obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług z tytułu dostawy towarów dla której podatnikiem (...)

obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług z tytułu dostawy towarów dla której podatnikiem jest nabywca. Obowiązek podatkowy od zapłaconych zaliczek przez leasingobiorcę Kursy walut do przeliczenia na złote w rozliczeniu transakcji dla celów podatku od towarów i usług.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 13 listopada 2008r. (data wpływu 21 listopada 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia powstania momentu obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług z tytułu dostawy towarów dla której podatnikiem jest nabywca ? jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 listopada 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia powstania momentu obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług z tytułu dostawy towarów dla której podatnikiem jest nabywca.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka prowadzi działalność gospodarczą na terytorium Polski i jest zarejestrowana dla celów podatku od towarów i usług w Polsce. Przedmiotem działalności, jest przede wszystkim leasing środków transportu oraz maszyn i urządzeń. W ramach prowadzonej działalności Spółka dokonuje transakcji z kontrahentami będącymi zarejestrowanymi podatnikami VAT w krajach członkowskich Unii Europejskiej. Są oni podatnikami nieposiadającymi siedziby, stałego miejsca prowadzenia działalności lub stałego miejsca zamieszkania na terytorium Polski oraz nie rozliczyli podatku należnego z tytułu przedmiotowych dostaw na terytorium kraju. Spółka nabywa od kontrahentów towary wraz z montażem/instalacją z próbnym uruchomieniem lub bez niego z przeznaczeniem tych towarów do leasingu. Instalacja wykracza poza zakres prostych czynności umożliwiających funkcjonowanie montowanego towaru zgodnie z jego przeznaczeniem. Transakcje te w oparciu o art. 22 ust. 1 pkt 2 oraz art. 17 ust. 5 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług stanowią dla Spółki, dostawę towarów dla których podatnikiem jest nabywca. Bywają przypadki, kiedy płatność za dostawę tych towarów jest realizowana zaliczkowo przez Spółkę. W niektórych przypadkach Wnioskodawca otrzymuje f-ry zaliczkowe jeszcze przed zapłatą zaliczki. Bywają także sytuacje, kiedy leasingobiorca jako korzystający wypłaca zaliczkę dostawcy na poczet dostawy towarów Płatności dokonywane bezpośrednio przez leasingobiorców (użytkowników) są zaliczane jako wpłaty na podstawie stosownych dokumentów cesji praw do zaliczki, bądź też zapisów w kontrakcie. Termin przelania praw do zaliczki jest dokładnie określany. W większości przypadków kontrahent wystawia fakturę po dostarczeniu towarów jeszcze przed fizycznym dostarczeniem towarów do Polski lecz przed dokonaniem instalacji, a także przed dokonaniem płatności za towar. Spółka informuje, iż prawo do rozporządzania towarem jako właściciel przechodzi w przedmiotowym stanie faktycznym na rzecz Spółki w momencie wydania towaru. Każdorazowo Spółka odnosząc się do szczegółowych zapisów w kontrakcie jest w stanie określić moment wydania towaru. Czynności dokumentuje podpisany trójstronny protokół odbioru. Należy zaznaczyć, że czas od przywiezienia towaru do Polski do momentu podpisania protokołu odbioru może wynosić nawet kilka miesięcy. Jest to związane nieraz z długim procesem samego montażu oraz testowaniem prawidłowego działania maszyn. Wynagrodzenie kontrahenta z tytułu omawianych transakcji dostawy towarów oraz z montażem realizowanej na rzecz Spółki wyrażane jest w walutach obcych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

  1. Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług z tytułu przedmiotowej dostawy towarów dla której podatnikiem jest nabywca w sytuacji gdy
  1. Spółka otrzymuje fakturę dotyczącą dostawy towarów jeszcze przed fizycznym dostarczeniem do Polski bądź po dostarczeniu towarów do Polski, ale przed dokonaniem instalacji, a także przed dokonaniem płatności za te towary.
  2. Przed dostawą towaru Spółka wpłaca zaliczki na poczet przyszłej dostawy

2. Czy od zapłaconych zaliczek przez leasingobiorcę powstaje dla Spółki obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług...

3. W jaki sposób należy rozliczać faktury zaliczkowe otrzymane od dostawcy, które wystawiane są przed zapłatą zaliczki...

4. Jaki kurs walut należy przyjmować do przeliczenia na złote w rozliczeniu transakcji dla celów podatku od towarów i usług...

Zdaniem Wnioskodawcy, art. 19 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług można interpretować w dwojaki sposób. Stosując wykładnię językową do art. 19 ust. 4 ustawy o VAT, której to na gruncie przepisów prawa podatkowego udzieli się pierwszeństwa przed innymi rodzajami wykładni, spółka stoi na stanowisku, że obowiązek podatkowy powstaje zawsze w momencie wystawienia faktury, o ile faktura została wystawiona nie później niż 7-ego dnia od dnia wydania towaru. W sytuacji gdy Spółka otrzyma od zagranicznego kontrahenta fakturę dotyczącą dostawy towarów z montażem jeszcze przed fizycznym dostarczeniem tych towarów do Polski, bądź po dostarczeniu tych towarów ale jeszcze przed dokonaniem instalacji potwierdzonej podpisanym protokołem odbioru, Spółka będzie zobowiązana do rozpoznania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług, dla której podatnikiem jest nabywca z chwilą wystawienia faktury przez zagranicznego kontrahenta. W przypadku dostawy towaru, na który nie została wystawiona faktura w terminie, odnosząc się do powyższego przepisu obowiązek podatkowy powstaje nie później niż w 7 dniu licząc od dnia wydania towaru. Za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy Spółka powinna wystawić fakturę wewnętrzną z tytułu dostawy towaru dla którego podatnikiem jest nabywca i ująć ją w odpowiedniej pozycji deklaracji VAT-7. Dla potrzeb prezentowanej kwalifikacji należy przyjąć, że znaczenie terminu ?faktura? występującego w przepisie art. 19 ust. 4 ustawy o VAT nie można zawężać wyłącznie do faktur VAT wystawianych przez polskich podatników podatku od towarów i usług i, że dotyczy on również dokumentów wystawianych przez podmioty zagraniczne. Na potwierdzenie tej tezy można przytoczyć m.in. treść art. 20 ust. 6 - 9 ustawy o VAT, w którym ustawodawca posługuje się pojęciem faktura również w rozumieniu dokumentu wystawionego przez podatników zagranicznych.

Stosując wykładnię celowościową i systemową do art. 19 ust. 4 ustawy o VAT należy uznać, że faktura powinna dokumentować fakt wydania towaru i nie powinna być wystawiana przed faktycznym wydaniem towaru. W konsekwencji wystawienie faktury przez dostawcę przed dostarczeniem towaru nie powinno powodować powstania obowiązku podatkowego po stronie podatnika. Polski nabywca powinien poczekać z momentem rozpoznania obowiązku podatkowego do momentu wydania towaru, a następnie w ciągu 7 dni od dnia wydania towaru wystawić fakturę wewnętrzną z tytułu dostawy towaru dla którego podatnikiem jest nabywca i ująć ją w odpowiedniej pozycji VAT-7. Pierwszy i drugi sposób interpretacji art. 19 ust. 4 znajduje uzasadnienie, jednak w ocenie Spółki pierwszą wykładnię należy uznać za właściwszą

Wynika to stąd, iż jest on oparty na językowej wykładni przepisów oraz jest on w praktyce najprostszy do zastosowania i skontrolowania.

Należy dodać, że także organy podatkowe w postanowieniach w sprawie interpretacji prawa podatkowego przyjmują zróżnicowane stanowisko odnośnie rozliczania dostaw towarów w sytuacji opisanej powyżej.

W odniesieniu do kursu walut, jaki powinien być zastosowany przy przeliczeniu na złote kwoty wynagrodzenia z tytułu omawianej transakcji wyrażonej w walucie obcej Spółka opiera się na § 37 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.), kwoty wyrażone w walucie obcej wykazywane na fakturze przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień wystawienia faktury, jeżeli faktura jest wystawiana w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia. W przypadku niewystawienia faktury w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia, kwoty wyrażone w walucie obcej przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski kursu średniego waluty obcej na dzień powstania obowiązku podatkowego. Przepisy te stosuje się odpowiednio do przeliczenia kwot wykazywanych na fakturze wystawionej przez podatnika podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze, jeżeli dokumentują one czynności, które u podatnika stanowią: wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, dostawę towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca.

Mając powyższe na uwadze powyższe przepisy Spółka stoi na stanowisku, iż w prezentowanej sytuacji zastosowanie będzie miał średni kurs NBP z dnia wystawienia faktury przez dostawcę (który to kurs jest tożsamy z kursem z dnia powstania obowiązku podatkowego).

Czytając dalej art. 19 ust. 11 ustawy o podatku od towarów i usług, jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy z chwilą jej otrzymania w tej części.

Odnosząc się do powyższego przepisu w sytuacji, jeżeli przed wystawieniem faktury od dostawcy zostały dokonane płatności (zaliczki), na poczet przeszłej dostawy, Spółka rozpoznaje obowiązek podatkowy. Opierając się na przepisach § 37 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 97, poz. 970 z późn. zm.), w tym przypadku zastosowanie będzie miał kurs średni NBP z dnia powstania obowiązku podatkowego tj. z dnia dokonania płatności. Jeżeli faktura zaliczkowa została wystawiona przed dniem dokonania płatności, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania płatności. Płatności zaliczkowe dokonywane przez korzystających (leasingobiorców) zaliczane na poczet zapłaty ceny przedmiotu zdaniem Spółki traktowane są jako płatności B Leasing, rodząc tym samym obowiązek podatkowy z tytułu zapłaconej zaliczki z dniem, w którym płatność użytkownika (leasingobiorcy) uznawana jest jako wpłata B Leasing Sp. z o.o. Analogicznie jest w sytuacji, gdy B Leasing Sp. z o.o. wpłaca bezpośrednio zaliczki do dostawcy, do przeliczenia na złote zastosowanie będzie miał kurs średni NBP z dnia powstania obowiązku podatkowego tj. z dnia w którym uznana jest płatność naszej Spółki.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 i 2 ww. ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Stosownie do art. 17 ust. 1 pkt 5 ww. ustawy, podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nabywające towary, jeżeli dokonującym ich dostawy na terytorium kraju jest podatnik nieposiadający siedziby, stałego miejsca prowadzenia działalności lub stałego miejsca zamieszkania na terytorium kraju, z zastrzeżeniem art. 135-138.

Przepisów ust. 1 pkt 4 i 5 nie stosuje się w przypadku świadczenia usług i dostawy towarów, od których podatek należny został rozliczony przez usługodawcę lub dokonującego dostawy towarów na terytorium kraju, z wyłączeniem świadczenia usług określonych w art. 27 ust. 3 lub art. 28 ust. 3, 4, 6 i 7 oraz dostawy gazu w systemie gazowym lub energii elektrycznej w systemie elektroenergetycznym, dla których w każdym przypadku podatnikiem jest usługobiorca lub nabywca towarów (art. 17 ust. 2 ustawy).

W myśl art. 22 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy, miejscem dostawy towarów jest w przypadku towarów, które są instalowane lub montowane, z próbnym uruchomieniem lub bez niego przez dokonującego ich dostawy lub przez podmiot działający na jego rzecz ? miejsce w którym towary są instalowane lub montowane.

Na podstawie art. 19 ust. 1 ww. ustawy, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6 art. 20 i art. 21 ust. 1.

Zgodnie z art. 19 ust. 4 ww. ustawy, jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.

W myśl art. 19 ust. 11 ww. ustawy o podatku od towarów i usług jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części.

Stosownie do art. 19 ust. 20 ww. ustawy, przepisy ust. 1-4, 11, 13 pkt 1 lit. a, pkt 3 i 5 oraz ust. 16-17 stosuje się odpowiednio do dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca.

Zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 4 ww. ustawy, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą: otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub fakturze - z tytułu świadczenia na terytorium kraju usług najmu, dzierżawy, leasingu lub usług o podobnym charakterze, a także usług ochrony osób oraz usług ochrony, dozoru i przechowywania mienia, usług w zakresie pośrednictwa ubezpieczeniowego oraz usług stałej obsługi prawnej i biurowej.

Kwestię wystawienia faktury VAT dokumentującej otrzymanie zaliczki regulują przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798 ze zm.). Rozdział 4 ww. rozporządzenia określa szczegółowe zasady wystawiania faktur, dane, które powinny zawierać, oraz sposób i okres ich przechowywania.

W myśl § 14 ust. 1 ww. rozporządzenia, jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część lub całość należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym otrzymano część lub całość należności od nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2

Fakturę wystawia się również nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym pobrano przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi każdą kolejną część należności (zaliczkę, przedpłatę, zadatek lub ratę) - § 14 ust. 2 rozporządzenia.

Natomiast stosownie do § 15 ust. 1 ww. rozporządzenia w przypadkach określonych w art. 19 ust. 10 i ust. 13 pkt 1-5 i 7-11 ustawy, fakturę wystawia się nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego.

Od dnia 1 grudnia 2008r. § 10 ust. 1 i 3 oraz § 11 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1337 ze zm.).

Stosownie do art. 106 ust. 1 ww. ustawy, podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

W myśl zaś art. 106 ust. 3 przepis m.in. ust. 1 stosuje się odpowiednio do części należności otrzymywanych przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi.

Na podstawie art. 106 ust. 7 ww. ustawy, w przypadku czynności wymienionych w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz importu usług wystawiane są faktury wewnętrzne; za dany okres rozliczeniowy podatnik może wystawić jedną fakturę dokumentującą te czynności dokonane w tym okresie. Faktury wewnętrzne są wystawiane także dla udokumentowania zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze.

§ 25 ust. 1 pkt 2 ww. rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r., przepisy § 5, 9-14, 16, 17 i 21 stosuje się odpowiednio do faktur wewnętrznych, o których mowa w art. 106 ust. 7 ustawy, w tym wystawianych w formie elektronicznej, z tym że w przypadku: dostawy towarów, dla której podatnikiem jest nabywca, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów oraz importu usług, faktury mogą nie zawierać numeru identyfikacji podatkowej kontrahenta (od dnia 1 grudnia 2008r. § 23 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1337 ze zm.).

Zgodnie z art. 86 ust. 1 i ust. 2 pkt 4 ww. ustawy, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, kwota podatku należnego od importu usług, kwota podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz kwota podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów;

W myśl art. 86 ust. 10 pkt 2 ww. ustawy, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje: w przypadkach, o których mowa w ust. 2 pkt 4 - w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy w podatku należnym u nabywcy odpowiednio od importu usług lub wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest nabywca;

Stosownie do § 37 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r.

w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 97, poz. 970 z późn. zm.), kwoty wyrażone w walucie obcej wykazywane na fakturze przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień wystawienia faktury, jeżeli faktura jest wystawiana w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia, z zastrzeżeniem ust. 2, 3 i 5.

W przypadku gdy na dzień wystawienia faktury bieżący kurs średni waluty obcej nie został wyliczony i ogłoszony, do przeliczenia stosuje się kurs wymiany ostatnio wyliczony i ogłoszony. ( § 37 ust. 2)

W myśl § 37 ust. 3 i 4 ww. rozporządzenia, w przypadku niewystawienia faktury w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia, kwoty wyrażone w walucie obcej przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień powstania obowiązku podatkowego. Przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio.

Przepisy ust. 1-3 stosuje się odpowiednio do przeliczania kwot wykazywanych na fakturze wystawionej przez podatnika podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze, jeżeli dokumentują one czynności, które u podatnika stanowią: wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, dostawę towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, lub import usług.

Od dnia 1 grudnia 2008r. niniejsze przepisy § 37 ww. rozporządzenia zawarte są w ustawie z dnia 7 listopada 2008r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2008r. nr 209, poz. 1320) w art. 31 a oraz art. 106 ust. 12.

Mając na uwadze powyższe przepisy oraz przedstawiony we wniosku stan faktyczny należy stwierdzić, że z tytułu przedmiotowej dostawy towarów dla której podatnikiem jest nabywca czyli Wnioskodawca, w przypadku gdy:

  • Spółka otrzymuje fakturę dotyczącą dostawy towarów jeszcze przed fizycznym dostarczeniem do Polski bądź po dostarczeniu towarów do Polski, ale przed dokonaniem instalacji, a także przed dokonaniem płatności za te towary, obowiązek podatkowy powstaje na zasadach określonych w art. 19 ust. 20 w związku z ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług tj. w dniu wydania towaru nie później niż 7 dnia od jego wydania. Stanowisko Wnioskodawcy o tym, iż o dacie powstania obowiązku podatkowego nie decyduje w powstałej sytuacji faktycznej termin wystawienia faktury (art. 19 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług) lecz faktyczne wydanie towaru, uznaje się za prawidłowe.
  • przed dostawą towaru Spółka wpłaca zaliczki na poczet przyszłej dostawy - obowiązek podatkowy powstaje na zasadach określonych w art. 19 ust. 20 w związku z ust. 11 ustawy o podatku od towarów i usług tj. z chwilą uiszczenia zaliczki.

W związku z powyższym bez znaczenia pozostaje fakt, że Spółka otrzymała od kontrahenta faktury zaliczkowe przed zapłatą zaliczki. Powyższe faktury zaliczkowe Spółka winna rozliczyć w deklaracji VAT-7 (wystawiając faktury wewnętrzne zgodnie z art. 106 ust. 7 ustawy o podatku od towarów i usług oraz § 25 ww. rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r.) po stronie podatku należnego w momencie powstania obowiązku podatkowego tj. z chwilą uiszczenia zaliczki oraz po stronie podatku naliczonego zgodnie z art. 86 ust. 10 pkt 2 ww. ustawy. Odnośnie transakcji dot. dostawy towarów dla której podatnikiem jest nabywca, kwoty wyrażone w walucie obcej wykazywane na fakturze przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień wystawienia faktury, jeżeli faktura jest wystawiana w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia, z zastrzeżeniem ust. 2, 3 i 5 ww. (§ 37 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług).

Odnośnie kwestii powstania obowiązku podatkowego od otrzymanych zaliczek, które Spółka otrzymuje od leasingobiorców przedmiotowych towarów, powstaje on na podobnych zasadach jak dla przedmiotowej dostawy towarów dla której podatnikiem jest nabywca, ale określonych w art. 19 ust. 13 pkt 4 ustawy o podatku od towarów i usług tj. otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub fakturze.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika