VAT - w zakresie opodatkowania czynności wydania majątku Spółki jej jedynemu udziałowcowi w ramach (...)

VAT - w zakresie opodatkowania czynności wydania majątku Spółki jej jedynemu udziałowcowi w ramach majątku likwidacyjnego

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 30 lipca 2008r. (data wpływu 04 sierpnia 2008r.) oraz uzupełnionego pismem z dnia 25 września 2008r. (data wpływu 01 października 2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności wydania majątku Spółki jej jedynemu udziałowcowi w ramach majątku likwidacyjnego - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 04 sierpnia 2008r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności wydania majątku Spółki jej jedynemu udziałowcowi w ramach majątku likwidacyjnego.

Wezwaniem z dnia 12 września 2008 roku doręczonym 25 sierpnia 2008r. zobowiązano Stronę do przedstawienia umocowania prawnego dla osoby podpisanej na przedmiotowym wniosku do reprezentowania Podatnika. Stosowne uzupełnienie strona doręczyła 01 października 2008r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka x Sp. z o.o. w likwidacji (dalej: X lub Spółka?) jest użytkownikiem wieczystym nieruchomości przy ul. Xxx wykorzystuje swoją nieruchomość do prowadzenia działalności opodatkowanej VAT. X zamierza przenieść cały swój majątek na jedynego udziałowca ? Y Sp. z o.o. (dalej: ?GP?) w ramach wydania majątku likwidacyjnego. GP prowadzi oraz będzie prowadził działalność gospodarczą podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT. Otrzymany majątek likwidacyjny w ramach likwidacji X będzie służył GP do prowadzenia działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy wydanie majątku Spółki jej jedynemu udziałowcowi w ramach majątku likwidacyjnego jest czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT ...

Zdaniem wnioskodawcy: wydanie majątku udziałowcowi w związku z procesem likwidacji Spółki nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, a zatem nie rodzi po stronie Spółki obowiązku naliczenia podatku, należnego od przekazywanego majątku. Ustawa o VAT w Rozdziale 4 w art. 14 reguluje kwestię likwidacji wyłącznie w odniesieniu do jednoosobowej działalności gospodarczej oraz spółek osobowych, dla których przewiduje opodatkowanie VAT towarów w ramach remanentu likwidacyjnego. Należy zwrócić uwagę, że rozstrzygnięcie tej kwestii w Rozdziale 4 oznacza, że wydanie majątku w ramach likwidacji nie stanowi dostawy towarów ani świadczenia usług, gdyż te są opisane w Rozdziale 2 ustawy o VAT. Zdaniem Spółki należy mieć również na uwadze, iż w przypadku tzw. remanentu likwidacyjnego majątek wydawany w ramach likwidacji zazwyczaj nie służy do działalności opodatkowanej. W analizowanym stanie faktycznym mamy do czynienia z inną sytuacją tj. majątek wydany w ramach likwidacji będzie w dalszym ciągu wykorzystywany do prowadzenia działalności opodatkowanej VAT przez udziałowca likwidowanej Spółki.

W ustawie o VAT nie ma przepisów regulujących kwestię opodatkowania VAT w przypadku wydania majątku spółki kapitałowej w ramach likwidacji innej spółce kapitałowej. W szczególności w ustawie tej nie stwierdzono czy spółka podlegająca likwidacji powinna naliczyć podatek należny od, przekazywanego udziałowcowi w ramach likwidacji majątku. Ze względu na powyższe, opierając się o zasadę racjonalności ustawodawcy należy przyjąć, iż gdyby ustawodawca chciał objąć podatkiem VAT przekazanie majątku udziałowcom likwidowanej spółki kapitałowej wprowadziłby do ustawy o VAT odpowiednie przepisy tak, jak to uczynił w odniesieniu do likwidacji jednoosobowej działalności gospodarczej oraz spółek osobowych.

Również z ogólnych regulacji ustawy o VAT nie można wywieść, iż wydanie majątku udziałowcowi w ramach likwidacji podlega opodatkowaniu VAT.

Zgodnie z generalną zasadą wyrażoną w art. 5 ust. 1 pkt 1ustawy o VAT, opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Spółka nie osiągnie dzięki wydaniu majątku żadnego przysporzenia. Nie można, zatem uznać, że Spółka otrzymuje jakiekolwiek wynagrodzenie w zamian za wydanie majątku w ramach likwidacji. Oznacza to, że wydanie przez P...majątku udziałowcowi nie podlega opodatkowaniu VAT na zasadach ogólnych tzn. jako czynność odpłatna.

Zgodnie z art. 7 ust 2 ustawy o VAT na równi z odpłatną dostawą traktuje się również przekazanie przez podatnika towarów na leżących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem w szczególności:

  • przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników członków organów stanowiących osób prawnych członków stowarzyszenia;
  • wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny;
    - jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżeń kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Jeżeli wydanie majątku w ramach likwidacji mieściłoby się w powyższej definicji to Rozdział 4 ustawy o VAT byłby zbędny. Prowadzenie działalności przez Spółkę, a w tym także obowiązki związane z jej likwidacją, regulowane są przepisami prawa, do których Spółka musi się bezwzględnie stosować. Obowiązek wydania majątku Spółki jej jedynemu udziałowcowi jest nałożonym na nią przez Kodeks Spółek Handlowych przymusem, do którego Spółka musi się zastosować.

Jest oczywistym zatem, iż przekazanie majątku w ramach likwidacji do GP jest bezpośrednio związane z prowadzonym przez P... przedsiębiorstwem, w związku z czym art. 7 ust. 2 ustawy o VAT nie będzie miał zastosowania do przedstawionego stanu faktycznego. Biorąc pod uwagę powyższe argumenty Spółka stoi na stanowisku iż w świetle obowiązujących przepisów podatkowych, w opisanym stanie faktycznym wydanie majątku, Spółki jej udziałowcowi nie będzie podlegało opodatkowaniu VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 272 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.) rozwiązanie spółki następuje po przeprowadzeniu likwidacji. W myśl art. 282 § 1 tej ustawy, likwidatorzy powinni zakończyć interesy bieżące spółki, ściągnąć wierzytelności, wypełnić zobowiązania i upłynnić majątek spółki (czynności likwidacyjne). Nowe interesy mogą wszczynać tylko wówczas, gdy jest to potrzebne do ukończenia spraw w toku. Nieruchomości mogą być zbywane w drodze publicznej licytacji, a z wolnej ręki ? jedynie na mocy uchwały wspólników i po cenie nie niższej od uchwalonej przez wspólników. Z treści cytowanych przepisów wynika zatem, że istotą likwidacji jest rozdysponowanie majątkiem spółki w celu zakończenia jej bytu prawnego. Unormowanie art. 282 Kodeksu spółek handlowych wskazuje zatem na obowiązek podjęcia następujących czynności likwidacyjnych:

  1. zakończenia wszelkich bieżących interesów spółki,
  2. ściągnięcia wierzytelności,
  3. wypłaty zobowiązań,
  4. upłynnienia majątku spółki.

Poza wskazanymi wyżej czynnościami dokonywany jest podział majątku spółki pomiędzy jej wspólników w stosunku do posiadanych przez nich udziałów, przy czym może on nastąpić dopiero po zaspokojeniu lub zabezpieczeniu wierzycieli likwidowanego podmiotu.

Na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz.535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 powołanej ustawy, przez dostawę towarów, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Stosownie zaś do art. 7 ust. 2 ustawy ? przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przedsiębiorstwem, w szczególności:

  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  2. wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, a w szczególności darowizny
  • jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Przeniesienie prawa do nieruchomości na jedynego udziałowca Spółki w wyniku jej likwidacji mieści się w kategorii ?wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia?.

Opodatkowanie tej czynności uzależnione jest więc od warunku określonego w powołanym przepisie art. 7 ust. 2 ustawy, mianowicie od tego czy przy nabyciu podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

W opisie zdarzenia nie zawarto informacji o tym czy Spółce przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, powstałego w związku z nabyciem praw do przedmiotowej nieruchomości.

Jeżeli Spółce przysługiwało takie prawo, to taka sytuacja prawna powoduje iż czynność wydania majątku udziałowcowi podlega opodatkowaniu.

W sytuacji, gdy podatnik nie miał prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przeniesienie prawa do nieruchomości na udziałowca nie podlega opodatkowaniu.

Interpretacja dotyczy zaistniałego (stanu faktycznego) zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w przypadku interpretacji dotyczącej zdarzenia przyszłego ? stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika