Czy podlega odliczeniu podatek VAT naliczony przy zakupach związanych ze szkoleniami pracowników, w (...)

Czy podlega odliczeniu podatek VAT naliczony przy zakupach związanych ze szkoleniami pracowników, w tym zakupach sfinansowanych dotacją?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 28.12.2009r. (data wpływu 31.12.2009r.), uzupełnione odpowiedzią na wezwanie z dnia 19.01.2010r. (data wpływu 20.01.2010r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego przy zakupach związanych ze szkoleniami pracowników - jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 31.12.2009r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego przy zakupach związanych ze szkoleniami pracowników. Wniosek zawierał braki formalne (brak przedłożenia oryginału lub urzędowo poświadczonej kopii dokumentu (pełnomocnictwa), z którego wynika prawo Pani x ? Dyrektora Biura Podatków i Ubezpieczeń oraz Pani x - Kierownika Działu Rozliczeń z Budżetem do występowania w imieniu Wnioskodawcy z wnioskiem o interpretację przepisów prawa podatkowego). W związku z powyższym tut. Organ podatkowy pismem z dnia 08.01.2010r. Nr IPPP2/443-1/10-2/MM wezwał Wnioskodawcę w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego wezwania do uzupełnienia wniosku w powyższym zakresie. Wniosek został uzupełniony w terminie prawidłowym.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka S.A. jest liderem rynku gazu w Polsce. Obszar działalności czyni z S.A. spółkę o znaczeniu strategicznym dla polskiej gospodarki i bezpieczeństwa państwa.

Od lat 90-tych Wnioskodawca obserwuje w krajach europejskich silną tendencję do przekształceń sektora gazowego. Dodatkowym motorem przemian jest konieczność spełnienia przez nasz kraj wymogów Strategii Lizbońskiej oraz dyrektywy 2003/55/WE (tzw, dyrektywa gazowa) w zakresie ochrony środowiska, bezpieczeństwa, ciągłości i ekonomiki dostaw energii oraz liberalizacji handlu energią.

Mając to na względzie Strategia S.A. określiła podnoszenie kompetencji pracowników jako obszar kluczowy dla wzrostu konkurencyjności spółki.

Sprostanie potrzebom szkoleniowym (ze względu na skalę i konieczność szybkiego zaspokojenia) możliwe jest w ramach projektu dofinansowanego z EFS (Europejskiego Funduszu Społecznego).

Spółka S.A. podpisała umowę o dofinansowanie Projektu pt. ?Rozwój kapitału ludzkiego Spółki S.A.? (nr wniosku o dofinansowanie: x).

Celem dotacji będzie przyczynienie się do wzrostu adaptacyjności Spółki S.A. do zmieniających się warunków rynkowych oraz wzrostu konkurencyjności Spółki poprzez podniesienie umiejętności i wiedzy jej pracowników. Spółka S.A. otrzyma wsparcie na rozwój swoich kadr.

Pracownicy podniosą swoje kwalifikacje i zdobędą nowe umiejętności w zakresie wykonywanej pracy. Otrzymana dotacja będzie neutralna w zakresie opodatkowania podatkiem VAT, gdyż nie będzie ona stanowić obrotu dla S.A..

Całościowe zarządzanie projektem Wnioskodawca powierzył wiodącej polskiej firmie szkoleniowo-doradczej. Firma ta będzie przeprowadzać szkolenia oraz świadczyć usługę zarządzania organizacją i rozliczaniem szkoleń.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy podlega odliczeniu podatek VAT naliczony przy zakupach związanych ze szkoleniami pracowników, w tym zakupach sfinansowanych dotacją...

Podstawowym prawem podatnika VAT jest prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Wynika to z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT (Dz. U. z 2004 r. nr 54, poz. 535 ze zm.). Przy czym kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

W myśl art. 86 ust 1 ustawy VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy VAT, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą. Działalność gospodarcza, zgodnie z ust. 2 w/w przepisu obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy.

Z powołanych wyżej przepisów wynika, że prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje tylko wówczas, gdy zakup towarów lub usług związany jest z faktycznie dokonanymi czynnościami opodatkowanymi. W przypadku, gdy dany zakup związany jest jednocześnie z czynnościami opodatkowanymi i zwolnionymi od opodatkowania, prawo do odliczenia przysługuje tylko w zakresie, w jakim zakup ten służy czynnościom opodatkowanym.

W świetle powyższych przepisów, odliczanie podatku naliczonego od zakupów finansowanych dotacjami jest możliwe w przypadku, gdy istnieje związek zakupu ze sprzedażą opodatkowaną lub opodatkowaną i zwolnioną. Sfinansowanie lub częściowe sfinansowanie zakupów dotacjami, czy też otrzymanie refinansowania poniesionych kosztów nie wpływa na prawo do odliczenia podatku naliczonego od tych zakupów.

W konsekwencji prawo do odliczenia podatku naliczonego w przypadku takich zakupów przysługuje na zasadach ogólnych, a więc w zakresie, w jakim zakupy te wykorzystywane są do wykonywania czynności opodatkowanych (art. 86 ust. 1 ustawy o VAT).

Podniesienie umiejętności i wiedzy pracowników w wyniku przeprowadzonych szkoleń przyczyni się do rozwoju przedsiębiorstwa a tym samym zwiększenia efektywności co spowoduje zwiększenie sprzedaży. Działalność podstawowa spółki obejmuje magazynowanie, obrót i dystrybucje paliw gazowych i płynnych, a więc czynności opodatkowane podatkiem VAT.

Skoro warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia jest bezpośredni i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi, który w przypadku Wnioskodawcy został spełniony Spółka uważa, że będzie jej przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących wymieniony zakup.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

W myśl unormowań zawartych w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ?ustawa o VAT?, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do czynności podlegających opodatkowaniu, podatnikowi o którym mowa w art. 15 przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

A zatem prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wyłącznie podatnikowi podatku od towarów i usług i dotyczy podatku naliczonego, wynikającego z zakupów towarów i usług wykorzystywanych do dokonywania czynności opodatkowanych. Istotny jest więc związek między zakupami a działalnością gospodarczą prowadzoną przez podatnika. Odliczyć zatem można w całości podatek naliczony, który jest związany w sposób bezpośredni lub pośredni z transakcjami opodatkowanymi podatnika.

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.

Warto też zauważyć, iż prawo do odliczenia podatku naliczonego w żaden sposób nie jest warunkowane źródłem pochodzenia środków, z których finansowane jest nabycie przedmiotowych towarów i usług.

Dla określenia czy Spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku wynikającego z faktur dokumentujących wydatki poniesione na przeprowadzenie szkoleń polegających na poszerzeniu wiedzy i rozwoju umiejętności pracowników Wnioskodawcy, niezwykle istotny jest charakter związku występującego między zakupami, a prowadzoną przez Podatnika działalnością gospodarczą. Związek ten może mieć charakter bezpośredni (np. zakup materiałów do wytworzenia produktu podlegającego odsprzedaży) lub pośredni (koszty ogólne).

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca podpisał umowę o dofinansowanie Projektu pt.

?Rozwój kapitału ludzkiego X S.A.?. Celem dotacji będzie przyczynienie się do wzrostu adaptacyjności S.A. do zmieniających się warunków rynkowych oraz wzrostu konkurencyjności Spółki poprzez podniesienie umiejętności i wiedzy jej pracowników. S.A. otrzyma wsparcie na rozwój swoich kadr. Pracownicy podniosą swoje kwalifikacje i zdobędą nowe umiejętności w zakresie wykonywanej pracy. Otrzymana dotacja będzie neutralna w zakresie opodatkowania podatkiem VAT, gdyż nie będzie ona stanowić obrotu dla S.A.. Całościowe zarządzanie projektem Wnioskodawca powierzył wiodącej polskiej firmie szkoleniowo-doradczej. Firma ta będzie przeprowadzać szkolenia oraz świadczyć usługę zarządzania organizacją i rozliczaniem szkoleń. Przedmiotem zapytania Wnioskodawcy jest czy podlega odliczeniu podatek VAT naliczony przy zakupach związanych ze szkoleniami pracowników, w tym zakupach sfinansowanych dotacją.

Biorąc pod uwagę opis przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego tut. Organ podatkowy stwierdza, iż ponoszone wydatki na przeprowadzenie szkoleń związanych z poszerzeniem wiedzy i rozwojem umiejętności pracowników Wnioskodawcy będą w sposób pośredni służyły czynnościom opodatkowanym, bowiem wydatki te są niezbędne do właściwego funkcjonowania Spółki. Tym samym Wnioskodawcy przysługuje, na zasadach ogólnych przewidzianych w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z faktur dokumentujących powyższe wydatki, pod warunkiem, że nie występują przesłanki ograniczające to prawo, wynikające z art. 88 ustawy o VAT.

Reasumując stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-ego Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika