Brak prawa do odliczenia podatku VAT w związku z realizacją zadania pn. ?KTP?

Brak prawa do odliczenia podatku VAT w związku z realizacją zadania pn. ?KTP?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony - przedstawione we wniosku z dnia 8 lutego 2014 r. (data wpływu 14 lutego 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT w związku z realizacją zadania pn. ?Kultywowanie tradycji pszczelarskich? ? jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 14 lutego 2014 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT w związku z realizacją zadania pn. ?Kultywowanie tradycji pszczelarskich?.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:


Wnioskodawczyni ? osoba fizyczna ubiega się o dofinansowanie ze środków unijnych zadania pod nazwą ?Kultywowanie tradycji pszczelarskich?, realizowanego w ramach działania 413 ?Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju tzw. Małych projektów? Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2002-2013.

Zadanie będzie polegało na zakupie wyposażenia w celu kultywowania tradycyjnego zawodu pszczelarza, według poniższej specyfikacji:

  1. zakup uli z wyposażeniem na łączną kwotę brutto 8.645 zł (ule Warszawskie poszerzone z wyposażeniem, ule ozdobne, ule weselne 2 rodzinne, ule weselne jednorodzinne, rojnice warszawskie poszerzone uniwersalne, transportówki do przenoszenia ramek, podkurzacz nierdzewny mały i duży, izolatory do poddawania matek, drut do ramek, drewnochron);
  2. zakup wyposażenia pracowni pasiecznej na łączną kwotę brutto 6.240 zł (stół do odsklepiania WP 1.000 mm wzmocniony, pokrywa do stołu WP wzmocnionego 1000 mm, topiarka grzejna do stołu do odsklepiania, topiarka słoneczna nierdzewna duża, wózek, odstojnik nierdzewny 50 i 30 litrowy, sita do odstojnika 30 i 50 litrów, stojak pod odstojnik, łopata do miodu, sito podwójne nierdzewne płaskie, odymiacz elektryczny do spalania apiwarolu).

W ramach realizowanej operacji planuje się kultywowanie tradycyjnego zawodu pszczelarza poprzez stworzenie pasieki edukacyjnej. Zakupiony sprzęt ma służyć do nieodpłatnej demonstracji pracowni pasiecznej i demonstracji życia rodziny pszczelej.


Ze środków Programu Obszarów Wiejskich można otrzymać dofinansowanie w wysokości do 80% kosztów kwalifikowanych. W przypadku podmiotów, które mogą odliczyć podatek VAT od zapłaconych faktur kosztami kwalifikowanymi są ceny netto (bez VAT). W przypadku Wnioskodawczyni, która nie może odliczyć VAT od zapłaconych faktur, można ubiegać się o włączenie VAT do kosztów kwalifikowanych, o co Zainteresowana wystąpiła składając wniosek o dofinansowanie.

Wnioskodawczyni nie jest zarejestrowanym podatnikiem VAT, nie ma możliwości odliczenia naliczonego podatku VAT.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:


Czy istnieje możliwość odzyskania przez osobę fizyczną naliczonego podatku VAT zawartego w fakturach zakupu?


Zdaniem Wnioskodawcy, nie ma możliwości odzyskania przez osobę fizyczną naliczonego podatku VAT zawartego w fakturach zakupu, ponieważ wyżej wymieniona osoba nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054, z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

W myśl art. 15 ust. 2 ustawy, działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Zgodnie art. 86 ust. 1 ustawy, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.


W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi, suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

W myśl postanowień art. 87 ust. 1 ustawy o VAT, w przypadku gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy. Zasady dokonywania zwrotu różnicy podatku na rachunek bankowy podatnika określone zostały w art. 87 ust. 2-6 ustawy.

Prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje podatnikowi w określonych terminach, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno tzw. przesłanek pozytywnych, to jest m.in. tego że zakupy będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy.

Według art. 88 ust. 4 ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 2 pkt 7 (przypadek ten nie ma zastosowania w przedmiotowej sprawie).

Prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione jednocześnie warunki:

  • odliczenia dokonuje podatnik VAT oraz
  • towary i usługi, z których nabyciem wiąże się podatek naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.


Zatem, warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest bezpośredni i bezsporny związek dokonanych zakupów z wykonywaniem czynności opodatkowanych.

Powyżej wskazana zasada wyklucza możliwość odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do prowadzenia działalności opodatkowanej, czyli w przypadku wykonywania czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.

Z okoliczności przedstawionych w złożonym wniosku wynika, że Wnioskodawczyni ? osoba fizyczna ubiega się o dofinansowanie ze środków unijnych zadania pod nazwą ?Kultywowanie tradycji pszczelarskich?, realizowanego w ramach działania 413 ?Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju tzw. Małych projektów? Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2002-2013.

W ramach realizowanego zadania Zainteresowana zakupi wyposażenie w celu kultywowania tradycyjnego zawodu pszczelarza. Zakupiony sprzęt ma służyć do nieodpłatnej demonstracji pracowni pasiecznej i demonstracji życia rodziny pszczelej. Wnioskodawczyni nie jest zarejestrowanym podatnikiem VAT.

Zgodnie z powołanymi wyżej przepisami, odliczenie podatku naliczonego na zasadach określonych w art. 86 ust. 1 uwarunkowane jest tym, aby nabywane towary i usługi były wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Ponadto art. 88 ust. 4 ustawy wyklucza odliczenie w odniesieniu do podmiotów niebędących zarejestrowanymi, czynnymi podatnikami podatku VAT.

W analizowanej sprawie warunek uprawniający do odliczenia nie został spełniony, gdyż Wnioskodawczyni nie jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT oraz nie będzie wykonywać czynności opodatkowanych, z którymi zakupy towarów w ramach realizowanego zadania byłyby związane. Zatem, Wnioskodawczyni nie będzie miała prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od wydatków poniesionych z tytułu realizowanego zadania pod nazwą ?Kultywowanie tradycji pszczelarskich?, realizowanego w ramach działania 413 ?Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju tzw. Małych projektów? Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2002 2013, a tym samym nie będzie miała możliwości otrzymania z tego tytułu zwrotu różnicy podatku, o którym mowa w art. 87 ust. 1 ustawy.


Jednocześnie należy zaznaczyć, że organy podatkowe nie są kompetentne do rozstrzygania kwestii możliwości zaliczania, bądź braku przesłanek do zaliczenia wartości podatku od towarów i usług do kosztów kwalifikowanych, ponieważ kwestię tę rozstrzygają przepisy regulujące zasady korzystania ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej.

Stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. z 2012 r., poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika