o ile zespół składników majątkowych Spółki będzie stanowić - jak wskazał Zainteresowany we (...)

o ile zespół składników majątkowych Spółki będzie stanowić - jak wskazał Zainteresowany we wniosku ? przedsiębiorstwo - w rozumieniu art. 55#185; kodeksu cywilnego, Wnioskodawca jako nabywca tych składników majątku będzie podmiotem zobowiązanym do dokonania ewentualnych korekt podatku naliczonego w sytuacji wykorzystywania tych składników majątku do czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem VAT

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 6 marca 2012r. (data wpływu 9 marca 2012r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego w związku z nabyciem przedsiębiorstwa (pyt. nr 2) - jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 9 marca 2012r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT składników majątku likwidowanej Spółki oraz obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego w związku z nabyciem przedsiębiorstwa.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Sp. z o.o. (dalej: ?Wnioskodawca?) jest spółką prawa polskiego, zainteresowaną prowadzeniem działalności na polskim rynku nieruchomości. Mianowicie, Wnioskodawca zainteresowany jest nabyciem 100% udziałów w spółce K. Sp. z o.o. (dalej: ?Spółka?), będącej właścicielem nieruchomości położonej w O.

Powyższa nieruchomość obejmuje prawo własności dwóch działek gruntu o łącznej powierzchni 191 137 m#178; oraz prawo własności do posadowionych na tym gruncie dwóch budynków handlowych (wraz z towarzyszącymi im budowlami, innymi środkami trwałymi oraz wartościami niematerialnymi i prawnymi), znanych jako Centrum Handlowe K. (dalej: ?Nieruchomość?). Podstawową działalnością Spółki jest wynajem powierzchni w Centrum Handlowym K. na rzecz podmiotów trzecich.

Nieruchomość została nabyta przez Spółkę w wyniku transakcji podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT, a Spółce przysługiwało pełne prawo do odliczenia kwoty podatku VAT naliczonego w związku z nabyciem Nieruchomości.

Mimo, iż planowana przez Wnioskodawcę inwestycja będzie obejmowała nabycie 100% udziałów w Spółce, to preferowanym przez Wnioskodawcę rozwiązaniem jest bezpośrednie posiadanie Nieruchomości i kontynuowanie prowadzonej przez Spółkę działalności gospodarczej w zbliżonym zakresie. W związku z tym, po nabyciu 100% udziałów w Spółce ? w celu uproszczenia struktury własności Nieruchomości - Wnioskodawca zamierza przeprowadzić likwidację Spółki oraz przejąć prowadzoną aktualnie przez Spółkę działalność gospodarczą, obejmującą wynajem Nieruchomości. Zgodnie ze strategią biznesową Wnioskodawcy, w toku likwidacji, majątek należący do likwidowanej Spółki - po zaspokojeniu lub zabezpieczeniu zobowiązań - na mocy art. 286 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks Spółek Handlowych (Dz. U. z 2000 r., Nr 94 poz. 1037 z późn. zm., dalej: ?KSH?) zostanie przekazany w naturze na rzecz Wnioskodawcy, w ramach dystrybucji majątku likwidacyjnego. Przeniesienie własności majątku Spółki zostanie udokumentowane w formie aktu notarialnego.

Na skutek likwidacji Spółki, Wnioskodawca przejmie, w szczególności:

  1. prawo własności działek gruntu, wraz z prawem własności budynków handlowych posadowionych na powyższych działkach gruntu, oraz budowli i innych środków trwałych (w tym urządzeń technicznych) bezpośrednio związanych z Nieruchomością
  2. autorskie prawa majątkowe do projektów architektonicznych budynków handlowych, znaków towarowych, domeny internetowej,
  3. licencje na oprogramowanie komputerowe,
  4. dokumentację budowlaną związaną z Nieruchomością oraz prawa wynikające z gwarancji udzielonych przez wykonawców,
  5. umowy zawarte przez Spółkę w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, w tym, w szczególności, umowy najmu i umowy ubezpieczenia (pod warunkiem, że prawa i obowiązki wynikające z umów ubezpieczenia mogą podlegać przejęciu),
  6. zabezpieczenia ustanowione przez poszczególnych najemców, w tym gwarancje i kaucje,
  7. księgi i inną dokumentację (handlową i korporacyjna) Spółki,
  8. środki pieniężne w kasach i na rachunkach bankowych Spółki,
  9. zobowiązania, które w przeddzień objęcia przez Wnioskodawcę majątku likwidacyjnego będą figurowały po stronie pasywów w bilansie Spółki.

Ponadto, Spółka i Wnioskodawca dokonają stosownych ustaleń z dostawcami usług nabywanych aktualnie przez Spółkę w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą (w szczególności dostawcami mediów, usług związanych z bieżącą obsługą Nieruchomości, profesjonalnych usług zarządzania nieruchomościami oraz usług prowadzenia ksiąg rachunkowych), tak aby umożliwić przeniesienie praw i obowiązków wynikających z tych umów na rzecz Wnioskodawcy. Powyższe ma umożliwić kontynuację bieżącej działalności gospodarczej Spółki przez Wnioskodawcę, w tym samym zakresie, po likwidacji Spółki.

Zdaniem Wnioskodawcy, wymieniony powyżej zespół materialnych i niematerialnych składników majątkowych, przy pomocy którego Spółka aktualnie prowadzi swoją działalność gospodarczą i który - jako majątek likwidacyjny - będzie przejęty przez Wnioskodawcę, stanowi przedsiębiorstwo Spółki, w rozumieniu art. 55#185; ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm., dalej: KC?).

Nabycie udziałów w Spółce (a także późniejsze podwyższenie kapitału zakładowego Spółki) Wnioskodawca planuje sfinansować ze środków pochodzących z zaciągniętego na ten cel, oprocentowanego kredytu bankowego i/lub pożyczki od podmiotu powiązanego. Między Wnioskodawcą a podmiotem (-ami) udzielającym finansowania nie będą zachodzić warunki skutkujące powstaniem ograniczeń w zaliczaniu odsetek do kosztów uzyskania przychodów Wnioskodawcy, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 60 i pkt 61 ustawy o CIT. Ponadto, Wnioskodawca zamierza uzyskać zgodę kredyto-/pożyczkodawcy na planowaną likwidację Spółki po nabyciu jej udziałów.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy - zgodnie z art. 91 ust.

9 ustawy o VAT - w wyniku przejęcia działalności prowadzonej przez Spółkę po jej likwidacji, Wnioskodawca będzie zobowiązany do dokonania korekty podatku VAT naliczonego na wydatkach Spółki poniesionych na nabycie Centrum Handlowego K. i odliczonego przez Spółkę (o której mowa w art. 91 ust. 1-8 ustawy o VAT), jeżeli przejęte składniki majątkowe będą przez Wnioskodawcę wykorzystywane do działalności nie dającej prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego...

Zdaniem Wnioskodawcy - zgodnie z art. 91 ust. 9 ustawy o VAT - w wyniku przejęcia działalności prowadzonej przez Spółkę po jej likwidacji, Wnioskodawca będzie zobowiązany do dokonania korekty podatku VAT naliczonego na wydatkach Spółki poniesionych na nabycie Centrum Handlowego K. i odliczonego przez Spółkę (o której mowa w art. 91 ust. 1-6 ustawy o VAT), jeżeli przejęte składniki majątkowe będą przez Wnioskodawcę wykorzystywane do działalności nie dającej prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego.

Zgodnie z art. 91 ust. 9 ustawy o VAT, w przypadku transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, korekta podatku VAT określona w art. 91 ust. 1-8 ustawy o VAT jest dokonywana odpowiednio przez nabywcę przedsiębiorstwa i zorganizowanej części przedsiębiorstwa. A zatem, w przypadku transakcji zbycia, której przedmiotem jest przedsiębiorstwo lub zorganizowana część przedsiębiorstwa, nabywca - w zakresie rozliczeń z tytułu podatku VAT - powinien być traktowany jako następca prawny podatnika dokonującego zbycia.

Zdaniem Wnioskodawcy przedmiotem przejęcia przez Wnioskodawcę będzie zorganizowany zespół składników majątkowych, stanowiący przedsiębiorstwo Spółki (względnie zorganizowaną część przedsiębiorstwa Spółki). W konsekwencji, w związku z potencjalnym nabyciem przedsiębiorstwa (względnie zorganizowanej części przedsiębiorstwa) Spółki przez Wnioskodawcę, powyższa regulacja nakazuje uznać Wnioskodawcę za następcę prawnego Spółki w zakresie rozliczeń z tytułu podatku VAT i nakłada na Wnioskodawcę obowiązek dokonywania stosownych korekt wartości podatku VAT naliczonego, który został odliczony przez Spółkę, w sytuacjach przewidzianych w ustawie o VAT. Jako, że Spółka dokonała odliczenia podatku VAT naliczonego w związku z nabyciem Centrum Handlowego K., obowiązek dokonana takiej korekty przez Wnioskodawcę potencjalnie może powstać w przypadku, gdyby zmianie uległo przeznaczenie Centrum Handlowego K. (tzn. gdyby, w okresie 10 lat od nabycia Centrum Handlowego K. przez Spółkę, Wnioskodawca zacząłby wykorzystywać je do prowadzenia działalności niedającej prawa do odliczenia podatku VAT).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z dyspozycją zawartą w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.), zwanej dalej ?ustawą o VAT?, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Zasady dotyczące sposobu i terminu dokonywania korekt podatku naliczonego oraz podmiotu zobowiązanego do ich dokonania zostały określone w art. 91 ustawy o VAT.

Zgodnie z treścią ust. 1 ww. artykułu, po zakończeniu roku, w którym podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 1, jest on obowiązany dokonać korekty kwoty podatku odliczonego zgodnie z art. 90 ust. 2-9, z uwzględnieniem proporcji obliczonej w sposób określony w art. 90 ust. 2-6 lub 10 lub przepisach wydanych na podstawie art. 90 ust. 11 i 12, dla zakończonego roku podatkowego.

W myśl ust. 2 powyższego artykułu, w przypadku towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, a także gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli zostały zaliczone do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych nabywcy, z wyłączeniem tych, których wartość początkowa nie przekracza 15.000 zł, korekty, o której mowa w ust. 1, podatnik dokonuje w ciągu 5 kolejnych lat, a w przypadku nieruchomości i praw wieczystego użytkowania gruntów - w ciągu 10 lat, licząc od roku, w którym zostały oddane do użytkowania. Roczna korekta w przypadku, o którym mowa w zdaniu pierwszym, dotyczy jednej piątej, a w przypadku nieruchomości i praw wieczystego użytkowania gruntów - jednej dziesiątej kwoty podatku naliczonego przy ich nabyciu lub wytworzeniu. W przypadku środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, których wartość początkowa nie przekracza 15.000 zł, przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio, z tym że korekty dokonuje się po zakończeniu roku, w którym zostały oddane do użytkowania.

Z treści ust. 4 tego artykułu wynika że w przypadku gdy w okresie korekty, o której mowa w ust. 2, nastąpi sprzedaż towarów lub usług, o których mowa w ust. 2, lub towary te zostaną opodatkowane zgodnie z art. 14, uważa się, że te towary lub usługi są nadal wykorzystywane na potrzeby czynności podlegających opodatkowaniu u tego podatnika, aż do końca okresu korekty.

Na mocy ust. 5 powyższego artykułu, w przypadku, o którym mowa w ust. 4, korekta powinna być dokonana jednorazowo w odniesieniu do całego pozostałego okresu korekty. Korekty dokonuje się w deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym nastąpiła sprzedaż, a w przypadku opodatkowania towarów zgodnie z art. 14 - w deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym w stosunku do tych towarów powstał obowiązek podatkowy.

Zgodnie z ust. 6 ww. artykułu, w przypadku gdy towary lub usługi, o których mowa w ust. 4, zostaną:

  1. opodatkowane - w celu dokonania korekty przyjmuje się, że dalsze wykorzystanie tego towaru lub usługi jest związane z czynnościami opodatkowanymi;
  2. zwolnione od podatku lub nie podlegały opodatkowaniu - w celu dokonania korekty przyjmuje się, że dalsze wykorzystanie tego towaru lub usługi jest związane wyłącznie z czynnościami zwolnionymi od podatku lub niepodlegającymi opodatkowaniu.

W myśl ust.

7 tegoż artykułu, przepisy ust. 1-6 stosuje się odpowiednio w przypadku, gdy podatnik miał prawo do obniżenia kwot podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego od wykorzystywanego przez siebie towaru lub usługi i dokonał takiego obniżenia, albo nie miał takiego prawa, a następnie zmieniło się prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tego towaru lub usługi.

Stosownie do ust. 7a powyższego artykułu, w przypadku towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, a także gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli zostały zaliczone do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych nabywcy, z wyłączeniem tych, których wartość początkowa nie przekracza 15.000 zł, korekty, o której mowa w ust. 7, dokonuje się na zasadach określonych w ust. 2 zdanie pierwsze i drugie oraz ust. 3. Korekty tej dokonuje się przy każdej kolejnej zmianie prawa do odliczeń, jeżeli zmiana ta następuje w okresie korekty.

Na mocy ust. 8 ww. artykułu, korekty, o której mowa w ust. 5-7, dokonuje się również, jeżeli towary i usługi nabyte do wytworzenia towaru, o którym mowa w ust. 2, zostały zbyte lub zmieniono ich przeznaczenie przed oddaniem tego towaru do użytkowania.

Z brzmienia art. 91 ust. 9 ustawy o VAT wynika, że w przypadku transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa korekta określona w ust. 1-8 jest dokonywana przez nabywcę przedsiębiorstwa lub nabywcę zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca jest zainteresowany nabyciem 100% udziałów w Sp. z o.o. (dalej Spółka), będącej właścicielem nieruchomości położonej w O. Powyższa nieruchomość obejmuje prawo własności dwóch działek gruntu oraz prawo własności do posadowionych na tym gruncie dwóch budynków handlowych (wraz z towarzyszącymi im budowlami, innymi środkami trwałymi oraz wartościami niematerialnymi i prawnymi). Podstawową działalnością Spółki jest wynajem powierzchni w Centrum Handlowym na rzecz podmiotów trzecich.

Nieruchomość została nabyta przez Spółkę w wyniku transakcji podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT, a Spółce przysługiwało pełne prawo do odliczenia kwoty podatku VAT naliczonego w związku z nabyciem Nieruchomości.

Mimo, iż planowana przez Wnioskodawcę inwestycja będzie obejmowała nabycie 100% udziałów w Spółce, to preferowanym przez Wnioskodawcę rozwiązaniem jest bezpośrednie posiadanie Nieruchomości i kontynuowanie prowadzonej przez Spółkę działalności gospodarczej w zbliżonym zakresie. W związku z tym, po nabyciu 100% udziałów w Spółce ? w celu uproszczenia struktury własności Nieruchomości - Wnioskodawca zamierza przeprowadzić likwidację Spółki oraz przejąć prowadzoną aktualnie przez Spółkę działalność gospodarczą, obejmującą wynajem Nieruchomości. Zgodnie ze strategią biznesową Wnioskodawcy, w toku likwidacji, majątek należący do likwidowanej Spółki - po zaspokojeniu lub zabezpieczeniu zobowiązań - na mocy art. 286 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks Spółek Handlowych (Dz. U. z 2000 r., Nr 94 poz. 1037 z późn. zm., dalej: ?KSH?) zostanie przekazany w naturze na rzecz Wnioskodawcy, w ramach dystrybucji majątku likwidacyjnego. Przeniesienie własności majątku Spółki zostanie udokumentowane w formie aktu notarialnego.

Zgodnie ze wskazaniem Wnioskodawcy zespół materialnych i niematerialnych składników majątkowych, przy pomocy którego Spółka aktualnie prowadzi swoją działalność gospodarczą i który - jako majątek likwidacyjny - będzie przejęty przez Wnioskodawcę, stanowi przedsiębiorstwo Spółki, w rozumieniu art. 55#185; ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm., dalej: KC?).

Biorąc pod uwagę opis zdarzenia przyszłego oraz treść art. 91 ust. 9 ustawy o VAT należy stwierdzić, że o ile zespół składników majątkowych Spółki będzie stanowić - jak wskazał Zainteresowany we wniosku ? przedsiębiorstwo - w rozumieniu art. 55#185; kodeksu cywilnego, Wnioskodawca jako nabywca tych składników majątku będzie podmiotem zobowiązanym do dokonania ewentualnych korekt podatku naliczonego w sytuacji wykorzystywania tych składników majątku do czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem VAT.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy w tak przedstawionym zdarzeniu przyszłym należało uznać za prawidłowe.

Jednocześnie informuje się, że niniejsza interpretacja nie rozstrzyga kwestii uznania przekazanego majątku za przedsiębiorstwo lub zorganizowaną część przedsiębiorstwa. Fakt uznania przekazanych składników majątku Spółki na rzecz Zainteresowanego tut. Organ podatkowy przyjął jako element przedstawionego zdarzenia przyszłego.

Końcowo tut. Organ podatkowy informuje, że w zakresie pytania nr 1 zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie. Ponadto w zakresie pytań dotyczących podatku dochodowego od osób prawnych również zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika