zwolnienie wpłat od kontrahentów z tytułu sprzedaży lokali oraz udziałów w częściach wspólnych

zwolnienie wpłat od kontrahentów z tytułu sprzedaży lokali oraz udziałów w częściach wspólnych

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 5 marca 2010r. (data wpływu 9 marca 2010r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług dotyczącej zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a z podatku VAT planowanych wpłat od kontrahentów z tytułu sprzedaży lokali oraz udziałów w gruncie jak i częściach wspólnych budynku - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 marca 2010r. do tut. Organu wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie w zakresie podatku od towarów i usług dotyczącej zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a z podatku VAT planowanych wpłat od kontrahentów z tytułu sprzedaży lokali oraz udziałów w gruncie jak i częściach wspólnych budynku. Przedmiotowy wniosek uzupełniono pismem z dnia 21 kwietnia 2010r. (data wpływu 26.04.2010r.), będącym odpowiedzią na wezwanie Organu.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka nabyła w 2008 roku nieruchomość zabudowaną (budynek mieszkalny, którego sprzedaż jako towaru używanego na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 z poźn. zm: dalej ustawa) wykazana została jako transakcja zwolniona od podatku od towarów i usług. Tym samym Spółka nie miała prawa do odliczenia podatku należnego, gdyż taki nie został naliczony. W roku 2010 Spółka zawarła umowy przedwstępne kupna-sprzedaży wyodrębnionych z powyższej nieruchomości lokali wraz przypisanym temu lokalowi udziałami w gruncie jak i częściach wspólnych budynku. Przeniesienie własności lokalu nastąpi po dokonaniu prawnego wyodrębnienia tych lokali oraz dokonania prac adaptacyjnych. Na poczet ceny przedmiotu umowy nabywcy będą dokonywać wpłat w określonych ratach. Koszt prac adaptacyjnych dokonanych w powyższym budynku nie przekroczy kwoty 30% jego wartości początkowej.

Spółka w związku z realizowaną inwestycją deweloperską tj. budową kompleksu budynków mieszkalnych na wyodrębnionych nieruchomościach planuje wykorzystanie części powyższego budynku jako ciągu komunikacyjnego łączącego planowane budynki. W tym celu przewiduje wyodrębnić z tego budynku lokal usługowy tj. hol, w którym udziały nabędą właściciele lokali w planowanych budynkach, korzystających z tego ciągu komunikacyjnego.

W uzupełnieniu wniosku wskazano, że:

  1. Okres pomiędzy nabyciem wskazanej we wniosku nieruchomości zabudowanej przez Spółkę, a planowaną dostawą (tj. na podstawie aktów notarialnych) wyodrębnionych z powyższej nieruchomości lokali wraz z przypisanymi tym lokalom udziałami w gruncie jak i częściach wspólnych budynku jest dłuższy niż 2 lata. Do czasu przeniesienia własności powyższych lokali, nabywcy będą wpłacać zaliczki na poczet ceny.
  2. Wskazaną we wniosku nieruchomość Spółka nabyła 4 czerwca 2008 roku.
  3. Planowana data dostawy (w formie aktu notarialnego) lokali wraz z przypisanym temu lokalowi udziałem w gruncie jak i częściach wspólnych budynku to grudzień 2010 roku. Do czasu przeniesienia własności powyższych lokali, nabywcy będą wpłacać zaliczki na poczet ceny.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Spółka na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług, planowane wpłaty od kontrahentów z tytułu sprzedaży lokali oraz udziałów w wyodrębnionym lokalu w przedstawionym stanie faktycznym może wykazywać jako czynności zwolnione z podatku od towarów i usług...

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części z wyjątkiem gdy:

  1. dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
  2. pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Przez pierwsze zasiedlenie - art. 2 pkt 14 ustawy - rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

  1. wybudowaniu lub
  2. ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Ponadto na mocy art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:

  1. w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,
  2. dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Warunku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10a lit. b, nie stosuje się jeżeli budynki, budowle lub ich części w stanie ulepszonym były wykorzystywane przez podatnika do czynności opodatkowanych przez co najmniej 5 lat - art. 43 ust. 7a ustawy.

Na mocy art. 29 ust. 5 ustawy, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Z uwagi na fakt, iż Spółce:

  • nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z nabyciem nieruchomości,
  • poniesione wydatki na ich ulepszenie nie przekroczą 30% wartości początkowej tej nieruchomości,
  • sprzedaż wyodrębnionych z nieruchomości lokali wraz przypisanym tym lokalom udziałami w gruncie jak i częściach wspólnych budynku, jak również sprzedaż udziałów w lokalu, jako dostawa części budynku korzysta ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a w związku z art. 29 ust. 5 ustawy o VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z dyspozycją art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej podatkiem podlega m. in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez towary, w myśl art. 2 pkt 6 wskazanej ustawy, rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Natomiast w świetle art. 7 ust. 1 ww. ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (?).

Co do zasady stawka podatku ? na podstawie art. 41 ust. 1 cyt. ustawy ? wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2 - 12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Jednakże zarówno w przepisach samej ustawy, jak i w aktach wykonawczych do niej ustawodawca przewidział możliwość zastosowania zwolnień i obniżonych stawek podatku.

I tak, stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem, gdy:

  1. dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
  2. pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Zgodnie z zawartą w art. 2 pkt 14 ustawy o podatku od towarów i usług definicją, przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

  1. wybudowaniu lub
  2. ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Zarówno ustawa o podatku od towarów i usług, jak i przepisy wykonawcze do tej ustawy nie zawierają definicji lokalu mieszkalnego. Definicję lokalu mieszkalnego zawiera natomiast art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 24 czerwca 1994r. o własności lokali (t. j. Dz. U. z 2000r. Nr 80, poz. 903 ze zm.). Zgodnie z tym przepisem, samodzielnym lokalem mieszkalnym jest wydzielona trwałymi ścianami w obrębie budynku izba lub zespół izb przeznaczonych na stały pobyt ludzi, które wraz z pomieszczeniami pomocniczymi służą zaspokajaniu ich potrzeb mieszkaniowych. Ustawa o własności lokali wprowadza również pojęcie nieruchomości wspólnej, określa warunki, jakim obwarowane jest jej powstanie i zasady obliczania w niej udziału. Według dyspozycji art. 3 ust. 1 tej ustawy, w razie wyodrębnienia własności lokali właścicielowi lokalu przysługuje udział w nieruchomości wspólnej jako prawo związane z własnością lokali. Jednakże stosownie do ust. 2 wskazanego artykułu, nieruchomość wspólną stanowi grunt oraz części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli.

Kwestię opodatkowania dostawy gruntu, na którym położone są budynki i budowle rozstrzyga przepis art. 29 ust. 5 ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Oznacza to, że do dostawy gruntu stosuje się analogiczną stawkę podatku jak przy dostawie budynków, budowli lub ich części trwale związanych z gruntem.

Z przedstawionego opisu sprawy wynika, iż Spółka nabyła 4 czerwca 2008 roku nieruchomość zabudowaną (budynek mieszkalny), którego sprzedaż jako towaru używanego na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT wykazana została jako transakcja zwolniona od podatku od towarów i usług. Tym samym Spółka nie miała prawa do odliczenia podatku należnego, gdyż taki nie został naliczony. W roku 2010 Spółka zawarła umowy przedwstępne kupna-sprzedaży wyodrębnionych z powyższej nieruchomości lokali wraz przypisanym temu lokalowi: udziałami w gruncie jak i częściach wspólnych budynku. Przeniesienie własności lokalu nastąpi po dokonaniu prawnego wyodrębnienia tych lokali oraz dokonania prac adaptacyjnych. Koszt prac adaptacyjnych dokonanych w powyższym budynku nie przekroczy kwoty 30% jego wartości początkowej. Planowana data dostawy (w formie aktu notarialnego) lokali wraz z przypisanym temu lokalowi: udziałem w gruncie jak i częściach wspólnych budynku to grudzień 2010 roku. Okres pomiędzy nabyciem wskazanej we wniosku nieruchomości zabudowanej przez Spółkę, a planowaną dostawą (tj. na podstawie aktów notarialnych) wyodrębnionych z powyższej nieruchomości lokali wraz z przypisanym tym lokalom: udziałami w gruncie jak i częściach wspólnych budynku jest dłuższy niż 2 lata. Do czasu przeniesienia własności powyższych lokali, nabywcy będą wpłacać zaliczki na poczet ceny.

Z powyższego wynika, iż dla budynku, w którym koszt prac adaptacyjnych nie przekroczy kwoty 30% jego wartości początkowej, pierwsze zasiedlenie miało miejsce w momencie nabycia nieruchomości. Bowiem, sprzedaż nieruchomości wykazana jako transakcja zwolniona od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, stanowiła czynność podlegającą opodatkowaniu. W uzupełnieniu wniosku Spółka wskazała, że okres pomiędzy nabyciem wskazanej we wniosku nieruchomości zabudowanej przez Spółkę, a planowaną dostawą (tj. na podstawie aktów notarialnych) wyodrębnionych z powyższej nieruchomości lokali wraz z przypisanym tym lokalom: udziałami w gruncie jak i częściach wspólnych budynku jest dłuższy niż 2 lata.

Powyższe oznacza, że przedmiotowa sprzedaż lokali oraz udziałów w wyodrębnionym z tego budynku holu korzysta ze zwolnienia od podatku w myśl art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT. W związku z tym, planowane wpłaty (zaliczki) przez kontrahentów, na poczet ceny, dostawy przedmiotowych lokali mieszkalnych wraz z udziałami w częściach wspólnych przedmiotowej nieruchomości, również korzystają ze zwolnienia, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług.

Należy podkreślić, że zaliczka nie tworzy samodzielnego bytu podatkowego, lecz jest ściśle związana z dostawą konkretnego towaru i nie można rozpatrywać jej jako czynności ?oderwanej? od sprzedaży. Nie jest ona dodatkową czynnością, lecz jest integralnie związana ze sprzedażą towaru, na poczet której została uiszczona.

Zatem w świetle powołanych przepisów prawa i przedstawionego przez Spółkę opisu zdarzenia przyszłego stwierdzić należy, iż zaliczki wpłacane na poczet ceny przez nabywców lokali, do czasu przeniesienia własności powyższych lokali, oraz udziałów w wyodrębnionym z tego budynku ciągu komunikacyjnym tj. holu Wnioskodawca może wykazywać jako czynności zwolnione od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 w powiązaniu z art. 29 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy odnośnie zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług planowanych wpłat od kontrahentów z tytułu sprzedaży lokali wraz z przypisanym tym lokalom: udziałami w gruncie jak i udziałami w wyodrębnionym z tego budynku holu należało uznać za nieprawidłowe, jednakże w oparciu o inną podstawę prawną, niż wskazana w stanowisku Zainteresowanego, czyli na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT planowane wpłaty od kontrahentów z tytułu sprzedaży lokali wraz z przypisanym tym lokalom: udziałami w gruncie jak i udziałami w wyodrębnionym z tego budynku holu mogą być wykazywane jako czynności zwolnione.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Referencje

ILPP1/443-446/10-4/AW, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika