Czy umowa użyczenia maszyny będącej własnością Spółki podwykonawcy, produkującej na niej wyłącznie (...)

Czy umowa użyczenia maszyny będącej własnością Spółki podwykonawcy, produkującej na niej wyłącznie komponenty na rzecz Spółki nie podlega VAT?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 9 października 2008r. (data wpływu 13 października 2008r.), uzupełnionym pismem z dnia 16 grudnia 2008r. (data wpływu 19 grudnia 2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania umowy użyczenia ? jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 13 października 2008r. wpłynął w/w wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania umowy użyczenia. Wezwaniem z dnia 9 grudnia 2008r., doręczonym w dniu 12 grudnia 2008r., wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia złożonego wniosku o uszczegółowienie opisu zdarzenia przyszłego. Wniosek uzupełniono dnia 16 grudnia 2008r. (data wpływu 19 grudnia 2008r.).

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Sp. z o.o. (dalej Spółka) jest producentem i sprzedawcą m.in. złącz elektronicznych i kabli. Spółka zamierza podpisać umowę z kontrahentem posługującym się NIP niemieckim (dalej podwykonawca) o wykonanie na rzecz Spółki komponentów, które będą wykorzystywane przez Spółkę w dalszym procesie produkcyjnym na terytorium kraju, służąc sprzedaży opodatkowanej. Komponenty muszą odpowiadać rygorystycznym normom zaawansowanej technologii oraz spełniać wysokie normy jakościowe, Spółka zamierza zakupić specjalistyczną maszynę od kontrahenta posługującego się NIP holenderskim (dalej dostawca) i przekazać ją bezpośrednio do podwykonawcy na podstawie umowy użyczenia. Użyczenie jest składową częścią złożonego procesu produkcyjnego, mającego na celu wytworzenie technologicznie najnowocześniejszych styków i złączy elektronicznych. Maszyna będzie częścią składową linii produkcyjnej wykonującej pokrycia galwanicznego metodą palladowania. Zgodnie z propozycją umowy użyczenia podwykonawca może wykorzystywać maszynę tylko do produkcji komponentów na rzecz Spółki. Podwykonawca będzie ponosił koszty uruchomienia urządzenia, napraw i niezbędnej konserwacji. Po zakończeniu produkcji komponentów na rzecz Spółki maszyna ma zostać przetransportowana do siedziby Spółki. Spółka dokona zakupu specjalistycznej maszyny na terenie Holandii od kontrahenta posługującego się NIP holenderskim. Maszyna zostanie przekazana bezpośrednio do podwykonawcy mającego swoją siedzibę na terenie Niemiec i posługującego się NIP niemieckim. Maszyna po zakończeniu umowy użyczenia ma zostać przetransportowana z terytorium Niemiec do Polski. Maszyna jest dostarczana z Holandii bezpośrednio do Niemiec, gdzie podwykonawca ma prawo używać jej na potrzeby produkcji na rzecz Spółki.Spółka na podstawie art. 25 ust 2 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.)zamierza rozpoznać wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów na terenie Polski oraz ująć w rejestrach VAT oraz wykazać w deklaracji VAT i informacji podsumowującej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy umowa użyczenia maszyny będącej własnością Spółki podwykonawcy, produkującej na niej wyłącznie komponenty na rzecz Spółki nie podlega VAT...

Zdaniem wnioskodawcy umowa użyczenia jest umową uregulowaną przepisami art. 710 ? 719 ustawy z dnia 23.04.1964 r. ? Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.). Zgodnie z przepisami ww. ustawy użyczenie jest umową, w której użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nieoznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy (art. 710). Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają między innymi odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terenie kraju, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju, wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów. Z brzmienia art. 7 ust. 1 ustawy o VAT wynika, iż z dostawą towarów mamy do czynienia w przypadku przeniesienia prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. A zatem oddanie rzeczy w użyczenie bez przeniesienia prawa do rozporządzania jak właściciel nie stanowi dostawy towarów. Art. 8 ustawy o VAT zawiera definicję świadczenia usług, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 tj. podlegających opodatkowaniu. Przez usługę należy rozumieć każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej i innej jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów. Co do zasady usługa podlega opodatkowaniu tylko wówczas, gdy ma charakter odpłatny. Za czynności zrównane z odpłatnym świadczeniem usług uważa się nieodpłatne świadczenie na cele osobiste podatnika lub kręgu innych osób, nie związane z prowadzeniem jego przedsiębiorstwa, jeżeli podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych następnie z wyświadczeniem tego rodzaju usługi. Nieodpłatne świadczenie związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa nie podlega opodatkowaniu. W przypadku Spółki maszyna jest wykorzystywana przed podwykonawcę w celu wykonania komponentów na rzecz Spółki, czyli nieodpłatne świadczenie ma związek z prowadzonym przedsiębiorstwem. Zatem użyczenie maszyny nie stanowi także świadczenia usług w myśl przepisów podatku VAT. Nieodpłatne świadczenie związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa nie podlega opodatkowaniu VAT. W świetle powyższego Spółka uważa, iż jej stanowisko zasługuje na uwzględnienie.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają między innymi odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terenie kraju, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju, wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Z kolei jak stanowi art. 8 ust. 1 cyt. ustawy przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Stosownie do art. 8 ust. 2 ustawy nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części, traktuje się jak odpłatne świadczenie usług.

Jak wynika z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego, Spółka zamierza zakupić specjalistyczną maszynę od kontrahenta posługującego się NIP holenderskim i przekazać ją bezpośrednio do podwykonawcy na podstawie umowy użyczenia. Maszyna zostanie przekazana bezpośrednio do podwykonawcy mającego swoją siedzibę na terenie Niemiec i posługującego się NIP niemieckim. Maszyna po zakończeniu umowy użyczenia ma zostać przetransportowana z terytorium Niemiec do Polski. Maszyna jest dostarczana z Holandii bezpośrednio do Niemiec, gdzie podwykonawca ma prawo używać jej na potrzeby produkcji na rzecz Spółki. Spółka zamierza rozpoznać wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów pomiędzy nią, a podatnikiem z Holandii.

Zgodnie bowiem z art. 25 ust. 1 i 2 ustawy o VAT wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów uznaje się za dokonane na terytorium państwa członkowskiego, na którym towary znajdują się w momencie zakończenia ich wysyłki lub transportu.

Nie wyłączając zastosowania ust. 1 w przypadku gdy nabywca, o którym mowa w art. 9 ust. 2, przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów podał numer przyznany mu przez dane państwo członkowskie dla celów transakcji wewnątrzwspólnotowych inne niż państwo członkowskie, na którym towary znajdują się w momencie zakończenia ich wysyłki lub transportu, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów uznaje się za dokonane również na terytorium tego państwa członkowskiego, chyba że nabywca udowodni, że wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów:

  1. zostało opodatkowane na terytorium państwa członkowskiego, na którym towary znajdują się w momencie zakończenia ich wysyłki lub transportu, lub
  2. zostało uznane za opodatkowane na terytorium państwa członkowskiego, na którym towary znajdują się w momencie zakończenia ich wysyłki lub transportu, ze względu na zastosowanie procedury uproszczonej w wewnątrzwspólnotowej transakcji trójstronnej, o której mowa w dziale XII.

Mając powyższe na względzie, jeśli Spółka spełnia wskazane warunki art. 25 ust. 2 ustawy o VAT to faktycznie ma prawo rozpoznać wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów w przedmiotowej sprawie (od kontrahenta holenderskiego). Jak wynika z opisu zdarzenia przyszłego po dokonaniu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów Spółka ma zamiar użyczyć specjalistyczną maszynę będącą przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów na rzecz podwykonawcy ? podmiotu niemieckiego, zarejestrowanego dla potrzeb VAT w Niemczech. Tak więc dojdzie w tym przypadku ? poprzez zawarcie umowy użyczenia ? do świadczenia usługi związanej z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem, o czym mowa w cytowanym wyżej art. 8 ust. 2 ustawy o VAT.

Zaznaczyć w tym miejscu należy, że w świetle regulacji przepisów art. 710-719 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.), przez umowę użyczenia użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nieoznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy. Po zakończeniu użyczenia biorący do używania obowiązany jest zwrócić użyczającemu rzecz w stanie nie pogorszonym. A zatem umowa użyczenia nie przenosi własności rzeczy.

Uwzględniając powyższe uregulowania zauważyć należy, iż oddanie do bezpłatnego używania na podstawie umowy użyczenia nie będzie stanowiło dostawy towarów podlegającej opodatkowaniu na mocy art. 7 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług. Czynność ta stanowić bowiem będzie nieodpłatne świadczenie usług.

Z przywołanego art. 8 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług wynika, że przesłanką do opodatkowania podatkiem od towarów i usług świadczonych nieodpłatnie jest istnienie prawa do odliczenia podatku z tytułu nabycia towarów i usług, które są związane ze świadczoną usługą, a także realizowanie usług na cele niezwiązane z prowadzoną działalnością. Przez usługi niezwiązane z prowadzeniem przedsiębiorstwa należy uznać wszelkie usługi, których świadczenie odbyło się bez związku z potrzebami prowadzonej działalności. Mając na względzie przedstawiony we wniosku opis zdarzenia przyszłego należy stwierdzić, że dokonując umowy użyczenia specjalistycznej maszyny Spółka działa w związku z prowadzonym przedsiębiorstwem. Maszyna posłuży do produkcji komponentów, które wykorzystywane będą do działalności opodatkowanej Spółki. Warunki użyczenia są przedmiotem stosownej umowy wg której maszyna wykorzystywana będzie jedynie do produkcji komponentów na rzecz Spółki. Ponadto po okresie użyczenia maszyna zostanie zwrócona właścicielowi, czyli Spółce.

Biorąc pod uwagę to, iż nieodpłatne świadczenie usług (nieodpłatne użyczenie podmiotowi niemieckiemu) będzie się odbywało w związku z prowadzoną działalnością brak jest podstaw do traktowania nieodpłatnego użyczenia jako odpłatnego świadczenia usług i tym samym uznania tej czynności za czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego) przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w przypadku interpretacji dotyczącej zdarzenia przyszłego ? stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Biuro Krajowej Informacji Podatkowej, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika