stawka podatku VAT na druk książek posiadających numer ISBN oraz czasopism specjalistycznych z ISSN.

stawka podatku VAT na druk książek posiadających numer ISBN oraz czasopism specjalistycznych z ISSN.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 25 maja 2009r. (data wpływu 26 maja 2009r.) uzupełnionego pismem z dnia 22 lipca 2009r. (data wpływu 24 lipca 2009r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla dostawy książek i czasopism specjalistycznych - jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 26 maja 2009r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla dostawy książek i czasopism specjalistycznych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Prowadzę działalność poligraficzną od 1994r roku. W zakres mojej działalności wchodzi głównie druk książek działowych, niskonakładowych o tematyce filozoficznej. Wszystkie książki opatrzone są numerem ISBN. Współpraca z wydawnictwami to 90 % mojej produkcji. Jesteśmy całościowym wykonawcą publikacji przekazywanej przez wydawnictwo. Prośba moja o wydanie zezwolenia na stosowanie stawki zerowej podatku VAT podyktowana jest tym, że na terenie kraju, jak również na terenie W są firmy prowadzące ten sam profil produkcji (druk książek), które otrzymały pozytywną interpretację tego przepisu i mogą stosować zerową stawkę podatku VAT. Powoduje to brak możliwości konkurowania z tymi firmami, jak również jest daleko krzywdzące z powodu nierównego traktowania podmiotów gospodarczych. Jako firma obciążona 22% stawką podatku VAT jestem skazany na utratę klientów, którzy w dobie kryzysu szukając oszczędności ? będą zlecać pracę do wykonania w tych firmach, które mają niższe obciążenia podatkowe.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie w zakresie podatku od towarów i usług.

Proszę o umożliwienie stosowania zerowej stawki podatku VAT na druk książek posiadających numer ISBN oraz czasopism specjalistycznych z ISSN.

W ocenie Wnioskodawcy, w przypadku odmowy stosowania przez moją firmę zerowej stawki podatku VAT, proszę o podanie warunków bądź kryteriów jakie mam spełnić, aby ja otrzymać.

W dniu 27 lipca 2009r. pismem z dnia 22.07.2009r. (wpływ 24.07.2009r.) uzupełniono zdarzenie przyszłe zawarte we wniosku. Wnioskodawca informuje, że złożony w dniu 26 maja 2009r. wniosek dotyczy interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie stosowania stawki 0% podatku od towarów i usług w odniesieniu do przyszłych zdarzeń. Dotychczas stosowałem stawkę podstawową 22%. PKD-2007-58.11, PKWiU-58.11. W zakresie wykonywanych czynności polegających na wytworzeniu książek, oznaczonych stosownym symbolem ISBN, jest zgodnie z umową z zamawiającym, wytworzenie w ramach mojej działalności w pełnym procesie produkcyjnym zamówiony towar, którym jest książka. W procesie produkcyjnym zużywamy surowce i materiały takie jak: papier, karton, farby, kleje itp., które są własnością drukarni. W wyniku tego stajemy się właścicielem wyprodukowanego nakładu. Z chwilą wydania zamawiającemu wyprodukowanego nakładu książki przekazuję na niego prawo do rozporządzania produktem jak właściciel. Produkowane przeze mnie książki na każdym etapie obrotu (druk, sprzedaż) są tym samym towarem i niezależnie od tego komu przysługują prawa autorskie i wydawnicze do książki, drukarnia przenosi prawo do rozporządzania wytworzonym z własnych materiałów towarem (książką) na zamawiającego, zgodnie z umową jaką zawarły strony, co moim zdaniem jest zgodne z definicją dostawy towarów i usług oraz prawa do stosowania stawki 0%, zgodnie z art. 7 ustawy o podatku od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy dot. podatku od towarów i usług w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do art. 7 ust. 1 powołanej ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Co do zasady stawka podatku, na podstawie art. 41 ust. 1 w/w ustawy wynosi 22% z zastrzeżeniem ust. 2-12 lit.c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Jednakże zarówno w treści wskazanej ustawy, jak i z przepisów wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie z podatku.

W oparciu o § 9 ust. 1 pkt 10 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2008 r., Nr 212, poz. 1336 ze zm.) ? w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 grudnia 2008 r. ? obniżoną do wysokości 0% stawkę podatku stosuje się również do dostaw w kraju i wewnątrzwspólnotowego nabycia:

  1. książek (PKWiU ex 22.11) ? z wyłączeniem książek adresowych o zasięgu krajowym, regionalnym i lokalnym, książek telefonicznych, teleksów i telefaksów (PKWiU 22.11.20-60.10), nut, map i ulotek ? oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN,
  2. czasopism specjalistycznych.

Przez czasopisma specjalistyczne, o których mowa w ust. 1 pkt 10 lit. b i pkt 11 lit. b, należy rozumieć wydawnictwa periodyczne oznaczone symbolem ISSN, objęte kodem PKWiU 22.13 i CN 4902, o tematyce szeroko pojętych zagadnień odnoszących się do działalności kulturalnej i twórczej, edukacyjnej, naukowej i popularnonaukowej, społecznej, zawodowej i metodycznej, regionalnej i lokalnej, a także przeznaczone dla osób niewidomych i niedowidzących, publikowane nie częściej niż raz w tygodniu w postaci odrębnych zeszytów (numerów) objętych wspólnym tytułem, których zakończenia nie przewiduje się, ukazujące się na ogół w regularnych odstępach czasu w nakładzie nie wyższym niż 15 000 egzemplarzy, z wyjątkiem:

  1. periodyków o treści ogólnej, stanowiących podstawowe źródło informacji bieżącej o aktualnych wydarzeniach krajowych i zagranicznych, przeznaczonych dla szerokiego kręgu czytelników;
  2. publikacji zawierających treści pornograficzne, publikacji zawierających treści nawołujące do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość lub znieważające z tych powodów grupę ludności lub poszczególne osoby oraz publikacji propagujących ustroje totalitarne;
  3. wydawnictw, w których co najmniej 33 % powierzchni jest przeznaczone nieodpłatnie lub odpłatnie na ogłoszenia handlowe, reklamy lub teksty reklamowe, w szczególności czasopism informacyjno-reklamowych, reklamowych, folderów i katalogów reklamowych;
  4. wydawnictw, które zawierają głównie kompletną powieść, opowiadanie lub inne dzieło w formie tekstu ilustrowanego lub nie, albo w formie rysunków opatrzonych opisem lub nie;
  5. publikacji, w których więcej niż 20 % powierzchni jest przeznaczone na krzyżówki, kryptogramy, zagadki oraz inne gry słowne lub rysunkowe;
  6. publikacji zawierających informacje popularne, w szczególności porady, informacje o znanych i sławnych postaciach z życia publicznego;
  7. czasopism, na których nie zostanie uwidoczniona wysokość nakładu.



Rozstrzygnięcie kwestii dotyczącej prawidłowości zastosowania stawki 0% wymaga ustalenia czy proces wytworzenia książek należy rozpoznać jako dostawę towaru w rozumieniu art. 7 ust. 1 w/w ustawy czy też jako świadczenie usług o którym mowa w art. 8 przedmiotowej ustawy (każde świadczenie, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7).

W niniejszej sprawie w/w preferencyjna stawka podatku może mieć bowiem zastosowanie wyłącznie do dostawy towarów.

W przedmiotowej sprawie Wnioskodawca w zakresie wykonywanych czynności polegających na wytworzeniu książek, oznaczonych stosownym symbolem ISBN, jest zgodnie z umową wytworzenie w ramach działalności w pełnym procesie produkcyjnym zamówionego towaru, którym jest książka. W procesie produkcyjnym Podatnik zużywa surowce i materiały takie jak: papier, karton, farby, kleje itp., które są własnością drukarni. W wyniku tego Wnioskodawca staje się właścicielem wyprodukowanego nakładu. Z chwilą wydania zamawiającemu wyprodukowanego nakładu książki Wnioskodawca przekazuje na niego prawo do rozporządzania produktem jak właściciel. Produkowane przez Wnioskodawcę książki na każdym etapie obrotu (druk, sprzedaż) są tym samym towarem i niezależnie od tego komu przysługują prawa autorskie i wydawnicze do książki, drukarnia przenosi prawo do rozporządzania wytworzonym z własnych materiałów towarem (książką) na zamawiającego, zgodnie z umową jaką zawarły strony,

W ocenie tutejszego organu, w rozpatrywanym przypadku spełnione zostają przesłanki do potraktowania czynności wykonywanych przez Podatnika jako dostawy towarów.

Wobec powyższego opierając się na przedstawionym zdarzeniu przyszłym oraz treści wyżej powołanych przepisów należy stwierdzić, iż Podatnik będzie mógł zastosować 0% stawkę podatku od towarów dla dostawy książek, o ile te mieszczą się w grupowaniu statystycznym PKWiU ex 22.11, oznaczonych na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN oraz dla dostawy czasopism specjalistycznych o ile te oznaczone są symbolem ISSN, objęte kodem PKWiU 22.13 i CN 4902.

Tutejszy organ informuje, że podany przez Podatnika symbol PKWiU dotyczy klasyfikacji wykonywanych przez Niego usług, a nie klasyfikacji towaru czyli książek i czasopism.

Zgodnie z art. 8 ust. 3 ww. ustawy, usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych. Tutejszy organ podatkowy nie jest uprawniony do zaklasyfikowania wskazanego przez Wnioskodawcę towaru bądź usługi. Każdy podatnik jest obowiązany do prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z poprawnym zdefiniowaniem dokonywanej czynności, również w zakresie opodatkowania. Podkreślić należy, iż to podatnik posiada niezbędne informacje do właściwego zaliczenia świadczonych przez siebie usług .

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Referencje

IBPP2/443-944/09/UH, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika