Obowiązek sporządzenia remanentu likwidacyjnego przy wystąpieniu trzeciego wspólnika s.c.

Obowiązek sporządzenia remanentu likwidacyjnego przy wystąpieniu trzeciego wspólnika s.c.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j.Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 24.10.2007 r. (data wpływu 05.11.2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązków podatkowych w tym podatku w przypadku wystąpienia jednego ze wspólników spółki cywilnej - jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 02.11.2007 r. (data stempla pocztowego) został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług m.in. w zakresie obowiązków podatkowych w tym podatku w przypadku wystąpienia jednego ze wspólników spółki cywilnej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółkę cywilną 3-osobową tworzy małżeństwo i osoba, która nie jest spokrewniona. Żona w dniu 31.12.2007r. zamierza wystąpić ze Spółki. Swoje udziały w Spółce zamierza przekazać mężowi. Po wystąpieniu ze Spółki, żona będzie kontynuować działalność gospodarczą tej samej branży prowadzoną na własne nazwisko. Spółka cywilna po wystąpieniu z niej żony będzie działać w dalszym ciągu w składzie 2-osobowym. Zapasy składników majątkowych nie będą podlegały podziałowi, lecz pozostaną w Spółce.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy jest to likwidacja działalności w rozumieniu ustawy o VAT i czy wobec tego należy ustalić zobowiązanie z tytułu podatku VAT na dzień przekazania udziałów mężowi i wystąpienia ze spółki cywilnej...

Zdaniem wnioskodawcy:

Wystąpienie jednego wspólnika ze spółki 3-osobowej nie oznacza jej likwidacji. Spółka w dalszym ciągu będzie prowadziła działalność posługując się dotychczasowym numerem NIP. Wobec tego nie jest to likwidacja działalności w rozumieniu art. 14 ustawy o VAT i nie powstaje zobowiązanie określone w art. 14 ustawy o podatku od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Spółka cywilna jako jednostka organizacyjna nie mająca osobowości prawnej, której celem jest prowadzenie działalności gospodarczej, jest w myśl przytoczonego wyżej art. 15 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług podatnikiem tego podatku. Będąc podmiotem podatku od towarów i usług podlega obowiązkowi rejestracji w zakresie tego podatku zgodnie z art. 96 ust. 1 i 4 ww. ustawy, a w przypadku zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu ? wykreśleniu z rejestru podatników stosownie do art. 96 ust. 6. W rejestrze podatników podatku od towarów i usług Spółka figuruje pod numerem identyfikacji podatkowej (NIP) nadanym jej na podstawie przepisów ustawy z dnia 13 października 1995r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (t. j. Dz. U. z 2004r. Nr 269, poz. 2681 ze zm.).

W myśl art. 14 ust. 1 pkt 1 ustawy - w przypadku rozwiązania spółki cywilnej lub handlowej niemającej osobowości prawnej opodatkowaniu podatkiem podlegają towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów, a zgodnie z ust. 5 spółka jest obowiązana sporządzić spis z natury towarów na dzień jej rozwiązania.

Spółka cywilna tworzona jest i działa na podstawie przepisów art. 860?875 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.). Zgodnie z tymi przepisami przez umowę spółki wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony w szczególności przez wniesienie wkładów. Spółka cywilna nie posiada osobowości prawnej, jest spółką osobową, organizacją wspólników. Z przepisów K.c. wynika, że spółka cywilna powstaje przez zawarcie umowy przez co najmniej dwóch wspólników, a zmiany w jej składzie osobowym, jeżeli pozostają w niej co najmniej dwie osoby, nie powodują jej rozwiązania.

W przedstawionym stanie faktycznym nie dochodzi do rozwiązania Spółki. Powyższa zmiana nie wywołuje skutków na gruncie podatku od towarów i usług, gdyż nadal mamy do czynienia z tym samym podatnikiem podatku od towarów i usług (Spółka będzie posługiwać się tym samym numerem NIP).

Uwzględniając powyższe, nie powstaje obowiązek sporządzenia spisu z natury towarów, wynikający z powołanego przepisu art. 14 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT.

Z uwagi na fakt, że występującym o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego jest osoba fizyczna, a zapytanie dotyczy spółki cywilnej, w której jest ona wspólnikiem, przedmiotowa interpretacja nie wywoła skutków określonych w art. 14k-14n ustawy Ordynacja podatkowa.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika