Wnioskodawczyni nie jest zobowiązana do płacenia podatku od towarów i usług. Wynika to z faktu, iż (...)

Wnioskodawczyni nie jest zobowiązana do płacenia podatku od towarów i usług. Wynika to z faktu, iż usługi wykonywane przez Wnioskodawczynię, biegłego sądowego z zakresu psychiatrii, świadczone na zlecenie sądu i prokuratury stanowią czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, jednak korzystają ze zwolnienia przedmiotowego od podatku od towarów i usług.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni, przedstawione we wniosku z dnia 19 maja 2010r. (data wpływu 27.05.2010r.), uzupełnionym pismem z dnia 14 lipca 2010r. (data wpływu 15.07.2010r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z opodatkowania czynności wykonywanych przez biegłego sądowego z zakresu psychiatrii - jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 27 maja 2010r. do tut. Organu wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z opodatkowania czynności wykonywanych przez biegłego sądowego z zakresu psychiatrii. Przedmiotowy wniosek uzupełniono pismem z dnia 14 lipca 2010r. (data wpływu 15.07.2010r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. Organu z dnia 29 czerwca 2010r. znak sprawy IPPP2/443-344/10-2/AO.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawczyni jest biegłym sądowym z zakresu psychiatrii. Płaci podatek dochodowy od osób fizycznych, nie płaci podatku VAT. Wnioskodawczyni wykonuje badania lekarskie na zlecenie prokuratur i sądów. Są to typowe badania lekarskie przeprowadzane w placówkach służby zdrowia. Badania te, w szczególnych sytuacjach, połączone są z obserwacjami szpitalnymi. Ośrodek Standardów Klasyfikacyjnych w Łodzi zaklasyfikował wykonywanie usług biegłego psychiatry w grupowaniu PKWiU 86.22.19.0 (pozostałe usługi w zakresie specjalistycznej opieki lekarskiej) oraz PKWiU 85.12.12-00.00 (konsultacje i leczenie prowadzone przez lekarzy specjalistów).

W świetle ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług, zgodnie z załącznikiem nr 4, usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej są zwolnione od podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Wnioskodawczyni jest zobowiązana do płacenia podatku VAT...

Wnioskodawczyni uważa, że jej działalność, polegająca na wydawaniu opinii o stanie zdrowia psychicznego jest działalnością medyczną i jako taka jest zwolniona od podatku VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Na podstawie art. 8 ust. 1 cyt. ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

  1. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
  2. zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
  3. świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Stosownie do art. 15 ust. 1 cyt. ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel i rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza - na mocy art. 15 ust. 2 cyt. ustawy ? obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Wobec powyższego, czynności biegłego sądowego, wykonującego powierzone mu funkcje, wypełniają dyspozycję art. 8 ust. 1 pkt 3 oraz art. 15 ust. 2 ustawy o VAT i jako takie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a w myśl art. 15 ust. 1 ustawy o VAT, biegły sądowy jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Podstawowa stawka podatku VAT, zgodnie z art. 41 ust. 1 ww. ustawy, wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Jednakże zarówno w treści ustawy o podatku od towarów i usług, jak i w przepisach wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział zwolnienie od podatku od towarów i usług lub opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi.

I tak, na mocy art. 43 ust. 1 pkt 1 cyt. ustawy, zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. W załączniku tym, stanowiącym wykaz usług zwolnionych od podatku, w pozycji 9 wymieniono usługi z grupowania PKWiU ex 85 ? usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej, z wyłączeniem usług weterynaryjnych (PKWiU 85.2). Z treści zamieszczonego pod załącznikiem objaśnienia wynika, że oznaczenie danej grupy symbolem ?ex? oznacza, że stawka podatku odnosi się tylko do usługi z danego grupowania.

Nadmienić należy, iż zgodnie z § 3 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 października 2008r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) - Dz. U. Nr 207, poz. 1293 ze zm., do celów opodatkowania podatkiem od towarów i usług do dnia 31 grudnia 2010r. stosuje się Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) - Dz. U. Nr 42, poz. 264 ze zm.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawczyni jest biegłym sądowym z zakresu psychiatrii. Wykonuje badania lekarskie na zlecenie prokuratur i sądów. Są to typowe badania lekarskie przeprowadzane w placówkach służby zdrowia. Ośrodek Standardów Klasyfikacyjnych w Łodzi zaklasyfikował wykonywanie usług biegłego psychiatry w grupowaniu PKWiU 86.22.19.0 (?Pozostałe usługi w zakresie specjalistycznej praktyki lekarskiej?). Grupowanie to wynika z klasyfikacji wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 października 2008r. (Dz. U. Nr 207, poz. 1293 ze zm.). Ponadto Wnioskodawczyni wskazuje, iż Ośrodek Standardów Klasyfikacyjnych w Łodzi zaklasyfikował wykonywanie usług biegłego psychiatry również w grupowaniu PKWiU 85.12.12-00.00 (Konsultacje i leczenie prowadzone przez lekarzy specjalistów). To grupowanie natomiast wynika z klasyfikacji wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997r. (Dz. U. Nr 42, poz. 264 ze zm.). Dla określenia stawki VAT dla świadczonych przez Wnioskodawczynię usług właściwym jest wskazanie klasyfikacji wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997r.

W świetle powołanych przepisów oraz biorąc pod uwagę przedstawioną treść wniosku, gdy świadczone przez Wnioskodawczynię usługi biegłego sądowego stanowią ?Konsultacje i leczenie prowadzone przez lekarzy specjalistów? - PKWiU 85.12.12-00.00, to na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT w powiązaniu z poz. 9 załącznika do ustawy o podatku od towarów i usług usługi te są zwolnione przedmiotowo od podatku od towarów i usług.

Wobec powyższego, Wnioskodawczyni nie jest zobowiązana do płacenia podatku od towarów i usług. Wynika to z faktu, iż usługi wykonywane przez Wnioskodawczynię, biegłego sądowego z zakresu psychiatrii, świadczone na zlecenie sądu i prokuratury stanowią czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, jednak korzystają ze zwolnienia przedmiotowego od podatku od towarów i usług.

Tym samym stanowisko Wnioskodawczyni należało uznać za prawidłowe.

Zaznaczyć należy, iż tut. Organ nie jest nie jest właściwy do weryfikacji poprawności dokonanej klasyfikacji świadczonych usług. W związku z powyższym, niniejsza interpretacja została wydana w oparciu o klasyfikację podaną przez Wnioskodawczynię.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika