działania podejmowane przez Spółkę w związku z przeprowadzeniem loterii audioteksowej, mające na (...)

działania podejmowane przez Spółkę w związku z przeprowadzeniem loterii audioteksowej, mające na celu generowanie ruchu SMS-owego (w szczególności obejmujące m.in. umożliwienie osobom korzystającym z telefonów komórkowych uczestniczenia w loterii audioteksowej, zapewnienie integracji połączeń z różnymi operatorami, obsługę systemów teleinformatycznych, prowadzenie działań reklamowych i promocyjnych loterii wśród potencjalnych uczestników w wydawanych przez Spółkę czasopismach, itd.) powinny być opodatkowane VAT jedynie w ramach współpracy Spółki z danym operatorem sieci komórkowej / innym podmiotem kooperującym z operatorem i jednocześnie nie powinny być uznane dla potrzeb VAT za odrębne świadczenie realizowane przez Spółkę na rzecz Organizatora podlegające opodatkowaniu VAT.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112, poz.770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 06.04.2010r. (data wpływu 09.04.2010r.), uzupełnione pismem z dnia 19.05.2010r. (data wpływu 20.05.2010r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT współpracy Spółki z Organizatorem loterii audioteksowych ? jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 09.04.2010r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT współpracy Spółki z Organizatorem loterii audioteksowych. Przedmiotowy wniosek zawierał braki formalne. W związku z czym tut. Organ podatkowy pismem z dnia 13.05.2010r. znak IPPP2/443-204/10-2/MM wezwał Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku o powyższe braki. Wniosek został uzupełniony w terminie prawidłowym.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Sp. z o.o. Sp. k. (dalej: ?Spółka?) prowadzi działalność wydawniczą w zakresie czasopism podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (dalej: VAT). W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Spółka zamierza podjąć współpracę z podmiotem organizującym loterie audioteksowe w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. Nr 201, poz. 1540; dalej: Ustawa o grach). W tym celu Spółka zamierza zawrzeć umowę z organizatorem loterii audioteksowych (dalej Organizator), na mocy której Spółka będzie pełniła funkcję tzw. agregatora, tj. podmiotu współpracującego z operatorami sieci komórkowych oraz innymi podmiotami kooperującymi z operatorami sieci komórkowych, podejmującego działanie umożliwiające osobom korzystającym z telefonów komórkowych uczestniczenie w loterii audioteksowej poprzez wysyłanie SMS-ów na numer podany przez Organizatora. Czynności podejmowane przez Spółkę w ramach współpracy z Operatorem będą miały przy tym charakter techniczny/organizacyjny.

Zadaniem agregatora będzie m.in. integrowanie oraz koordynowanie ruchu telekomunikacyjnego obsługiwanego przez różnych operatorów sieci komórkowych, tj. m.in. przyjęcie masowego ruchu telekomunikacyjnego i skierowanie go do Organizatora (na urządzenia Organizatora) oraz przesłanie informacji przygotowanych przez Organizatora dla uczestników loterii o udziale w konkursie na urządzenie operatorów telekomunikacyjnych. Tym samym Spółka jako agregator będzie pełnić rolę przekaźnika, zaś wszelkie zasadnicze funkcje związane z realizacją loterii, w tym posiadanie odpowiedniego sprzętu, na którym odbywa się losowanie i przeprowadzenie samego losowania nagród należą do wyłącznej kompetencji Organizatora. Organizator, jako podmiot posiadający stosowne zezwolenia będzie podmiotem prowadzącym działalność w zakresie gier losowych i opodatkowanym podatkiem od gier na podstawie odrębnych przepisów.

Na mocy wspomnianej umowy o współpracy Organizator zapewniając organizację loterii audioteksowych uzyskiwać będzie przychód z działalności w zakresie gier losowych w postaci świadczenia usług na rzecz Spółki związanych z generowaniem ruchu SMS-owego przez Organizatora (dalej określanych jako ?usługi audioteksowe?). Transakcja ta będzie dokumentowana fakturą wystawioną Spółce przez Organizatora. Nabywane od Organizatora usługi (z uwzględnieniem działań podejmowanych przez Spółkę, o których mowa poniżej) będą przekładać się na wysokość obrotu (przychodu Spółki) związanego z generowaniem ruchu SMS-owego w ramach usług świadczonych przez Spółkę na rzecz operatora sieci komórkowej (lub innego podmiotu kooperującego z operatorem).

W ramach omawianej współpracy z Organizatorem Spółka (będąca wydawcą czasopism) odpowiadać będzie przy tym również za reklamowanie loterii organizowanych przez Organizatora na łamach wydawanych przez Spółkę czasopism. Istotą reklamy będzie poinformowanie o loterii oraz zachęcenie do udziału w niej jak największej liczby potencjalnych uczestników, co wpłynie na rentowność całego przedsięwzięcia oraz przełoży się na zwiększenie zysków zarówno Spółki, jak i pozostałych podmiotów zaangażowanych we współpracę.

Jednocześnie, zaangażowanie Spółki w opisaną transakcję pozwoli jej, jako stronie umowy z operatorem sieci komórkowej lub innym podmiotem kooperującym z operatorem, na zintensyfikowanie współpracy z tymi podmiotami (polegającej na zwiększeniu generowanego ruchu SMS-owego), co przełoży się na kwotę wynagrodzenia uzyskiwanego przez Spółkę od tych podmiotów. Spółka uzyskiwać bowiem będzie przychód (od wspomnianych podmiotów, tj. operatora sieci komórkowej lub innego podmiotu kooperującego z operatorem) zapewniający osiągnięcie dochodu z tytułu generowania ruchu SMS-owego (w wysokości uwzględniającej całość funkcji pełnionych przez Spółkę w ramach umowy o współpracy). Transakcja ta będzie dokumentowana fakturą wystawioną przez Spółkę na rzecz operatora sieci komórkowej lub innych podmiotów kooperujących z tym operatorem.

Dodatkowo współpraca z Organizatorem loterii (obejmujących przykładowo loterie, w których uczestniczy się poprzez wysłanie krótkich wiadomości tekstowych- SMS, gdzie wygraną są nagrody pieniężne lub rzeczowe) pozwoli m.in. na uatrakcyjnienie zawartości wydawanych przez Spółkę czasopism i zwiększenie ich sprzedaży.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy działania podejmowane przez Spółkę w związku z przeprowadzeniem loterii audioteksowej, mające na celu generowanie ruchu SMS - owego na numerze (w szczególności obejmujące umożliwienie osobom korzystającym z telefonów komórkowych uczestniczenia w loterii audioteksowej, zapewnienie integracji połączeń z różnymi operatorami, obsługę systemów teleinformatycznych, prowadzenie działań reklamowych i promocyjnych loterii wśród potencjalnych uczestników w wydawanych przez Spółkę czasopismach, itd.) powinny być opodatkowane VAT jedynie w ramach współpracy Spółki z danym operatorem sieci komórkowej / innym podmiotem kooperującym z operatorem i jednocześnie nie powinny być uznane dla potrzeb VAT za odrębne świadczenie realizowane przez Spółkę na rzecz Organizatora podlegające opodatkowaniu VAT...

Zdaniem Wnioskodawcy:

1.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ?ustawą o VAT?, opodatkowaniu VAT podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl art. 7 ust. 1 ustawy o VAT przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzenia towarami jak właściciel. Stosownie natomiast do art. 8 ust. 1 ustawy o VAT przez świadczenie usług, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się generalnie każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego, w związku z realizowanym przez Organizatora przedsięwzięciem związanym z przeprowadzeniem loterii audioteksowej Spółka będzie nabywała od Organizatora usługi audioteksowe. Współpraca z Organizatorem w zakresie loterii (która pozwala m. in. na uatrakcyjnienie zawartości wydawanych przez Spółkę czasopism i zwiększenie nakładu sprzedawanych czasopism), będzie wiązała się również z koniecznością podjęcia dodatkowych czynności, których celem będzie z jednej strony umożliwienie osobom korzystającym z telefonów komórkowych uczestniczenia w loterii audioteksowej (w ramach pełnienia przez Spółkę roli agregatora), z drugiej zaś zapewnienie odpowiedniej reklamy i promocji loterii.

W szczególności, Spółka podejmować będzie działania mające na celu generowanie ruchu SMS-owego, obejmujące głównie umożliwienie osobom korzystającym z telefonów komórkowych uczestniczenia w loterii audioteksowej, zapewnienie integracji połączeń z różnymi operatorami, obsługę systemów teleinformatycznych, prowadzenie działań reklamowych i promocyjnych loterii wśród potencjalnych uczestników w wydawanych przez Spółkę czasopismach, itd. Istotą reklamy będzie poinformowanie o loterii oraz zachęcenie do udziału w niej jak największej liczby potencjalnych uczestników, co wpływać będzie na rentowność całego przedsięwzięcia oraz przełoży się na zwiększenie zysków zarówno Spółki, jak i pozostałych podmiotów zaangażowanych we współpracę. W każdym przypadku działania podejmowane przez Spółkę w ramach współpracy z Organizatorem będą miały na celu z jednej strony uatrakcyjnienie zawartości wydawanych przez Spółkę czasopism i zwiększenie nakładu sprzedawanych czasopism poprzez zachęcenie czytelników do ich zakupu (np. dzięki zamieszczaniu informacji o loteriach), z drugiej zaś maksymalizację obrotów związanych z generowaniem ruchu SMS-owego będącego realnym przychodem Spółki od operatora sieci komórkowej (innego podmiotu kooperującego z operatorem).

Analizując przytoczony stan przyszły należy zwrócić uwagę, iż Spółka podejmować będzie działania mające na celu m. in. umożliwienie osobom korzystającym z telefonów komórkowych uczestniczenia w loterii audioteksowej, reklamę i promocję loterii audioteksowych w ramach swojej działalności gospodarczej, a czynności te są ściśle powiązane z przychodami (obrotem podlegającym opodatkowaniu VAT), jakie Spółka spodziewa się uzyskać w wyniku współpracy z Organizatorem i operatorami sieci komórkowych. Niewątpliwie bowiem umożliwienie osobom korzystającym z telefonów komórkowych uczestniczenia w loterii audioteksowej oraz późniejsze dążenie do zwiększenia liczby uczestników loterii będzie miało wpływ na zwiększenie obrotu Spółki. Działania reklamowe nie są przy tym realizowane przez Spółkę na zlecenie Organizatora, ani też na jego rzecz. Z tytułu podejmowanych działań Spółka nie otrzymuje odrębnego wynagrodzenia od Organizatora ? efektywnym wynagrodzeniem Spółki w ramach omawianego przedsięwzięcia będzie przychód od operatora sieci komórkowej lub innego podmiotu kooperującego z operatorem, z tytułu generowania ruchu SMS-owego, pomniejszony o koszt związany z usługami audioteksowymi świadczonymi przez Organizatora na rzecz Spółki. Mając na uwadze fakt, iż w związku z podejmowanymi w ramach niniejszego przedsięwzięcia działaniami Spółka nie uzyska wynagrodzenia od Organizatora, działania te nie będą spełniały definicji odpłatnego świadczenia usług na rzecz tego Organizatora (wyrażoną w art. 8 ust. 1 ustawy o VAT).

Spółka pragnie podkreślić, iż kwestią ?odpłatności? wielokrotnie zajmował się w swoim orzecznictwie Europejski Trybunał Sprawiedliwości (dalej: ETS). Spółka pragnie wskazać m.in. wyrok ETS z 3 marca 1994 r. w sprawie C-16/93 R.J. Tolsma przeciwko Inspecteur der Omzetbelasting Leeuwarden, wyrok ETS z 5 lutego 1981 r. w sprawie C-154/80 w sprawie Staatssecretaris yan Financien przeciwko Cooperative Aadappelenbewaarplaats GA czy wyrok ETS z 8 marca 1988 r. w sprawie C-102/86 (Apple and Pear Development Council przeciwko Commissioners of Custom and Excise). Podsumowując wnioski płynące z orzecznictwa ETS należy stwierdzić, iż o dokonaniu danej czynności za wynagrodzeniem możne mówić w sytuacji, gdy:

  • istnieje ścisły związek pomiędzy wykonywanymi czynnościami i wysokością otrzymanego wynagrodzenia, oparty na relacjach cywilnoprawnych pomiędzy podmiotami,
  • wynagrodzenie może być wyrażone w pieniądzu,
  • związek, o którym mowa powyżej musi mieć charakter bezpośredni i na tyle wyraźny, aby można było powiedzieć, że odpłatność następuje za dane świadczenie.

W konsekwencji, biorąc pod uwagę fakt, iż z tytułu działań podejmowanych przez Spółkę (mających na celu generowanie ruchu SMS-owego) Spółka nie otrzymuje odrębnego wynagrodzenia od Organizatora, zdaniem Spółki, działania te nie powinny być uznane dla potrzeb VAT za odrębne świadczenie realizowane przez Spółkę na rzecz Organizatora podlegające opodatkowaniu VAT.

2.

Dodatkowo, w ocenie Spółki, na prawidłowość powyższego wniosku wskazuje fakt, że przedmiotem umowy zawartej z Organizatorem będzie współpraca Spółki i Organizatora w celu osiągnięcia wspólnego dla nich celu ekonomicznego, z którego uzyskają należne im wynagrodzenie (w stosownych proporcjach, z uwzględnieniem funkcji pełnionych przez te podmioty). Celem współpracy będzie uzyskanie poprzez oddzielne, lecz skoordynowane działania partnerów, określonego rezultatu, o korzystnym dla nich wymiarze ekonomicznym (maksymalizacja przychodów z tytułu świadczenia usług generowania ruchu SMS-owego ? w przypadku Spółki, a także maksymalizacja przychodów z tytułu świadczenia usług audioteksowych ? w przypadku Organizatora).

W konsekwencji, działań podejmowanych przez Spółkę w ramach omawianej współpracy nie można zdaniem Spółki oceniać jednostkowo, lecz z uwzględnieniem ich charakteru jako działania złożonego, tworzącego w aspekcie gospodarczym jedną całość, którego końcowym efektem jest zachęcenie potencjalnych uczestników do udziału w tej loterii audioteksowej oraz umożliwienie osobom korzystającym z telefonów komórkowych uczestniczenia w tej loterii, pozwalające na osiągnięcie przez Spółkę i Organizatora satysfakcjonującej korzyści finansowej. Takie podejście potwierdzają m.in. wnioski płynące z wyroków Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 9 października 2008 r. (znak: I FSK 291/08) oraz z dnia 23 kwietnia 2008 r. (znak I FSK 1788/07).

W rezultacie, Spółka będzie odpowiedzialna za współpracę z operatorami sieci komórkowych oraz innymi podmiotami kooperującymi z operatorami sieci komórkowych oraz reklamę loterii w celu z jednej strony zwiększenia nakładu sprzedawanych czasopism poprzez zachęcenie czytelników do ich zakupu, z drugiej zaś maksymalizacji obrotów (zysku) związanego z generowaniem ruchu SMS-owego będącego realnym przychodem Spółki od operatora sieci komórkowej (innego podmiotu kooperującego z operatorem), a Organizator będzie odpowiedzialny za jej zorganizowanie. Tym samym, działania Spółki podejmowane przez nią w ramach współpracy z Organizatorem nie będą stanowiły odrębnego świadczenia realizowanego na jego rzecz, które mogłoby być uznane za świadczenie usług w rozumieniu ustawy o VAT.

3.

Należy przy tym podkreślić, iż wspomniane działania podejmowane przez Spółkę w związku z przeprowadzeniem loterii audioteksowej będą podlegały opodatkowaniu VAT w ramach świadczenia przez Spółkę usług generowania ruchu SMS-owego na rzecz operatora sieci komórkowej / innego podmiotu kooperującego z operatorem. Jak wspomniano w opisie zdarzenia przyszłego, usługi generowania ruchu SMS-owego będą odpowiednio dokumentowane fakturą VAT wystawianą przez Spółkę na rzecz operatora sieci komórkowej lub innego podmiotu kooperującego z operatorem.

W związku z powyższym, ewentualne uznanie działań podejmowanych przez Spółkę w związku z przeprowadzeniem loterii audioteksowej (których efektem jest zachęcenie potencjalnych uczestników do udziału w loterii oraz umożliwienie osobom korzystającym z telefonów komórkowych uczestniczenia w tej loterii) za odrębne świadczenie stanowiące dla potrzeb VAT odpłatne świadczenie usług na rzecz Organizatora, wiązałoby się z podwójnym, opodatkowaniem VAT tych samych czynności (raz w ramach usługi generowania ruchu SMS-owego na numerze podanym przez Organizatora świadczonej na rzecz operatora sieci komórkowej lub innego podmiotu kooperującego z operatorem, a drugi raz w ramach usługi świadczonej na rzecz Organizatora), co jest niedopuszczalne z perspektywy zasad systemu opodatkowania VAT.

W świetle powyższych uwag Spółka stoi na stanowisku, że działania podejmowane przez Spółkę w związku z przeprowadzeniem loterii audioteksowej, mające na celu generowanie ruchu SMS-owego (w szczególności obejmujące m.in. umożliwienie osobom korzystającym z telefonów komórkowych uczestniczenia w loterii audioteksowej, zapewnienie integracji połączeń z różnymi operatorami, obsługę systemów teleinformatycznych, prowadzenie działań reklamowych i promocyjnych loterii wśród potencjalnych uczestników w wydawanych przez Spółkę czasopismach, itd.) powinny być opodatkowane VAT jedynie w ramach współpracy Spółki z danym operatorem sieci komórkowej / innym podmiotem kooperującym z operatorem i jednocześnie nie powinny być uznane dla potrzeb VAT za odrębne świadczenie realizowane przez Spółkę na rzecz Organizatora podlegające opodatkowaniu VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

W niniejszej interpretacji odpowiedziano na wniosek w części dotyczącej opodatkowania podatkiem VAT współpracy Spółki z Organizatorem loterii audioteksowych. Rozstrzygnięcie dotyczące braku zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT oraz prawa do odliczenia podatku VAT zostało ujęte w odrębnej interpretacji.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację, w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Referencje

IPPP2/443-204/10-3/MM, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika