Zastosowanie zwolnienia od VAT dla sprzedaży udziałów w prawie wieczystego użytkowania gruntu zabudowanego (...)

Zastosowanie zwolnienia od VAT dla sprzedaży udziałów w prawie wieczystego użytkowania gruntu zabudowanego budynkami.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 16.07.2012 r. (data wpływu 20.07.2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania zwolnienia od VAT dla sprzedaży udziałów w prawie wieczystego użytkowania gruntu zabudowanego budynkami - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 20.07.2012r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania zwolnienia od VAT dla sprzedaży udziałów w prawie wieczystego użytkowania gruntu zabudowanego budynkami.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:


Instytut, działa na podstawie:

  1. ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o instytutach badawczych (Dz.U. Nr 96, poz. 618)
  2. uchwały rady Ministrów z dnia 11 sierpnia 1972 r.
  3. rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 grudnia 2010 r. w sprawie połączenia Instytutu oraz Instytutu X).

Instytut posiada osobowość prawną, jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem VAT. Instytut jest państwową jednostką organizacyjną zarejestrowaną w Krajowym Rejestrze Sądowym przez Sąd Rejonowy.


Przedmiotem podstawowej działalności Instytutu określonej w statucie jest:

  1. prowadzenie badań naukowych i prac rozwojowych,
  2. przystosowanie wyników badań naukowych i prac rozwojowych do potrzeb praktyki,
  3. wdrażanie wyników badań naukowych i prac rozwojowych w dziedzinie nauk technicznych i przyrodniczych oraz biotechnologii,

Do zakresu działania Instytutu należy przede wszystkim:

  1. prowadzenie badań naukowych i prac rozwojowych w zakresie:
    1. konstrukcji i budowy prototypów pojazdów, ich zespołów, części, osprzętu, aparatury pomiarowej i urządzeń badawczych PKD 72.192.Z
    2. homologacji i certyfikacji wyrobów motoryzacyjnych oraz certyfikacji paliw, biokomponentów i kolektorów słonecznych, w zakresie uzyskanych uprawnień. mających na celu podnoszenie bezpieczeństwa użytkowania i ochronę środowiska,
    3. wykorzystania energii pochodzącej z odnawialnych źródeł energii.


Instytut otrzymuje m.in.:

  1. dotacje podmiotowe na finansowanie podstawowej działalności statutowej - badań naukowych i prac rozwojowych z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na podstawie decyzji ministra. Wyniki badań mają charakter aplikacyjny i są stosowane w Instytucie do świadczenia usług opodatkowanych,
  2. dotacje z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na zakupy aparatury naukowo-badawczej dla potrzeb działalności statutowej,
  3. Granty (dotacja) z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego i Narodowego Centrum Nauki na realizację indywidualnych projektów naukowo-badawczych, których wyniki są i będą wykorzystywane w sprzedaży opodatkowanej,
  4. dotacje ze środków Unii Europejskiej w ramach dwustronnych lub wielostronnych umów międzynarodowych.

Instytut zamierza sprzedać w drodze przetargu prawo wieczystego użytkowania gruntu i własności zabudowy opisanej niżej nieruchomości. Prawo użytkowania nieruchomości gruntowej składającej się z działki oznaczonej w ewidencji gruntów jako działka nr 8/9 w obrębie 4-18-11 o powierzchni 11075m kw. zabudowanej budowlami stanowiącymi odrębny od gruntu przedmiot własności objęte są zbiorczą księgą wieczystą KW.


  1. Opis i określenie stanu nieruchomości

1.1. Stan prawny nieruchomości będącej przedmiotem sprzedaży:


Nieruchomość (działka nr 8/9), uregulowana jest w księdze wieczystej nr KW prowadzonej przez Sąd Rejonowy - Wydział Ksiąg Wieczystych. Księga ta zawiera następujące wpisy: w dziale I ? Oznaczenie nieruchomości, Sposób korzystania: BA - tereny przemysłowe.



Budynek:

  • inny budynek niemieszkalny, 2-kondygnacyjny,
  • budynek biurowy, 1-kondygnacyjny,
  • silos, zbiornik, 1-kondygnacyjny,


Obszar: 1,1075 ha.


Spis prawa związanych z nieruchomością:


Uprawnienie wynikające z prawa ujawnionego w dziale III innej księgi wieczystej:


Nieodpłatne i ustanowione na czas nieoznaczony prawo użytkowania działki gruntu nr 8/7 z obrębu 4-18-11 (objętej KW) przysługujące każdemu użytkownikowi wieczystemu działki gruntu nr 8/8 z obrębu 4-18-11 uregulowanej w niniejszej księdze wieczystej


w dziale II ? właściciel:


Skarb Państwa reprezentowany przez Prezydenta. Użytkownik wieczysty i właściciel budynku stanowiącego odrębną nieruchomość i urządzeń stanowiących odrębny przedmiot prawa własności:


Instytut.


Na podstawie zawartej umowy przedwstępnej - przedmiotem sprzedaży jest udział w prawie wieczystego użytkowania działki gruntu 8/9 stanowiący 81941/100000 części prawa użytkowania wieczystego działki 8/9 o powierzchni 11 075 m. kw. oraz taki sam udział znajdujących się na tej działce budynkach i budowlach stanowiących odrębną nieruchomość.

W chwili obecnej dokonywany jest podział działki 8/9 na 2 działki: nr 8/11 o powierzchni 9 075 m. kw. 1 działkę 8/12 o powierzchni 2 000 m. kw. Dąży się do tego, by sprzedać wydzieloną działkę nr 8/11 z posadowionym na niej budynkiem garażowym nr 11 o powierzchni 646,5 m.kw. oraz budynkiem portierni o powierzchni zabudowy 8 m.kw. Taki podział działek odpowiada w ustalonej w umowie przedwstępnej idei sprzedaży udziałów w prawie wieczystego użytkowania (81941/100 000) działki nr 8/9.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie:


Czy Instytut dokonując sprzedaży wyżej opisanej nieruchomości ma prawo do zastosowania stawki zw. podatku od towarów i usług VAT ?


Zdaniem Wnioskodawcy, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT przysługuje mu zwolnienie od podatku VAT przy transakcji sprzedaży wyżej opisanej nieruchomości. Na podstawie art. 29 ust. 5, ustawy o VAT oraz § 12 ust. 1 pkt 11 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2009 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U nr 224, poz. 1759) obowiązującym od dnia 1 stycznia 2010 r. zwalnia się od podatku zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku dostawy budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są zwolnione od podatku.

Nabycie budynku nr 11 nastąpiło w 14.07.1969 r. dokumentem OT nr 3/B/69 oraz OT nr 84/B/69. Jest to budynek parterowy o ścianach murowanych, powierzchni użytkowej 685 m.kw., wyposażony w CO, CW, instalację elektryczną. Wartość początkowa budynku wynosiła 154.364,59 zł, został on zmodernizowany w 2008 r., o kwotę 32.420,20 zł, co stanowi 21% jego wartości początkowej. Dostawa przedmiotowej nieruchomości będzie dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia, co czyniłoby tę czynność opodatkowaną, jednakże na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a Instytut twierdzi, że sprzedaż będzie korzystała ze zwolnienie z opodatkowania.


Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10a ww. ustawa zwalnia dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:

  1. w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,
  2. dokonujący ich dostawy nie poniósł wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli poniósł takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Zdaniem Instytutu, z uwagi na okoliczności:

  1. iż nabycie budynku nastąpiło przed wejściem w życie ustawy o VAT - nie było możliwości odliczenia podatku naliczonego od podatku należnego,
  2. wydatki na ulepszenie budynku nr 11 były niższe niż 30%.


    - Instytut ma prawo do skorzystania ze zwolnienia z naliczania podatku VAT przy sprzedaży wyżej opisanej nieruchomości.


W załączeniu Instytut przesłał Interpretację Indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach, Sygnatura: IBPP3/443-972/09/IK z dnia 19 marca 2010 r., którą wydano w podobnej sprawie.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (tekst jednolity Dz. U. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Towarami, w myśl art. 2 pkt 6 ustawy o VAT są rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Jak stanowi art. 7 ust. 1 pkt 6) i 7) cyt. ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również oddanie gruntów w użytkowanie wieczyste oraz zbycie praw, o których mowa w pkt 5 i 6.

Jak wynika z powyższego, zarówno sprzedaż prawa użytkowania wieczystego gruntu jak również sprzedaż własności gruntu stanowi dostawę towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług i na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Co do zasady stosownie do art. 41 ust. 1 w związku z art. 146a pkt 1 ww. ustawy stawka podatku w okresie od 1 stycznia 2011r. do dnia 31 grudnia 2013r. wynosi 23% z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1 oraz art. 146f. Przy czym ustawodawca od powyższej zasady ustanowił szereg wyjątków, stosując stawki obniżone oraz zwolnienia od podatku.


Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

  1. dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
  2. pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

W myśl natomiast art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa powyżej, pod warunkiem że:

  1. w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,
  2. dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Przy czym warunku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10a lit. b, nie stosuje się, jeżeli budynki, budowle lub ich części w stanie ulepszonym były wykorzystywane przez podatnika do czynności opodatkowanych przez co najmniej 5 lat (art. 43 ust. 7a ustawy o VAT).


W tym miejscu należy zauważyć, że zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy o VAT, przez pierwsze zasiedlenie - rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

  1. wybudowaniu lub
  2. ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Warto zauważyć, że, na podstawie art. 29 ust. 5 ustawy, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. A zatem sprzedaż gruntów zabudowanych podlega w chwili sprzedaży opodatkowaniu według stawki właściwej dla budynków lub budowli posadowionych na nich lub ich części.

Ponadto z § 13 ust. 1 pkt 11 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 73, poz. 392 ze zm.) wynika, iż zwalnia się od podatku zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są zwolnione od podatku.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że przedmiotem sprzedaży jest udział w prawie wieczystego użytkowania działki gruntu oraz udział znajdujących się na tej działce w budynkach i budowlach (garaż oraz portiernia) stanowiących odrębną nieruchomość, podczas gdy ich nabycie nastąpiło w 1969 r., przed obowiązywaniem w Polsce podatku do towarów i usług, a od tego czasu nie ponoszono wydatków na ich ulepszenie wydatków przekraczających 30% wartości początkowej. Na tle tak przedstawionego opisu sprawy, wątpliwości Wnioskodawcy sprowadzają się do możliwości objęcia w/w sprzedaży zwolnieniem od podatku VAT.

Na podstawie powyższych przepisów dostawa budynków, budowli lub ich części, co do zasady, korzysta ze zwolnienia z podatku VAT. Wykluczenie z tego zwolnienia następuje w sytuacjach, gdy dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz w sytuacji, gdy od momentu pierwszego zasiedlenia nie minęły co najmniej dwa lata. Przy czym powyższe wykluczenie doznaje ograniczenia, gdyż dostawa w ramach pierwszego zasiedlenia również może korzystać ze zwolnienia w sytuacji, gdy w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego i równocześnie dostawca nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Ponadto grunt (prawo użytkowania wieczystego gruntu) dzieli los podatkowy budynków, budowli lub ich części, posadowionych na gruncie. Zatem sprzedaż gruntów zabudowanych (prawa użytkowania wieczystego) podlega w chwili sprzedaży opodatkowaniu według stawki właściwej dla budynków lub budowli posadowionych na nich lub ich części. Ponadto ustawodawca przewidział odrębne zwolnienie od podatku VAT dla sprzedaży prawa wieczystego użytkowania gruntu wraz z posadowionymi na nim budynkami, jeżeli budynki lub budowle albo ich części są zwolnione od podatku.


W analizowanej sprawie, kluczowym elementem jest ustalenie, czy nastąpiło pierwsze zasiedlenie budynków znajdujących się na przedmiotowej działce, a jeżeli tak to w którym momencie.


Jak wynika z wniosku nabycie budynku parterowego o ścianach murowanych, wyposażonego w CO, CW, instalację elektryczną o numerze ewidencyjnym 11, posadowionego na gruncie będącym przedmiotem użytkowania wieczystego nastąpiło w 14.07.1969 r. Wnioskodawca zaznacza, iż powyższy budynek został zmodernizowany w 2008 r., o kwotę 32.420,20 zł, co stanowi 21% jego wartości początkowej.

Mając powyższe na uwadze powołane powyżej przepisy prawa podatkowego, należy stwierdzić, iż Wnioskodawcy nie będzie przysługiwało zwolnienie przedmiotowe na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, bowiem w świetle przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego oraz treści cytowanego wyżej przepisu art. 2 pkt 14 ustawy, nabycie budynku w roku 1969 r. znajdującego się na gruncie będącym w użytkowaniu wieczystym, nie nastąpiło w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu. Zatem w konsekwencji, należałoby uznać przedmiotową sprzedaż nieruchomości za dokonywaną w ramach pierwszego zasiedlenia, co wykluczałoby możliwość skorzystania ze zwolnienia w trybie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

Jednakże zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10a, jeśli do dokonywanej dostawy nie ma zastosowania zwolnienie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, powinno się stosować zwolnienie określone w art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy, przy spełnieniu określonych tam warunków.

W omawianym przypadku, obie przesłanki wynikające z treści powyższego przepisu zostały spełnione, w stosunku do nieruchomości, będącej przedmiotem planowanej sprzedaży, w stosunku do której Wnioskodawca nie ponosił, po dacie nabycia, wydatków na ulepszenie, które przewyższałyby 30% jej wartości początkowej, są spełnione. W konsekwencji w odniesieniu do tej nieruchomości ma zastosowanie zwolnienie z podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy.


Tym samym stanowisko Wnioskodawcy, iż sprzedaż przedmiotowej nieruchomości, pomimo, że będzie dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia, będzie korzystała ze zwolnienia, na podstawie art . 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT (oraz z § 13 ust. 1 pkt 11 przywołanego rozporządzenia), należało uznać za prawidłowe.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? tekst jednolity Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika