Czy muszę rejestrować taką sprzedaż (zapłata na konto firmowe od osób fizycznych nieprowadzących (...)

Czy muszę rejestrować taką sprzedaż (zapłata na konto firmowe od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej) przy pomocy kasy fiskalnej?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 11.05.2009r. (data wpływu 22.05.2009r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy rejestrującej ? jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 maja 2009r. wpłynął w/w wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy rejestrującej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą (KPiR). Do tej pory dokonywałem sprzedaży na rzecz instytucji na podstawie faktur. Nie mam i nie chcę mieć kasy fiskalnej. Zamierzam sprzedawać kursy (książki, poradniki) przez Internet osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej. Kursy stworzone przez mojego syna (jeszcze studenta) z zakresu psychologii, reklamy itp. będą zapisane na płytkach CD. Przedmiotem transakcji będzie wartość intelektualna, a nie nośnik. Naprzód nastąpi zapłata na moje konto firmowe, a następnie wysyłka.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy muszę rejestrować taką sprzedaż (zapłata na konto firmowe od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej) przy pomocy kasy fiskalnej...

Zdaniem wnioskodawcy:

Zamierzam sprzedawać na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej w systemie wysyłkowym, a zapłata w całości będzie wpływała na mój rachunek bankowy; uważam, że nie muszę posiadać kasy fiskalnej.

Będę sprzedawał kursy (książki etc.) czyli myśl twórczą autora, a nabywcy dostarczę je na krążku CD (nośnik o znikomej wartości). Cena zakupu obejmować będzie tylko wartość kursu ? płyta CD nie będzie miała żadnego wpływu na cenę produktu.

W załączniku do Rozporządzenia Min. Finansów dot. czynności zwolnionych z obowiązku ewidencjonowania dostawy towarów przy pomocy kas rejestrujących w poz. 37 jest wymieniona sprzedaż w systemie wysyłkowym za którą zapłata w całości następuje na rachunek bankowy z wyjątkiem dostaw towarów wymienionych w paragrafie 4 tego rozporządzenia.

Paragraf 4 ust. 1 pkt 7 w/w rozporządzenia wyklucza możliwość skorzystania ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej (bez względu na wysokość osiąganych obrotów) m.in. dostawy nagranych, z zapisanymi danymi lub zapisanymi pakietami oprogramowania komputerowego płyt CD. Sprzedawane przeze mnie płyty nie będą zawierały ani oprogramowania komputerowego, ani zapisów danych, a jedynie kursy, książki i poradniki z zakresu psychologii i reklamy. A zatem sądzę, że wykluczenie to mnie nie dotyczy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Na wstępie należy zaznaczyć, że wskazane przez Wnioskodawcę przepisy prawa podatkowego mające być przedmiotem interpretacji indywidualnej są nieaktualne. Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 27 czerwca 2008r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. z 2008r. Nr 113, poz. 720) utraciło moc prawną z dniem 1 stycznia 2009r. W tym bowiem dniu weszło w życie Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 19 grudnia 2008r. w sprawie w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. Nr 228, poz. 1510), które jest aktualnie obowiązującym aktem prawnym.

Zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, ustawodawca nałożył na podatników, dokonujących sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, obowiązek prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. Minister Finansów, zgodnie z art. 111 ust. 7 pkt 3 ustawy w drodze rozporządzenia zwolnił na czas określony niektóre grupy podatników (zwolnienia podmiotowe) oraz niektóre grupy czynności (zwolnienia przedmiotowe) z obowiązku, o którym mowa w art. 111 ust. 1, ze względu na wysokość obrotu lub rodzaj prowadzonej działalności (rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 19 grudnia 2008 r. w sprawie w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących ? Dz. U. Nr 228, poz. 1510 ? obowiązujące od 1 stycznia 2009 r.).

Zgodnie z przepisem § 1 w/w rozporządzenia rozporządzenie określa zwolnienia na czas określony niektórych grup podatników oraz niektórych czynności z obowiązku prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących, zwanego dalej 'ewidencjonowaniem'.

Zgodnie z przepisem § 2 pkt 2 w/w rozporządzenia zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania do dnia 31 grudnia 2009r. ? sprzedaż w zakresie czynności wymienionych w załączniku do rozporządzenia.

Pod pozycją 37 załącznika wymieniającego czynności zwolnione z obowiązku ewidencjonowania wskazano:

  • Dostawa towarów w systemie wysyłkowym (pocztą lub przesyłkami kurierskimi), z wyjątkiem dostawy paliw płynnych, gazowych oraz dostaw towarów wymienionych w § 4 rozporządzenia, za które zapłata w całości następuje za pośrednictwem poczty lub banku na rachunek bankowy podatnika, pod warunkiem że z ewidencji i dowodów dokumentujących transakcję jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie dostawy zapłata dotyczyła.



Zgodnie natomiast z przepisem § 4 ust. 1 pkt 7 w/w rozporządzenia zwolnień z obowiązku ewidencjonowania, o których mowa w § 2 i 3, nie stosuje się bez względu na wysokość osiąganych obrotów przy dostawie nagranych, z zapisanymi danymi lub zapisanymi pakietami oprogramowania komputerowego (w tym również sprzedawanymi łącznie z licencją na użytkowanie): płyt CD, DVD, kaset magnetofonowych, taśm magnetycznych (w tym kaset wideo), dyskietek, kart pamięci, kartridży.

Jak wynika z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego Wnioskodawca zamierza sprzedawać za pośrednictwem sieci Internet i następnie wysyłać do nabywców płyty CD z zapisanymi na nich kursami (książki, poradniki) z zakresu psychologii i reklamy. Nabywcy to osoby fizyczne nie prowadzące działalności gospodarczej. Zapłata ma następować w całości na konto sprzedającego. Wnioskodawca uważa przy tym, że przedmiotem sprzedaży nie jest oprogramowanie komputerowe i zapisane dane, a jedynie kursy, książki i poradniki.

Należy w tym miejscu odnieść się do znaczenia językowego słowa ?dane? oraz ?zapisane dane? w rozumieniu informatyki. Według Słownika Języka Polskiego (www.sjp.pwn.pl) ?dane? to m.in. informacje przetwarzane przez komputer. Zbiory danych tworzą bazy danych będących zbiorami informacji na jakiś temat przechowywanymi i przetwarzanymi przez komputer. Do przenoszenia, kopiowania, udostępniania itp. służą nośniki danych, czyli fizyczne ośrodki przeznaczone do przechowywania danych, np. dyski magnetyczne i optyczne (w tym płyty CD). Istnieje wiele rodzajów danych w tym m.in. dane tekstowe, numeryczne, statystyczne, graficzne itp.

W przedmiotowej sprawie, będącej przedmiotem interpretacji indywidualnej, mamy do czynienia z danymi zapisanymi na płytach CD. Te dane (informacje) występują w postaci kursów z zakresu psychologii i reklamy. Wnioskodawca wspomina także o książkach i poradnikach będących składową tychże kursów. Niewątpliwie zatem te informacje występują w formie zapisanych danych ? tekstów, obrazów, wykresów, tabeli itp. ? z których zbudowane są przedmiotowe kursy. Nie można tym samym zgodzić się ze stwierdzeniem Wnioskodawcy, że sprzedawane przez niego płyty CD nie będą zawierały zapisanych danych, a jedynie kursy, książki i poradniki z zakresu psychologii i reklamy, gdyż to właśnie wymienione przez Wnioskodawcę kursy, książki i poradniki są zapisanymi danymi na płytach CD. Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, że Wnioskodawca nie spełnia warunków do uznania go za podmiot zwolniony z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących, w rozumieniu przepisów w/w rozporządzenia Ministra Finansów.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego) przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w przypadku interpretacji dotyczącej zdarzenia przyszłego ? stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Biuro Krajowej Informacji Podatkowej, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika