podstawą opodatkowania nieodpłatnego przekazania przez Wnioskodawczynię nieruchomości do aktywów (...)

podstawą opodatkowania nieodpłatnego przekazania przez Wnioskodawczynię nieruchomości do aktywów przedsiębiorstwa męża będzie, nie jak wskazała Zainteresowana wartość ewidencyjna nieruchomości (tj. wartość, o której odliczała podatek naliczony), lecz cena nabycia przedmiotowych nieruchomości, skorygowana na moment dokonania nieodpłatnego przekazania.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 15 listopada 2011r. (data wpływu 17 listopada 2011r.), uzupełnione pismem z dnia 29 listopada 2011r. (data wpływu 29 listopada 2011r.) w odpowiedzi na wezwanie nr IPPP2/443-1282/11-2/MM z dnia 23 listopada 2011r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie określenia właściwej podstawy opodatkowania czynności przekazania do używania nieruchomości ? jest nieprawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 17 listopada 2011r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia właściwej podstawy opodatkowania czynności przekazania do używania nieruchomości. Przedmiotowy wniosek zawierał braki w przedstawionym zdarzeniu przyszłym. W związku z czym tut. Organ podatkowy pismem z dnia 23 listopada 2011r. znak IPPP2/443-1282/11-2/MM wezwał Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku o powyższe braki.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

W pierwszej połowie 2012r. Wnioskodawczyni zamierza przekształcić swoje przedsiębiorstwo, które prowadzi obecnie pod firmą C. trybie art. 584 ksh w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością ? P. Sp. z o.o., która zostanie wpisana do rejestru przedsiębiorców KRS z momentem przekształcenia. Przekształcenie w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością całego dotychczasowego przedsiębiorstwa spowoduje, że spółka ta przejmie w całości aktywa i pasywa dotychczasowego Zakładu. Wejdzie ona więc we wszelkie prawa i przejmie wszelkie obowiązki wynikające z jego dotychczasowej działalności. Jednocześnie Zainteresowana pragnie wyjaśnić, iż poza kwestiami formalnymi takimi jak nowy numer NIP nie ulegną żadnym zmianom dotychczasowe zasady w współpracy z obecnymi kontrahentami Zakładu. Bez zmian w stosunku do P. Sp. z o.o. pozostaną również tak istotne elementy wyróżniające działalność dotychczasowego Zakładu jak: przedmiot działalności i siedziba spółki.

Istotnym jest, iż przed przekształceniem Wnioskodawczyni zamierza zbyć (przekazać do używania w przedsiębiorstwie męża) posiadane przez siebie nieruchomości stanowiące środki trwałe C. do odrębnego przedsiębiorstwa należącego do swojego męża. Przy nabyciu większości nieruchomości Wnioskodawczyni odliczała podatek VAT, jak również przy ich ulepszeniu (modernizacji) tych obiektów, wydatki na ulepszenie przekroczyły 30% wartości początkowej tych obiektów. Na tę okoliczność zostanie między małżonkami podpisany odrębny dokument o przekazaniu i zostanie wystawiona faktura VAT, a podatkowo i księgowo zostaną one wycofane z ewidencji środków trwałych prowadzonej działalności gospodarczej P. i wprowadzone do ewidencji środków trwałych prowadzonej działalności gospodarczej męża.

Fakt ten jest dyktowany przesłankami ekonomicznymi i cywilnoprawnymi (kwestia odpowiedzialności majątkiem wobec osób trzecich). Oba przedsiębiorstwa są zarejestrowanymi czynnymi podatnikami VAT. W przedstawionym stanie faktycznym składniki majątku małżonków Markowskich, pomimo że niektóre z nich zostały nabyte tylko przez jedno z małżonków w ramach prowadzonej działalności gospodarczej należą do majątku wspólnego małżonków, w związku z czym mogą być wykorzystywane przez każdego z małżonków zgodnie z zasadami określonymi w art. 341 Krio. Wnioskodawczyni nie ma wątpliwości, że czynność przekazania nieruchomości przy nabyciu lub ulepszaniu których odliczała podatek naliczony VAT musi opodatkować podatkiem VAT w wysokości 23% przy wystawieniu faktury VAT, problem budzi ustalenie podstawy opodatkowania tego przekazania.

W uzupełnieniu do wniosku Wnioskodawczyni wskazała, co następuje:Przekazanie środków trwałych ? nieruchomości z przedsiębiorstwa Wnioskodawczyni do przedsiębiorstwa męża nie nastąpi za wynagrodzeniem. Między małżonkami istnieje ustrój małżeńskiej wspólności majątkowej i środki trwałe objęte zapytaniem wchodzą do tej wspólności. Mąż nie będzie płacił Wnioskodawczyni za te nieruchomości ? środki trwałe.

Wartość ewidencyjna większości środków trwałych, które Zainteresowana przekaże mężowi jest niższa od ich wartości rynkowej, chociaż są nieliczne środki trwałe, gdzie wartość księgowa będzie wyższa od wartości rynkowej.

Mąż z tytułu nabycia nieruchomości będzie miał pełne prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Nic nie wiadomo Wnioskodawczyni, aby właściwy organ podatkowy na podstawie Ordynacji podatkowej wydał lub miał zamiar wydać decyzję o uznaniu prawidłowości wyboru i stosowania ceny transakcyjnej za przekazanie nieruchomości będących przedmiotem wniosku.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Jaka jest w świetle obowiązujących przepisów ustawy o podatku od towarów i usług podstawa opodatkowania czynności przekazania mężowi do używania w jego firmie nieruchomości przy nabyciu lub ulepszaniu których Wnioskodawczyni odliczała podatek naliczony VAT... Czy podstawą opodatkowania tej czynności jest wartość rynkowa przekazywanych nieruchomości czy wartość ewidencyjna tych nieruchomości, tj. wartość, od której odliczała naliczony podatek VAT...

Zdaniem Wnioskodawczyni podstawą opodatkowania czynności przekazania mężowi do używania w jego firmie nieruchomości przy nabyciu lub ulepszaniu których Zainteresowana odliczała podatek naliczony VAT jest wartość ewidencyjna tych nieruchomości tj. wartość od której odliczała naliczony podatek VAT.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, przy czym przez dostawę towarów rozumie się stosownie do art. 7 ust. 1 in initio ustawy - przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, natomiast przez świadczenie usług w myśl art. 8 ust. 1 ustawy każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy w rozumieniu art. 7.

Z kolei zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy lub osoby trzeciej. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

Art. 32 ustawy stanowi, że w przypadku gdy między nabywcą a dokonującym dostawy towarów lub usługodawcą istnieje związek, o którym mowa w ust. 2, oraz w przypadku gdy wynagrodzenie jest:

  1. niższe od wartości rynkowej, a nabywca towarów lub usług nie ma zgodnie z art. 86, 88 i 90 oraz z przepisami wydanymi na podstawie art. 92 ust. 3 pełnego prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,
  2. niższe od wartości rynkowej, a dokonujący dostawy towarów lub usługodawca nie ma zgodnie z art. 86, 88 i 90 oraz z przepisami wydanymi na podstawie art. 92 ust. 3 pełnego prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a dostawa towarów lub świadczenie usług są zwolnione od podatku,
  3. wyższe od wartości rynkowej, a dokonujący dostawy towarów lub usługodawca nie ma zgodnie z art. 86, 88 i 90 oraz z przepisami wydanymi na podstawie art. 92 ust. 3 pełnego prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego - organ podatkowy określa wysokość obrotu na podstawie wartości rynkowej pomniejszonej o kwotę podatku, jeżeli okaże się, że związek ten miał wpływ na ustalenie wynagrodzenia z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług.

Powyższe przepisy nie powinny być bezpośrednio stosowane w stanie faktycznym opisanym we wniosku i podstawą opodatkowania czynności przekazania nieruchomości między małżonkami nie jest wartość rynkowa przekazywanych nieruchomości lecz wartość ewidencyjna tych nieruchomości, tj. wartość, od której Zainteresowana odliczała naliczony podatek VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.), zwanej dalej ?ustawą o VAT?, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (?).

Stosownie do treści art. 7 ust. 2 ustawy o VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  2. wszelkie inne darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów.

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega generalnie każde nieodpłatne przekazanie towaru należącego do przedsiębiorstwa, z którym wiąże się przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel, o ile podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tego towaru, z wyjątkiem przypadków określonych w art. 7 ust. 3 ustawy o VAT, tj. przekazania towaru stanowiącego drukowane materiały reklamowe i informacyjne bądź spełniającego warunki do uznania go za prezent o małej wartości lub próbkę. Jeżeli natomiast podatnik nie miał prawa do odliczenia podatku naliczonego, to nieodpłatne przekazanie tego towaru pozostaje neutralne podatkowo (podatnik nie ma obowiązku opodatkowania przekazanego towaru).

W myśl art. 29 ust. 1 ustawy o VAT, podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy lub osoby trzeciej. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

Zgodnie z art. 29 ust. 10 ustawy o VAT w przypadku dostawy towarów, o której mowa w art. 7 ust. 2, podstawą opodatkowania jest cena nabycia towarów (bez podatku), a gdy nie ma ceny nabycia, koszt wytworzenia, określone w momencie dostawy tych towarów.

Z cyt. powyżej przepisów wynika, iż podstawą opodatkowania jest cena nabycia lub koszt wytworzenia towaru określone w momencie dostawy towaru, tj. w momencie jego przekazania. Oznacza to, że podstawą opodatkowania jest wprawdzie cena nabycia lub koszt wytworzenia towaru lecz skorygowana na dzień, w którym dochodzi do nieodpłatnego przekazania przedmiotowych towarów, czyli wartość rynkowa.

Pojęcie wartości rynkowej zostało zdefiniowane przez ustawodawcę w art. 2 pkt 27b) ustawy o VAT, który stanowi, iż przez wartość rynkową rozumie się całkowitą kwotę, jaką, w celu uzyskania w danym momencie danych towarów lub usług, nabywca lub usługobiorca na takim samym etapie sprzedaży jak ten, na którym dokonywana jest dostawa towarów lub świadczenie usług, musiałby, w warunkach uczciwej konkurencji, zapłacić niezależnemu dostawcy lub usługodawcy na terytorium kraju; w przypadku gdy nie można ustalić porównywalnej dostawy towarów lub świadczenia usług, przez wartość rynkową rozumie się:

  1. w odniesieniu do towarów - kwotę nie mniejszą niż cena nabycia towarów lub towarów podobnych, a w przypadku braku ceny nabycia, koszt wytworzenia, określone w momencie dostawy,
  2. w odniesieniu do usług - kwotę nie mniejszą niż całkowity koszt poniesiony przez podatnika na wykonanie tych usług;


Z treści złożonego wniosku wynika, że Wnioskodawczyni zamierza przekształcić swoje przedsiębiorstwo, które prowadzi obecnie jako osoba fizyczna w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, która zostanie wpisana do rejestru przedsiębiorców KRS z momentem przekształcenia.

Przekształcenie w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością całego dotychczasowego przedsiębiorstwa spowoduje, że spółka ta przejmie w całości aktywa i pasywa dotychczasowego Zakładu. Wejdzie ona więc we wszelkie prawa i przejmie wszelkie obowiązki wynikające z jego dotychczasowej działalności. Przed przekształceniem Wnioskodawczyni zamierza zbyć (przekazać do używania w przedsiębiorstwie męża) posiadane przez siebie nieruchomości stanowiące środki trwałe do odrębnego przedsiębiorstwa należącego do swojego męża. Przy nabyciu większości nieruchomości Wnioskodawczyni odliczała podatek VAT, jak również przy ich ulepszeniu (modernizacji) tych obiektów, wydatki na ulepszenie przekroczyły 30% wartości początkowej tych obiektów. Z treści uzupełnienia do wniosku wynika, że przekazanie nieruchomości ? środków trwałych nie nastąpi za wynagrodzeniem.

Biorąc pod uwagę opis zdarzenia przyszłego oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa podatkowego tut. Organ podatkowy stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni jest nieprawidłowe. Kluczową rolę w rozwiązaniu wskazanego we wniosku problemu odgrywa przepis art. 29 ust. 10 ustawy o VAT. Z treści tego przepisu wynika, że w przypadku nieodpłatnych przekazań towarów na rzecz innych podmiotów podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT na podstawie art. 7 ust. 2 ustawy o VAT podstawą opodatkowania jest cena nabycia tych towarów, bądź koszt wytworzenia określona w momencie dostawy tych towarów, tj. w momencie przekazania towarów. Oznacza to, że podstawą opodatkowania jest cena nabycia towaru (koszt wytworzenia), skorygowana na dzień, w którym dochodzi do jego przekazania.

Z treści wniosku wynika, że nieodpłatne przekazanie nieruchomości stanowiących środki trwałe w przedsiębiorstwie Wnioskodawczyni na rzecz przedsiębiorstwa męża stanowi, zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy o VAT odpłatną dostawę towarów podlegających opodatkowaniu na zasadach ogólnych, bowiem Wnioskodawczyni przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu tych nieruchomości.

Dokonując dopasowania treści zdarzenia przyszłego do obowiązujących przepisów prawa podatkowego tut. Organ podatkowy stoi na stanowisku, że podstawą opodatkowania nieodpłatnego przekazania przez Wnioskodawczynię nieruchomości do aktywów przedsiębiorstwa męża będzie, nie jak wskazała Zainteresowana wartość ewidencyjna nieruchomości (tj. wartość, o której odliczała podatek naliczony), lecz cena nabycia przedmiotowych nieruchomości, skorygowana na moment dokonania nieodpłatnego przekazania.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika