Opodatkowanie usługi transportu towarów importowanych stawką VAT 0% na podstawie kserokopii dokumentu (...)

Opodatkowanie usługi transportu towarów importowanych stawką VAT 0% na podstawie kserokopii dokumentu SAD nie potwierdzonej za zgodność z oryginałem przez urząd celny, lub na podstawie wydruku z procedury dopuszczenia do obrotu dla klientów, którzy dokonują odprawy celnej w procedurze uproszczonej.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 26 listopada 2008r. (data wpływu 01 grudnia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania usługi transportu towarów importowanych stawką VAT 0% na podstawie kserokopii dokumentu SAD nie potwierdzonej za zgodność z oryginałem przez urząd celny, bądź na podstawie wydruku z procedury dopuszczenia do obrotu dla klientów, którzy dokonują odprawy celnej w procedurze uproszczonej ? jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 21 listopada 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania usługi transportu towarów importowanych stawką VAT 0% na podstawie kserokopii dokumentu SAD nie potwierdzonej za zgodność z oryginałem przez urząd celny, bądź na podstawie wydruku z procedury dopuszczenia do obrotu dla klientów, którzy dokonują odprawy celnej w procedurze uproszczonej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka świadczy min. usługi transportu na terenie kraju, stanowiące część usługi transportu międzynarodowego. W przypadku transportu towarów importowanych Spółka stosuje stawkę podatku VAT 0% gdy posiada potwierdzony (uwierzytelniony) przez urząd celny dokument SAD. Od września b.r Urząd Celny odmawia klientom Spółki potwierdzania za zgodność z oryginałem dokumentów SAD, jeżeli w sprawie celnej nie było prowadzone postępowanie. Spółka w takim przypadku wystawia faktury z 22% stawką VAT, jednakże klienci zwracają się z wnioskami do Spółki o skorygowanie stawki podatku do wysokości 0% na podstawie:

  1. kserokopia dokumentu SAD - nie potwierdzonej przez urząd celny, lecz potwierdzonej za zgodność z oryginałem przez Radcę Prawnego bądź osoby uprawnione do reprezentowania podmiotu na rzecz którego świadczymy usługi,
  2. wydruku z procedury dopuszczenia do obrotu, w przypadku zgłoszeń celnych dokonywanych elektronicznie.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Spółka może opodatkować wykonaną usługę transportu towarów importowanych stawką VAT 0% na podstawie kserokopii dokumentu SAD nie potwierdzonej za zgodność z oryginałem przez urząd celny, bądź na podstawie wydruku z procedury dopuszczenia do obrotu dla klientów, którzy dokonują odprawy celnej w procedurze uproszczonej...

Zdaniem Wnioskodawcy, stosownie do art. 83 ust. 5 pkt 2 ustawy o VAT, jednym z dokumentów wymaganych dla udowodnienia, iż świadczona usługa stanowi usługę transportu międzynarodowego, jest ? w przypadku towarów importowanych ? dokument potwierdzony przez urząd celny, z którego jednoznacznie wynika fakt wliczenia wartości usługi do podstawy opodatkowania z tytułu importu towarów.

Zestawiając powyższą regulację prawną z art. 83 ust. 1 pkt 23 oraz ust. 5 pkt 1 ustawy o VAT uznać należy, że warunkiem koniecznym dla zastosowania stawki podatku VAT w wysokości 0% względem usługi, o której mowa w poprzednim akapicie, jest m.in. dysponowanie przez świadczeniodawcę ww. dokumentem. Uwaga ta dotyczy również usługi transportowej wykonywanej na terytorium kraju, a stanowiącej część usługi transportu międzynarodowego (§ 7 ust. 1 pkt 1 w zw. z ust 2 rozporządzenia Ministra Finansów z 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług). Wykładnia literalna przepisu art. 83 ust. 5 pkt 2 ustawy o VAT wyklucza możliwość uznania, iż nieuwierzytelniona (niepotwierdzona) przez urząd celny kopia dokumentu SAD (a tym bardziej) wydruk z procedury dopuszczenia do obrotu, w przypadku zgłoszeń dokonywanych elektronicznie stanowi dokument o którym mowa w pkt 2 ww. przepisu. Niedopuszczalnym jest identyfikowanie dokumentu niepotwierdzonego przez urząd celny z dokumentem potwierdzonym przez ten urząd. Tym samym, wobec niespełnienia wymogu posiadania dokumentu potwierdzonego przez urząd celny, stosowanie przez Spółkę podstawowej stawki podatku VAT do świadczonej usługi transportu międzynarodowego jest prawidłowe.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 83 ust. 1 pkt 23 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) stawkę podatku w wysokości 0 % stosuje się do usług transportu międzynarodowego.

Przez usługi transportu międzynarodowego, o których mowa w art. 83 ust. 1 pkt 23, należy rozumieć w myśl art. 83 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług:

  1. przewóz lub inny sposób przemieszczania towarów:
  1. z miejsca wyjazdu (nadania) na terytorium kraju do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Wspólnoty,
  2. z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) na terytorium kraju,
  3. z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Wspólnoty, jeżeli trasa przebiega na pewnym odcinku przez terytorium kraju (tranzyt),
  4. z miejsca wyjazdu (nadania) na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Wspólnoty lub z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, jeżeli trasa przebiega na pewnym odcinku przez terytorium kraju;

2. przewóz lub inny sposób przemieszczania osób środkami transportu morskiego, lotniczego i kolejowego:

  1. z miejsca wyjazdu na terytorium kraju do miejsca przyjazdu poza terytorium kraju,
  2. z miejsca wyjazdu poza terytorium kraju do miejsca przyjazdu na terytorium kraju,
  3. z miejsca wyjazdu poza terytorium kraju do miejsca przyjazdu poza terytorium kraju,

Przez import towarów zgodnie z art. 2 pkt 7 ww. ustawy należy rozumieć przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium kraju. Podstawę opodatkowania w imporcie towarów określa się zgodnie z art. 29 ust. 13-16 ustawy o podatku od towarów i usług.

W myśl art. 83 ust. 5 pkt 1 i 2 dokumentami stanowiącymi dowód świadczenia usług transportu międzynarodowego są w przypadku transportu:

  1. towarów przez przewoźnika lub spedytora - list przewozowy lub dokument spedytorski (kolejowy, lotniczy, samochodowy, konosament morski, konosament żeglugi śródlądowej), stosowany wyłącznie w komunikacji międzynarodowej, lub inny dokument, z którego jednoznacznie wynika, że w wyniku przewozu z miejsca nadania do miejsca przeznaczenia nastąpiło przekroczenie granicy z państwem trzecim, oraz faktura wystawiona przez przewoźnika (spedytora), z zastrzeżeniem pkt 2;
  2. towarów importowanych - oprócz dokumentów, o których mowa w pkt 1, dokument potwierdzony przez urząd celny, z którego jednoznacznie wynika fakt wliczenia wartości usługi do podstawy opodatkowania z tytułu importu towarów.

Zgodnie z § 7 ust. 1 pkt 1 i ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U.Nr 97, poz. 970 ze zm.), obniżoną do wysokości 0 % stawkę podatku stosuje się również do usług transportu towarów, jeżeli transport ten wykonywany jest w całości na terytorium kraju i stanowi część usługi transportu międzynarodowego.

Przepis ust. 1 pkt 1 i 2 stosuje się w przypadku posiadania przez podatnika odpowiednich dokumentów, o których mowa w art. 83 ust. 5 pkt 1 ustawy.

Należy zwrócić uwagę, iż z dniem 1 grudnia 2008 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1336r.) w którym odpowiednikiem § 7 rozporządzenia z dnia 27 kwietnia 2004r jest § 9.

Reasumując podmiot, który świadczy usługę międzynarodowego transportu towarów importowanych, może zastosować preferencyjną stawkę podatku od towarów i usług w wysokości 0% pod warunkiem posiadania dokumentów wymienionych w art. 83 ust. 1 pkt 1 i 2 ww. ustawy.

Biorąc pod uwagę przedstawiony we wniosku opis stanu faktycznego oraz powołane wyżej przepisy należy stwierdzić, że w przypadku usługi międzynarodowego transportu towarów dotyczącej towarów importowanych dokumentami stanowiącymi dowód świadczenia usług są dokumenty wymienione w art. 83 ust. 5 pkt 1 i pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług. Tak więc kserokopia dokumentu SAD nie potwierdzona za zgodność z oryginałem przez urząd celny oraz wydruk z procedury dopuszczenia do obrotu dla klientów którzy dokonują odprawy celnej w procedurze uproszczonej nie jest dokumentem uprawniającym Spółkę do stosowania stawki 0%, o którym mowa w art. 83 ust. 5 pkt 2 ww. ustawy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie, ul. M.C. Skłodowskiej 40 , 20-029 Lublin po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika