Organ podatkowy stwierdza, iż ponoszone wydatki związane bezpośrednio z realizacją zadań w/w projektu (...)

Organ podatkowy stwierdza, iż ponoszone wydatki związane bezpośrednio z realizacją zadań w/w projektu będą służyły czynnościom opodatkowanym, bowiem wydatki ponoszone na realizację, obsługę i zarządzanie projektami są niezbędne do właściwego funkcjonowania Spółki. Tym samym Wnioskodawcy przysługuje, na zasadach ogólnych przewidzianych w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z faktur dokumentujących powyższe wydatki, pod warunkiem, że nie występują przesłanki ograniczające to prawo, wynikające z art. 88 ustawy o VAT. Ponadto tut. Organ podatkowy pragnie zauważyć, iż Wnioskodawca ma prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu zakupu towarów i usług związanych z realizacją przedmiotowego projektu tylko pod warunkiem, iż zakup tych towarów i usług będzie służył Spółce jedynie czynnościom podlegającym opodatkowaniu podatkiem VAT.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 27 maja 2010 roku (data wpływu 04 czerwca 2010r.), uzupełniony pismem z dnia 22 czerwca 2010r. (data wpływu 28 czerwca 2010r. ) będącym odpowiedzią na wezwanie z dnia 16 czerwca 2010r. nr IPPP2/443-369/10-2/KOM o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącego podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego ? jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 04 czerwca 2010 roku wpłynął wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącego podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego.

Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 22 czerwca 2010r. (wpływ 28 czerwca 2010r).

W przedmiotowym wniosku zostało przestawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka jest jedną z sześciu strategicznych Spółek Grupy Kapitałowej P S.A. pełniących funkcję operatorów gazowego systemu dystrybucyjnego. W ramach prowadzonej działalności Spółka świadczy podmiotom zajmującym się sprzedażą gazu ziemnego usługę dystrybucji (transportu) paliw gazowych oraz rozbudowuje sieć wysokiego, średniego i niskiego ciśnienia. Działalność gospodarcza prowadzona przez Spółkę podlega, co do zasady, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (dalej VAT). W drugiej połowie 2010 roku Spółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej będzie ubiegać się o pozyskanie bezzwrotnego dofinansowania do realizacji projektów polegających na budowie lub przebudowie lokalnej i regionalnej infrastruktury dystrybucji gazu ziemnego (gazociągów) na terenie województwa. Dofinansowanie na realizację projektów udzielane będzie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa na lata 2007-2013. Rolę Instytucji Zarządzającej Regionalnym Programem Operacyjnym, która ogłosi konkurs na realizację projektów kwalifikujących się do dofinansowania w ramach Programu, pełni Urząd Marszałkowski. Wniosek o dofinansowanie składany jest w Urzędzie Marszałkowskim wraz z kompletem załączników. W przypadku, gdy przedsiębiorca ubiegający się o dofinansowanie jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny, ma obowiązek załączyć do wniosku o dofinansowanie interpretację indywidualną w sprawie możliwości prawnej odzyskania podatku od towarów i usług (VAT) w związku z realizacją projektu, wydaną przez Dyrektora Izby Skarbowej właściwego ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę Wnioskodawcy.

Planowane wydatki związane bezpośrednio z realizacją projektów to m. in.

  • uzyskanie prawa do nieruchomości,
  • zakup środków trwałych,
  • zakup wartości niematerialnych i prawnych,
  • roboty budowlane,
  • przygotowanie projektu organizacji ruchu na czas budowy,
  • przebudowa infrastruktury technicznej kolidującej z inwestycją
  • wydatki na opłaty za przyłączenie do sieci gazowych,
  • wydatki na opłaty z tytułu zajęcia pasa drogowego,
  • wydatki na odtworzenie nawierzchni drogi.

Planowane wydatki związane z zarządzaniem projektami i ich obsługą:

  • wynagrodzenia i koszty osobowe,
  • nadzór nad robotami budowlanymi,
  • wydatki na promocję projektu.

Do dofinansowania kwalifikują się wydatki niezbędne do realizacji projektów, gdy zostały rzeczywiście i ostatecznie poniesione przez Beneficjenta w związku z realizacją tych projektów.

Natomiast zgodnie z art. 7 ust. 1 lit. d) Rozporządzenia (WE) nr 1080/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 5 lipca 2006 r. w sprawie Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) podlegający zwrotowi podatek od towarów i usług (VAT) nie jest kwalifikowalny do wsparcia EFRR.

W świetle przedstawionego stanu faktycznego Spółka wnosi o potwierdzenie, iż Spółce przysługuje prawo obniżenia podatku VAT należnego o podatek VAT naliczony zawarty w fakturach zakupu dokumentujących wydatki, które zostaną poniesione na realizację projektów w ramach Działania ??.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Spółka zarejestrowana jako podatnik VAT czynny, planująca ponieść wydatki w związku z realizacją projektów w ramach Działania ?., których charakter jest tożsamy z zakresem podstawowej działalności Spółki ma możliwość odzyskania podatku VAT od wydatków poniesionych w związku z realizacją tych projektów...

Zdaniem Wnioskodawcy, podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, określonego w fakturach VAT dokumentujących wydatki, jakie zostaną poniesione na realizację projektów ramach Działania ?. Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124 ustawy VAT. Z treści cytowanego wyżej przepisu wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione następujące warunki: - czynności tej dokonuje podatnik podatku od towarów i usług, oraz - nabywane towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Spółka jest zarejestrowana jako podatnik VAT czynny, a nabywane towary i usługi związane z realizacją projektów w ramach Działania ?? zostaną wykorzystane do wykonywania czynności opodatkowanych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

W myśl unormowań zawartych w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ?ustawa o VAT?, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do czynności podlegających opodatkowaniu, podatnikowi o którym mowa w art. 15 przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. A zatem prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wyłącznie podatnikowi podatku od towarów i usług i dotyczy podatku naliczonego, wynikającego z zakupów towarów i usług wykorzystywanych do dokonywania czynności opodatkowanych. Istotny jest więc związek między zakupami a działalnością gospodarczą prowadzoną przez podatnika. Odliczyć zatem można w całości podatek naliczony, który jest związany w sposób bezpośredni lub pośredni z transakcjami opodatkowanymi podatnika. Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi. Warto też zauważyć, iż prawo do odliczenia podatku naliczonego w żaden sposób nie jest warunkowane źródłem pochodzenia środków z których finansowane jest nabycie przedmiotowych towarów i usług. Dla określenia czy Spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku wynikającego z wydatków poniesionych na realizację zadań wynikających z projektu przedstawionego we wniosku, niezwykle istotny jest charakter związku występującego między zakupami, a prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą. Związek ten może mieć charakter bezpośredni (np. zakup materiałów do wytworzenia produktu podlegającego odsprzedaży) lub pośredni (koszty ogólne).

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie świadczenia podmiotom zajmującym się sprzedażą gazu ziemnego usługę dystrybucji (transportu) paliw gazowych oraz rozbudowuje sieć wysokiego, średniego i niskiego ciśnienia. W ramach tej działalności (która co do zasady podlega opodatkowaniu podatkiem VAT) będzie ubiegać się o pozyskanie bezzwrotnego dofinansowania do realizacji projektów polegających na budowie lub przebudowie lokalnej i regionalnej infrastruktury dystrybucji gazu ziemnego (gazociągów) na terenie województwa łódzkiego. W ramach realizacji zadań tego projektu Wnioskodawca będzie ponosił różnorodne wydatki m.in. na roboty budowlane, zakup środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, przebudowę infrastruktury technicznej kolidującej z inwestycją czy opłaty za przyłączenie do sieci gazowych. Z powyższego jednoznacznie wynika, iż zamiarem Wnioskodawcy jest wykorzystanie efektów powstałych w wyniku realizowanej inwestycji do wykonywania czynności opodatkowanych. Wątpliwości Wnioskodawcy sprowadzają się do tego czy przysługuje mu prawo obniżenia podatku VAT należnego o podatek VAT naliczony od wydatków ponoszonych na realizację w/w Projektu.

Biorąc pod uwagę opis przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego tut. Organ podatkowy stwierdza, iż ponoszone wydatki związane bezpośrednio z realizacją zadań w/w projektu będą służyły czynnościom opodatkowanym, bowiem wydatki ponoszone na realizację, obsługę i zarządzanie projektami są niezbędne do właściwego funkcjonowania Spółki. Tym samym Wnioskodawcy przysługuje, na zasadach ogólnych przewidzianych w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z faktur dokumentujących powyższe wydatki, pod warunkiem, że nie występują przesłanki ograniczające to prawo, wynikające z art. 88 ustawy o VAT. Ponadto tut. Organ podatkowy pragnie zauważyć, iż Wnioskodawca ma prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu zakupu towarów i usług związanych z realizacją przedmiotowego projektu tylko pod warunkiem, iż zakup tych towarów i usług będzie służył Spółce jedynie czynnościom podlegającym opodatkowaniu podatkiem VAT.

Reasumując stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1 Maja 10,09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika