VAT - w zakresie miejsca świadczenia usług finansowych, nabywanych od podmiotu zagranicznego

VAT - w zakresie miejsca świadczenia usług finansowych, nabywanych od podmiotu zagranicznego

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r., Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 29 maja 2009 r. (data wpływu 03.06.2009 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie miejsca świadczenia usług finansowych, nabywanych od podmiotu zagranicznego ? jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 03 czerwca 2009 r. został złożony w/w wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie miejsca świadczenia usług finansowych, nabywanych od podmiotu zagranicznego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka jest spółką prawa polskiego z siedzibą w Warszawie i jest zarejestrowanym podatnikiem VAT. Spółka otrzymała pożyczkę od spółki niebędącej jej udziałowcem (Kontrahenta) na podstawie umowy pożyczki zawartej w 2009 r. Kontrahent jest podatnikiem niemieckiego podatku od wartości dodanej, ma siedzibę w Niemczech i prowadzi działalność na terytorium Niemiec. Kontrahent nie prowadzi działalności w Polsce. Przedmiotowa umowa pożyczki została podpisana za granicą, a środki pieniężne w momencie podpisania umowy znajdowały się poza granicami Polski na rachunku bankowym prowadzonym przez bank zagraniczny. Z tytułu udzielonej pożyczki Kontrahent będzie otrzymywał od Spółki wynagrodzenie w postaci odsetek. Odsetki od pożyczki mają być płatne kwartalnie z dołu. Kontrahent prowadzi działalność w zakresie usług logistycznych, transportowych, a także związanych z nieruchomościami, w tym również szeroko pojętej działalność związaną z funkcjonowaniem holdingu. Kontrahent planuje w przyszłości udzielanie Spółce kolejnych pożyczek, mających na celu finansowanie inwestycji.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy Spółka będzie zobowiązana do rozliczenia importu usług w Polsce w związku z zawarciem umowy pożyczki z Kontrahentem...
  2. Jeżeli tak, to kiedy powstaje obowiązek podatkowy w podatku VAT...
  3. Czy usługa jest zwolniona z opodatkowania VAT...

Spółka przedstawiła następującą argumentację:

W myśl art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm., dalej: ustawa o VAT), opodatkowaniu podlega min. odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o VAT przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy o VAT. Zdaniem Spółki, pożyczka udzielona przez Kontrahenta stanowi usługę pośrednictwa finansowego zaliczaną do usług finansowych, za którą Spółka płaci wynagrodzenie w postaci odsetek na rzecz Kontrahenta. Zdaniem Spółki opisana w stanie faktycznym usługa podlega opodatkowaniu na terytorium Polski zgodnie z art. 27 ust. 3 pkt 2 w związku z art. 27 ust. 4 pkt 4 ustawy o VAT. W świetle w/w przepisów miejscem świadczenia usług finansowych, świadczonych na rzecz podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę, jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę. W opisanym stanie faktycznym usługa finansowa (udzielenie pożyczki) jest świadczona przez spółkę z siedzibą w Niemczech na rzecz podatnika podatku VAT z siedzibą w Polsce, związku z tym miejscem świadczenia usługi będzie Polska. Podatnikiem zobowiązanym do rozliczenia importu usług, o którym mowa w art. 2 pkt 9 ustawy o VAT, będzie usługobiorca czyli Spółka na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT. Zgodnie z przywołanym art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT podatnikami są m.in. osoby prawne będące usługobiorcami usług świadczonych przez podatników nie posiadających siedziby, stałego miejsca prowadzenia działalności lub stałego miejsca zamieszkania albo pobytu na terytorium kraju.

Zdaniem Wnioskodawcy, obowiązek podatkowy z tytułu importu usług od Kontrahenta powstaje na zasadach ogólnych przewidzianych w art. 19 ustawy o VAT, tj. w momencie, gdy odsetki stają się wymagalne, natomiast gdy zapłata odsetek ma miejsce przed tym momentem, obowiązek podatkowy powstaje w momencie zapłaty odsetek. Powyższe stanowisko znajduje potwierdzenie w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 21 marca 2008 r. sygn. ILPP1/443-21/08-2/HW: ?Ustawodawca nie zawarł szczególnych unormowań w zakresie powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług, dla usług udzielania pożyczek poza systemem bankowym. W związku z powyższym należy uznać, iż w przypadku, gdy Spółka określiła w umowie termin zapłaty odsetek po spłaceniu całości pożyczki jako ostatnia rata, to termin ten należy powiązać z ostatecznym terminem powstania obowiązku podatkowego. (...) w przypadku wcześniejszej, niż określona w umowie, spłaty rat wraz z należnymi odsetkami, obowiązek podatkowy powstanie w dniu ich zapłaty, na podstawie art. 19 ust. 11 ustawy, który stanowi, iż jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części.?

Przedmiotowa usługa, stanowiąca usługę udzielania pożyczek świadczoną poza systemem bankowym (PKWIU 65.22.10, zaliczana do usług pośrednictwa finansowego, będzie zwolniona z opodatkowania na podstawie art. 43 ust 1 pkt 1 ustawy o VAT. Stanowisko to znajduje potwierdzenie w interpretacjach organów podatkowych. Zgodnie z interpretacją Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 19 grudnia 2008 r. sygn. IPPP2/443-1559/08-2/PW: ?Czynności polegające na udzielaniu pożyczek świadczone poza systemem bankowym zaliczane są do grupy usług pośrednictwa finansowego, sklasyfikowanego w sekcji J dział 65 PKWiU i podlegają regulacjom zawartym w ustawie o podatku od towarów i usług. Usługa ta jednak zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 w/w ustawy korzysta ze zwolnienia od tego podatku.?

Reasumując, Spółka będzie zobowiązana do rozliczenia importu usług w okresie rozliczeniowym, w którym odsetki stały się wymagalne. Jeśli odsetki zostały zapłacone wcześniej, obowiązek podatkowy powstaje w momencie zapłaty odsetek. Usługa udzielania pożyczki jest zwolniona z podatku VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Odpowiedź na zapytanie Spółki w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych udzielona zostanie w odrębnym piśmie.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego) przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w przypadku interpretacji dotyczącej zdarzenia przyszłego ? stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 w/w ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 w/w ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 w/w ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Referencje

ILPP1/443-21/08-2/HW, interpretacja indywidualna

IPPP2/443-1559/08-2/PW, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika