Podstawa opodatkowania oraz moment powstania obowiązku podatkowego w przypadku sprzedaży własności (...)

Podstawa opodatkowania oraz moment powstania obowiązku podatkowego w przypadku sprzedaży własności części nieruchomości i prawa użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej pod zabudowę (rozłożenie płatności na raty)

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm. ) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Podatnika, przedstawione we wniosku z dnia 18.02.2010r. (data wpływu 22.02.2010r.), uzupełniony pismem z dnia 15.03.2010r. (data wpływu 18.03.2010r.) oraz uzupełniony pismem z dnia 21.04.2010r (data wpływu 26.04.2010r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie podstawy opodatkowania oraz momentu powstania obowiązku podatkowego w przypadku sprzedaży własności części nieruchomości i prawa użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej pod zabudowę - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22.02.2010 r. do tut. organu wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie podstawy opodatkowania oraz momentu powstania obowiązku podatkowego w przypadku sprzedaży własności części nieruchomości i prawa użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej pod zabudowę.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Na podstawie umowy sprzedaży własności i prawa wieczystego użytkowania nieruchomości Spółdzielnia sprzedała własność części nieruchomości i prawo użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej pod zabudowę. Strony umówiły się, że zapłata za wierzytelność zostanie zaspokojona w następujący sposób:

  • kwotę 225.310,00 zł (w której zawarty jest podatek VAT wg stawki 22%) strona kupująca zapłaci w dniu spisania aktu notarialnego - grudzień 2009r.
  • kwotę 525.722,00 zł (w której zawarty jest podatek VAT wg stawki 22%) w ratach.

Pierwsza rata 31 marca 2011 r.

Spłata całości nastąpi do 15 grudnia 2012 roku.

W związku z opisaną we wniosku sprzedażą prawa wieczystego użytkowania nieruchomości gruntowej powstał przychód powodujący zobowiązanie podatkowe. Przyjęto jednak w umowie ratalne terminy zapłat (a jedynie takie mogły być przyjęte). W tym: pierwsza rata w m-cu grudniu 2009r., następna dopiero 31 marca 2011r. Gdyby przyjąć za podstawę naliczenia podatku od całej wartości przedmiotu sprzedaży, podatek dochodowy i VAT przekroczyłby wartość pierwszej raty.

Z części wniosku dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych wynika, że Wnioskodawca będzie na cały przychód wystawiał fakturę dokumentującą dokonanie sprzedaży.

Wydanie nieruchomości i prawa użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej pod zabudowę nastąpiło 2 grudnia 2009r.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy przyjęcie za podstawę do naliczenia podatku VAT kwoty pierwszej raty otrzymanej w grudniu 2009r. i realizowanie następnych zobowiązań podatkowych zgodnie z przyjętym w umowie harmonogramem płatności byłoby właściwe w kontekście obowiązującej ustawy o podatku od towarów i usług...

Zdaniem Podatnika, głównie z racji 3-letniego z ponad 14-miesięczną przerwą od kwoty pierwszej raty realizowania należności zasadnym i logicznym byłoby uznawanie jako przychody z odpowiednimi konsekwencjami podatkowymi, poszczególnych rat w momencie ich płatności jak w umowie. W przeciwnym razie nie mając wpływów, Spółdzielnia musi realizować zobowiązania podatkowe, które przekroczą wartość I raty. Zdaniem Spółdzielni logicznym byłoby w kontekście bardzo odłożonego 14-miesięcznego okresu płatności następnej raty przyjęcie za podstawę do naliczenia podatku VAT kwoty pierwszej raty otrzymanej w XII 2009r. i realizowanie następnych zobowiązań podatkowych zgodnie z przyjętym w umowie harmonogramem płatności.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Wedle art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Przez dostawę towarów, stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym m. in.: oddanie gruntów w użytkowanie wieczyste i zbycie tego prawa. Jak wynika z powyższego, zarówno sprzedaż prawa użytkowania wieczystego jak również oddanie nieruchomości w użytkowanie wieczyste stanowi dostawę towarów i na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 tejże ustawy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Według art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, towarami są rzeczy ruchome, wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy o VAT, podstawą opodatkowania jest obrót z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę ( kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1 ? art. 19 ust. 1 ustawy o VAT. Jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi ? art. 19 ust. 4 ustawy o VAT. Zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy o VAT podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16. Zgodnie z ust. 4 ww. art. - podatnicy, nie mają obowiązku wystawiania faktur osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej. Jednakże na żądanie tych osób podatnicy są obowiązani do wystawienia faktury. W myśl § 9 ust. 1. rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U z 2008r. Nr 212, poz. 1337 ze zm.) - fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.

Wobec powyższego w przypadku dostawy towarów lub świadczenia usług obowiązek podatkowy nie zależy od terminu zapłaty i obejmuje całą należność niezależnie od terminu wnoszonych poszczególnych rat zapłaty z tytułu dokonania ww. czynności.

Z opisu sprawy wynika, że Spółdzielnia dokonała sprzedaży własności części nieruchomości i prawa użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej pod zabudowę. Częściowa zapłata została dokonana w dniu spisania aktu notarialnego tj. w grudniu 2009r., natomiast pozostała część została rozłożona na raty. Spłata całości nastąpi do 15 grudnia 2012r. Wydanie nieruchomości i prawa użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej pod zabudowę nastąpiło 2 grudnia 2009r. Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz zapis, iż obrotem jest cała kwota należna z tytułu dokonanej sprzedaży, a obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towarów lub wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia wydania towaru, to naliczenie podatku VAT od sprzedaży prawa własności części nieruchomości i prawa użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej pod zabudowę następuje od całej kwoty należnej w chwili powstania obowiązku podatkowego i nie jest uzależnione od terminu zapłaty poszczególnych rat.

Mając na względzie powyższe przepisy prawne zauważyć należy, iż nieprawidłowym jest stwierdzenie Podatnika wskazane we wniosku, że podstawą do naliczenia podatku VAT jest otrzymanie pierwszej raty w grudniu 2009r. i realizowanie następnych zobowiązań podatkowych zgodnie z przyjętym w umowie harmonogramem płatności. Zgodnie z powołanym wyżej przepisem art. 29 ust. 1 ustawy o VAT podstawą opodatkowania jest obrót, a obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Bez znaczenia jest tu rozłożenie płatności na ustalone harmonogramem płatności raty. Podatek od towarów i usług powinien być naliczony od całej kwoty należnej z tytułu dokonanej sprzedaży w momencie powstania obowiązku podatkowego. Tym samym w zaistniałym stanie faktycznym obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług powstaje w momencie wystawienia faktury dokumentującej dokonanie dostawy przez Spółdzielnię nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia wydania towaru, biorąc za podstawę opodatkowania całą kwoty należną z tytułu sprzedaży własności części nieruchomości i prawa użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej pod zabudowę.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie, ul. M.C. Skłodowskiej 40, 20-029 Lublin po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika