Terminu powstania obowiązku podatkowego w przypadku dostawy towarów w systemie wysyłkowym, dokonywanej (...)

Terminu powstania obowiązku podatkowego w przypadku dostawy towarów w systemie wysyłkowym, dokonywanej ?za zaliczeniem pocztowym? lub ?za pobraniem?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 19 lutego 2013 r. (data wpływu 28 lutego 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie terminu powstania obowiązku podatkowego w przypadku dostawy towarów w systemie wysyłkowym, dokonywanej ?za zaliczeniem pocztowym? lub ?za pobraniem? ? jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE


W dniu 28 lutego 2013 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie terminu powstania obowiązku podatkowego w przypadku dostawy towarów w systemie wysyłkowym, dokonywanej ?za zaliczeniem pocztowym? lub ?za pobraniem?.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:


Wnioskodawca (zwany dalej Spółką) zamierza podjąć działalność jako sklep internetowy zajmujący się sprzedażą gier komputerowych w pudełkach. Gry komputerowe sprzedawane są w systemie wysyłkowym za pośrednictwem kurierów i Poczty. Klient po dokonaniu zamówienia otrzymuje przesyłkę, a zapłata odbywa się za pośrednictwem Poczty lub kuriera. Należność będzie więc regulowana ?za zaliczeniem pocztowym? lub ?za pobraniem?. Kwoty uzyskane z dostarczonego towaru do klienta będą przesyłane na konta firmowe Spółki z opóźnieniem, czyli po przesłaniu pieniędzy przez Pocztę lub firmy kurierskie. Sprzedaż będzie dokonywana przeważnie na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej.


W związku z powyższym zadano następujące pytania:


  1. Czy przez dostawę wysyłkową dokonywaną za zaliczeniem pocztowym, o której mowa w art. 19 ust. 13 pkt 6 ustawy należy rozumieć również dostawy realizowane przez operatorów innych niż Poczta Polska, w szczególności przez firmy kurierskie?
  2. Czy obowiązek podatkowy z tytułu dostawy wysyłkowej dokonywanej za zaliczeniem pocztowym powstaje dopiero z chwilą przekazania przez operatora (Pocztę Polską lub firmę kurierską) pobranych od odbiorców kwot na rachunek Spółki, tj. z chwilą uznania rachunku Spółki?

Stanowisko Wnioskodawcy:


Ad. 1.


Zgodnie z ustawowymi regulacjami, art. 19 ust. 13 pkt 6 ustawy o VAT, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania zapłaty w przypadku dostawy wysyłkowej dokonywanej za zaliczeniem pocztowym. Przepis ten nie wskazuje wprost, iż tylko w przypadku korzystania z usług operatora publicznego, tj. Poczty Polskiej S.A. obowiązek podatkowy w przypadku dostaw wysyłkowych za pobraniem rozpoznawany jest na zasadach szczególnych.

Zdaniem Spółki każda forma wysyłki towarów za pobraniem, zlecana również innym operatorom świadczącym usługi w tym zakresie, w szczególności firmom kurierskim, uprawnia do korzystania ze szczególnych zasad powstania obowiązku podatkowego ? wykazywania obrotu i kwot podatku należnego w rozliczeniu za okres, w którym otrzymano zapłatę za dostarczony towar.

Potwierdzeniem powyższego stanowiska są m.in. regulacje prawne dotyczące świadczenia usług pocztowych. Ustawa z dnia 12 czerwca 2003 r. Prawo pocztowe (Dz. U. z 2008 r. nr 189, poz. 1159 ze zmianami) dopuszcza funkcjonowanie na rynku usług pocztowych również operatorów innych niż Poczta Polska S.A.

Zgodnie z przepisami art. 6 ust. 1 oraz art. 47 ustawy, operatorowi publicznemu przysługuje tylko wyłączność świadczenia usług pocztowych, zwanych ?usługami zastrzeżonymi?, polegających na: przyjmowaniu, przemieszczaniu i doręczaniu w obrocie krajowym przesyłek, których waga nie przekracza 50 g.

Należy więc stwierdzić, że dostawa wysyłkowa towarów za zaliczeniem (za pobraniem) realizowana przez operatorów pocztowych innych niż Poczta Polska, w szczególności przez firmy kurierskie, spełnia przesłanki stosowania szczególnych zasad ustalania momentu powstania obowiązku podatkowego, o których mowa w art. 19 ust. 13 pkt 6 ustawy o VAT. Takie stanowisko potwierdzają organy podatkowe, np. Urząd Skarbowy Warszawa-Targówek, 12 kwietnia 2007r., 1437/ZP/443-9/07/EZ; Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu, 4 grudnia 2006r., ZP/443-208/06; Urząd Skarbowy w Kędzierzynie-Koźlu, 6 września 2005r., PP/406/56/RK/05, Izba Skarbowa w Rzeszowie (20 sierpnia 2007r., IS.II/2-443/36/07).


Ad. 2.


Przepis art. 19 ust. 13 pkt 6 ustawy o VAT stanowi, że obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania zapłaty. Nie ulega wątpliwości, że ma to być otrzymanie zapłaty przez podatnika, a nie podmiot świadczący usługę pocztową lub kurierską. Samo pobranie zapłaty od odbiorcy przesyłki przez podmiot świadczący usługę pocztową, kurierską, nie może być uznane za zdarzenie skutkujące powstaniem obowiązku podatkowego u sprzedawcy. Kwoty te nie są jeszcze postawione do jego dyspozycji. Dopiero z chwilą uznania rachunku bankowego sprzedawcy dochodzi do otrzymania zapłaty, o której mowa w art. 19 ust. 13 pkt 6 ustawy o VAT.

Prawidłowość takiego stanowiska została potwierdzona m.in. w interpretacji indywidualnej Ministra Finansów z dnia 8 grudnia 2011 r., IBPP4/443-1486/11/EJ, w której Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach potwierdził, że w przypadku sprzedaży wysyłkowej przy ustalonej formie płatności pobranie, ewidencjonowanie sprzedaży na kasie fiskalnej powinno być dokonane w momencie wpływu pieniędzy na konto za pośrednictwem Poczty Polskiej lub firmy kurierskiej.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Stosownie do zapisu art. 19 ust. 1 z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. z 2011 r. Dz. U. Nr 177, poz. 1054 ze zm.) obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.


W myśl art. 19 ust. 4 ustawy, jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.


Natomiast w świetle art. 19 ust. 13 pkt 6 ustawy, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania zapłaty - w przypadku dostawy wysyłkowej dokonywanej za zaliczeniem pocztowym.


Według art. 106 ust. 1 ustawy podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 1a, 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Podatnicy, o których mowa w ust. 1-3, nie mają obowiązku wystawiania faktur, o których mowa w ust. 1 i 2, osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej. Jednakże na żądanie tych osób podatnicy są obowiązani do wystawienia faktury (art. 106 ust. 4).


Wskazać należy, iż przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie definiują pojęć "za zaliczeniem pocztowym" i "za pobraniem".


Według słownika języka polskiego PWN - Warszawa 2005, termin "zaliczenie" oznacza "wysłać coś za zaliczeniem pocztowym, kolejowym (skrótowo: za zaliczeniem); wysłać coś pocztą, koleją z zastrzeżeniem, że przesyłka może być odebrana przez adresata po zapłaceniu sumy wskazanej przez nadawcę". Natomiast, pojęcie "pobranie" oznacza "zainkasowanie przez pocztę na zlecenie nadawcy pewnej kwoty od adresata przesyłki; wysłać coś za pobraniem pocztowym".

Z przywołanych definicji wynika jednoznacznie, iż oba terminy traktowane są tożsamo. Zakładając racjonalność ustawodawcy, dostarczana przesyłka za pośrednictwem firmy kurierskiej powinna być traktowana tak samo, jak dostarczana przez Pocztę, ze względu na fakt, iż forma realizacji przesyłki (wydanie przesyłki adresatowi po uiszczeniu wskazanej przez nadawcę kwoty) i forma zapłaty (gotówka lub wpłata na rachunek bankowy) są identyczne.

Tak więc, otrzymanie zapłaty, w przypadku dostawy wysyłkowej dokonanej "za zaliczeniem pocztowym" (?za pobraniem?) jest równoznaczne z otrzymaniem zapłaty "za zaliczeniem" przez firmy kurierskie, wobec czego moment powstania obowiązku podatkowego ustawy o podatku od towarów i usług w obu przypadkach jest jednakowy.

Zatem przytoczony na podstawie art. 19 ust. 13 pkt 6, dotyczy zarówno dostawy realizowanej przez Pocztę Polską za zaliczeniem pocztowym, jak i dostawy dokonywanej za pośrednictwem innych firm np. kurierskich, umożliwiających wysyłkę towarów "za zaliczeniem".

Ze złożonego wniosku wynika, iż Wnioskodawca zamierza podjąć działalność jako sklep internetowy zajmujący się sprzedażą gier komputerowych na nośnikach. Gry komputerowe sprzedawane są w systemie wysyłkowym za pośrednictwem kurierów i Poczty. Klient po dokonaniu zamówienia otrzymuje przesyłkę, a zapłata odbywa się za pośrednictwem Poczty lub kuriera. Należność będzie więc regulowana ?za zaliczeniem pocztowym? lub ?za pobraniem?. Kwoty uzyskane z dostarczonego towaru do klienta będą przesyłane na konta firmowe Spółki z opóźnieniem, czyli po przesłaniu pieniędzy przez Pocztę lub firmy kurierskie. Sprzedaż będzie dokonywana przeważnie na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej.


Na tle powyższego, Spółka powzięła wątpliwości w zakresie terminu powstania obowiązku podatkowego w przypadkach opisanych powyżej.


Biorąc pod uwagę powołane wyżej przepisy oraz przedstawiony we wniosku opis zdarzenia przyszłego należy stwierdzić, iż zarówno w przypadku dostawy (sprzedaży) towarów za zaliczeniem (pobraniem gotówki) przez firmę kurierską, jak i dostawy towarów za pośrednictwem Poczty za zaliczeniem pocztowym, obowiązek podatkowy powstaje, stosownie do zapisu art. 19 ust. 13 pkt 6 ustawy o podatku od towarów i usług z chwilą otrzymania przez Wnioskodawcę zapłaty za sprzedany towar tj. z chwilą uznania kwoty zapłaty na rachunku Wnioskodawcy.


W świetle powyższego należy uznać stanowisko Wnioskodawcy za prawidłowe w zakresie obu zadanych pytań.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? t. jedn. Dz. U. z 2012, poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika