sprzedaż wymienionego we wniosku wyrobu o nazwie ?galaretka w połączeniu z ciastkiem?, która (...)

sprzedaż wymienionego we wniosku wyrobu o nazwie ?galaretka w połączeniu z ciastkiem?, która jest sklasyfikowana w symbolu PKWiU 15.81.12-00 podlega opodatkowaniu stawką podatku VAT w wysokości 7% zgodnie z art. 41 ust. 2 ustawy o VAT, w związku z poz. nr 25 załącznika nr 3 do tej ustawy. Natomiast wyroby wyprodukowane przez Wnioskodawcę i sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 15.84.23 jako, że nie zostały wymienione w żadnym z załączników do cytowanej wyżej ustawy, które zawierają wykazy towarów i usług opodatkowanych stawkami preferencyjnymi, do ich dostawy zastosowanie znajdzie, w myśl art. 41 ust. 1 ustawy o VAT podstawowa stawka podatku VAT w wysokości 22%.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112, poz.770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 11.05.2010r. (data wpływu 17.05.2010r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania właściwej stawki podatku VAT dla sprzedawanych przez Wnioskodawcę towarów ? jest nieprawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 17.05.2010r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania właściwej stawki podatku VAT dla sprzedawanych przez Wnioskodawcę towarów.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca produkuje galaretki i pianki, w skład których wchodzi woda, cukier 50%, syrop ziemniaczany 40%, agar 1% (substancja żelująca pochodzenia roślinnego), substancje smakowe i barwiące. Produkty te są wykonywane ręcznie. Proces technologiczny polega na połączeniu wszystkich składników w odpowiedniej temperaturze, wylanie do form i po zastygnięciu pokrojenie, dekorowanie i spakowanie do kartonów zbiorczych. Wyroby Wnioskodawcy są sprzedawane albo w samodzielnej postaci (obsypane np. cukrem bądź kokosem) albo w połączeniu z ciastkiem. Wnioskodawca otrzymał klasyfikację swoich wyrobów do grup PKWIU 15.81.12-00 (galaretka w połączeniu z ciastkiem) oraz 15.84.23 (sama galaretka) ze wskazaniem, że do celów podatkowych grupa 15.81.12-00 mieści się w pozycji 25 zał. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. ze zmianami.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Wnioskodawca ma prawo zastosować stawkę 7% VAT do wszystkich swoich produktów, czy tylko do grupy mieszczącej się w klasyfikacji PKWIU 15.81.12.00...

Zdaniem Wnioskodawcy:

Kierując się kryterium 1. ?Pieczywo i wyroby ciastkarskie świeże? lub 2. ?o przedłużonej trwałości? wszystkie wyroby Wnioskodawcy kwalifikują się do pierwszej grupy z racji tej, że przy produkcji Wnioskodawca nie stosuje żadnych środków konserwujących i trwałość jego wyrobów to jedynie trzy miesiące. Urząd statystyczny wskazuje na producenta jako na osobę określającą do której grupy powinny zaliczać się dane wyroby. Wnioskodawca zalicza swoje wyroby zdecydowanie do ?pieczywo i wyroby ciastkarskie świeże?.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (?). Towarami, stosownie do art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. Ponadto zgodnie z § 3 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 października 2008r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) ? Dz. U. 2008 Nr 217, poz. 1293 ze zm. do celów opodatkowania podatkiem od towarów i usług do dnia 31 grudnia 2010r. stosuje się Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 42, poz. 264, z późn. zm.).

Co do zasady zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o VAT, stawka podatku VAT wynosi 22%. Jednakże ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami preferencyjnymi bądź zwolnienie od podatku. Zgodnie z art. 41 ust. 2 ustawy o VAT, dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1. W pozycji 25 ww. załącznika nr 3 do ustawy wymienione zostały, oznaczone symbolem PKWiU 15.81.1 ? ?Pieczywo, wyroby piekarskie i ciastkarskie, świeże?. Ustawa o podatku od towarów i usług oraz przepisy o statystyce publicznej nie definiują pojęcia ?świeży?, dlatego też właściwym do określenia czy dany produkt jest świeży czy też ma przedłużony okres trwałości jest producent wyrobu.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca produkuje galaretki i pianki w skład których wchodzi woda, cukier 50%, syrop ziemniaczany 40%, agar 1% (substancja żelująca pochodzenia roślinnego), substancje smakowe i barwiące. Produkty te są wykonywane ręcznie. Proces technologiczny polega na połączeniu wszystkich składników w odpowiedniej temperaturze, wylanie do form i po zastygnięciu pokrojenie, dekorowanie i spakowanie do kartonów zbiorczych. Wyroby Wnioskodawcy są sprzedawane albo w samodzielnej postaci (obsypane np. cukrem bądź kokosem) albo w połączeniu z ciastkiem. Wnioskodawca otrzymał kwalifikacje swoich wyrobów do grup PKWIU 15.81.12-00 (galaretka w połączeniu z ciastkiem) oraz 15.84.23 (sama galaretka) ze wskazaniem, że do celów podatkowych grupa 15.81.12-00 mieści się w pozycji 25 zał. 3 ust VAT z dnia 11 marca 2004 r. ze zmianami. Przedmiotem zapytania Wnioskodawcy jest czy ma prawo zastosować stawkę 7% VAT do wszystkich swoich produktów, czy tylko do grupy mieszczącej się w klasyfikacji PKWIU 15.81.12.00.

Biorąc pod uwagę przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa podatkowego stwierdzić należy, że sprzedaż wymienionego we wniosku wyrobu o nazwie ?galaretka w połączeniu z ciastkiem?, która jest sklasyfikowana w symbolu PKWiU 15.81.12-00 podlega opodatkowaniu stawką podatku VAT w wysokości 7% zgodnie z art. 41 ust. 2 ustawy o VAT, w związku z poz. nr 25 załącznika nr 3 do tej ustawy. Natomiast wyroby wyprodukowane przez Wnioskodawcę i sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 15.84.23 jako, że nie zostały wymienione w żadnym z załączników do cytowanej wyżej ustawy, które zawierają wykazy towarów i usług opodatkowanych stawkami preferencyjnymi, do ich dostawy zastosowanie znajdzie, w myśl art. 41 ust. 1 ustawy o VAT podstawowa stawka podatku VAT w wysokości 22%. Zatem stanowisko Wnioskodawcy w odniesieniu do tak przedstawionego zdarzenia przyszłego należało uznać za nieprawidłowe.

Zaznaczyć należy, że obowiązek prawidłowego zaklasyfikowania towaru lub usługi do właściwego grupowania statystycznego spoczywa wyłącznie na dostawcy towaru lub świadczącego usługę, który ponosi również odpowiedzialność za nieprawidłowo dokonaną klasyfikację. W przypadku trudności w ustaleniu właściwego grupowania wyrobu lub usługi według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług podatnik może zwrócić się o udzielenie informacji w tym zakresie do uprawnionego organu statystycznego ? Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego.

Nadmienia się, że tut. Organ podatkowy nie jest uprawniony do klasyfikacji towarów i usług, w związku z tym w niniejszej odpowiedzi udzielono wyłącznie w oparciu o grupowanie wskazane przez Wnioskodawcę w zdarzeniu przyszłym.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację, w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika