zakresie możliwości odliczenia podatku naliczonego od zrealizowanej inwestycji

zakresie możliwości odliczenia podatku naliczonego od zrealizowanej inwestycji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 25 listopada 2008r. (data wpływu 01 grudnia 2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia podatku naliczonego od zrealizowanej inwestycji - jest prawidłowe

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 01 grudnia 2008r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia podatku naliczonego od zrealizowanej inwestycji.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Samodzielny P Z O Z jest podatnikiem podatku od towarów i usług świadczącym głównie usługi sklasyfikowane pod symbolem PKWIU 85 1, które są zwolnione od podatku od towarów i usług. Zakład pozyskał środki finansowe w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego (ZPORR) na realizację projektu pt. ? Komputeryzacja i zakup sprzętu medycznego dla SPZOZ w K? na podstawie umowy z dnia 31 grudnia 2004 r zawartej z Wojewodą xx. W ramach projektu dokonano komputeryzacji Szpitala oraz zakupiono specjalistyczny sprzęt medyczny dla potrzeb oddziałów szpitalnych takich jak Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Oddział Chirurgiczny, Oddział Kardiologiczny oraz dla potrzeb pracowni endoskopowej Wśród zakupionego sprzętu medycznego znalazły się kardiomonitory, respirator, sprężarka do respiratora, system Holtera, infuzyjne, sprzęt laryngologiczny, ssaki elektryczne, aparat rtg, sprzęt do pracowni endoskopowej, zestaw artroskopowy. Szpital poniósł wydatki na realizację projektu, który jest wykorzystywany do świadczenia usług zwolnionych od podatku od towarów i usług. Szpital nie dokonał odliczenia kwoty podatku naliczonego od faktur VAT finansowanych ze środków Zintergowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego z uwagi na fakt, że: np był związany ze sprzedażą zwolnioną od podatku. Nie odzyskał również podatku naliczonego poprzez jego zwrot jako że środki Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego nie są uznawane za środki finansowe bezzwrotnej pomocy zagranicznej. W związku z tym, że Zakład nie odzyskał zapłaconego przy zakupach podatku VAT stanowi on koszt kwalifikowany.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej jako czynny podatnik podatku od towarów i usług ma możliwość odzyskania poniesionego kosztu podatku VAT, który stanowi wydatek kwalifikowany w zrealizowanym projekcie: ,,Komputeryzacja i zakup sprzętu medycznego dla SPZOZ?...

Zdaniem wnioskodawcy: nie może odzyskać w całości lub w części kwoty naliczonego podatku od towarów usług wynikającego z faktur VAT finansowanych ze środków Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego z uwagi na fakt, iż zakup był związany ze sprzedażą zwolnioną od podatku, natomiast zgodnie z zapisami art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Nie może również odzyskać podatku naliczonego poprzez jego zwrot w trybie przewidzianym w rozdziale 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, jako że środki Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego pochodzą z budżetu Unii Europejskiej, w związku z czym nie są uznawane za środki finansowe bezzwrotnej pomocy zagranicznej w rozumieniu § 6 ust. 4 w/w rozporządzenia.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) - zwanej dalej ustawą o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Z powołanych przepisów wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług, oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest bezpośredni i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawiona powyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż NZOZ zrealizował Projekt (współfinansowany ze środków EFRR w ramach ZPORR), pt. ? Komputeryzacja i zakup sprzętu medycznego dla SPZOZ w Kraśniku?. Wnioskodawca zaznaczył, iż dany projekt nie będzie wykorzystywany do działalności opodatkowanej podatkiem VAT.

Z uwagi zatem na fakt, iż zakupiony specjalistyczny sprzęt medyczny nie będzie służył wykonywaniu czynności opodatkowanych, w przedmiotowej sprawie nie znajdzie zastosowania cytowany na wstępie art. 86 ust. 1 ustawy o VAT.

Reasumując, z uwagi na niespełnienie podstawowej pozytywnej przesłanki warunkującej prawo do odliczenia podatku naliczonego, jaką jest związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi, Wnioskodawcy nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie towarów i usług w celu realizacji przedmiotowego projektu.

Zaznaczyć ponadto należy, iż organy podatkowe nie są kompetentne do rozstrzygania wątpliwości podatników odnośnie możliwości zaliczania wartości podatku od towarów i usług do kosztów kwalifikowanych. Kwestię tę rozstrzygają bowiem przepisy regulujące zasady korzystania ze środków pomocowych. Zasady i przepisy podatkowe przywołane w uzasadnieniu niniejszej interpretacji mogą być jedynie pomocne przy dokonywaniu kwalifikacji, czy podatek VAT w tej sytuacji powinien być kosztem kwalifikowanym.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego) przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w przypadku interpretacji dotyczącej zdarzenia przyszłego ? stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie, ul. Lubomelska 1-3, 20-072 Lublin po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika