Czy Spółka, w związku ze sprzedażą tych napojów, ma prawo do zastosowania preferencyjnej 7% stawki (...)

Czy Spółka, w związku ze sprzedażą tych napojów, ma prawo do zastosowania preferencyjnej 7% stawki podatku VAT, na podstawie art. 41 ust. 2 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.)?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 20.05.2008 r. (data wpływu 23.05.2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT ? jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23.05.2008 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

H? Spółka Akcyjna (dalej: Spółka) prowadzi działalność gospodarczą przede wszystkim w zakresie produkcji, sprzedaży soków, napojów owocowych oraz koncentratów.

Aktualnie Spółka rozszerzyła swoją ofertę sprzedażową o nowe napoje owocowe, tj.

  • C? Napój jabłkowo ? cytrynowy z dodatkiem ekstraktu herbaty, w skład którego wchodzą: soki jabłkowy i cytrynowy 20%, woda, cukier, regulatory kwasowości: kwas cytrynowy i cytrynian trójsodowy; ekstrakt herbaty (0,1 %), aromaty identyczne z naturalnymi oraz substancje słodzące: aspartam, acesulfam K i sacharynian sodu,
  • C? Napój jabłkowo ? brzoskwiniowy z dodatkiem ekstraktu herbaty, w skład którego wchodzą: soki jabłkowy i brzoskwiniowy 20%, woda, cukier, regulatory kwasowości: kwas cytrynowy i cytrynian trójsodowy; ekstrakt herbaty (0,1 %), aromaty identyczne z naturalnymi oraz substancje słodzące: aspartam, acesulfam K i sacharynian sodu.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Spółka, w związku ze sprzedażą tych napojów, ma prawo do zastosowania preferencyjnej 7% stawki podatku VAT, na podstawie art. 41 ust. 2 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.)...

Zdaniem Wnioskodawcy.

Zgodnie z powołanym artykułem podatnik ma prawo do stosowania obniżonej 7% stawki podatku pod warunkiem jednak, że towary lub usługi będące przedmiotem transakcji zostały wymienione w załączniku nr 3 do ustawy.

Zdaniem Spółki ww. produkty mieszczą się w grupowaniu PKWiU 15.98.12-50.10 ?Napoje owocowe?, które to grupowanie jest wskazane w poz. 40 załącznika nr 3 do powyższej ustawy.

Potwierdzeniem, iż Spółka w sposób prawidłowy zaklasyfikowała przedmiotowe produkty do właściwego grupowania, jest otrzymana przez nią opinia Urzędu Statystycznego z dnia 29.04.2008 r. nr OK-5672/KW-1600/2008.

W opinii tej Urząd stwierdził, iż produkty C? Napój jabłkowo ? cytrynowy z dodatkiem ekstraktu herbaty oraz C? Napój jabłkowo ? brzoskwiniowy z dodatkiem ekstraktu herbaty należy zaklasyfikować do grupowania PKWiU 15.98.12-50.10 ?Napoje owocowe?, określonego w przepisach rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18.03.1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (Dz. U. Nr 42 poz. 264 ze zm.).

Biorąc pod uwagę powyższe, zdaniem Spółki, w przypadku sprzedaży ww. towarów, na podstawie art. 41 ust. 2 ustawy VAT, na fakturze ma prawo zastosować 7% stawkę podatku.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) ? zwanej dalej ustawą, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2 - 12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Jednakże ustawodawca przewidział możliwość stosowania preferencyjnej stawki podatku VAT w wysokości 7% dla niektórych towarów i usług. Zatem, stosownie do art. 41 ust. 2 cyt. ustawy, dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1.

Zastosowanie określonej stawki podatku od towarów i usług do sprzedaży danego towaru wymaga zatem prawidłowego zaklasyfikowania tego wyrobu zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług do odpowiedniego grupowania PKWiU.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Spółka rozszerzyła swoją ofertę sprzedażową o nowe napoje owocowe. Towar ten został zaklasyfikowany przez Spółkę, a następnie przez Urząd Statystyczny do grupowania PKWiU 15.98.12-50.10 ?Napoje owocowe?.

Opisane powyżej towary objęte są preferencyjną, tj. 7%, stawką podatku VAT z uwagi na fakt, iż znajdują się one w pozycji 40 załącznika nr 3 do ustawy.

Uwzględniając przywołane powyżej przepisy, stwierdzić należy, iż w sytuacji zaklasyfikowania przedmiotowych napojów do symbolu PKWiU 15.98.12-50.10 ?Napoje owocowe?, ich sprzedaż przez Spółkę korzysta z preferencyjnej stawki podatku VAT 7% na podstawie art. 41 ust. 2 ustawy.

Podkreślenia jednakże wymaga fakt, że Minister Finansów nie jest organem uprawnionym do klasyfikowania danych towarów czy usług, bowiem uprawnionym w tym zakresie jest Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi, przy czym odpowiedzialnym za prawidłową klasyfikację jest podmiot świadczący usługę lub dokonujący dostawy towarów.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Natomiast zgodnie z art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej, wyczerpujący opis stanu faktycznego winien wynikać z wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, a nie z załączonych do niego dokumentów, w związku z tym załączone pismo Urzędu Statystycznego nie było przedmiotem merytorycznej analizy.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika