

  1. usług związanych z taśmami wideo oraz z wszelkimi filmami reklamowymi i promocyjnymi,
  2. usług związanych z wyświetlaniem filmów i taśm wideo, wyświetlaniem filmów na innych nośnikach oraz filmów reklamowych i promocyjnych,
  3. usług w zakresie działalności stadionów i innych obiektów sportowych (PKWiU 92.61),
  4. wstępu na spektakle, koncerty, przedstawienia i imprezy w zakresie twórczości i wykonawstwa artystycznego i literackiego (PKWiU 92.31.2), związane z funkcjonowaniem obiektów kulturalnych (PKWiU 92.32.10), świadczone przez wesołe miasteczka, parki rozrywki i cyrki, dyskoteki, sale balowe (PKWiU 92.33 i 92.34.11, 92.34.12) oraz wstępu na imprezy sportowe,
  5. wstępu oraz wypożyczania wydawnictw (PKWiU 22.11, 22.12, 22.13) w zakresie usług świadczonych przez biblioteki, archiwa, muzea i innych usług związanych z kulturą (PKWiU 92.5), 5a usług związanych z produkcją filmów i nagrań wideo (PKWiU 92.11), usług związanych z dystrybucją filmów i nagrań wideo (PKWiU 92.12), usług związanych z produkcją filmów i nagrań na innych nośnikach, usług związanych z dystrybucją filmów i nagrań na innych nośnikach,
  6. wstępu do parków rekreacyjnych, plaż i innych miejsc o charakterze usług radia i telewizji (PKWiU 92.2), z zastrzeżeniem poz. 12.

Wskazać należy, że użycie przez ustawodawcę ,,ex? przy grupowaniu PKWiU, korzystającym ze zwolnienia od podatku od towarów i usług oznacza, że zwolnienie to dotyczy tylko danego towaru lub usługi z danego grupowania.

Stosownie do treści § 17 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r.

w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798) fakturę korygującą wystawia się, gdy podwyższono cenę po wystawieniu faktury lub w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź jakiejkolwiek innej pozycji faktury.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca świadczy kompleksowe usługi archiwum (porządkowanie, ewidencjonowanie, przechowywanie dokumentacji wytworzonej przez różne podmioty, udostępnianie dokumentacji aktowej uprawnionym osobom, niszczenie dokumentacji po upływie okresu przechowywania). Urząd Statystyczny w Łodzi zaklasyfikował świadczone usługi do usług mieszczących się w grupie PKWiU 92.51.12.-00.00.

Stąd też, mając na uwadze powołane przepisy prawa oraz stan faktyczny przedstawiony we wniosku stwierdzić należy, że usługi zaklasyfikowane do grupowania PKWiU 92.51.12-00.00, jako usługi archiwum, mieszczą się w poz. 11 załącznika nr 4 do ustawy o podatku od towarów i usług i jednocześnie nie są wymienione w zawartych tam wyłączeniach ze zwolnienia, a zatem korzystają ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy.

Mając na uwadze treść § 17 cytowanego rozporządzenia oraz powyższe stwierdzenia, należy skorygować uprzednio wystawione faktury VAT w opisanym zakresie. Korekta ta nie ogranicza się do faktur wystawionych od maja 2008 r. Powołana interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu nie zmieniła w tym zakresie przepisów prawa podatkowego, lecz jedynie dokonała ich interpretacji.

Zaznacza się, iż w sytuacji świadczenia usług archiwów polegających na wypożyczaniu wydawnictw (PKWiU 22.11, 22.12, 22.13) czynności takie nie będą korzystały ze zwolnienia.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia przedstawionego w stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-430 Łódź, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika