Skrócenie okresu umowy leasingu nie wpłynie na moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu świadczonych (...)

Skrócenie okresu umowy leasingu nie wpłynie na moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu świadczonych przez Spółkę na rzecz korzystającego usług. Sprzedaż budynku wraz z gruntem na rzecz korzystającego może zostać opodatkowana podatkiem VAT według podstawowej stawki.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 28 lutego 2012 r. (data wpływu 29 lutego 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia momentu powstania obowiązku podatkowego oraz opodatkowania sprzedaży nieruchomości ? jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 lutego 2012 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia momentu powstania obowiązku podatkowego oraz opodatkowania sprzedaży nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Sp. z o.o. (?Wnioskodawca?) prowadzi działalność leasingową na polskim rynku. Podstawowym przedmiotem jej działania jest m.in. leasing finansowy oraz pozostałe formy udzielania kredytów. W dniu 20 maja 2004 roku S. S.A, jako finansujący, zawarł z podmiotem trzecim (?Korzystający?) umowę leasingu operacyjnego (?Umowa Leasingu?). W dniu 3 marca 2005 r. wszystkie uprawnienia oraz zobowiązania S. S.A. wynikające z Umowy Leasingu zostały przeniesione na Wnioskodawcę.

Przedmiotem Umowy leasingu są nieruchomości gruntowe (?Nieruchomości Gruntowe?), prawo użytkowania wieczystego gruntów (?Prawo użytkowania wieczystego?, razem z Nieruchomościami Gruntowymi zwane ?Gruntami?) oraz kompleks budynków i innych obiektów stanowiący centrum handlowe (?Centrum Handlowe?, razem z Gruntami zwane Przedmiotem Leasingu?).Korzystający nie jest podmiotem powiązanym z Wnioskodawcą w rozumieniu art. 11 ustawy z dnia l5 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm.; dalej jako: ?ustawa o pdop?).

Zgodnie z postanowieniami Umowy Leasingu:

  1. przedmiotowa umowa została zawarta na okres dłuższy niż 10 lat (180 miesięcy), suma ustalonych w niej opłat za korzystanie z Centrum Handlowego, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, będzie odpowiadała co najmniej wartości początkowej Centrum Handlowego;
  2. suma opłat za korzystanie z Gruntów jest mniejsza niż wydatki poniesione przez Wnioskodawcę na nabycie tych Gruntów.

W konsekwencji:

  1. Centrum Handlowe stanowi przedmiot umowy leasingu operacyjnego w rozumieniu art. 17b ust. 1 ustawy o pdop, natomiast
  2. Grunty nie stanowią umowy leasingu w rozumieniu art. l7i ustawy o pdop
  3. Świadczenie usług udostępniania do korzystania Centrum Handlowego (leasing operacyjny dla celów podatkowych) oraz Gruntów stanowi świadczenie usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy o VAT.

Wnioskodawca oraz Korzystający rozważają zawarcie aneksu do Umowy Leasingu (?Aneks?), na podstawie którego okres na który została zawarta Umowa Leasingu ulegnie skróceniu ze 180 do 120 miesięcy.

Umowa Leasingu zmieniona postanowieniami Aneksu:

  • w odniesieniu do Centrum Handlowego nadal będzie spełniała przesłanki uznania jej za umowę leasingu operacyjnego zgodnie z art. 17b ustawy o pdop, tj, będzie zawarta na okres co najmniej 10 lat oraz suma ustalonych w niej opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, będzie odpowiadała co najmniej wartości początkowej Centrum Handlowego;
  • w odniesieniu do Gruntów nadal nie będzie spełniała przesłanek art. 17i ustawy o pdop, tj. suma opłat za korzystanie z Gruntów będzie mniejsza niż wydatki poniesione przez Wnioskodawcę na nabycie tych Gruntów.

Na podstawie odrębnej umowy, po upływie 10-letniego okresu Umowy Leasingu zmienionej Aneksem, Finansujący sprzeda Korzystającemu Przedmiot Leasingu (?Umowa Sprzedaży?). Cena sprzedaży Centrum Handlowego nie będzie niższa niż hipotetyczna wartość netto Centrum Handlowego określona zgodnie z przepisem art. 17a pkt 6 ustawy o pdop, czyli w wysokości wartości początkowej określonej zgodnie z art. 16g ustawy o pdop, pomniejszonej o odpisy amortyzacyjne obliczone według zasad określonych w art. 16k ust. 1 ustawy o pdop, z uwzględnieniem współczynnika 3.

Zarówno Korzystający jak i Wnioskodawca są podatnikami VAT w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.; dalej jako: 0ustawa o VAT?). Korzystający wykorzystuje Przedmiot Leasingu do wykonywania czynności opodatkowanych VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

  1. Czy w przypadku skrócenia Umowy Leasingu na podstawie Aneksu, Wnioskodawca będzie obowiązany rozpoznać obowiązek podatkowy z tytułu VAT z tytułu świadczenia usług udostępniania do korzystania Centrum Handlowego oraz Gruntów według takich samych zasad jak przed datą wejścia w życie Aneksu...
  2. Czy sprzedaż Przedmiotu Leasingu, dokonana na podstawie odrębnej umowy, po upływie 10-letniego okresu Umowy Leasingu zmienionej Aneksem, może zostać opodatkowana podatkiem VAT...


Uzasadnienie 1

Zdaniem Wnioskodawcy w przypadku skrócenia Umowy Leasingu na podstawie Aneksu, będzie on obowiązany rozpoznać obowiązek podatkowy w VAT z tytułu świadczenie usług udostępniania do korzystania Centrum Handlowego oraz Gruntów w całym okresie trwania Umowy leasingu, tj. zarówno w okresie przed datą wejścia w życie Aneksu, jak i po tej dacie.

Na gruncie ustawy o VAT leasing operacyjny traktowany jest jako świadczenie usług. Wynika to z zapisów umowy, które nie przewidują, iż w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty, prawo własności zostanie przeniesione na korzystającego.

Ustawodawca w zakresie umów leasingu operacyjnego przewidział szczególny moment powstania obowiązku podatkowego. Stosownie do art. 19 ust. 13 pkt 4 ustawy o VAT, obowiązek podatkowy z tytułu świadczenia w kraju usług najmu, dzierżawy, leasingu oraz usług o podobnym charakterze, a także usług ochrony osób, ochrony, przechowywania i dozoru mienia, usług w zakresie pośrednictwa ubezpieczeniowego oraz usług stałej obsługi biurowej i prawnej powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, ale nie później niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub na fakturze.

Powyższa regulacja ma zastosowanie jedynie do usług najmu, dzierżawy, leasingu oraz usług o podobnym charakterze, które nie spełniają warunków uznania ich za dostawę towarów. Podatek VAT w leasingu operacyjnym pobierany jest więc sukcesywnie od każdej z rat leasingowych.

W ocenie Wnioskodawcy skrócenie Umowy Leasingu na podstawie Aneksu, nie zmienia faktu iż dalej jest to umowa leasingu operacyjnego, która w świetle przepisów ustawy o VAT powinna być traktowana jako świadczenie usług. Konsekwentnie zasady dotyczące powstania obowiązku podatkowego u leasingodawcy sprzed podpisania Aneksu będą miały również zastosowanie po dniu wejścia w życie Aneksu. Wnioskodawca będzie więc obowiązany zarówno w okresie przed datą wejścia w życie Aneksu, jak i po tej dacie rozpoznać obowiązek podatkowy w VAT i opodatkować usługę udostępniania do korzystania Centrum Handlowego oraz Gruntów stawką VAT 23%.

Uzasadnienie 2

Zdaniem Wnioskodawcy sprzedaż Przedmiotu Leasingu, dokonana na podstawie odrębnej umowy, po upływie 10- letniego okresu Umowy Leasingu zmienionej Aneksem, może zostać opodatkowana podatkiem VAT.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Towarami - w świetle art. 2 pkt 6 ustawy o VAT - są rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

W art. 7 ust. 1 ustawy o VAT postanowiono, iż przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Zgodnie z normą art. 29 ust. 5 ustawy o VAT w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. A zatem grunty zabudowane podlegają opodatkowaniu według stawki właściwej dla budynku lub budowli, które się na nim znajdują.

Stawka podatku ? w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r. ? wynosi 23%. Niemniej jednak ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie od podatku.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

  1. dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
  2. pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.


Żeby można było mówić o pierwszym zasiedleniu, musi dojść do oddania budynków (budowli) do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu. W analizowanym stanie faktycznym pierwsze zasiedlenie będącego przedmiotem leasingu Centrum Handlowego miało miejsce w momencie oddania tego budynku w leasing, czyli 20 maja 2004 r.

W świetle powyższego, w związku z faktem, iż sprzedaż Centrum Handlowego wraz z Gruntem nastąpi po upływie 10-letniego okresu Umowy Leasingu zmienionej Aneksem, dostawa ta będzie korzystała ze zwolnienia z VAT jako dokonana po upływie 2 lat od pierwszego zasiedlenia.

Niemniej jednak w art. 43 ust. 10 ustawy o VAT ustawodawca przewidział możliwość rezygnacji ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10, i wyboru opodatkowania dostawy budynków, budowli lub ich części, pod warunkiem że dokonujący dostawy i nabywca budynku, budowli lub ich części:

  1. są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni;
  2. złożą, przed dniem dokonania dostawy tych obiektów właściwemu dla ich nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego, zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy budynku, budowli lub ich części.


Oświadczenie, o którym mowa w ust. 10 pkt 2, musi również zawierać:

  1. imiona i nazwiska lub nazwę, adresy oraz numery identyfikacji podatkowej dokonującego dostawy oraz nabywcy;
  2. planowaną datę zawarcia umowy dostawy budynku, budowli lub ich części;
  3. adres budynku, budowli lub ich części.


Konsekwentnie na gruncie przepisów ustawy o VAT Wnioskodawca będzie mógł skorzystać z opcji opodatkowania VAT transakcji sprzedaży Przedmiotu Leasingu, pod warunkiem zachowania wymogów, o których mowa w art. 43 ust. 10 i 11 ustawy o VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. z 2011r. Dz. U. Nr 177, poz. 1054) przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust.

1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również wydanie towarów na podstawie umowy dzierżawy, najmu, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze zawartej na czas określony lub umowy sprzedaży na warunkach odroczonej płatności, jeżeli umowa przewiduje, że w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych tą umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty prawo własności zostanie przeniesione.

Przez umowy dzierżawy, najmu, leasingu lub inne umowy o podobnym charakterze, o których mowa w ust. 1 pkt 2 rozumie się, w myśl art. 7 ust. 9 ustawy, umowy w wyniku których, zgodnie z przepisami o podatku dochodowym, odpisów amortyzacyjnych dokonuje korzystający oraz umowy leasingu w rozumieniu tych przepisów, których przedmiotami są grunty.

W myśl natomiast art. 8 ust. 1 ustawy o VAT przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Z powołanych wyżej przepisów prawa podatkowego wynika, iż aby umowę leasingu zakwalifikować jako dostawę towarów, musi ona spełniać następujące warunki:

  1. umowa leasingu musi być zawarta na czas określony,
  2. w wyniku umowy odpisów amortyzacyjnych dokonuje korzystający (leasing finansowy) lub przedmiotem leasingu są grunty,
  3. w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych tą umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty prawo własności przedmiotu umowy jest przenoszone na korzystającego.


W tym miejscu należy podkreślić, iż wymogi te mają charakter łączny. Wystarczy więc, aby tylko jeden z ww. warunków nie został spełniony, a umowa leasingu nie zostanie zakwalifikowana jako dostawa towarów w świetle art. 7 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

Umowa zawarta przez Wnioskodawcę w sposób wyraźny nie spełnia łącznie powyższych warunków. Przede wszystkim z wniosku nie wynika, aby zawarta z korzystającym umowa leasingu zawierała postanowienie, iż z chwilą zapłaty ostatniej raty prawo własności przedmiotu umowy jest przenoszone na korzystającego. Co więcej, Wnioskodawca wskazał, że po upływie 10-letniego okresu Umowy Leasingu zmienionej Aneksem, Finansujący sprzeda Korzystającemu Przedmiot Leasingu na podstawie odrębnej umowy. Ponadto zawarta z korzystającym umowa dotyczy leasingu operacyjnego, gdzie odpisów amortyzacyjnych dokonuje leasingodawca (Spółka).

Na podstawie powyższych okoliczności oraz powołanych przepisów należy stwierdzić, że odpłatne udostępnienie przedmiotowego gruntu oraz centrum handlowego będącego własnością Spółki, innemu podmiotowi, nie spełnia warunków do uznania tej czynności za dostawę towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT.

Tym samym wymienioną czynność udostępnienia przedmiotowego gruntu oraz centrum handlowego osobie trzeciej należy uznać za świadczenie usług, o którym mowa w art. 8 ust. 1 cyt. ustawy.

Z przedstawionych we wniosku okoliczności sprawy wynika, że w dniu ? r. S. S.A. jako finansujący, zawał z podmiotem trzecim umowę leasingu operacyjnego. W dniu ?. wszystkie uprawnienia oraz zobowiązania S. S.A. wynikające z Umowy Leasingu zostały przeniesione na Wnioskodawcę. Przedmiotem Umowy leasingu są nieruchomości gruntowe, prawo użytkowania wieczystego gruntów oraz kompleks budynków i innych obiektów stanowiących centrum handlowe. Zgodnie z postanowieniami Umowy Leasingu przedmiotowa umowa została zawarta na okres dłuższy niż 10 lat (180 miesięcy), suma ustalonych w niej opłat za korzystanie z Centrum Handlowego, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, będzie odpowiadała co najmniej wartości początkowej Centrum Handlowego, natomiast suma opłat za korzystanie z Gruntów jest mniejsza niż wydatki poniesione przez Wnioskodawcę na nabycie tych Gruntów. W konsekwencji Centrum Handlowe stanowi przedmiot umowy leasingu operacyjnego w rozumieniu art. 17b ust. 1 ustawy o pdop, natomiast Grunty nie stanowią przedmiotu umowy leasingu w rozumieniu art. 17i ustawy o pdop. Wnioskodawca oraz Korzystający rozważają zawarcie aneksu do Umowy Leasingu (?Aneks?), na podstawie którego okres na który została zawarta Umowa Leasingu ulegnie skróceniu ze 180 do 120 miesięcy.

Umowa Leasingu, która ma zostać zmieniona postanowieniami Aneksu, w odniesieniu do Centrum Handlowego nadal będzie spełniała przesłanki uznania jej za umowę leasingu operacyjnego zgodnie z art. 17b ustawy o pdop, tj., będzie zawarta na okres co najmniej 10 lat oraz suma ustalonych w niej opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, będzie odpowiadała co najmniej wartości początkowej Centrum Handlowego. Natomiast w odniesieniu do Gruntów nadal nie będzie spełniała przesłanek art. 17i ustawy o pdop, tj. suma opłat za korzystanie z Gruntów będzie mniejsza niż wydatki poniesione przez Wnioskodawcę na nabycie tych Gruntów.

Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą zasad rozpoznawania obowiązku podatkowego przed i po zawarciu aneksu do umowy leasingu z korzystającym.

Zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust.1. Jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi (art. 19 ust. 4 ustawy).

Stosownie do art. 19 ust. 13 pkt 4 ustawy, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub na fakturze ? z tytułu świadczenia na terytorium kraju usług najmu, dzierżawy, leasingu lub umów o podobnym charakterze, a także umów ochrony osób oraz usług ochrony, dozoru i przechowywania mienia, usług w zakresie pośrednictwa ubezpieczeniowego oraz usług stałej obsługi prawnej i biurowej.

Powołany art. 19 ust. 13 pkt 4 ustawy o VAT przewiduje szczególny moment powstania obowiązku podatkowego m.in. dla usług najmu, dzierżawy, leasingu lub umów o podobnym charakterze.

Jak wynika z wniosku, na podstawie zawartej umowy, Spółka udostępnia odpłatnie innemu podmiotowi nieruchomości gruntowe, prawo użytkowania wieczystego gruntów oraz środki trwałe w postaci budynków i innych obiektów składające się na centrum handlowe. W wyniku planowanego zawarcia aneksu do przedmiotowej umowy skróceniu (ze 180 do 120 miesięcy) ulegnie jedynie okres, na który zawarta została umowa. Nie zmienia to jednak faktu, iż w dalszym ciągu umowa dotyczyć będzie świadczenia usług leasingu (w przypadku centrum handlowego) oraz udostępniania do korzystania (w przypadku gruntów). Zatem przedmiotem zawartej między stronami umowy, zarówno przed jak i po zawarciu aneksu, będą usługi leasingu operacyjnego.

Podsumowując zatem, skrócenie okresu umowy nie wpłynie na moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu świadczonych przez Spółkę na rzecz korzystającego usług. Zatem zarówno przed jak i po zawarciu aneksu do umowy, w wyniku którego okres umowy ulegnie skróceniu, Wnioskodawca będzie zobowiązany rozpoznać na tych samych zasadach obowiązek podatkowy w podatku VAT z tytułu świadczenia usług udostępniania korzystającemu centrum handlowego oraz gruntów, tj. na podstawie art. 19 ust. 13 pkt 4 ustawy.

Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 1 należało zatem uznać za prawidłowe.

Z wniosku wynika również, że na podstawie odrębnej umowy, po upływie 10-letniego okresu Umowy Leasingu zmienionej Aneksem, Finansujący sprzeda Korzystającemu Przedmiot Leasingu. Zarówno Korzystający jak i Wnioskodawca są podatnikami VAT w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.; dalej jako: ?ustawa o VAT?).

Wątpliwości Spółki dotyczą również możliwości opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży centrum handlowego wraz z gruntem.

Co do zasady zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zakres tych czynności został zdefiniowany w art. 7 i art. 8 cyt. ustawy.

Jak stanowi art. 7 ust. 1 pkt 7 cyt. ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również oddanie gruntów w użytkowanie wieczyste oraz zbycie praw, o których mowa w pkt 5 i 6.

Towarami, w myśl art. 2 pkt 6 ustawy o VAT są rzeczy ruchome, oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Stosownie do art. 41 ust. 1 w związku z art. 146a pkt 1 ww. ustawy stawka podatku w okresie od 1 stycznia 2011r. do dnia 31 grudnia 2013r. wynosi 23% z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1 oraz art. 146f.

Przy czym ustawodawca od powyższej zasady ustanowił szereg wyjątków, stosując stawki obniżone oraz zwolnienia od podatku.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

  1. dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
  2. pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.


W tym miejscu należy zauważyć, że zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy o VAT, przez pierwsze zasiedlenie - rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

  1. wybudowaniu lub
  2. ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.


Z powyższych przepisów wynika, iż dostawa nieruchomości lub ich części, co do zasady, korzysta ze zwolnienia z podatku VAT. Wykluczenie z tego zwolnienia następuje w sytuacjach, gdy dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz w sytuacji, gdy od momentu pierwszego zasiedlenia nie minęły co najmniej dwa lata. Natomiast, aby można było mówić o pierwszym zasiedleniu obiekt musi zostać oddany do użytkowania, a ponadto czynność ta powinna podlegać opodatkowaniu. Z powyższej definicji wynika bowiem, że oddanie do użytkowania powinno nastąpić w ramach czynności podlegającej opodatkowaniu, a za taką należy uznać m.in. umowę sprzedaży, najmu, dzierżawy, czy leasingu.

Zgodnie z dyspozycją art. 29 ust. 5 cyt. ustawy, w przypadku dostawy towarów, której przedmiotem są budynki lub budowle trwale z gruntem związane albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Powyższego przepisu nie stosuje się do czynności oddania w użytkowanie wieczyste gruntu, dokonywanego z równoczesną dostawą budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli (art. 29 ust. 5a ustawy).

Natomiast, zgodnie z § 13 ust. 1 pkt 11 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 73, poz. 392 ze zm.), zwalnia się od podatku zbycie prawa użytkowania wieczystego gruntu, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są zwolnione od podatku.

Powyższe oznacza, iż do dostawy prawa wieczystego użytkowania gruntu stosuje się analogiczną stawkę podatku jak przy dostawie budynków, budowli lub ich części trwale związanych z gruntem. Jeżeli dostawa budynków albo budowli lub ich części korzysta ze zwolnienia od podatku VAT, bądź też jest opodatkowana 23% stawką podatku, na takich samych zasadach opodatkowana jest dostawa gruntu (w tym również zbycie prawa użytkowania wieczystego gruntu), na którym posadowione są budynki.

W okolicznościach analizowanej sprawy Spółka sprzeda Korzystającemu Przedmiot Leasingu (Centrum Handlowe wraz z Gruntami) po upływie 10 ? letniego okresu umowy leasingu. Z wniosku nie wynika ponadto, aby Wnioskodawca ponosił jakiekolwiek wydatki na ulepszenie Centrum Handlowego. Stwierdzić zatem należy, że planowana przez Spółkę sprzedaż przedmiotowej nieruchomości nie nastąpi w ramach pierwszego zasiedlenia, do pierwszego zasiedlenia doszło bowiem w momencie oddania Centrum Handlowego do użytkowania na podstawie umowy leasingu w dniu 20.04.2004r., a ponadto w chwili sprzedaży, od momentu pierwszego zasiedlenia minie okres dłuższy niż 2 lata. Zatem sprzedaż przedmiotowych budynków oraz obiektów składających się na centrum handlowe wraz z gruntem , na którym zostały one posadowione korzystać będzie ze zwolnienia od podatku VAT, na mocy art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT oraz § 13 ust. 1 pkt 11 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Zgodnie jednak z art. 43 ust. 10 ustawy o VAT podatnik może zrezygnować ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 i wybrać opodatkowanie dostawy budynków, budowli lub ich części, pod warunkiem że dokonujący dostawy i nabywca budynku, budowli lub ich części:

  1. są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni;
  2. złożą przed dniem dokonania dostawy tych obiektów właściwemu dla ich nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego, zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy budynku, budowli lub ich części.


Z powyższego wynika, że zwolnienie, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy jest fakultatywne i przy spełnieniu powyższych warunków dostawca nieruchomości lub jej części może z niego zrezygnować.

Z opisu zdarzenia przyszłego wynika, że zarówno Korzystający jak i Wnioskodawca są podatnikami VAT w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy.

W sytuacji zatem, gdy zarówno zbywający jak i nabywca przedmiotowego budynku są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni i przed dokonaniem tej dostawy złożą naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu dla korzystającego zgodne oświadczenie, o wyborze opodatkowania sprzedaży budynku podatkiem VAT, przedmiotowa dostawa podlegać będzie opodatkowaniu według podstawowej stawki podatku VAT. Tym samym w analizowanej sprawie sprzedaż budynku wraz z gruntem na rzecz korzystającego może zostać opodatkowana podatkiem VAT według podstawowej stawki.Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika