Świadczone przez Wnioskodawcę usługi generowania ruchu SMS-owego nie mogą korzystać ze zwolnienia (...)

Świadczone przez Wnioskodawcę usługi generowania ruchu SMS-owego nie mogą korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 15 ustawy o VAT, ponieważ Wnioskodawca nie wykonuje działalności w rozumieniu ustawy o grach hazardowych. Jego usługi będą traktowane jako odpłatne świadczenie usług z art. 8 ust. 1 opodatkowane podatkiem VAT na zasadach ogólnych.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112, poz.770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 06.04.2010r. (data wpływu 09.04.2010r.), uzupełnione pismem z dnia 19.05.2010r. (data wpływu 20.05.2010r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT oraz prawa do odliczenia podatku VAT ? jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 09.04.2010r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT oraz prawa do odliczenia podatku VAT. Przedmiotowy wniosek zawierał braki formalne. W związku z czym tut. Organ podatkowy pismem z dnia 13.05.2010r. znak IPPP2/443-204/10-2/MM wezwał Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku o powyższe braki. Wniosek został uzupełniony w terminie prawidłowym.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Sp. z o.o. Sp. k. (dalej: ?Spółka?) prowadzi działalność wydawniczą w zakresie czasopism podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (dalej: VAT). W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Spółka zamierza podjąć współpracę z podmiotem organizującym loterie audioteksowe w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. Nr 201, poz. 1540; dalej: Ustawa o grach). W tym celu Spółka zamierza zawrzeć umowę z organizatorem loterii audioteksowych (dalej Organizator), na mocy której Spółka będzie pełniła funkcję tzw. agregatora, tj. podmiotu współpracującego z operatorami sieci komórkowych oraz innymi podmiotami kooperującymi z operatorami sieci komórkowych, podejmującego działanie umożliwiające osobom korzystającym z telefonów komórkowych uczestniczenie w loterii audioteksowej poprzez wysyłanie SMS-ów na numer podany przez Organizatora. Czynności podejmowane przez Spółkę w ramach współpracy z Operatorem będą miały przy tym charakter techniczny/organizacyjny.

Zadaniem agregatora będzie m.in. integrowanie oraz koordynowanie ruchu telekomunikacyjnego obsługiwanego przez różnych operatorów sieci komórkowych, tj. m.in. przyjęcie masowego ruchu telekomunikacyjnego i skierowanie go do Organizatora (na urządzenia Organizatora) oraz przesłanie informacji przygotowanych przez Organizatora dla uczestników loterii o udziale w konkursie na urządzenie operatorów telekomunikacyjnych. Tym samym Spółka jako agregator będzie pełnić rolę przekaźnika, zaś wszelkie zasadnicze funkcje związane z realizacją loterii, w tym posiadanie odpowiedniego sprzętu na którym odbywa się losowanie i przeprowadzenie samego losowania nagród należą do wyłącznej kompetencji Organizatora.

Organizator, jako podmiot posiadający stosowne zezwolenia będzie podmiotem prowadzącym działalność w zakresie gier losowych i opodatkowanym podatkiem od gier na podstawie odrębnych przepisów.

Na mocy wspomnianej umowy o współpracy Organizator zapewniając organizację loterii audioteksowych uzyskiwać będzie przychód z działalności w zakresie gier losowych w postaci świadczenia usług na rzecz Spółki związanych z generowaniem ruchu SMS-owego przez Organizatora (dalej określanych jako ?usługi audioteksowe?). Transakcja ta będzie dokumentowana fakturą wystawioną Spółce przez Organizatora. Nabywane od Organizatora usługi (z uwzględnieniem działań podejmowanych przez Spółkę, o których mowa poniżej) będą przekładać się na wysokość obrotu (przychodu Spółki) związanego z generowaniem ruchu SMS-owego w ramach usług świadczonych przez Spółkę na rzecz operatora sieci komórkowej (lub innego podmiotu kooperującego z operatorem).

W ramach omawianej współpracy z Organizatorem Spółka (będąca wydawcą czasopism) odpowiadać będzie przy tym również za reklamowanie loterii organizowanych przez Organizatora na łamach wydawanych przez Spółkę czasopism. Istotą reklamy będzie poinformowanie o loterii oraz zachęcenie do udziału w niej jak największej liczby potencjalnych uczestników, co wpłynie na rentowność całego przedsięwzięcia oraz przełoży się na zwiększenie zysków zarówno Spółki, jak i pozostałych podmiotów zaangażowanych we współpracę.

Jednocześnie, zaangażowanie Spółki w opisaną transakcję pozwoli jej, jako stronie umowy z operatorem sieci komórkowej lub innym podmiotem kooperującym z operatorem, na zintensyfikowanie współpracy z tymi podmiotami (polegającej na zwiększeniu generowanego ruchu SMS-owego), co przełoży się na kwotę wynagrodzenia uzyskiwanego przez Spółkę od tych podmiotów. Spółka uzyskiwać bowiem będzie przychód (od wspomnianych podmiotów, tj. operatora sieci komórkowej lub innego podmiotu kooperującego z operatorem) zapewniający osiągnięcie dochodu z tytułu generowania ruchu SMS-owego (w wysokości uwzględniającej całość funkcji pełnionych przez Spółkę w ramach umowy o współpracy). Transakcja ta będzie dokumentowana fakturą wystawioną przez Spółkę na rzecz operatora sieci komórkowej lub innych podmiotów kooperujących z tym operatorem.

Dodatkowo współpraca z Organizatorem loterii (obejmujących przykładowo loterie, w których uczestniczy się poprzez wysłanie krótkich wiadomości tekstowych - SMS, gdzie wygraną są nagrody pieniężne lub rzeczowe) pozwoli m.in. na uatrakcyjnienie zawartości wydawanych przez Spółkę czasopism i zwiększenie ich sprzedaży.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w ramach przedstawionej współpracy z Organizatorem usługi generowania ruchu SMS-owego świadczone przez Spółkę na rzecz operatora sieci komórkowej lub innych podmiotów kooperujących z tym operatorem nie będą korzystać ze zwolnienia z opodatkowania VAT zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 15 ustawy o VAT, a tym samym Spółce będzie przysługiwać prawo do odliczenia VAT naliczonego z tytułu zakupu towarów i usług związanych z tą działalnością...

Zdaniem Wnioskodawcy:

Z dniem 1 stycznia 2009 r. zmianie uległy zapisy ustawy o VAT odnoszące się do traktowania na gruncie VAT działalności w zakresie gier losowych, zakładów wzajemnych, gier na automatach i gier na automatach o niskich wygranych (w tym również w zakresie loterii audioteksowych).

W szczególności, z ustawy o VAT wykreślono przepis art. 6 pkt 3, zgodnie z którym przepisów ustawy nie stosowało się do działalności w zakresie gier losowych, zakładów wzajemnych, gier na automatach i gier na automatach o niskich wygranych, podlegającej opodatkowaniu podatkiem od gier na zasadach określonych w odrębnej ustawie. Dzięki temu zabiegowi legislacyjnemu wspomniana działalność (podlegająca opodatkowaniu podatkiem od gier na zasadach określonych w odrębnej ustawie), została objęta zakresem przedmiotowym ustawy o VAT (co było m. in. związane z dostosowaniem przepisów prawa krajowego do regulacji dotyczących opodatkowania podatkiem od wartości dodanej obowiązujących na terytorium Wspólnoty Europejskiej).

Równocześnie, w art. 43 ust. 1 pkt 15 ustawy o VAT wprowadzono zwolnienie z VAT dla działalności w zakresie gier losowych, zakładów wzajemnych, gier na automatach i gier na automatach o niskich wygranych, podlegającej opodatkowaniu podatkiem od gier na zasadach określonych w odrębnej ustawie.

Opodatkowanie podatkiem od gier uregulowane zostało w Ustawie o grach. Zgodnie z jej brzmieniem, jedynie podmioty spełniające ściśle określone warunki (np. posiadające stosowne zezwolenia) mogą zostać uznane za organizatorów np. loterii audioteksowych, a tym samym mogą nabyć uprawnienia do ich organizacji i prowadzenia działalności w tym zakresie. Jedynie również takie podmioty będą opodatkowane podatkiem od gier. Co istotne, Ustawa o grach zasadniczo dopuszcza traktowanie jako organizatora danej loterii audioteksowej wyłącznie jednego podmiotu.

W opinii Spółki, w Ustawie o grach intencją ustawodawcy było takie uregulowanie kwestii gier hazardowych, które w sposób jednoznaczny pozwoli na określenie podmiotu odpowiedzialnego za ich realizację, zapewni bezpieczeństwo uczestników oraz przejrzystość zasad gry. Ma temu służyć między innymi jednoznaczne określanie formy prawnej działalności organizatora, konieczność uzyskania zezwolenia, realizowanie przez organizatora szeregu obowiązków oraz stworzenie systemu kontroli Państwa nad funkcjonowaniem loterii.

W związku z powyższym, zdaniem Spółki, w przedstawionym zdarzeniu przyszłym jedynie Organizator będzie mógł być uznany za podmiot pełniący funkcję organizatora loterii audioteksowej i to on będzie podlegał opodatkowaniu na gruncie Ustawy o grach. Tym samym działalność Spółki nie będzie mogła być uznana za działalność w zakresie gier losowych, zakładów wzajemnych, gier na automatach i gier na automatach o niskich wygranych, podlegającą opodatkowaniu podatkiem od gier na zasadach określonych w odrębnej ustawie. Spółka pragnie przy tym podkreślić, iż w marcu 2010r. Organizator uzyskał opinię wydaną przez Departament Służby Celnej Ministerstwa Finansów, potwierdzającą, że czynności podejmowane przez Spółkę w ramach współpracy z Organizatorem mają charakter techniczny, a tym samym mogą zgodnie z przepisami Ustawy o grach być powierzone przez Organizatora do realizacji przez Spółkę (agregatora). W opinii Departamentu Służby Celnej Ministerstwa Finansów stwierdzono również, że Ustawa o grach nie zawiera w swej treści zakazu reklamy i promocji loterii audioteksowych, jak też nie określa sposobu i metod ich prowadzenia. Mając na uwadze powyższe oraz fakt, iż działania agregatora nie mają charakteru czynności stanowiących istotę loterii audioteksowej, podejmowanych w tym zakresie działań nie należy rozpatrywać w aspekcie wynikającego z Ustawy o grach zakazu powierzania czynności związanych z powierzaniem loterii. W związku z powyższym, zdaniem Ministerstwa Finansów od uznania Organizatora zależeć będzie sposób prowadzenia działań dotyczących jej reklamy i promocji.

Mając na uwadze powyższe, Spółka stoi na stanowisku, że nie powinna ona być traktowana na gruncie Ustawy o grach za organizatora loterii audioteksowej (ani za podmiot, któremu powierzono wykonywanie czynności związanych z urządzaniem loterii audioteksowych) i tym samym nie będzie ona podlegała opodatkowaniu podatkiem od gier. W konsekwencji Spółka nie będzie uprawniona do korzystania ze zwolnienia wskazanego art. 43 ust. 1 pkt 15 ustawy o VAT (gdyż nie może być uznana za podmiot prowadzący działalność w zakresie gier losowych, zakładów wzajemnych, gier na automatach i gier na automatach o niskich wygranych, podlegającą opodatkowaniu podatkiem od gier na zasadach określonych w odrębnej ustawie).

Tym samym usługi świadczone przez Spółkę na rzecz operatora sieci komórkowej lub innego podmiotu kooperującego z operatorem (dotyczące generowania ruchu SMS-owego), podlegać będzie opodatkowaniu z zastosowaniem standardowej 22% stawki VAT, a Spółce przysługiwać będzie prawo do odliczenia VAT naliczonego z tytułu zakupu towarów i usług związanych z tą działalnością, na zasadach ogólnych (zgodnie z art. 86 ustawy o VAT).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zakres przedmiotowy opodatkowania podatkiem od towarów i usług określa m.in. art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ?ustawą o VAT?, zgodnie z którym opodatkowaniu, podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju; eksport towarów; import towarów; wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju oraz wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o VAT przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

  1. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
  2. zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
  3. świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (?).

W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit a ustawy o VAT, kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7 suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Podstawowa stawka podatku od towarów i usług dla dostawy towarów i świadczenia usług zgodnie z przepisem art. 41 ust. 1 ustawy o VAT wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Jednakże zarówno w treści wskazanej ustawy, jak i przepisach wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub w ogóle zwolnienie z opodatkowania.

Stosownie do zapisu art. 43 ust. 1 pkt 15 ustawy o VAT zwalnia się od podatku działalność w zakresie gier losowych, zakładów wzajemnych, gier na automatach i gier na automatach o niskich wygranych, podlegającą opodatkowaniu podatkiem od gier na zasadach określonych w odrębnej ustawie.

A zatem z powyższego wynika, iż zwalnia się od podatku od towarów i usług jedynie działalność w zakresie gier losowych, zakładów wzajemnych, gier na automatach i gier na automatach o niskich wygranych. Prowadzenie działalności w zakresie gier losowych to przede wszystkim ich organizowanie, urządzanie i prowadzenie. Natomiast usługi generowania ruchu SMS-owego, które polegają na integrowaniu oraz koordynowaniu ruchu telekomunikacyjnego obsługiwanego przez rożnych operatorów sieci komórkowych, które funkcjonują w oparciu o umowę typu pośrednictwa, nie jest działalnością w zakresie gier losowych.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca zamierza podjąć współpracę z podmiotem organizującym loterie audioteksowe w rozumieniu przepisow ustawy o grach hazardowych. W tym celu Wnioskodawca zamierza zawrzeć umowę z podmiotem organizującym te loterie (dalej zwany: ?Organizatorem?), na mocy której Spółka będzie pełnić rolę agregatora, tj. podmiotu współpracującego z operatorami sieci komórkowych oraz innymi podmiotami kooperującymi z operatorami sieci komórkowych, podejmującego działanie umożliwiające osobom korzystającym z telefonów komórkowych uczestniczenie w loterii audioteksowej poprzez wysyłanie SMS-ów na numer podany przez Organizatora. Zadaniem agregatora będzie m.in. integrowanie oraz koordynowanie ruchu telekomunikacyjnego obsługiwanego przez różnych operatorów sieci komórkowych, tj. m.in. przyjęcie masowego ruchu telekomunikacyjnego i skierowanie go do Organizatora (na urządzenia Organizatora) oraz przesłanie informacji przygotowanych przez Organizatora dla uczestników loterii o udziale w konkursie na urządzenie operatorów telekomunikacyjnych. Tym samym Spółka jako agregator będzie pełnić rolę przekaźnika, zaś wszelkie zasadnicze funkcje związane z realizacją loterii, w tym posiadanie odpowiedniego sprzętu na którym odbywa się losowanie i przeprowadzenie samego losowania nagród należą do wyłącznej kompetencji Organizatora.

Odnosząc przedstawiony powyżej stan prawny do zdarzenia przyszłego opisanego we wniosku stwierdzić należy, iż świadczone przez Wnioskodawcę usługi generowania ruchu SMS-owego nie mogą korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 15 ustawy o VAT, ponieważ Wnioskodawca nie wykonuje działalności w rozumieniu ustawy o grach hazardowych. Jego usługi będą traktowane jako odpłatne świadczenie usług z art. 8 ust. 1 opodatkowane podatkiem VAT na zasadach ogólnych.

Tym samym tut. Organ stwierdza, iż Wnioskodawcy będzie przysługiwać prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie towarów i usług o ile towary te i usługi są związane z prowadzeniem działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem VAT i nie zachodzą inne negatywne przesłanki uniemożliwiające prawo do odliczenia podatku naliczonego wyliczone w art. 88 ustawy o VAT.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy w odniesieniu do tak przedstawionego zdarzenia przyszłego należało uznać za prawidłowe.

W niniejszej interpretacji odpowiedziano na wniosek w części dotyczącej braku zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT oraz prawa do odliczenia podatku VAT. Rozstrzygnięcie dotyczące opodatkowania podatkiem VAT współpracy Spółki z Organizatorem loterii audioteksowych zostało ujęte w odrębnej interpretacji.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację, w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Referencje

IPPP2/443-204/10-4/MM, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika