Uwzględniając treść złożonego wniosku w kontekście wyżej powołanych przepisów stwierdzić należy, (...)

Uwzględniając treść złożonego wniosku w kontekście wyżej powołanych przepisów stwierdzić należy, iż dostawa Lokalu użytkowego 2, dla którego ustanowiono odrębną własność, przy czym ustanowienie to nie wiązało się z pracami budowlanymi (przebudowa, rozbudowa, itp.) nie będzie dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia, gdyż Lokal użytkowy z którego wyodrębniono Lokal użytkowy 2 został nabyty przez Stronę w 2000 r. w ramach czynności podlegających opodatkowaniu.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku, który wpłynął do tut. Organu w dniu 7.11.2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania zwolnienia od podatku sprzedaży lokalu użytkowego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 7.11.2011 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług dotyczący zastosowania zwolnienia od podatku sprzedaży lokalu użytkowego.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.


W 2000 r. Wnioskodawca - wraz z małżonkiem, z którym pozostaje w małżeńskiej wspólności majątkowej, zakupiła lokal użytkowy (dalej ?Lokal?) wraz ze związanym z nim udziałem w prawie użytkowania wieczystego gruntu. Przy zakupie został naliczony podatek od towarów i usług według stawki 22%.

Lokal ten został wprowadzony do ewidencji środków trwałych Wnioskodawczyni prowadzącej działalność gospodarczą. Ponadto, w 2000 r. poniesione zostały nakłady na ulepszenie Lokalu, przekraczające 30% jego wartości początkowej i po ich dokonaniu Lokal został oddany do używania osobom trzecim na podstawie umowy najmu. Świadczone przez Wnioskodawcę usługi najmu Lokalu podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Po 2000 r. nie były już ponoszone wydatki na ulepszenie Lokalu, w kwocie wynoszącej co najmniej 30% jego wartości początkowej. W 2011 r. doszło do wyodrębnienia z Lokalu kolejnego lokalu użytkowego (dalej ?Lokal 2?), tzn. została ustanowiona odrębna własność tego lokalu ? przy czym nie wiązało się z żadnymi pracami budowlanymi (przebudową, rozbudową etc.).

Obecnie planowana jest sprzedaż powyżej opisanego Lokalu 2, wyodrębnionego z Lokalu zakupionego przez Wnioskodawcę i jego małżonka w 2000 r.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy planowana sprzedaż lokalu użytkowego (Lokalu 2) wraz ze związanym z nim udziałem w prawie użytkowania wieczystego gruntu będzie zwolniona od podatku od towarów i usług?


Zdaniem Wnioskodawcy planowana sprzedaż lokalu użytkowego (Lokalu 2) wraz ze związanym z nim udziałem w prawie użytkowania wieczystego gruntu będzie zwolniona od podatku od towarów i usług.


Uzasadnienie


Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy;

  1. dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
  2. pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata?.

Z kolei ?pierwsze zasiedlenie? oznacza zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy o VAT, oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

  1. wybudowaniu lub
  2. ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

W niniejszej sprawie Lokal, z którego wyodrębniony został Lokal 2 mający być przedmiotem planowanej przez Wnioskodawcę dostawy, był już (i to dwukrotnie) przedmiotem ?pierwszego zasiedlenia? w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy o VAT.

Pierwsze zasiedlenie nastąpiło bowiem w chwili nabycia Lokalu przez Wnioskodawcę i jego małżonka w 2000 r., a następnie z chwilą oddania go do użytkowania na podstawie umowy najmu pierwszemu najemcy, po poniesieniu w 2000 r. nakładów na ulepszenie lokalu przekraczających 30% jego wartości początkowej lokalu. Oddanie Lokalu do użytkowania na podstawie umowy najmu, z tytułu której naliczany był podatek VAT, stanowiło bowiem ?oddanie go do użytkowania pierwszemu użytkownikowi w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu po ulepszeniu Lokalu, gdy wydatki na ulepszenie wyniosły co najmniej 30% jego wartości początkowej.

Reasumując, pierwsze zasiedlenie Lokalu, z którego został wyodrębniony Lokal 2 mający być przedmiotem dostawy, już miało miejsce, przy czym upłynął od niego okres dłuższy niż 2 lata. Prowadzi to do wniosku, że Lokal 2 wyodrębniony z Lokalu zakupionego przez Wnioskodawcę był już przedmiotem pierwszego zasiedlenia w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy o VAT, przy czym od pierwszego zasiedlenia upłynął już okres dłuższy niż 2 lata ? co oznacza, że jego dostawa będzie zwolniona z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT.

Do przeciwnego wniosku nie może przy tym prowadzić okoliczność, że Lokal 2 jest z punktu widzenia przepisów prawa cywilnego odrębnym przedmiotem własności niż lokal użytkowy, z którego został wyodrębniony. Zdaniem Wnioskodawcy, treść przepisów art. 2 pkt 14 oraz art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT przemawia za uznaniem, że o tym, czy dany lokal był już przedmiotem pierwszego zasiedlenia, a co za tym idzie, możliwe jest zwolnienie jego dostawy od podatku, decydują okoliczności nie formalnoprawne, ale faktyczne.

Świadczy o tym w pierwszej kolejności czysto literalne brzmienie tych przepisów, które dotyczą odpowiednio dostawy oraz zasiedlenia ?budynków, budowli lub ich części? a nie ?budynków, budowli i lokali?. Oznacza to, że w sytuacji, w której zbywana, fizycznie wyodrębniona część budynku (lokal) była już przedmiotem pierwszego zasiedlenia, to bez względu na jej status prawny (tzn. czy była wyodrębnionym lokalem, czy nie), może mieć do niej zastosowanie zwolnienie z art. 43 ust. 1 pkt l0 ustawy o VAT.

Innymi słowy, jeżeli miało miejsce ?pierwsze zasiedlenie? całego budynku, to automatycznie miało też miejsce ?pierwsze zasiedlenie? wszystkich jego części. W konsekwencji dostawa ?części budynku?, o której mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, dokonywana po upływie 2 lat od ?pierwszego zasiedlenia? całego budynku, będzie zwolniona od podatku od towarów i usług na podstawie tego przepisu ? i nie będzie na to miała wpływu okoliczność, czy pomiędzy ?pierwszym zasiedleniem? a dostawą tej części budynku wyodrębniono jej własność (jako lokalu).

Analogicznie rzecz ma się w przypadku pierwszego zasiedlenia części budynku (lokalu) i wyodrębnienia z niej kolejnego lokalu ? w takim wypadku zbywana część budynku (wyodrębniony lokal) była już przedmiotem pierwszego zasiedlenia, jako że wchodziła w skład części budynku, której zasiedlenie to dotyczyło.

Powyższe stanowisko jest przy tym zgodne z zamierzonym celem regulacji art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT jakim jest zwolnienie z VAT wtórnego obrotu budynkami lub ich częściami, przy pozostawieniu opodatkowania dostawy budynków (lub ich części) nowo wybudowanych lub istotnie ulepszonych. Przy tym założeniu sprzedaż budynku lub jego części, które po wybudowaniu lub ulepszeniu były już oddane do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi, stanowi obrót wtórny, który powinien być objęty zwolnieniem z VAT? bez względu na to, czy dana część budynku miała status odrębnego lokalu już w momencie jej zasiedlenia, czy też ustanowienie jej odrębnej własności nastąpiło w późniejszym okresie.

Pogląd ten jest również prezentowany przez Orany podatkowe? tytułem przykładu można przywołać interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach nr IBPP3/443-144/09/IK z dnia 29.04.2009 r., wydaną na tle stanu faktycznego, w którym wnioskodawca nabył w 2008 r. lokal, a następnie dokonał jego podziału. Zdaniem organu podatkowego, ?Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca ma zamiar sprzedać lokal wyodrębniony z lokalu obejmującego dwie kondygnacje w budynku o funkcji usługowej nabytego w formie aportu. Wyodrębnienie lokalu, który będzie przedmiotem dostawy nie miało charakteru prac budowlanych i nie powodowało fizycznych zmian np. w układzie ścian. Wyodrębnienie przedmiotowego lokalu oznaczało opracowanie projektu technicznego podziału i wyodrębnienia lokali, na podstawie którego Starosta Powiatowy wydał zaświadczenie ?o samodzielności lokali?. Nowy stan wynikający z ww. projektu i zaświadczenia został po sporządzeniu aktu notarialnego wpisany do ksiąg wieczystych. Budynek, w którym położona jest nieruchomość lokalowa nabyta w formie aportu został wybudowany w latach 70-tych ubiegłego stulecia i wtedy też rozpoczęto jego użytkowanie. Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Wnioskodawca nie poniósł wydatków na modernizację wniesionego aportem lokalu przekraczających 30% wartości początkowej. W związku z powyższym należy zauważyć, iż dostawa lokalu wyodrębnionego z nieruchomości lokalowej nabytej aportem podlega zwolnieniu z podatku VAT na mocy art. 43 ust. 1 pkt 10, bowiem dostawa nie następuje w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim, nie następuje również w okresie krótszym niż 2 lata po pierwszym zasiedleniu.?


Analogiczny pogląd Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach wyraził w interpretacji indywidualnej nr IBPP2/443-519/09/ICz z dnia 25.09.2009 r.:

?Mając na uwadze opisane zdarzenie przyszłe oraz przedstawiony stan prawny należy stwierdzić, iż dostawa lokalu użytkowego oznaczonego nr 4A nie będzie dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia, gdyż nabycie budynku biurowego typu ?...?, w którym znajduje się lokal użytkowy oznaczony jako część 4A miało miejsce w 2003 r., w formie aportu, która to czynność w 2003 r., zgodnie zobowiązującymi wówczas przepisami, była czynnością opodatkowaną, jednakże na mocy przepisów wykonawczych do ówczesnej ustawy o podatku od towarów i usług podlegała zwolnieniu od tego podatku. Wnioskodawca nie dokonywał żadnych ulepszeń przedmiotowego lokalu oznaczonego jako cześć 4A. Jednocześnie okres pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą przedmiotowego budynku będzie dłuższy niż dwa lata. Zatem, w przypadku sprzedaży wyodrębnionego lokalu użytkowego oznaczonego jako część 4A, opisanego we wniosku, budynku biurowego typu ?...? znajdzie zastosowanie zwolnienie od opodatkowania wskazane w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT bowiem dostawa przedmiotowego lokalu użytkowego nie nastąpi w ramach pierwszego zasiedlenia w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy o VAT.

Wobec powyższego stanowisko Wnioskodawcy, iż Spółka, dokonując sprzedaży części opisywanego budynku, może skorzystać ze zwolnienia z podatku VAT, należy uznać za prawidłowe, jednakże podstawą prawną zastosowania tego zwolnienia nie będzie przepis art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT, jak twierdzi wnioskodawca, lecz przepis art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku VAT?.

Kwestia ustanowienia odrębnej własności lokalu pozostaje zatem bez znaczenia dla możliwości zastosowania dla jego dostawy zwolnienia przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT -jeżeli budynek lub jego określona część były już przedmiotem zasiedlenia, to dostawa lokalu wchodzącego w ich skład korzysta z powyższego zwolnienia bez względu na to, czy stanowił on odrębny przedmiot własności już w chwili pierwszego zasiedlenia, czy też jego własność została wyodrębniona później.

Mając powyższe na względzie, należy zatem stwierdzić, że Lokal 2 mający być przedmiotem dostawy był już przedmiotem pierwszego zasiedlenia w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy o VAT, a przy tym od jego pierwszego zasiedlenia upłynęły już więcej niż 2 lata, co oznacza, że jego dostawa będzie zwolniona od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT.

Jednocześnie na podstawie § 13 ust. 1 pkt 11 rozporządzenia wykonawczego do ustawy o VAT, w takiej sytuacji zwolniona z VAT powinna być również dostawa udziału w prawie użytkowania wieczystego gruntu związanego z własnością zbywanego lokalu.

Mając powyższe na względzie, uzasadnione jest uznanie stanowiska Wnioskodawcy za prawidłowe.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011r. Nr 177, poz. 1054), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.


Przez towary, według art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.


Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 - w świetle art. 7 ust. 1 powołanej ustawy - rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (?).


Stawka podatku, zgodnie z art. 41 ust. 1 ww. ustawy, wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.


W myśl art. 146a pkt 1 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.


Jednakże przepisy o podatku od towarów i usług przewidują dla niektórych towarów i usług stawki obniżone lub zwolnienie od podatku.

W myśl art. 41 ust. 2 ustawy, dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1.

Przy czym zgodnie z art. 146a pkt 2 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011r. do dnia 31 grudnia 2013r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 2, art. 120 ust. 2 i 3 oraz tytule załącznika nr 3 do ustawy, wynosi 8%.

Zgodnie z art. 41 ust. 12 ustawy, stawkę podatku, o której mowa w ust. 2, stosuje się do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.

W myśl ust. 12a tegoż artykułu, przez budownictwo objęte społecznym programem mieszkaniowym, rozumie się obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokale mieszkalne w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12, a także obiekty sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w klasie ex 1264 - wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych.


Zgodnie z art. 41 ust. 12b ww. ustawy o VAT, do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, nie zalicza się:

  • budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 300 m2,
  • lokali mieszkalnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 150 m2.


Zgodnie z brzmieniem art. 2 pkt 12 cyt. Ustawy o VAT, przez obiekty budownictwa mieszkaniowego rozumie się budynki mieszkalne stałego zamieszkania sklasyfikowane w PKOB w dziale 11.

Przedstawiona analiza powołanych wyżej przepisów prawnych prowadzi do wniosku, iż 8% stawka podatku od towarów i usług nie ma natomiast zastosowania do dostawy lokali użytkowych, czyli lokali, które nie pełnią funkcji mieszkaniowych, a w związku z tym podlegają one opodatkowaniu 23% stawką podatku, zgodnie z art. 41 ust. 1 w związku z art. 146a pkt 1 ustawy o VAT.

Jednakże ustawodawca przewidział również zwolnienie od podatku dla dostawy towarów i świadczenia usług.


I tak zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

  1. dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
  2. pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:

  1. w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,
  2. dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Warunku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10a lit. b, nie stosuje się, jeżeli budynki, budowle lub ich części w stanie ulepszonym były wykorzystywane przez podatnika do czynności opodatkowanych przez co najmniej 5 lat, zgodnie z art. 43 ust. 7a ustawy o VAT.

Dla określenia, czy dostawa budynku, budowli lub ich części korzysta ze zwolnienia z VAT istotne jest uwzględnienie definicji pierwszego zasiedlenia sformułowanej na potrzeby ustawy o VAT w jej art. 2 pkt 14.


W myśl tej właśnie definicji przez pierwsze zasiedlenie należy rozumieć oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

  1. wybudowaniu lub
  2. ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Pierwsze zasiedlenie ma zatem obecnie miejsce w momencie oddania do używania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi:

  1. nowo wybudowanego budynku (budowli lub jego części) lub
  2. gruntownie odnowionego (nakłady na odnowienie to co najmniej 30% jego wartości początkowej) budynku (budowli lub jego części)

-w wyniku czynności podlegającej opodatkowaniu VAT (np. sprzedaż, najem, dzierżawa, leasing).


Pierwsze zasiedlenie zatem będzie miało miejsce np. wtedy, gdy podatnik wybuduje nowy obiekt budowlany (np. biurowiec), po czym dokona jego sprzedaży, najmu, dzierżawy czy leasingu. Jeżeli jednak po jego wybudowaniu nie dokona takiej czynności podlegającej opodatkowaniu VAT, a będzie go sam użytkował na własną działalność to nie dojdzie do pierwszego zasiedlenia. Zbywając go zatem po 5, 10, lub 15 latach eksploatacji, dokonuje dopiero jego pierwszego zasiedlenia w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy, co czyni tę czynność opodatkowaną (chyba, że przy jego budowie nie korzystał z odliczenia podatku i nie dokonywał nakładów ulepszających w wysokości co najmniej 30% wartości początkowej budynku, a jeżeli takie poczynił, wykorzystywał ten budynek w stanie ulepszonym do działalności opodatkowanej co najmniej 5 lat - wówczas będzie to dostawa zwolniona od VAT).

Ze złożonego wniosku wynika, iż Strona w 2000 r. nabyła Lokal użytkowy wraz z udziałem w prawie użytkowania wieczystego gruntu. Sprzedaż opodatkowana była 22% stawką podatku. W tym samym roku Wnioskodawczyni poniosła wydatki na ulepszenie lokalu przekraczające 30% jego wartości początkowej. Po ulepszeniu lokal, w ramach czynności podlegających opodatkowaniu, wydany został do użytkowania osobom trzecim. W 2011 r. doszło do wyodrębnienia z przedmiotowego lokalu kolejnego lokalu użytkowego, Lokal użytkowy 2 tj. ustanowiona została odrębna własność tego lokalu. Wyodrębnienie to, jak wskazała Strona, nie wiązało się z żadnymi pracami budowlanymi (przebudowa, rozbudowa, itp.).

Uwzględniając treść złożonego wniosku w kontekście wyżej powołanych przepisów stwierdzić należy, iż dostawa Lokalu użytkowego 2, dla którego ustanowiono odrębną własność, przy czym ustanowienie to nie wiązało się z pracami budowlanymi (przebudowa, rozbudowa, itp.) nie będzie dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia, gdyż Lokal użytkowy z którego wyodrębniono Lokal użytkowy 2 został nabyty przez Stronę w 2000 r. w ramach czynności podlegających opodatkowaniu. Strona ponosiła w 2000 r. wydatki na ulepszenie Lokalu użytkowego przekraczające 30% jego wartości początkowej, ale po ich dokonaniu Lokal był przedmiotem umowy najmu, która to czynność była opodatkowana podatkiem od towarów i usług. W przedmiotowej sprawie upłynął zatem okres dłuższy niż 2 lata pomiędzy pierwszym zasiedleniem. a planowaną dostawą Lokalu użytkowego 2. Tym samym spełnione są przesłanki uzasadniające zastosowanie zwolnienia dla dostawy lokalu użytkowego 2 określone w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

W związku z powyższym rozpatrywanie warunków zwolnienia z podatku dostawy lokalu użytkowego 2 przewidzianych w przepisie art. 43 ust. 1 pkt 10a staje się bezprzedmiotowe.

W złożonym wniosku Strona wskazała ponadto, że dostawa Lokalu użytkowego 2 nastąpi wraz ze zbyciem udziału w prawie użytkowania wieczystego gruntu.

W oparciu o przepis § 13 ust. 1 pkt 11 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 73, poz. 392ze zm.), zwalnia się od podatku zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są zwolnione od podatku.

Zatem, zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu może korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług pod warunkiem, że ze zwolnienia takiego korzysta dostawa budynku, budowli lub ich części, które się znajdują na gruncie oddanym w to użytkowanie. Oznacza to, że do dostawy prawa wieczystego użytkowania gruntu stosuje się analogiczne zwolnienie od podatku jak przy dostawie budynków, budowli lub ich części trwale związanych z gruntem.

W świetle powyższego stwierdzić należy, iż zbycie udziału w prawie użytkowania wieczystego gruntu związanego z Lokalem użytkowym 2, którego dostawa podlega zwolnieniu od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, należy również traktować jako dostawę korzystającą ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie wyżej powołanego zapisu § 13 ust. 1 pkt 11 rozporządzenia.


Tym samym stanowisko Wnioskodawcy uznać należy za prawidłowe.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydawania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika