Stawka podatku dla wykonywania robót budowlanych ziemnych oraz robót posadzkarskich w garażach w ramach (...)

Stawka podatku dla wykonywania robót budowlanych ziemnych oraz robót posadzkarskich w garażach w ramach inwestycji dotyczącej budowy budynku mieszkalnego wielorodzinnego z lokalami usługowymi i garażami PKOB 112

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 28.05.2012 r. (data wpływu 04.06.2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla usług realizowanych przez Wnioskodawcę ? jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 04.06.2012 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla usług realizowanych przez Wnioskodawcę.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.


Przedmiotem działalności Spółki są roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków mieszkalnych i nie mieszkanych. Spółka jest czynnym podatnikiem VAT. Spółka zawarła umowę z inwestorem na wykonanie robót budowlanych na budowie budynku mieszkalnego wielorodzinnego z lokalami usługowymi, garażami i infrastrukturą techniczną polegającymi na:

  1. wykonaniu wykopu wg parametrów podanych przez kierownictwo budowy z elementami rozbiórki pozostałości po rozebranych budynkach do poziomu - 2,0 m licząc od istniejącego poziomu terenu,
  2. całkowitej wywózce urobku z wykopu opisanego w pkt a),
  3. wykonaniu wykopu do poziomu opisanego w projekcie architektonicznym licząc od pierwotnego poziomu terenu (wykop wykopany z przegłębieniami na podszycia wind, itp.) z elementami rozbiórki pozostałości po rozebranych konstrukcjach budowlanych,
  4. wykonaniu odkładu urobku z wykopu opisanego w pkt c),
  5. wykonaniu zasypki zewnętrznej strony budynku i patia z zagęszczeniem zgodnie z harmonogramem budowy,
  6. wykonaniu zabezpieczenia skosów wykonanego wykopu folią budowlaną grubości 0,2 mm,
  7. wycince drzew kolidujących z inwestycją.

Zatem są to roboty ziemne.
Ponadto umowa przewiduje wykonanie posadzki w garażach w budynku wielorodzinnym.


Z załącznika do decyzji o pozwoleniu na budowę wynika, że budynek posiada następujące parametry:

  • powierzchnia zabudowy - 3.673, m kw,
  • powierzchnia całkowita budynków - 34 899,1 m kw,
  • powierzchnia użytkowa mieszkań - 16 743,7 m kw,
  • powierzchnia użytkowa lokali usługowych, handlowych i biurowych - 604,5 m kw
  • powierzchnia użytkowa zapleczy usług - 453,5 m kw,
  • powierzchnia użytkowa garaży - 7 597,0 m kw,
  • kubatura - 128 382,6 m kw,
  • ilość lokali mieszkalnych -271,
  • ilość lokali postojowych -299,
  • ilość kondygnacji nadziemnych - 6,7,9 + antresola,
  • ilość kondygnacji podziemnych -1.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:


Czy w przypadku wykonywania robót budowlanych ziemnych oraz robót posadzkarskich w garażach w ramach inwestycji dotyczącej budowy budynku mieszkalnego wielorodzinnego z lokalami usługowymi i garażami PKOB 112, o przeważającej powierzchni użytkowej mieszkalnej można zastosować obniżoną stawkę VAT 8% na ogół prac budowlanych w tym budynku?


Zdaniem Wnioskodawcy, stawkę podatku VAT obniżoną do 8%, o której mowa w art. 41 ust. 2 ustawy o VAT, stosuje się w myśl art. 41 ust. 12 ustawy o VAT - do dostawy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.

Przez budownictwo objęte społecznym programem mieszkaniowym rozumie się obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokale mieszkalne w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12, a także obiekty sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w klasie ex 1264 - wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych, z zastrzeżeniem ust. 12b.


Do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym określonego w ust. 12a nie zalicza się:

  1. budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 300 m2;
  2. lokali mieszkalnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 150 m2.

W przypadku budownictwa mieszkaniowego o powierzchni przekraczającej limity określone w ust. 12b stawkę podatku, o której mowa w ust. 2, stosuje się tylko do części podstawy opodatkowania odpowiadającej udziałowi powierzchni użytkowej kwalifikującej do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym w całkowitej powierzchni użytkowej.

Zgodnie z art. 2 pkt 12 ustawy o VAT przez obiekty budownictwa mieszkaniowego - rozumie się przez to budynki mieszkalne stałego zamieszkania sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 11. Z objaśnień wstępnych zawartych w PKOB wynika, że budynki mieszkalne to obiekty, których co najmniej połowa całkowitej powierzchni użytkowej wykorzystywana jest na cele mieszkalne, zgodnie z jego przeznaczeniem.

Współcześnie budowane wielorodzinne budynki mieszkalne z reguły mają część mieszkalną jak i część usługową oraz część garażową, zatem należy brać pod uwagę realia i stosować do kwalifikowania budynków zasady wynikające z objaśnień PKOB, czyli jako kryterium brać pod uwagę strukturę powierzchni użytkowej. Zatem jeśli przeważająca część powierzchni użytkowej dotyczy części mieszkalnej to budynek należy zakwalifikować jako mieszkalny. W konsekwencji, do ogółu robót budowlanych związanych ze wznoszeniem wielorodzinnego budynku mieszkalnego z lokalami usługowymi i garażami, należy stosować obniżoną stawkę VAT 8% na podstawie art. 41 ust. 2 i 12 ustawy o VAT.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu tym podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (?).

W świetle art. 2 pkt 6 ustawy przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Według art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (?).

Na mocy art. 5a ustawy, towary lub usługi będące przedmiotem czynności, o których mowa w art. 5, wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, jeżeli dla tych towarów lub usług przepisy ustawy lub przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie powołują symbole statystyczne.

Stosownie do przepisu art. 41 ust. 1 w związku z art. 146a pkt 1 ustawy, stawka podatku w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r. wynosi 23%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1 oraz art. 146f.

Należy zaznaczyć, że zarówno w przepisach ustawy, jak i w rozporządzeniach wykonawczych do niej przewidziano możliwość zastosowania obniżonych stawek podatku w stosunku do niektórych czynności.

Na podstawie art. 41 ust. 2 w związku z art. 146a pkt 2 ustawy w okresie od dnia 1 stycznia 2011r. do dnia 31 grudnia 2013 r. dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 8%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1 oraz art. 146f.

W rozumieniu art. 41 ust. 12 ustawy, stawkę podatku, o której mowa w ust. 2, stosuje się do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.

Przez budownictwo objęte społecznym programem mieszkaniowym - zgodnie z art. 41 ust. 12a ustawy - rozumie się obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokale mieszkalne w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12, a także obiekty sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w klasie ex 1264 - wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych, z zastrzeżeniem ust. 12b.

Według art. 2 pkt 12 ustawy, przez obiekty budownictwa mieszkaniowego rozumie się budynki mieszkalne stałego zamieszkania sklasyfikowane w PKOB w dziale 11.


Przepis art. 41 ust. 12b ustawy stanowi, iż do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym określonego w ust. 12a nie zalicza się:

  1. budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 300 m2,
  2. lokali mieszkalnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 150 m2.

W przypadku budownictwa mieszkaniowego o powierzchni przekraczającej limity określone w ust. 12b stawkę podatku, o której mowa w ust. 2, stosuje się tylko do części podstawy opodatkowania odpowiadającej udziałowi powierzchni użytkowej kwalifikującej do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym w całkowitej powierzchni użytkowej (art. 41 ust. 12c ustawy).

Jak wynika z powołanych wyżej przepisów, ustawa o podatku od towarów i usług, poprzez podanie klasyfikacji, odwołuje się do Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych, która stanowi usystematyzowany wykaz obiektów budowlanych. Zatem, dla celów VAT stosuje się przepisy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB) (Dz. U. Nr 112, poz. 1316 ze zm.), stanowiącego usystematyzowany wykaz obiektów budowlanych.

Zgodnie z tym rozporządzeniem, w dziale 11 mieszczą się budynki mieszkalne. Dział ten obejmuje grupy budynków: 111 - mieszkalnych jednorodzinnych, 112 - o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, 113 - zbiorowego zamieszkania.


Jednocześnie, w myśl § 7 ust. 1 pkt 2 i pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 73, poz. 392 ze zm.), stawkę podatku wymienioną w art. 41 ust. 1 ustawy obniża się do wysokości 8% dla:

  1. robót konserwacyjnych dotyczących budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym;
  2. robót konserwacyjnych dotyczących:
    1. obiektów budownictwa mieszkaniowego, o których mowa w art. 2 pkt 12 ustawy, lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych,
    2. lokali mieszkalnych w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12

- w zakresie, w jakim wymienione roboty nie są objęte tą stawką na podstawie pkt 2.

Przez roboty konserwacyjne, o których mowa w ust. 1 pkt 2 i 3, rozumie się roboty mające na celu utrzymanie sprawności technicznej elementów budynku lub jego części inne niż remont (§ 7 ust. 2 ww. rozporządzenia).

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie definiują natomiast pojęć ?budowa?, ?remont?, ?modernizacja?, ?przebudowa?, ?roboty budowlane?, dlatego też w tym zakresie należy dokonać ich wykładni w oparciu o przepisy z innych dziedzin.


W myśl art. 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz. 1623 ze zm.), ilekroć w ustawie jest mowa o:

  • budowie ? należy przez to rozumieć wykonywanie obiektu budowlanego w określonym miejscu, a także odbudowę, rozbudowę, nadbudowę obiektu budowlanego (pkt 6),
  • robotach budowlanych ? należy przez to rozumieć budowę, a także prace polegające na przebudowie, montażu, remoncie lub rozbiórce obiektu budowlanego (pkt 7),
  • przebudowie ? należy przez to rozumieć wykonywanie robót budowlanych, w wyniku których następuje zmiana parametrów użytkowych lub technicznych istniejącego obiektu, z wyjątkiem charakterystycznych parametrów, jak: kubatura, powierzchnia zabudowy, wysokość, długość, szerokość bądź liczba kondygnacji; (?) (pkt 7a),
  • remoncie ? należy przez to rozumieć wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych, polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym (pkt 8).


W znaczeniu słownikowym (?Współczesny słownik języka polskiego?, red. Bogusław Dunaj, wyd. Langenscheidt Polska Sp. z o.o.), ?remont? oznacza zespół czynności, w których wyniku przywraca się sprawność, wartość użytkową jakiegoś obiektu, urządzenia, natomiast ?montaż? to składanie, łączenie, ustawianie z poszczególnych części maszyn, urządzeń, budowli; zakładanie instalacji. W związku z przytoczoną definicją stwierdzić należy, że pojęcie ?montaż? odnosi się do takiego sposobu działania, w efekcie którego z niezależnie od siebie istniejących części powstaje wytwór będący zupełnie nową całością.
Z kolei ?instalować? oznacza zakładać, montować jakieś urządzenia techniczne.
Pojęcie ?modernizacja? ? według słownika języka polskiego (Elżbieta Sobol, Wydawnictwo Naukowe PWN Warszawa 2005, str. 474, kol. 2) ? oznacza unowocześnienie i usprawnienie czegoś.

Z informacji przedstawionych we wniosku wynika, że przedmiotem działalności Spółki są roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków mieszkalnych i niemieszkanych. Spółka jest czynnym podatnikiem VAT. Spółka zawarła umowę z inwestorem na wykonanie robót budowlanych na budowie budynku mieszkalnego wielorodzinnego z lokalami usługowymi, garażami i infrastrukturą techniczną polegającymi na: wykonaniu wykopu wg parametrów podanych przez kierownictwo budowy z elementami rozbiórki pozostałości po rozebranych budynkach do poziomu - 2,0 m licząc od istniejącego poziomu terenu, całkowitej wywózce urobku z wykopu, wykonaniu wykopu do poziomu opisanego w projekcie architektonicznym licząc od pierwotnego poziomu terenu (wykop wykopany z przegłębieniami na podszycia wind, itp.) z elementami rozbiórki pozostałości po rozebranych konstrukcjach budowlanych, wykonaniu odkładu urobku z wykopu, wykonaniu zasypki zewnętrznej strony budynku i patia z zagęszczeniem zgodnie z harmonogramem budowy, wykonaniu zabezpieczenia skosów wykonanego wykopu folią budowlaną grubości 0,2 mm, wycince drzew kolidujących z inwestycją. Wskazane powyżej prace są robotami ziemnymi. Ponadto umowa przewiduje wykonanie posadzki w garażach w budynku wielorodzinnym.


Z załącznika do decyzji o pozwoleniu na budowę wynika, że budynek posiada następujące parametry:

  • powierzchnia zabudowy - 3.673, m kw,
  • powierzchnia całkowita budynków - 34 899,1 m kw,
  • powierzchnia użytkowa mieszkań - 16 743,7 m kw,
  • powierzchnia użytkowa lokali usługowych, handlowych i biurowych - 604,5 m kw,
  • powierzchnia użytkowa zapleczy usług - 453,5 m kw,
  • powierzchnia użytkowa garaży - 7 597,0 m kw,
  • kubatura - 128 382,6 m kw,
  • ilość lokali mieszkalnych -271,
  • ilość lokali postojowych -299,
  • ilość kondygnacji nadziemnych - 6,7,9 + antresola,
  • ilość kondygnacji podziemnych -1.

Wątpliwości Wnioskodawcy przedstawione w niniejszym wniosku dotyczą tego czy w przypadku wykonywania robót budowlanych ziemnych oraz robót posadzkarskich w garażach w ramach inwestycji dotyczącej budowy budynku mieszkalnego wielorodzinnego z lokalami usługowymi i garażami PKOB 112, o przeważającej powierzchni użytkowej mieszkalnej można zastosować obniżoną stawkę VAT 8% na ogół prac budowlanych w tym budynku.

Biorąc pod uwagę powołane przepisy oraz wynikający z treści wniosku opis sprawy stwierdzić należy, że skoro w ramach jednej inwestycji dotyczącej budowy budynku mieszkalnego wielorodzinnego z lokalami usługowymi i garażami sklasyfikowanego jako PKOB 112 Wnioskodawca wykonuje roboty budowlane ziemne oraz roboty posadzkarskie w garażach to usługa ta opodatkowana jest preferencyjną stawką podatku obniżoną do wysokości 8%, zgodnie z art. 41 ust. 12 w związku z art. 146a pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

Zatem za prawidłowe należy uznać stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym do ogółu robót budowlanych związanych ze wznoszeniem wielorodzinnego budynku mieszkalnego z lokalami usługowymi i garażami (PKOB 112), należy stosować obniżoną stawkę VAT 8% na podstawie art. 41 ust. 2 i 12 ustawy o VAT.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika