Wnioskodawcy nie będzie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony z (...)

Wnioskodawcy nie będzie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony z tytułu nieodpłatnego przekazania na jego rzecz nieruchomości, gdyż Wnioskodawca nie będzie w posiadaniu dokumentu - faktury, z której wynikałby podatek naliczony w rozumieniu art. 86 ust. 2 pkt 1 lit a ustawy.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 25.11.2011 r. (data wpływu 29.11.2011 r.), uzupełnionym na wezwanie tut. Organu pismem z dnia 16.02.2012 r. (data wpływu 20.02.2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku z tytułu nabycia nieruchomości ? jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 29.11.2011 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku z tytułu nabycia nieruchomości.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.


W pierwszej połowie 2012 r., żona Wnioskodawcy zamierza przekształcić swoje przedsiębiorstwo, które prowadzi obecnie pod firmą X w trybie art. 584 ksh w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością ? X Sp. z o.o., która zostanie wpisana do rejestru przedsiębiorców KRS z momentem przekształcenia. Przekształcenie w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością całego dotychczasowego przedsiębiorstwa spowoduje, że spółka ta przejmie w całości aktywa i pasywa dotychczasowego Zakładu. Wejdzie ona więc we wszelkie prawa i przejmie wszelkie obowiązki wynikające z jego dotychczasowej działalności. Jednocześnie Wnioskodawca pragnie wyjaśnić, iż poza kwestiami formalnymi takimi jak nowy numer NIP nie ulegną żadnym zmianom dotychczasowe zasady współpracy z obecnymi kontrahentami Zakładu. Bez zmian w stosunku do X Sp. z o.o. pozostaną również tak istotne elementy wyróżniające działalność Zakładu jak przedmiot działalności i siedziba spółki.


Między małżonkami istnieje ustrój wspólności majątkowej.


Istotnym jest, iż przed przekształceniem żona Podatnika zamierza zbyć-przekazać do używania do przedsiębiorstwa Wnioskodawcy posiadane przez nią nieruchomości stanowiące środki trwałe X. Żona przy nabyciu większości nieruchomości odliczała podatek VAT, odliczała go również przy ich ulepszeniu (modernizacji) tych obiektów, wydatki na ulepszenie przekroczyły 30% wartości początkowej tych obiektów. Na tę okoliczność zostanie między małżonkami podpisany odrębny dokument o przekazaniu i zostanie wystawiona faktura VAT, a podatkowo i księgowo zostaną one wycofane z ewidencji środków trwałych prowadzonej działalności gospodarczej X i wprowadzone do ewidencji środków trwałych prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej pod firmą Z.

Fakt ten jest dyktowany przesłankami ekonomicznymi i cywilnoprawnymi (kwestia odpowiedzialności wobec osób trzecich). Oba przedsiębiorstwa są zarejestrowanymi czynnymi podatnikami VAT. W przedstawionym stanie faktycznym składniki majątku małżonków M., pomimo, ze niektóre z nich zostały nabyte tylko przez jedno z małżonków w ramach prowadzonej działalności gospodarczej należą do majątku wspólnego małżonków, w związku z czym mogą być wykorzystywane przez każdego z małżonków, zgodnie z zasadami określonymi w art. 34(1) Krio. Dodatkowo małżonkowie złożą do właściwego urzędu skarbowego oświadczenie, o którym mowa w art. 43 ust. 10 i 11 ustawy o VAT w stosunku do nieruchomości, których dostawa byłaby zwolniona z VAT.

Po otrzymaniu faktury od żony dokumentującej przekazanie nieruchomości Wnioskodawca zamierza obniżyć kwotę podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zawartego w tej fakturze. Otrzymane nieruchomości Wnioskodawca będzie używał w swojej firmie i będą służyć czynnościom opodatkowanym VAT, np. będą wynajmowane innym podmiotom gospodarczym.

W uzupełnieniu do złożonego wniosku Podatnik wskazał, że przekazanie środków trwałych ? nieruchomości - z przedsiębiorstwa żony do przedsiębiorstwa Wnioskodawcy nie nastąpi za wynagrodzeniem. Między małżonkami istnieje ustrój małżeńskiej wspólności majątkowej i środki trwale objęte zapytaniem wchodzą do tej wspólności. Wnioskodawca nie będzie płacił żonie za te nieruchomości, środki trwałe.

Według Podatnika nieodpłatne przekazanie nieruchomości między małżonkami stanowi odpłatną dostawę towarów o której mowa w art . 7 ust . 2 ustawy o VAT.


Płacenie pieniędzmi, które w ostatecznym rozrachunku i tak trafiają do wspólnego majątku małżonków byłoby transakcją pozorną, chociaż jeśli ma to warunkować prawo do odliczenia podatku naliczonego VAT, to taki ?sztuczny? przepływ środków pieniężnych może zostać dokonany między małżonkami i wnioskodawca dokona zapłaty.


Wnioskodawca zamierza nabyć od żony następujące nieruchomości i budowle:

  • budynek produkcyjno - biurowy główny
  • budynek produkcyjno - biurowy pomocniczy
  • budynek łącznik
  • przyłącze elektryczne
  • szambo
  • plac utwardzony
  • ogrodzenie


Z dokumentów księgowych żony wynikają następujące okoliczności:

  • budynek produkcyjno - biurowy główny nabyty w 2002 roku ? przy zakupie odliczano VAT, dokonano modernizacji w roku 2007 na kwotę ponad 100% wartości budynku, przy wydatkach modernizacyjnych odliczano VAT
  • budynek produkcyjno - biurowy pomocniczy - przy zakupie w 2006 roku nie odliczono VAT-u (sprzedaż zwolniona), budynek zmodernizowano w 2007 roku, wydatki przekroczyły 30% wartości początkowej budynku i odliczano od nich podatek VAT
  • budynek łącznik - wybudowany w 2007 roku ? w całości odliczano VAT przy budowie
  • przyłącze elektryczne ?zbudowane w 2011 roku, w całości odliczono VAT
  • szambo - zbudowane w 2011 roku, w całości odliczono VAT
  • plac utwardzony - zbudowany w 2002 roku, w całości odliczono VAT
  • ogrodzenie - zbudowane w 2004 roku, w całości odliczono VAT.


Żadna z powyższych nieruchomości i budowli nie była przedmiotem najmu, dzierżawy czy umowy o podobnym charakterze, jedynie w budynku produkcyjno - biurowym pomocniczym wynajmowano jedno - dwa pomieszczenia - znikomy fragment budynku jeśli chodzi o całkowitą powierzchnię, najem ten miał miejsce od 2006 roku na czas nieokreślony.

Budynek produkcyjno - biurowy główny został zmodernizowany w roku 2007, czyli nie upłynęło 5 lat ? budynek produkcyjno- biurowy pomocniczy został zmodernizowany w roku 2007 czyli nie upłynęło 5 lat.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy w przedstawionym stanie faktycznym i w świetle obowiązujących przepisów ustawy o podatku od towarów i usług Wnioskodawca ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zawartego w fakturze dokumentującej czynności przekazania do używania w jego firmie nieruchomości, które wcześniej stanowiły środki trwałe przedsiębiorstwa żony?


Zdaniem Wnioskodawcy, w przedmiotowym stanie faktycznym ma On prawo do obniżenia podatku naliczonego zawartego w fakturze dokumentującej czynności przekazania nieruchomości, które wcześniej stanowiły środki trwałe przedsiębiorstwa żony. Zgodnie z art. 86 ust 1 Ustawy o VAT w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.


W przedmiotowej sprawie nie występują okoliczności, które wykluczałyby zastosowanie tego przepisu.


Z kolei zgodnie z art. 43 ust. 10, podatnik może zrezygnować ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10, i wybrać opodatkowanie dostawy budynków, budowli lub ich części, pod warunkiem że dokonujący dostawy i nabywca budynku, budowli lub ich części:

  1. są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni;
  2. złożą, przed dniem dokonania dostawy tych obiektów właściwemu dla ich nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego, zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy budynku, budowli lub ich części.

11. Oświadczenie, o którym mowa w ust. 10 pkt 2, musi zawierać:

  1. imiona i nazwiska lub nazwę, adresy oraz numery identyfikacji podatkowej dokonującego dostawy oraz nabywcy;
  2. planowaną datę zawarcia umowy dostawy budynku, budowli lub ich części;
  3. adres budynku, budowli lub ich części.

Jeśli więc żona zdecyduje opodatkować czynność przekazania Nieruchomości Wnioskodawcy (tam gdzie występowałoby zwolnienie z VAT) i małżonkowie złożą oświadczenie, o którym mowa wyżej, to również Wnioskodawca ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zawartego w fakturze dokumentującej czynność przekazania nieruchomości do używania w firmie Wnioskodawcy, które wcześniej stanowiły środki trwałe przedsiębiorstwa żony.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.


Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.


Przez towary, według art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.


Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 - w świetle art. 7 ust. 1 powołanej ustawy - rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (?).


Według art. 7 ust. 2 ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  2. wszelkie inne darowizny
    - jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów.


Stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy o VAT podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

W tym miejscu zauważyć należy, że małżonkowie prowadzący działalność gospodarczą są traktowani, dla celów podatku od towarów i usług, jako dwa odrębne podmioty, a zatem wszelkie transakcje zawierane pomiędzy nimi są transakcjami zawieranymi pomiędzy odrębnymi podmiotami gospodarczymi.

Ze złożonego wniosku wynika, że żona Wnioskodawcy prowadząca działalność gospodarczą i posiadająca status czynnego podatnika podatku VAT zamierza zbyć - przekazać nieodpłatnie do firmy Wnioskodawcy następujące budynki i budowle: budynek produkcyjno - biurowy główny, budynek produkcyjno - biurowy pomocniczy, budynek łącznik, przyłącze elektryczne, szambo, plac utwardzony, ogrodzenie.


Wątpliwości Wnioskodawcy budzi kwestia możliwości obniżenia podatku należnego o podatek naliczony zawarty w fakturze dokumentującej czynność przekazania tych nieruchomości.


Generalnie, z uwagi na brzmienie art. 5 ust. 1 ustawy, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa. Od tej zasady przewidziano jednak pewne wyjątki. Jak wynika z ww. art. 7 ust. 2 pkt ustawy, czynnościami zrównanymi z odpłatną dostawą towarów jest również przekazanie i zużycie towarów należących do przedsiębiorstwa podatnika na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia oraz wszelkie inne darowizny, przy zakupie których przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części.

W świetle powyższego zgodzić należy się z Wnioskodawcą, że nieodpłatne przekazanie przez firmę żony na rzecz Wnioskodawcy nieruchomości wypełnia dyspozycję art. 7 ust. 2 wyżej powołanej ustawy, a zatem stanowi czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w rozumieniu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy.

W myśl art. 106 ust. 1 ustawy podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 1a, 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust.16.

Stosownie do ust. 7 powołanego przepisu, w przypadku czynności wymienionych w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz świadczenia usług, dla którego podatnikiem jest ich usługobiorca, są wystawiane faktury wewnętrzne; za dany okres rozliczeniowy podatnik może wystawić jedną fakturę dokumentującą te czynności dokonane w tym okresie. Faktury wewnętrzne są wystawiane także dla udokumentowania zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze.

Analiza wyżej powołanych przepisów stanowi zatem, że nieodpłatne przekazanie na rzecz Wnioskodawcy środków trwałych ? nieruchomości winno zostać udokumentowane przez podmiot nieruchomości te przekazujące, tj. firmę żony Wnioskodawcy fakturą wewnętrzną.


W myśl § 24 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 68 poz. 360), przepisy § 5, 9-14, 16, 17, 21 i 22 stosuje się odpowiednio do faktur wewnętrznych, o których mowa w art. 106 ust. 7 ustawy, z tym że w przypadku:

  1. czynności określonych w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2 ustawy, gdy brak jest konkretnego nabywcy towaru lub usługi, faktura nie zawiera danych dotyczących tego nabywcy oraz kwoty należnej z tytułu wykonania tych czynności;
  2. wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz świadczenia usług, dla którego podatnikiem jest ich usługobiorca, faktury mogą nie zawierać numeru identyfikacji podatkowej kontrahenta.

Faktury, o których mowa w ust. 1, można wystawić w 1 egzemplarzu i należy przechowywać wraz z całą dokumentacją dotyczącą podatku ( § 24 ust. 2 ww. rozporządzenia).


Zgodnie z art. 86 ust 1 ww. w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.


W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.


Z wyżej powołanego przepisu § 24 ust. 2 ww. rozporządzenia wynika, że podatnik podatku od towarów i usług dokonujący transakcji uznanej za odpłatną dostawę towarów w rozumieniu art. 7 ust. 2 ustawy obowiązany jest czynność taką udokumentować fakturą wewnętrzną. Należy jednak zauważyć, że faktura taka, w przeciwieństwie do faktury dokumentującej sprzedaż opodatkowaną, która winna być wystawiona w co najmniej 2 egzemplarzach, przy czym jej oryginał otrzymuje nabywca, a jej kopię zatrzymuje sprzedający (§ 19 ust. 1 ww. rozporządzenia) może zostać wystawiona tylko w jednym egzemplarzu, który należy przechowywać w dokumentach sprzedającego dotyczących rozliczenia podatku.

Analiza przepisu § 24 ust. 2 ww. rozporządzenia pozwala na stwierdzenie, że faktura taka nie jest przeznaczona dla nabywcy przekazanego nieodpłatnie towaru, a nawet jeżeli zostanie wystawiona w kilku egzemplarzach i jeden z nich zostanie przekazany podmiotowi, na rzecz którego nastąpiło nieodpłatne przekazanie, to nadal faktura dokumentującą tę czynność pozostaje dokumentem wewnętrznym podmiotu, który ją wystawił.

Uwzględniając powyższe stwierdzić należy, że Wnioskodawcy nie będzie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony z tytułu nieodpłatnego przekazania na jego rzecz nieruchomości, gdyż Wnioskodawca nie będzie w posiadaniu dokumentu - faktury, z której wynikałby podatek naliczony w rozumieniu art. 86 ust. 2 pkt 1 lit a ustawy.

W uzupełnieniu do złożonego wniosku Podatnik wskazał, że płacenie za przedmiotowe nieruchomości pieniędzmi, które w ostatecznym rozrachunku i tak trafiają do wspólnego majątku małżonków byłoby transakcją pozorną chociaż jeśli ma to warunkować prawo do odliczenia podatku naliczonego VAT, to taki ?sztuczny? przepływ środków pieniężnych może zostać dokonany między małżonkami i dokona zapłaty.

W tym miejscu wskazać należy, że ustawa o podatku od towarów, poza wyjątkami w niej określonymi, niemającymi jednak zastosowania w niniejszej sprawie, nie uzależniają prawa podatników do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony od tego, czy podatnik ureguluje należności wobec swojego kontrahenta.

Prawo to bowiem uzależnione jest jedynie od tego czy nabyte towary i usługi służą do czynności opodatkowanych (art. 86 ust. 1 ustawy) oraz od tego czy podatnik jest w posiadaniu dokumentu, w którym podatek naliczony został wykazany (art. 86 ust. 2 pkt 1? 6 ustawy).

W tym miejscu zwrócić ponadto należy uwagę, że ze złożonego wniosku wynika, że kontrahent Wnioskodawcy zamierza nieodpłatnie przekazać na Jego rzecz wymienione we wniosku nieruchomości. Zatem to kontrahent Podatnika ? I. M. prowadząca firmę XX winna podjąć decyzję czy planowana transakcja będzie miała charakter odpłatny czy też nie.

W świetle powyższego stanowisko Wnioskodawcy uznać należy za nieprawidłowe.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydawania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika