korekta podatku naliczonego w związku przekazaniem przedsiębiorstwa, w formie wkładu do spółki jawnej (...)

korekta podatku naliczonego w związku przekazaniem przedsiębiorstwa, w formie wkładu do spółki jawnej

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 28 października 2008 r. (data wpływu 19 listopada 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie korekty podatku naliczonego w związku przekazaniem przedsiębiorstwa, w formie wkładu do spółki jawnej ? jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 listopada 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie korekty podatku naliczonego w związku przekazaniem przedsiębiorstwa, w formie wkładu do spółki jawnej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Jako osoba fizyczna, w oparciu o wpis do ewidencji działalności gospodarczej prowadzonej przez Prezydenta Miasta ??, prowadzi Pan działalność gospodarczą. Jest Pan czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej wykonuje Pan wyłącznie czynności opodatkowane. Dokonując zakupów towarów i usług (w tym środków trwałych, wyposażenia i środków obrotowych) na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą odlicza Pan podatek naliczony z otrzymanych faktur. Poza działalnością wykonywaną samodzielnie prowadzi Pan również działalność gospodarczą w trzyosobowej spółce jawnej, którą zawiązał Pan z dwójką pełnoletnich dzieci. W spółce tej posiada Pan 52% udziałów, natomiast dzieci mają po 24% udziałów. Spółka została zarejestrowana w KRS w dniu 30 sierpnia 2007 r., jest czynnym podatnikiem VAT i wykonuje wyłącznie czynności opodatkowane. Dokonując zakupów towarów i usług na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą Spółka odlicza podatek naliczony VAT z otrzymanych faktur. W niedalekiej przyszłości planuje Pan wnieść do ww. Spółki prowadzone przez Pana jako osobę fizyczną przedsiębiorstwo. Przedmiotem aportu do spółki jawnej będzie w całości przedsiębiorstwo, które odpowiada definicji przedsiębiorstwa z art. 551 Kodeksu cywilnego. Stanowi ono zespół składników niematerialnych i materialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej. W szczególności w skład wnoszonego przedsiębiorstwa wchodzić będą wszystkie składniki majątkowe takie jak:

  • środki trwałe i wartości niematerialne i prawne (w tym grunty oraz budynki wraz z wyposażeniem),
  • inne rzeczowe składniki majątkowe, środki trwałe w budowie, materiały wyroby gotowe oraz produkcja w toku),
  • prawa oraz zobowiązania wynikające z umów kredytowych i handlowych,
  • księga przychodów i rozchodów oraz dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Spółka jawna, do której zostanie wniesione przedsiębiorstwo będzie kontynuować dotychczas prowadzoną działalność w zakresie wnoszonego przedsiębiorstwa. Pan, z kolei, w dniu wniesienia aportem do Spółki przedsiębiorstwa zakończy prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w związku z wniesieniem aportem całego przedsiębiorstwa do spółki jawnej, będzie Pan zobowiązany do dokonania, na podstawie art. 91 ust. 7 ustawy o podatku od towarów i usług korekty podatku naliczonego określonego w fakturach dotyczących nabycia towarów i usług wykorzystywanych na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej (przedsiębiorstwa) odliczonego wcześniej od podatku należnego...

Pana Zdaniem w związku z wniesieniem aportem całego przedsiębiorstwa do spółki jawnej nie będzie Pan zobowiązany do dokonania na podstawie art. 91 ust. 7 ustawy o podatku od towarów i usług ? korekty podatku naliczonego określonego w fakturach dotyczących nabycia towarów i usług wykorzystywanych na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej (przedsiębiorstwa) odliczonego wcześniej od podatku należnego. Zgodnie z treścią art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans. Wniesienie przedsiębiorstwa do spółki jawnej w formie aportu należy traktować jako jego zbycie. Ustawa o podatku od towarów i usług nie definiuje pojęcia ?przedsiębiorstwo? oraz ?zbycia?. Wobec powyższego dla określenia pojęcia przedsiębiorstwa należy odwołać się do przepisów Kodeksu cywilnego. Definicję przedsiębiorstwa zawiera art. 551 Kodeksu cywilnego. Z kolei pod pojęciem zbycia należy rozumieć termin zbliżony do dostawy towarów określonej w art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. W myśl art. 91 ust. 9 ustawy o podatku od towarów i usług ,w przypadku zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału), o których mowa w art. 6 pkt 1 korekta określona w ust. 1-8 jest dokonywana przez nabywcę zakładu (oddziału). Powyższe przepisy wprowadzają regułę, że transakcje zbycia przedsiębiorstwa są neutralne dla VAT. Jednocześnie w przypadku zbycia przedsiębiorstwa jego nabywca, w tym przypadku spółka jawna, jest traktowany jako następca prawny, czyli beneficjent praw i obowiązków podatnika dokonującego zbycie. Następstwo prawne wynika również z art. 93a § 2 pkt 2 ustawy Ordynacja podatkowa, który stanowi, że spółka jawna w związku z wniesieniem do jej majątku wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa wstąpi we wszystkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego i obowiązki osoby fizycznej wnoszącej przedsiębiorstwo.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W oparciu o art. 6 pkt 1 przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Pojęcie ?transakcji zbycia? należy rozumieć w sposób zbliżony do terminu ?dostawy towarów' w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy, tzn. ?zbycie? obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem jak właściciel, np. sprzedaż, zamianę, darowiznę, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego, czyli aportu. Zbycie przedsiębiorstwa podlega zasadzie swobody umów, a więc może nastąpić na podstawie każdej czynności rozporządzającej, w tym także w formie aportu.

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie zawierają definicji ?przedsiębiorstwa?, zatem dla potrzeb przepisów ustaw podatkowych należy stosować definicję zawartą w art. 55#185; ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.). Zgodnie z tym przepisem przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności: oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa), własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości, prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych, wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne, koncesje, licencje i zezwolenia, patenty i inne prawa własności przemysłowej, majątkowe prawa autorskie i pokrewne, tajemnice przedsiębiorstwa oraz księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Zatem składniki materialne i niematerialne wchodzące w skład przedsiębiorstwa powinny pozostawać ze sobą we wzajemnych relacjach w ten sposób, iż można mówić o nich jako o zespole, a nie zbiorze pewnych elementów. Istotne jest, aby w zbywanym przedsiębiorstwie zachowane zostały funkcjonalne związki pomiędzy poszczególnymi składnikami, tak żeby przekazana masa mogła posłużyć kontynuowaniu określonej działalności gospodarczej.

Ponadto art. 552 Kodeksu cywilnego stanowi, iż czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba, że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych.

Tak rozumiane przedsiębiorstwo nie jest towarem w świetle definicji zawartej w art. 2 pkt 6 ustawy o podatku od towarów i usług.

O tym, czy nastąpiło zbycie przedsiębiorstwa, decydują każdorazowo okoliczności faktyczne związane z konkretną transakcją. Podatnik obowiązany jest do prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z koniecznością prawidłowego zdefiniowania dokonywanej czynności.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że zamierza Pan wnieść do spółki jawnej prowadzone przez siebie przedsiębiorstwo, przy spełnieniu warunków określonych w art. 551 Kodeksu cywilnego dotyczących definicji przedsiębiorstwa. Odnosząc zatem brzmienie cytowanych przepisów do przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego należy stwierdzić, że przekazanie aportem przedsiębiorstwa, w przypadku gdy spełnia ono warunki określone w art. 551 Kodeksu cywilnego, wyłączone jest spod działania ustawy o podatku od towarów i usług. Nie wiąże się ono także dla wnoszącego aport z obowiązkiem dokonania korekty w zakresie podatku naliczonego związanego z nabytymi składnikami majątkowymi przedsiębiorstwa. Obowiązek ten ciąży jednak na nabywcy przedsiębiorstwa zgodnie z art. 91 ust. 9 ustawy o podatku od towarów i usług.

W myśl bowiem art. 91 ust. 9 ustawy o podatku od towarów i usług w przypadku transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa korekta określona w ust. 1-8 jest dokonywana przez nabywcę przedsiębiorstwa lub nabywcę zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Nabywca przedsiębiorstwa (zorganizowanej części przedsiębiorstwa) będzie w dalszym ciągu wykorzystywał przedmiotowe towary do prowadzenia działalności i dlatego to on ma obowiązek dokonania korekty w okresie jej obowiązywania.

W sprawie będącej przedmiotem wniosku należy podkreślić, iż analiza przedmiotu umów cywilnoprawnych nie mieści się w ramach określonych w art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), zgodnie z którym minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną). W związku z powyższym Minister Finansów nie jest uprawniony do oceny stanowiska, czy przedsiębiorstwo, które zamierza Pan wnieść w formie aportu do spółki cywilnej spełnia definicję, o której mowa w powołanym wyżej przepisie art. 55#185; Kodeksu cywilnego.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi , ul. . Piotrkowska 135 , 90-434 Łódź po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika