dot. podatku od towarów i usług w zakresie wpływu na podatek od towarów i usług udziału w systemie (...)

dot. podatku od towarów i usług w zakresie wpływu na podatek od towarów i usług udziału w systemie cash pooling

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony, przedstawione we wniosku z dnia 17 listopada 2008r. (data wpływu 20 listopada 2008r.) - o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wpływu na podatek od towarów i usług udziału w systemie cash pooling - jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 20 listopada 2008r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wpływu na podatek od towarów i usług udziału w systemie cash pooling.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka wraz podmiotem z grupy X zawarła z A (Polska) S.A. (dalej jako ?Bank?) w dniu 28 sierpnia 2008 r. wielostronną Umowę cash poolingu.

Usługa dotyczy kompleksowego produktu oferowanego przez Bank, służącego do zarządzania płynnością finansową jego uczestników poprzez rzeczywistą konsolidację sald z poszczególnych ich rachunków bankowych. Przedmiotowy produkt bankowy polega na następującej strukturze:

Podmioty z grupy X (dalej jako ??Spółki?) prowadzą w Banku bieżące rachunki bankowe (dalej jako ??Rachunki Bieżące?), na których przechowują środki pieniężne, a Bank dokonuje na ich zlecenie rozliczeń pieniężnych.

Bank prowadzi na rzecz i w imieniu Agenta, którym został Cxxx, Rachunek Główny, utworzony dla realizacji celów Umowy cash poolingu, na którym dokonywana jest konsolidacja środków z Rachunków Bieżących Spółek.

Bank za świadczenie przedmiotowej usługi na rzecz Spółek pobiera jednorazową opłatę początkową miesięczne wynagrodzenie kalkulowane w oparciu o liczbę Spółek uczestniczących w strukturze cash poolingu.

Koniec dnia roboczego:

Na koniec każdego dnia roboczego, oddział Banku prowadzący Rachunek Główny dokonuje następujących operacji:

  1. przeniesienia na Rachunek Główny środków pozostających na Rachunkach Bieżących poszczególnych Spółek, do wysokości salda dodatniego takiego rachunku na koniec dnia roboczego (Przejęcie Długu),
  2. przeniesienia z Rachunku Głównego na Rachunki Bieżące poszczególnych Spółek środków odpowiadających wysokości salda ujemnego tych Rachunków Bieżących na koniec dnia roboczego (Nabycie Wierzytelności).

W konsekwencji, po dokonaniu powyższych operacji, saldo netto na Rachunku Głównym może być dodatnie lub ujemne.

Jeżeli na Rachunku Głównym powstanie dodatnie saldo, Bank będzie naliczał za każdy dzień odsetki według ustalonej stawki. W przypadku zaś powstania na Rachunku Głównym salda ujemnego, Bank będzie pobierał odsetki według ustalonej stawki za każdy dzień utrzymywania się tego salda na Rachunku Głównym.

Uznania i obciążenia Rachunku Głównego z tytułu odsetek będą następowały w ostatnim dniu roboczym każdego miesiąca z datą waluty następnego dnia roboczego.

Początek następnego dnia roboczego:

Środki przeniesione przez Bank na koniec danego dnia roboczego na Rachunek Główny z Rachunku Głównego będą w tej samej wysokości z powrotem przenoszone na odpowiednie Rachunki Bieżące Spółki (Zwrotne Przejęcie Długu i Zwrotne Przeniesienie Wierzytelności).

Alokacja odsetek:

Ostatniego dnia roboczego każdego miesiąca odsetki, którymi Rachunek Główny został uznany lub obciążony, podlegają podziałowi pomiędzy posiadaczy Rachunków Bieżących poprzez, odpowiednio, uznanie bądź obciążenie ich Rachunków.

Klasyfikacja statystyczna:

Opisana powyżej struktura została sklasyfikowana, na wniosek Spółki, przez Urząd Statystyczny jako usługa świadczona przez Bank, polegająca na kompleksowym zarządzaniu płynnością finansową i mieszczącą się w grupowaniu 65.23.10-00.00 ?Usługi pośrednictwa finansowego, pozostałe, gdzie indziej niesklasyfikowane, z wyłączeniem ubezpieczeń i funduszów emerytalno-rentowych?.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w przypadku Spółki nie dochodzi do świadczenia usług podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług...

Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku Spółki nie dochodzi do świadczenia usług w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu podlega m.in. odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl art. 8 ust. 1 ustawy o VAT przez świadczenie usług, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowiły dostawy towarów.

W omawianej strukturze jedynym podmiotem świadczącym usługę jest Bank, a Spółka nie świadczy żadnych usług ani na rzecz Banku, ani na rzecz pozostałych uczestników cash poolingu.

W konsekwencji, zdaniem Spółki, z uwagi na niewystępowanie świadczenia po stronie Spółki, w przypadku Spółki nie ma miejsca świadczenie usług, a co za tym idzie, nie powstają także żadne obowiązki w podatku od towarów i usług w związku z uczestniczeniem w omawianej transakcji polegającej na zarządzaniu płynnością finansową.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów, w myśl art. 7 ust. 1 ww. ustawy rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Natomiast zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

W świetle art. 29 ust. 1 ustawy, podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy.

Odnosząc treść przytoczonych regulacji do sytuacji opisanej przez Spółkę należy stwierdzić, iż w przedmiotowym przypadku w roli usługodawcy występuje bank. Usługa ta dotyczy kompleksowego produktu oferowanego przez bank, służącego do zarządzania płynnością finansową jego uczestników poprzez rzeczywistą konsolidację sald z poszczególnych ich rachunków bankowych, a stroną obu tych transakcji jest bank.

Z opisanego przez Stronę stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca korzysta z usługi kompleksowego zarządzania płynnością finansową (tzw. cash pooling) oferowanej przez Bank, opartej na transferach zwrotnych dokonywanych na początku każdego następnego dnia roboczego.

Usługa świadczona jest przez Bank na rzecz tzw. uczestników cash poolingu, tj. grupy podmiotów (grupy kapitałowej), w skład której wchodzi Zainteresowany. Uczestnicy posiadają w Banku bieżące rachunki bankowe, na których przechowują środki pieniężne, a bank dokonuje na ich zlecenie rozliczeń pieniężnych. Wnioskodawca pełni rolę Agenta cash poolingu, który posiada w Banku Rachunek Główny z udostępnionym limitem zadłużenia, utworzony dla realizacji celów umowy cash poolingu, na którym dokonywana jest konsolidacja środków z rachunków bieżących uczestników.

W oparciu o powyższe Bank stwierdza, który z uczestników cash poolingu na zakończenie danego dnia roboczego posiada saldo dodatnie (tzw. posiadacz dodatni), który zaś posiada saldo ujemne (tzw. posiadacz ujemny). Bank dokonuje następujących operacji: przeniesienia na Rachunek Główny środków pozostających na rachunkach bieżących uczestników, do wysokości salda dodatniego takiego rachunku (przejęcie długu) oraz przeniesienia z Rachunku Głównego na rachunki bieżące środków odpowiadających wysokości salda ujemnego (nabycie wierzytelności). W konsekwencji, po dokonaniu powyższych operacji, saldo netto na rachunku Głównym może być dodatnie lub ujemne.

Jeżeli na Rachunku Głównym powstanie dodatnie saldo, Bank będzie naliczał za każdy dzień odsetki według ustalonej stawki. W przypadku zaś powstania na Rachunku Głównym salda ujemnego, Bank będzie pobierał odsetki według ustalonej stawki za każdy dzień utrzymywania się tego salda na Rachunku Głównym.

Następnie, Bank przenosi na posiadaczy dodatnich całość wierzytelności, które przysługiwały Bankowi wobec posiadaczy ujemnych, otrzymując od posiadaczy dodatnich równowartość tych wierzytelności. W efekcie uczestniczenia w cash poolingu, ostatniego dnia roboczego każdego miesiąca odsetki, którymi Rachunek Główny został uznany lub obciążony, podlegają podziałowi pomiędzy posiadaczy rachunków bieżących poprzez, odpowiednio, uznanie lub obciążenie ich rachunków.

Biorąc pod uwagę cechy charakterystyczne umowy cash poolingu należy stwierdzić, iż w przedmiotowym stanie faktycznym w roli usługodawcy występuje Bank, który wykonuje wszystkie czynności wchodzące w skład kompleksowej usługi bankowej, jaką jest cash pooling. Natomiast czynności wykonywane przez Spółkę na podstawie umowy, umożliwiające Bankowi dokonywanie odpowiednich transferów środków finansowych w ramach struktury cash poolingu nie stanowią odrębnego świadczenia przez Spółkę usług, w rozumieniu art. 8 cyt. ustawy, lecz jedynie elementy pomocnicze, konieczne dla efektywnego wyświadczenia przez Bank usługi kompleksowego zarządzania płynnością finansową. Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, iż podmiotem, u którego wystąpi obrót z tytułu wykonania usługi określanej jako ?cash pooling?, jest Bank, a nie Spółka. A zatem w odniesieniu do usługi cash poolingu podatnikiem, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy o VAT będzie Bank.

W niniejszej interpretacji załatwiono wniosek w części dotyczącej opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Kwestia opodatkowania usługi podatkiem od czynności cywilnoprawnych stanowi przedmiot odrębnej interpretacji.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Referencje

ILPP2/443-1547/09-2/SJ, interpretacja indywidualna

IPPP1/443-537/10-7/AW, interpretacja indywidualna

IPPP1-443-538/10-6/JL, interpretacja indywidualna

IPPP1-443-539/10-5/IGo, interpretacja indywidualna

IPPP1-443-541/10-5/BS, interpretacja indywidualna

IPPP1-443-542/10-5/AS, interpretacja indywidualna

IPPP1/443-546/10-5/AP, interpretacja indywidualna

IPPP1/443-785/09-4/AP, interpretacja indywidualna

IPPP2-443-338/10-4/IZ, interpretacja indywidualna

IPPP2/443-340/10-6/KG, interpretacja indywidualna

IPPP2/443-341/10-5/AK, interpretacja indywidualna

IPPP2/443-704/09-2/PW, interpretacja indywidualna

IPPP3/443-505/10-5/MPe, interpretacja indywidualna

IPPP3-443-506/10-5/JF, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika