zakresie wyliczenia proporcji, o której mowa w art. 90 ustawy o podatku od towarów i usług

zakresie wyliczenia proporcji, o której mowa w art. 90 ustawy o podatku od towarów i usług

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 20 listopada 2008r. (data wpływu 24 listopada 2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wyliczenia proporcji, o której mowa w art. 90 ustawy o VAT - jest prawidłowe

UZASADNIENIE

W dniu 24 listopada 2008r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wyliczenia proporcji, o której mowa w art. 90 ustawy o VAT.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Przedmiotem działalności X jest obrót produktami mlecznymi. Spółka nabywa towary od ich producentów oraz sprzedaje je swym kontrahentom. Spółka nie posiada własnego magazynu, dlatego towary są przewożone bezpośrednio od sprzedawcy do kontrahenta Spółki.

Spółka prowadzi działalność nie tylko na rynku krajowym, ale również na rynku międzynarodowym. W związku z tym zdarzają się sytuacje, gdy Spółka dokonuje transakcji dostawy towarów, dla których miejsce świadczenia jest poza terytorium kraju. Towary sprzedawane przez Spółkę poza terytorium kraju to produkty mleczne. W przypadku dostawy tych towarów na terytorium kraju zastosowanie znalazłaby stawka VAT w wysokości 7% w (niektórych przypadkach 3% lub 22%) a Spółce przysługiwałoby prawo do odliczenia VAT przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi transakcjami. Spółka posiada dokumenty, z których wynika związek nabytych towarów i usług z dostawami towarów dokonanymi poza terytorium kraju.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy obrót zrealizowany z tytułu transakcji dostawy towarów poza terytorium kraju powinien być, dla celów obliczenia proporcji, o której mowa w art. 90 ustawy o VAT, potraktowany jako obrót z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego...

Zdaniem wnioskodawcy: obrót z tytułu dostaw towarów, dla których miejsce świadczenia jest poza terytorium kraju, należy traktować jako obrót z tytułu czynności, które dają prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z tymi czynnościami.

Stosownie do art. 90 ust. 1. ustawy o VAT, w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Jednocześnie, jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką, część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Stosownie do art. 90 ust. 4 ustawy o VAT, proporcja służąca wyliczeniu kwoty podatku VAT, która podlegają odliczeniu ustalana jest jako udział:

  • rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego,
  • w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo.


Przepisy o VAT wymieniają zamknięty katalog czynności, które nie są uwzględniane w obliczaniu proporcji. Zgodnie z art. 90 ust. 5 i 6 ustawy o VAT, są to:

  • obrót uzyskany z dostawy towarów zaliczanych do środków trwałych, używanych przez podatnika na potrzeby jego działalności;
  • obrót uzyskany z tytułu transakcji dotyczących nieruchomości lub usług wymienionych w załączniku nr 4 do ustawy w poz. 3, w zakresie, w jakim czynności te są dokonywane sporadycznie.


Jak wynika z zacytowanego powyżej przepisu, w mianowniku proporcji uwzględniana jest kwota rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Spółka stoi na stanowisku, że do tego obrotu należy zaliczyć również transakcje, dla których miejsce świadczenia jest poza terytorium kraju.

Zgodnie bowiem z art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy o VAT, podatnik ma również prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami. Oznacza to, że jeżeli Spółka dokona nabycia towarów i usług bezpośrednio związanych z dostawą towarów poza terytorium kraju, to przysługuje jej prawo do odliczenia VAT naliczonego, gdyż w takim wypadku Spółka będzie posiadała dokumenty potwierdzające związek dokonanych zakupów z tą sprzedażą. Skoro więc czynności dostawy towarów poza terytorium kraju dają prawo do odliczenia VAT, obrót z tytułu tych czynności powinien być uwzględniony przy obliczeniu proporcji VAT. Potwierdzeniem zaprezentowanego powyżej stanowiska są interpretacje organów podatkowych wydane w podobnym stanie faktycznym. Przykładowo, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z 2007.11.19 (sygn. IPPP1/443-283/07-4/SM) stwierdził, że ?obrót z tytułu świadczenia usług poza terytorium kraju, jest obrotem z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, a co za tym idzie jest on uwzględniony zarówno w liczniku przedmiotowej proporcji wynikającej z art. 90 ust. 3, jak również w mianowniku, tj. całkowitym obrocie (będącym sumą tego obrotu i obrotu z tytułu czynności, od których nie przysługuje odliczenie podatku naliczonego).?

W podobny sposób wypowiedział się Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie w interpretacji z 2006.02.28 (sygn. 1472/RPP1/443-131/06/AW): ?w związku z faktem, iż w przypadku gdyby świadczone na rzecz kontrahenta zagranicznego usługi finansowe byłyby opodatkowane w kraju, a związku z tym przysługiwałoby Spółce prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (stawka 22%) należy stwierdzić, iż wartość świadczonych usług wchodziła będzie do obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, tj. obrotu o którym jest mowa w art. 90 ust. 3 ustawy o VAT?. Powyższe interpretacje odnoszą się co prawda do obrotu z tytułu świadczenia usług, jednak ze względu na tożsamość odpowiednich przepisów mają zastosowanie również do dostaw towarów poza terytorium kraju. W zakresie dostawy towarów również istnieją interpretacje potwierdzające prawidłowość stanowiska Spółki. Pomorski Urząd Skarbowy w postanowieniu z 2005.03.31 (sygn. PV/443-31/IV/2005/JW) stwierdził, że ?wartość sprzedaży ryby z burty statku poza terytorium Wspólnoty, pomimo że nie stanowi czynności opodatkowanej podatkiem VAT, to powinna być ujęta w proporcji, o której mowa w art. 90 ust. 2 i 3 ustawy o VA T jako czynność, w związku z którą przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego?. Jak wynika z przytoczonych interpretacji, również w opinii organów podatkowych dostawa towarów poza terytorium kraju powinna być traktowana jako obrót z tytułu transakcji, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego) przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w przypadku interpretacji dotyczącej zdarzenia przyszłego ? stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika