Czy zgodnie z obowiązującymi przepisami o podatku od towarów i usług Instytutowi przysługuje prawo (...)

Czy zgodnie z obowiązującymi przepisami o podatku od towarów i usług Instytutowi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od nabywanych usług noclegowych i gastronomicznych?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Instytutu X Rolnictwa , przedstawione we wniosku z dnia 05.07.2007r. (data wpływu 06.07.2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa obniżenia podatku należnego o podatek naliczony - jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 06.07.2007r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa obniżenia podatku należnego o podatek naliczony.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Instytut X Rolnictwa jest jednostką badawczo-rozwojową i wykonuje głównie usługi badawczo-rozwojowe w dziedzinie nauk rolniczych ( PKWiU 73.10.14 ). Jednym z zadań statutowych Instytutu jest upowszechnianie wiedzy dotyczącej postępu rolniczego wśród przedsiębiorstw i rolników. Na pokrycie części wydatków związanych z tym zadaniem, Fundacja Programów Pomocy dla Rolnictwa FAPA przyznała Instytutowi dotację. Zgodnie z umową, wypłaty środków dokonuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Otrzymana dotacja nie ma bezpośredniego związku z ceną świadczonej usługi i w myśl art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Realizacja powyższych zadań jest czynnością opodatkowaną ( jest związana z obecną lub przyszłą opodatkowaną sprzedażą Instytutu ). W myśl art. 86 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług oraz w myśl art. 88 ust. 1 pkt 2ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług i art. 17 ust. 1 pkt 48 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych, Instytut odlicza kwotę podatku naliczonego z faktur dotyczących zakupu towarów i usług wykorzystywanych do realizacji tych zadań od kwoty podatku należnego. Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Instytut otrzyma zwrot kosztów naliczonego podatku VAT od usług gastronomicznych i noclegowych jedynie na podstawie interpretacji wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy zgodnie z obowiązującymi przepisami o podatku od towarów i usług Instytutowi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od nabywanych usług noclegowych i gastronomicznych...

Zdaniem wnioskodawcy:

Z uwagi na to, że statutową działalnością Instytutu jest działalność badawczo-rozwojowa i Instytut nie świadczy w ogóle usług turystycznych ani przewozowych, zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług, Instytutowi nie przysługuje prawo do obniżenia różnicy podatku należnego od nabywanych usług noclegowych i gastronomicznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm. ), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art.114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 raz art. 124. W myśl art. 88 ust. 1 pkt 4 powoływanej wyżej ustawy o podatku od towarów i usług, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych, z wyjątkiem:

  1. przypadków, gdy usługi te zostały nabyte przez podatników świadczących usługi turystyki, jeżeli w skład usługi turystyki, opodatkowanej na zasadach innych niż określone w art. 119, wchodzą usługi noclegowe lub gastronomiczne, albo jedne i drugie,
  2. nabycia gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób.


Z powyższego przepisu wynika jednoznacznie , iż podatnik co do zasady nie ma prawa do odliczenia podatku naliczonego w przypadku nabycia usług noclegowych i gastronomicznych. Od tej ogólnej reguły ustawodawca ustalił wyjątki, które jednak nie dotyczą podanego przez wnioskodawcę stanu faktycznego.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego) przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w przypadku interpretacji dotyczącej zdarzenia przyszłego ? stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10 , 09-402 Płock


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika