W jakiej wysokości Wnioskodawca zapłaci podatek, jeśli spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu (...)

W jakiej wysokości Wnioskodawca zapłaci podatek, jeśli spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu użytkowego sprzeda w roku 2008 lub w latach następnych.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 07 października 2008r. (data wpływu 20 października 2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wysokości podatku VAT w przypadku sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego - jest prawidłowe

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 20 października 2008r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wysokości podatku VAT w przypadku sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Działalność gospodarczą polegającą na handlu detalicznym Wnioskodawca rozpoczął dnia 02.01.1992r. jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, między innymi w lokalu użytkowym w R, ul. N. Forma opodatkowania: książka przychodów i rozchodów ? zasady ogólne. Lokal w R przy ul. N Wnioskodawca użytkował na podstawie umowy najmu zawartej z właścicielem lokalu ? Spółdzielnią Mieszkaniową w R do dnia 09.03.2003r.

Dnia 10.03.2003r. została zawarta umowa o ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego ze Spółdzielnią Mieszkaniową w R na wymieniony lokal. Wkład budowlany został określony na zł. 125.300,00 ? bez naliczenia podatku VAT.

Należność w całości Wnioskodawca wpłacił na Spółdzielnię Mieszkaniową. Nie ponosił wydatków na modernizację lokalu. Dnia 10.03.2003r. wprowadzono do ewidencji wartości niematerialnych i prawnych ? spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu użytkowego. Ze stawką 2,5% rocznie.

Dnia 31.10.2003r. Wnioskodawca zaprzestał prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie handlu detalicznego we wszystkich punktach sprzedaży, również i w lokalu w którym Wnioskodawca miał spółdzielcze własnościowe prawo. Wymieniony lokal użytkowy Wnioskodawca wynajmuje od 01.11.2003r. W roku 2004 od wynajmowanego składnika prywatnego majątku płacił podatek dochodowy na zasadach ogólnych, prowadząc książkę przychodów i rozchodów, a w roku 2005 płacił również ryczałt ewidencjonowany.

W 2006r. prowadził działalność gospodarczą polegającą na wynajmie nieruchomości. Forma opodatkowania: książka przychodów i rozchodów, zasady ogólne. Wnioskodawca 31.12.2006r. zaprzestał prowadzenie tej działalności. 01.01.2007r. wykreślono z ewidencji wartości niematerialnych i prawnych spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu użytkowego. W latach 2007 i 2008 od wynajmowanego składnika prywatnego majątku Wnioskodawca płaci ryczałt ewidencjonowany.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

W jakiej wysokości Wnioskodawca zapłaci podatek, jeśli spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu użytkowego sprzeda w roku 2008 lub w latach następnych.

Zdaniem Wnioskodawcy sprzedaż własnościowego prawa do lokalu użytkowego korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego tutejszy organ stwierdza co następuje:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535, ze zm.) o podatku od towarów i usług, zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów, zgodnie z art. 7 ust. 1 cytowanej ustawy (w brzmieniu obowiązującym od 01 grudnia 2008r.), rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również:

(?) 5) ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego, własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego;

  1. oddanie gruntów w użytkowanie wieczyste;
  2. zbycie praw, o których mowa w pkt 5 i 6.

Pojęcie towaru ustawodawca zdefiniował w art. 2 pkt 6 powołanej ustawy. Zgodnie z zapisem zawartym w tym przepisie, przez towary należy rozumieć rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ww. ustawy (w brzmieniu obowiązującym od 01 stycznia 2009r.) zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

  1. dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
  2. pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Przez pierwsze zasiedlenie, zgodnie z przepisem art. 2 pkt 14) ? w brzmieniu obowiązującym od 01 stycznia 2009r. rozumie się przez to oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

  1. wybudowaniu lub
  2. ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30 proc. wartości początkowej.

Sytuacja taka w opisanym stanie nie ma miejsca, gdyż ustanowienie spółdzielczego prawa do lokalu w 2003 roku nie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 a) ustawy zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem, że:

  1. w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,
  2. dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30 proc. Wartości początkowej tych obiektów.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca jest właścicielem lokalu użytkowego od 10.03.2003r. (spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu). Przy zakupie prawa nie występował podatek od towarów i usług. Wnioskodawca nie ponosił wydatków na modernizację lokalu. Z przytoczonych powyżej przepisów oraz z przedstawionego w sprawie zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca zamierza sprzedać spółdzielcze własnościowe od lokalu użytkowego, który jest przedmiotem najmu.

Sprzedaż spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego korzysta ze zwolnienia, (nie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony nie ponoszono nakładów na modernizację) o jakim mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10a) ustawy.

Podane przepisy wskazane jako obowiązujące odpowiednio od 01 grudnia 2008r. lub od 01 stycznia 2009r. podane zostały w ustawie z dnia 7 listopada 2008r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2008r. nr 209, poz. 1320)

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego) przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w przypadku interpretacji dotyczącej zdarzenia przyszłego ? stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Biuro Krajowej Informacji Podatkowej, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika