Prawo do obniżenia podstawy opodatkowania w sytuacji posiadania potwierdzenia otrzymania faktury korygującej (...)

Prawo do obniżenia podstawy opodatkowania w sytuacji posiadania potwierdzenia otrzymania faktury korygującej przez nabywcę usługi.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 10.01.2013 r. (data wpływu 14.01.2013 r. ) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia podstawy opodatkowania w sytuacji posiadania potwierdzenia otrzymania faktury korygującej przez nabywcę usługi ? jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 14.01.2013 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia podstawy opodatkowania w sytuacji posiadania potwierdzenia otrzymania faktury korygującej przez nabywcę usługi.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.


Spółka (Wnioskodawca) jest podmiotem oferującym usługi w zakresie zarządzania należnościami, informacji marketingowych, informacji o ryzyku i usługi płatnicze. W latach 2007 - 2009 Wnioskodawca świadczył na rzecz innego podmiotu (dalej: Nabywca) usługi wchodzące w zakres przedmiotu działalności Spółki (dalej: Usługi).

Sprzedaż powyższych Usług była dokumentowana wystawianymi w latach 2007 - 2009 fakturami VAT. Spółka opodatkowywała świadczone Usługi według stawki VAT 22%. Następnie, Wnioskodawca uzyskał interpretację indywidualną Ministra Finansów, zgodnie z którą Usługi świadczone przez Spółkę powinny podlegać zwolnieniu z opodatkowania VAT.

W konsekwencji, w wyniku zmiany kwalifikacji prawnej Usług świadczonych przez Spółkę na rzecz Nabywcy z czynności opodatkowanych VAT na czynności zwolnione, Spółka dokona korekt faktur dokumentujących sprzedaż Usług i otrzyma potwierdzenia ich otrzymania od Nabywcy, przed upływem terminu przedawnienia zobowiązań podatkowych z tytułu podatku VAT za okresy, których dotyczyły korygowane faktury.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie:


Czy w zdarzeniu przyszłym przedstawionym we Wniosku, Spółka na podstawie art. 29 ust. 4c w zw. art. 29 ust. 4a ustawy o VAT, wystawiając korekty faktur do faktur dokumentujących sprzedaż Usług na rzecz Nabywcy, ma prawo uwzględnić powyższe korekty faktur za okres rozliczeniowy, którym uzyska potwierdzenie ich otrzymania przez Nabywcę ? (Pytanie nie dotyczy prawidłowości stosowanej stawki VAT do świadczonych Usług).


Zdaniem Wnioskodawcy, na podstawie art. 29 ust. 4c w zw. z art. 29 ust. 4a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.), wystawiając korekty faktur do faktur dokumentujących sprzedaż Usług na rzecz Nabywcy, ma prawo uwzględnić powyższe korekty faktur za okres rozliczeniowy, w którym uzyska potwierdzenie ich otrzymania przez Nabywcę.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegaj odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 8 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy o VAT.

Zgodnie z art. 29 ust. 4a ustawy o VAT, w przypadku gdy podstawa opodatkowania ulega zmniejszeniu w stosunku do podstawy określonej w wystawionej fakturze, obniżenia podstawy opodatkowania podatnik dokonuje pod warunkiem posiadania, przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, w którym nabywca towaru lub usługi otrzyma korektę faktury, potwierdzenia otrzymania korekty faktury przez nabywcę towaru lub usługi, dla którego wystawiono fakturę. Uzyskanie potwierdzenia otrzymania przez nabywcę towaru lub usługi korekty faktury po terminie złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy uprawnia podatnika do uwzględnienia korekty faktury za okres rozliczeniowy, w którym potwierdzenie to uzyskano.

A związku z art. 29 ust. 4c ustawy o VAT, przepis ust. 4a stosuje się odpowiednio w przypadku stwierdzenia pomyłki w kwocie podatku na fakturze i wystawienia korekty faktury do faktury, w której wykazano kwotę podatku wyższą niż należna.

Zgodnie z treścią art. 106 ust. 1 ustawy o VAT podatnicy, o których mowa w art. 15 ustawy o VAT obowiązani są, co do zasady wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy.

W związku z powyższymi regulacjami, podatnicy podatku od towarów i usług, z tytułu dostaw towarów bądź świadczenia usług, zobowiązani są do naliczenia podatku należnego w ustalonej stawką podatku wysokości i w określonych przypadkach wystawienia faktury VAT dokumentującej dokonane czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Ustawodawca w § 13 i § 14 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 68, poz. 360 ze zm.) zawarł procedury korygowania błędów w fakturach VAT określając przypadki, w których dopuszczalne jest wystawienie przez sprzedawcę faktury korygującej. W świetle § 14 ust. 1 Rozporządzenia, fakturę korygującą wystawia się, gdy podwyższono cenę po wystawieniu faktury lub w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury.

Odnosząc powyższe do powołanego zdarzenia przyszłego, tzn. opodatkowania przez Spółkę Usług świadczonych w latach 2007 - 2009 na rzecz Nabywcy według stawki VAT 22%, w sytuacji gdy Usługi te powinny korzystać ze zwolnienia z podatku od towarów i usług, należy stwierdzić, że zachodzi okoliczność wskazana w § 14 ust. 1 Rozporządzenia. Powołane wyżej regulacje przepisów art. 29 ust. 4a i 4c ustawy o VAT stanowią wprost, iż kwoty, o które zmniejsza się podstawę opodatkowania oraz podatku należnego powinny zostać udokumentowane fakturą korygującą.

Jednocześnie zaznaczenia wymaga fakt, że wystawienie przez sprzedawcę faktury korygującej do pierwotnej faktury, w której dokonuje się korekty stawki podatku i kwoty podatku należnego, obowiązuje wystawcę takiej faktury do posiadania potwierdzenia jej odbioru przez nabywcę.

Potwierdzenia takiego dokonuje nabywca towarów i usług jako adresat faktury korygującej. Nabywca powinien potwierdzić fakt odbioru faktury korygującej i zawiadomić o tym sprzedawcę. Potwierdzenie odbioru faktury korygującej przez nabywcę powoduje akceptację zmiany wartości zawartych na fakturze i daje prawo do obniżenia podatku należnego przez sprzedawcę.

Zatem, warunkiem obniżenia przez sprzedawcę podatku należnego na podstawie wystawionej faktury korygującej jest posiadanie przez niego potwierdzenia odbioru faktury korygującej przez nabywcę. Wynika to z literalnego brzmienia przepisu art. 29 ust. 4a ustawy o VAT.

Podsumowując, w ocenie Wnioskodawcy, Spółka na podstawie art. 29 ust. 4c w zw. z art. 29 ust. 4a ustawy o VAT, wystawiając korekty faktur do faktur dokumentujących sprzedaż Usług na rzecz Nabywcy, ma prawo do uwzględnienia powyższych korekt faktur za okres rozliczeniowy, w którym uzyska potwierdzenie ich otrzymania przez Nabywcę.


Powyższe stanowisko znajduje potwierdzenie w interpretacjach indywidualnych Ministra Finansów, w tym m.in.:

  • interpretacji indywidualnej wydanej w dniu 2 stycznia 2012 r. przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP1/443-1484/11/LG;
  • interpretacji indywidualnej wydanej w dniu 5 grudnia 2011 r. przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP4/443-1411/11/AZ;
  • interpretacji indywidualnej wydanej w dniu 17 czerwca 2010 r. przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP2/443-198/10-2/IG;
  • interpretacji indywidualnej wydanej w dniu 22 września 2009 r. przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP1/1443-650/09/AZb,


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? tekst jednolity Dz. U. z 2012 r. poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika