VAT - w zakresie obowiązku podatkowego oraz podstawy opodatkowania dotyczącej ustanowienia odrębnej (...)

VAT - w zakresie obowiązku podatkowego oraz podstawy opodatkowania dotyczącej ustanowienia odrębnej własności lokalu mieszkalnego

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 24 listopada 2008r. (data wpływu 26 listopada 2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku podatkowego oraz podstawy opodatkowania dotyczącej ustanowienia odrębnej własności lokalu mieszkalnego - jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 26 listopada 2008r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku podatkowego oraz podstawy opodatkowania dotyczącej ustanowienia odrębnej własności lokalu mieszkalnego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W 1992 roku mój ojciec otrzymał, ze Spółdzielni Mieszkaniowej przydział lokalu mieszkalnego nr 00 w budynku przy ulicy. W przedziale tym zostałam również uwzględniona i od momentu tego przydziału od 1992 roku nadal zamieszkuję wraz z ojcem w tym lokalu. Mój ojciec w październiku 2008 zrzekł się członkostwa w Spółdzielni Mieszkaniowej w na moją rzecz. W związku z tym na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 grudnia 2000r., o spółdzielniach wystąpiłam do Spółdzielni Mieszkaniowej o przyjęcie mnie w poczet członków i zawarcie ze mną umowy o ustanowienie na moją rzecz spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego nr 00 przy ulicy. W miejsce mojego ojca. Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych zostałam przyjęta w poczet członków Spółdzielni Mieszkaniowej (Decyzja Zarządu Spółdzielni z dnia 27.10.2008 roku i w 18.11.2008 Spółdzielnia zawarła umowę o ustanowieniu na moją rzecz Spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego nr 00 przy ulicy w miejsce ojca. Mieszkanie to jest przeze mnie zasiedlone od 1992 roku tj. od dnia przydziału do dnia dzisiejszego.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy w tej sytuacji chcąc przekształcić spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego w odrębna własność lokalu mieszkalnego będzie miał zastosowanie art. 43 ust. 1 pkt 10 i nie będę musiała płacić 7% podatku VAT ...
  2. Czy w tej sytuacji ma zastosowanie art. 153 ust. 2 w związku z art. 29 ust. 8 i będę musiała zapłacić 7% podatku VAT ...

Zdaniem wnioskodawcy: nie powinnam płacić 7% podatku VAT, z art. 29 ust. 8 ponieważ mieszkanie zostało zasiedlone w 1992 roku i to zasiedlenie trwa nieprzerwanie do dnia dzisiejszego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Odp.1 i 2 Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W myśl art. 7 ust. 1 pkt 5 cyt. ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego.

Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 10 ww. ustawy zwalnia się od podatku dostawę obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyjątkiem obiektów i ich części, które mają być zasiedlone lub zamieszkane po raz pierwszy; zwolnienie nie dotyczy części budynków przeznaczonych na cele inne niż mieszkaniowe. Zgodnie z definicją zawartą w art. 2 pkt 14 cyt. ustawy przez pierwsze zasiedlenie rozumie się wydanie pierwszemu nabywcy lub pierwszemu użytkownikowi obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu.

Z unormowania art. 43 ust. 1 pkt 10 wynika, że ze zwolnienia od podatku korzysta dostawa obiektów budownictwa mieszkaniowego na tzw. rynku wtórnym (lokali zasiedlonych). Przedmiotem zapytania Wnioskodawcy jest przekształcenie prawa do lokalu mieszkalnego w odrębną własność. Ponieważ ta forma przekształcenia w zasadzie ze swej istoty odnosi się do lokali zasiedlonych, znajdzie do niej zastosowanie powyższe zwolnienie. Ponadto Wnioskodawca wskazuje, iż spółdzielcze prawo do lokalu zostało ustanowione lub nabyte w budynku, którego okres użytkowania w momencie ustanowienia prawa przekracza 5 lat.

Reasumując, biorąc pod uwagę przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz analizę powołanych powyżej regulacji prawnych należy stwierdzić, iż czynność ustanowienia prawa odrębnej własności do lokalu, w budynkach już wcześniej zamieszkanych i zasiedlonych korzysta ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 cytowanej ustawy. W związku z powyższym odpowiedz na pytanie drugie jest bez przedmiotowa.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego) przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w przypadku interpretacji dotyczącej zdarzenia przyszłego ? stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika