Opodatkowanie podatkiem VAT sprzedaży nieruchomości niezabudowanej otrzymanej w formie spadku oraz (...)

Opodatkowanie podatkiem VAT sprzedaży nieruchomości niezabudowanej otrzymanej w formie spadku oraz darowizny

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 2 września 2011 r. przekazanym zgodnie z właściwością miejscową przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu pismem z dnia 25 października 2011 r. nr ILPP1/443-1186/11-2/MK (data wpływu do tut. Organu 28 października 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży nieruchomości niezabudowanej otrzymanej w formie spadku oraz darowizny ? jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 28 października 2011 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży nieruchomości niezabudowanej otrzymanej w formie spadku oraz darowizny.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

W dniu 23 czerwca 2003r. Wnioskodawczyni wraz z matką oraz siostrą w spadku gospodarstwo rolne o powierzchni 1.1373 ha. W dniu 29.12.2006r. spadkobierczynie zawarły przed notariuszem umowę o dział spadku i nieodpłatne zniesienie współwłasności, na mocy której Wnioskodawczyni i jej siostra otrzymały od swojej matki udział w odziedziczonym gospodarstwie rolnym i stały się jedynymi współwłaścicielkami tej nieruchomości. Obecnie Wnioskodawczyni wraz ze współwłaścicielką planują sprzedaż odziedziczonej i otrzymanej w drodze nieodpłatnego zniesienia współwłasności nieruchomości gruntowej. W celu ułatwienia sprzedaży nieruchomość zostanie podzielona na działki, które będą przedmiotem umowy sprzedaży. Wydzielone działki nie będą w chwili sprzedaży zabudowane. W chwili obecnej Wnioskodawczyni nie jest w stanie określić w jakim kształcie możliwa będzie sprzedaż przedmiotowej nieruchomości, tj. czy cała nieruchomość znajdzie jednego nabywcę, czy też poszczególne działki sprzedawane będą wielu nabywcom. Od dnia otrzymania spadku i nieodpłatnego zniesienia współwłasności na przedmiotowej nieruchomości nie dokonywano żadnych działań, nie była ona przedmiotem najmu ani dzierżawy. Nieruchomość nie jest użytkowana przez Wnioskodawczynią ani współwłaścicielkę w jakikolwiek sposób, w szczególności do prowadzenia działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), jak i działalności rolniczej, o której mowa w art. 2 pkt 15 ww. ustawy.

Poza podziałem nieruchomości na poszczególne działki, Wnioskodawczyni ani współwłaściciel nieruchomości nie będą dokonywać czynności mających na celu przygotowanie poszczególnych działek do sprzedaży, takich jak założenie linii energetycznej, instalacji wodnych i kanalizacyjnych, czy też infrastruktury telekomunikacyjnej. Wnioskodawczyni ani współwłaścicielka nieruchomości nie zamierzają rozpocząć prowadzenia działalności gospodarczej polegającej na obrocie nieruchomościami.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Wnioskodawczyni jako osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej, będzie zobowiązana do uiszczenia podatku od towarów i usług z tytułu sprzedaży działek wydzielonych z otrzymanego w drodze spadku i w wyniku nieodpłatnego zniesienia współwłasności gruntu...

Stanowisko Wnioskodawcy:

Sprzedaż udziału w działkach wydzielonych z gruntu otrzymanego w drodze spadku i w wyniku nieodpłatnego zniesienia współwłasności w odziedziczonym gruncie należącym do matki na rzecz córki będącej osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej, nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jako niezwiązana z prowadzoną działalnością gospodarczą, niemająca charakteru handlowego.

Zgodnie z ustawą z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (dalej podatek VAT) podlegają czynności wymienione w art. 5 ust. 1 ustawy o podatku VAT, tj.:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. import towarów;
  3. eksport towarów;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy o VAT jako towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy o VAT przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również:

  1. przeniesienie z nakazu organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w imieniu takiego organu lub przeniesienie z mocy prawa własności towarów w zamian za odszkodowanie;
  2. wydanie towarów na podstawie umowy dzierżawy, najmu, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze zawartej na czas określony lub umowy sprzedaży na warunkach odroczonej płatności, jeżeli umowa przewiduje, że w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych tą umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty prawo własności zostanie przeniesione;
  3. wydanie towarów na podstawie umowy komisu: między komitentem a komisantem, jak również wydanie towarów przez komisanta osobie trzeciej;
  4. wydanie towarów komitentowi przez komisanta na podstawie umowy komisu, jeżeli komisant zobowiązany był do nabycia rzeczy na rachunek komitenta,
  5. ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego;
  6. oddanie gruntów w użytkowanie wieczyste;
  7. zbycie praw, o których mowa w pkt 5 i 6.



Art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług stanowi, że ?podatnikami? w rozumieniu tej ustawy są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Zgodnie natomiast z ust. 2 tego artykułu działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Mając na względzie przepisy art. 2, 5 oraz 7 ustawy o podatku od towarów i usług nie ulega wątpliwości, że sprzedaż gruntu jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług. Rozpatrując powyższą kwestię należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że w celu uznania danej czynności za opodatkowaną podatkiem od towarów i usług nie wystarczy samo wykonywanie przez dany podmiot czynności wskazanej w ustawie o podatku od towarów i usług. Zaistnieć tu muszą również jednocześnie przesłanki wskazane w art. 15 ust. 1 i 2, a więc podmiot dokonujący danej czynności musi być osobą fizyczną wykonującą działalność gospodarczą, bez względu na jej rezultat i cel, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy.

Ażeby czynność uznać za dokonaną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej należy wykazać, że w momencie jej realizacji podmiot miał zamiar dokonywać takich czynności wielokrotnie, a także, że wykorzystywane przez niego towary czy usługi zostały nabyte w celu spożytkowania ich do wykonywania tej czynności. Tym samym w przypadku sprzedaży gruntu (dla uznania takiej czynności za związaną z działalnością gospodarczą) należy ustalić, czy nieruchomość była wykorzystywana w sposób ciągły do celów zarobkowych, czy grunt został nabyty na potrzeby własne, czy też z przeznaczeniem do działalności handlowej i w celu jego odsprzedaży.

W przedmiotowym stanie faktycznym Wnioskodawczyni nabyła udział w gruncie w drodze spadku, część natomiast w drodze nieodpłatnego zniesienia współwłasności gruntu należącego do Jej matki. Nabycie współwłasności nieruchomości nie zostało zatem dokonane w celach zarobkowych, w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, ani też w celu jej odsprzedaży.

Szczególnie w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej związanej z działaniami handlowymi, zamiar częstotliwego wykonywania danej czynności, o której mowa w ustawie o VAT, podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług musi być ujawniony już w momencie jego nabycia, nie zaś sprzedaży.

Nieuzasadnione będzie zatem twierdzenie, że sprzedaż udziału w nieruchomości otrzymanej zarówno w drodze spadku, jak i nieodpłatnego zniesienia współwłasności, niezależnie od tego, czy będzie dokonana w częściach, czy też w całości, będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ze skutkiem uznania spadkobiercy (czy też obdarowanego) jako podatnika podatku VAT, zobowiązanego do rozliczenia podatku od towarów i usług, z tytułu zbycia otrzymanego majątku.

W przedmiotowej sprawie Wnioskodawczyni nie można uznać za podatnika prowadzącego działalność gospodarczą w myśl art. 15 ustawy, polegającą na handlu nieruchomościami, nie można stwierdzić bowiem, iż Wnioskodawczyni nabywając udział w gruncie działała w charakterze handlowca, gdyż samo nabycie było niezależne od jej działań czy woli - nabycie nastąpiło w drodze spadku i nieodpłatnego zniesienia współwłasności.

Reasumując, Wnioskodawczyni dokonując transakcji sprzedaży udziałów w gruncie, w całości bądź w części nie będzie występowała w charakterze podatnika w rozumieniu ustawy, a czynność ta nie będzie nosiła znamion działalność gospodarczej, zatem nie będzie zobowiązana ona do uiszczenia podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tych czynności.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.) opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Z art. 7 ust. 1 ww. ustawy wynika, że przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (?).

Towarami - w myśl postanowień art. 2 pkt 6 ww. ustawy - są rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

W świetle zapisów art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza ? zgodnie z ust. 2 powołanego artykułu ? obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Określony w cytowanej ustawie zakres opodatkowania podatkiem od towarów i usług wskazuje, iż do tego, aby faktycznie zaistniało opodatkowanie danej czynności konieczne jest, aby czynność podlegającą opodatkowaniu wykonał podmiot, który dla tej właśnie czynności będzie działał jako podatnik. Definicja działalności gospodarczej, zawarta w ustawie o VAT, ma charakter uniwersalny, pozwalający na objęcie pojęciem ?podatnik? tych wszystkich podmiotów, które prowadzą określoną działalność, występując w profesjonalnym obrocie gospodarczym.

W związku z powyższym, aby dostawę towarów uznać za działalność gospodarczą, należy wykazać, że w momencie jej realizacji osoba dokonująca danej czynności działa jako podatnik. Istotne jest więc ustalenie czy okoliczności związane ze sprzedażą jednoznacznie wskazują, że sprzedaż dokonywana jest w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, o której mowa w art. 15 ust. 2 ustawy. Właściwym zatem jest wykluczenie osób fizycznych z grona podatników, w przypadku, gdy dokonują sprzedaży, przekazania bądź darowizny towarów stanowiących część majątku osobistego tj. majątku, który nie został nabyty w celu jego odsprzedaży, bądź wykonywania innych czynności w ramach działalności gospodarczej.

W kontekście powyższego nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług ten, kto jako osoba fizyczna dokonuje jednorazowych lub okazjonalnych transakcji, za które nie jest przewidziana ściśle regularna zapłata oraz nie prowadzi zorganizowanej czy zarejestrowanej działalności gospodarczej. Dokonywanie określonych czynności poza sferą prowadzonej działalności gospodarczej, również nie pozwala na uznanie danego podmiotu za podatnika w zakresie tych czynności.

Z opisanego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskująca wraz z matką oraz siostrą nabyła w spadku gospodarstwo rolne o powierzchni 1.1373 ha. W dniu 29.12.2006r. spadkobierczynie zawarły przed notariuszem umowę o dział spadku i nieodpłatne zniesienie współwłasności, na mocy której Wnioskodawczyni i jej siostra otrzymały od swojej matki udział w odziedziczonym gospodarstwie rolnym i stały się jedynymi współwłaścicielkami tej nieruchomości. Obecnie Wnioskodawczyni wraz ze współwłaścicielką planują sprzedaż odziedziczonej i otrzymanej w drodze nieodpłatnego zniesienia współwłasności nieruchomości gruntowej. W celu ułatwienia sprzedaży nieruchomość zostanie podzielona na działki, które będą przedmiotem umowy sprzedaży. Wydzielone działki nie będą w chwili sprzedaży zabudowane. W chwili obecnej Wnioskodawczyni nie jest w stanie określić w jakim kształcie możliwa będzie sprzedaż przedmiotowej nieruchomości, tj. czy cała nieruchomość znajdzie jednego nabywcę, czy też poszczególne działki sprzedawane będą wielu nabywcom. Od dnia otrzymania spadku i nieodpłatnego zniesienia współwłasności na przedmiotowej nieruchomości nie dokonywano żadnych działań, nie była ona przedmiotem najmu ani dzierżawy. Nieruchomość nie jest użytkowana przez Wnioskodawczynię ani współwłaścicielkę w jakikolwiek sposób, w szczególności do prowadzenia działalności gospodarczej, jak i działalności rolniczej.

Poza podziałem nieruchomości na poszczególne działki, Wnioskodawczyni ani współwłaściciel nieruchomości nie będą dokonywać czynności mających na celu przygotowanie poszczególnych działek do sprzedaży, takich jak założenie linii energetycznej, instalacji wodnych i kanalizacyjnych, czy też infrastruktury telekomunikacyjnej. Wnioskodawczyni ani współwłaścicielka nieruchomości nie zamierzają rozpocząć prowadzenia działalności gospodarczej polegającej na obrocie nieruchomościami. Z wniosku wynika zatem, że Zainteresowana otrzymała przedmiotową nieruchomość w formie spadku oraz darowizny od matki, a nie nabyła jej z zamiarem dalszej odsprzedaży czy też wykorzystywania w ramach działalności gospodarczej ? a więc nie w celach handlowych, lecz prywatnych.

Tym samym, z uwagi na to, że Wnioskodawczyni zamierza dokonać sprzedaży nieruchomości niezabudowanej należącej do majątku osobistego, oznacza to działanie Strony w sferze prywatnej, do której unormowania ustawy o VAT nie mają zastosowania.

W kontekście powyższego należy stwierdzić, iż nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług ten, kto jako osoba fizyczna dokonuje jednorazowych lub okazjonalnych transakcji oraz nie prowadzi zorganizowanej czy zarejestrowanej działalności gospodarczej w tym zakresie.

Z opisu sprawy nie wynika, aby dokonując sprzedaży działek Wnioskująca działała w charakterze handlowca. Nie można bowiem stwierdzić, że w analizowanej sprawie nabyto nieruchomość w celu odsprzedaży, ponieważ, jak wskazano we wniosku, pochodzi ona z otrzymanego spadku oraz darowizny. Z wniosku nie wynika także, aby przedmiotowa nieruchomość służyła Wnioskującej w jakiejkolwiek formie do celów zarobkowych. Sprzedając działkę Strona korzysta z przysługującego Jej prawa do rozporządzania własnym majątkiem, zatem czynność ta nie oznacza wykonywania działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy.

Reasumując, mając na uwadze przedstawiony we wniosku opis zdarzenia przyszłego, a także obowiązujące w tym zakresie przepisy ustawy o podatku od towarów i usług należy stwierdzić, iż zbycie nieruchomości gruntowej stanowiącej majątek osobisty sprzedającego nie stanowi działalności gospodarczej, a zatem nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika