treść oświadczeń o przeznaczeniu oleju opałowego składanych przez osoby fizyczne prowadzące działalność (...)

treść oświadczeń o przeznaczeniu oleju opałowego składanych przez osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 10.11.2010 r. (złożono osobiście w dniu 10.11.2010 r.), uzupełnionego w dniu 07.12.2010 r. w odpowiedzi na wezwanie nr IPPP3/443-1102/10-2/SM z dnia 25.11.2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie treści zaświadczeń o przeznaczeniu oleju opałowego - jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 10.11.2010 r. złożono osobiście ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku akcyzowego w zakresie treści zaświadczeń o przeznaczeniu oleju opałowego. Wniosek został uzupełniony (w zakresie przedłożenia pełnego odpisu z KRS) w dniu 07.12.2010 r. w odpowiedzi na wezwanie nr IPPP3/443-1102/10-2/SM z dnia 25.11.2010 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka produkuje i sprzedaje m.in. oleje opałowe, które korzystają z preferencyjnych stawek w podatku akcyzowym przy spełnieniu warunków nałożonych przepisami ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2009 r. nr 3, poz. 11 ze zm.) . Ustawa w zakresie obowiązków związanych z wyżej opisaną sprzedażą z zastosowaniem obniżonej stawki podatku akcyzowego wymaga m.in. uzyskania oświadczenia o przeznaczeniu zakupionego oleju opałowego. Takie oświadczenia składane są Spółce przez nabywców oleju opałowego. Dla weryfikacji danych wskazanych w treści oświadczeń, Spółka wymaga od swych kontrahentów m.in. przedłożenia aktualnych zaświadczeń z odpowiednich ewidencji lub rejestrów. W praktyce obrotu olejem opałowym kontrahentami Spółki są również osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą. Zdarzyły się sytuacje, w których w treści składanych oświadczeń przez firmy osób fizycznych posługują się nazwami firm, w których brak jest imienia i nazwiska w tzw. nazwie firmy, co potwierdzają aktualne zaświadczenia z ewidencji prowadzonej działalności gospodarczej przez odpowiednie urzędy. W zaświadczeniach widnieją również pod pozycją nazwa, nazwy firm bez imienia i nazwiska.

Spółka dokumentuje sprzedaż oleju opałowego firmom osób fizycznych przez wystawienie faktury VAT, w treści faktury VAT pod pozycją dotyczącą nabywcy alternatywnie posługuje się imieniem i nazwiskiem, nazwą lub nazwą skróconą. Dane dotyczące nabywcy umieszczane w fakturze dokumentującej sprzedaż pochodzą od kontrahentów, potwierdzone odpowiednimi zaświadczeniami z ewidencji. Zdarzają się przypadki, w których ze względów praktycznych Spółka wystawiając fakturę VAT posługuje się skróconą nazwą firmy nabywcy będącego osobą fizyczną figurującą w zaświadczeniu z ewidencji prowadzonej działalności gospodarczej. W treści skróconej nazwy figurującej na wystawionej przez Spółkę fakturze VAT brak jest imienia i nazwiska nabywcy będącego osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy oświadczenie o przeznaczeniu oleju opałowego złożone przez nabywcę prowadzącego działalność gospodarczą jako osoba fizyczna musi w pozycji dotyczącej nabywcy zawierać nazwę firmy ze wskazaniem imienia i nazwiska, mimo że w zaświadczeniu z ewidencji prowadzonej działalności gospodarczej nazwa firmy nie zawiera imienia i nazwiska...

Zdaniem Wnioskodawcy:

Oświadczenie o przeznaczeniu oleju opałowego, o którym mowa w art. 89 ust. 5 pkt 1 ustawy składane przez firmę osoby fizycznej (osobę fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą) musi w swej nazwie zawierać imię i nazwisko, nawet jeżeli nazwa wskazana w zaświadczeniu wydanym przez właściwy organ prowadzący ewidencję działalności gospodarczej nie zawiera imienia i nazwiska osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą w nazwie. W przypadku, gdy osoba fizyczna w oświadczeniu o przeznaczeniu oleju opałowego posługuje się nazwą zgodną z zaświadczeniem z ewidencji działalności gospodarczej, jednocześnie nazwa ta nie zawiera imienia i nazwiska osoby fizycznej, nie spełnia wymagań wynikających z ustawy odnośnie prawidłowego oświadczenia o przeznaczeniu. W przypadku złożenia tego rodzaju oświadczenia o przeznaczeniu, Spółka, jako sprzedawca nie ma prawa zastosować obniżonej stawki podatku akcyzowego, o której mowa w art. 89 ust. 1 pkt 9, 10 i 15 ustawy. Oświadczenie złożone przez nabywcę zawierające w pozycji dotyczącej nazwy, nazwę wadliwą, która nie jest nazwą w rozumieniu art. 89 ust. 6 pkt 1) ustawy. Tym samym oświadczenie zostanie złożone z błędną nazwą nabywcy i nie spełnia wymagań ustawy w zakresie prawidłowego oświadczenia. Zdaniem Spółki takie rygorystyczne rozumienie przepisu wynika wprost z treści art. 43(4) Kodeksu Cywilnego, gdzie firmą osoby fizycznej jest jej imię i nazwisko. Nie wyklucza to włączenia do firmy pseudonimu lub określeń wskazujących na przedmiot działalności przedsiębiorcy, miejsce jej prowadzenia oraz innych określeń dowolnie obranych. Przy czym istotne z punktu widzenia interesów Spółki jest to, że to ona, jako sprzedawca jest odpowiedzialna za zastosowanie właściwej stawki podatku akcyzowego. Zdaniem Spółki w przypadku sprzedaży olejów opałowych z obniżoną stawką akcyzy firmom osób fizycznych zawsze winno znaleźć się imię i nazwisko. Przy czym zdaniem Spółki, jeżeli nazwa zawiera dodatkowe elementy oznaczające przedsiębiorcę nie są one elementami koniecznymi. Stanowisko Spółki w przedmiocie oznaczenia firmy osoby fizycznej potwierdza orzecznictwo sądowe. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie stwierdził m.in.: ?(...) ustanawiając wymóg podania w firmie osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, także w ramach spółki cywilnej, imienia i nazwiska, nie ma charakteru dyspozytywnego, lecz bezwzględnie obowiązujący, nie może mieć rozstrzygającego znaczenia okoliczność, że w innych postępowaniach (wpis do ewidencji, czy też w ramach przyznawania numeru statystycznego) pojawiła się nazwa Spółki bez imion i nazwisk jej wspólników, podobnie jak okoliczność przyjęcia przez wspólników takiej, a nie innej nazwy, w samej umowie spółki cywilnej.?

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 89 ust. 5 pkt 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2009 r. Nr 3, poz. 11), zwanej dalej ?ustawą?, sprzedawca wyrobów akcyzowych nieobjętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, określonych w ust. 1 pkt 9, 10 i 15, jest obowiązany w przypadku sprzedaży osobom prawnym, jednostkom organizacyjnym niemającym osobowości prawnej oraz osobom fizycznym prowadzącym działalność gospodarczą - do uzyskania od nabywcy oświadczenia, że nabywane wyroby są przeznaczone do celów opałowych lub będą sprzedane z przeznaczeniem do celów opałowych, uprawniających do stosowania stawek akcyzy określonych w ust. 1 pkt 9, 10 i 15.

W myśl art. 89 ust. 6 ustawy - oświadczenie, o którym mowa w ust. 5 pkt 1, z zastrzeżeniem ust. 7, powinno być dołączone do kopii faktury oraz powinno zawierać:

  1. dane dotyczące nabywcy, w tym nazwę oraz adres siedziby lub zamieszkania, a także NIP lub REGON;
  2. określenie ilości i rodzaju oraz przeznaczenia nabywanych wyrobów;
  3. wskazanie rodzaju, typu oraz liczby posiadanych urządzeń grzewczych oraz miejsca (adresu), gdzie znajdują się te urządzenia;
  4. datę i miejsce złożenia oświadczenia;
  5. czytelny podpis składającego oświadczenie.

Oświadczenie, o którym mowa w ust. 5 pkt 1, jeżeli jest czytelnie podpisane, może być również złożone na wystawianej fakturze, ze wskazaniem rodzaju, typu oraz liczby posiadanych urządzeń grzewczych oraz miejsca (adresu), gdzie znajdują się te urządzenia (art. 89 ust. 7 ustawy).

Z opisu stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że Spółka produkuje i sprzedaje m.in. oleje opałowe, które korzystają z preferencyjnych stawek w podatku akcyzowym przy spełnieniu warunków nałożonych przepisami tej ustawy. Ustawa w zakresie obowiązków związanych z opisaną sprzedażą wymaga m.in. uzyskania oświadczenia o przeznaczeniu zakupionego oleju opałowego. Takie oświadczenia składane są Spółce przez nabywców oleju opałowego. Dla weryfikacji danych wskazanych w treści oświadczeń, Spółka wymaga od swych kontrahentów m.in. przedłożenia aktualnych zaświadczeń z odpowiednich ewidencji lub rejestrów. W praktyce obrotu olejem opałowym kontrahentami Spółki są również osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą. Spółce zdarzają się sytuacje, w których w treści składanych oświadczeń przez firmy osób fizycznych posługują się oni nazwami firm, w których brak jest imienia i nazwiska w tzw. nazwie firmy, co potwierdzają aktualne zaświadczenia z ewidencji prowadzonej działalności gospodarczej przez odpowiednie urzędy. Wątpliwości Spółki dotyczą prawidłowości tak składanych oświadczeń o przeznaczeniu oleju opałowego (tj. czy oświadczenie nabywcy prowadzącego działalność gospodarczą jako osoba fizyczna musi zawierać nazwę firmy ze wskazaniem imienia i nazwiska, mimo że w zaświadczeniu z ewidencji prowadzonej działalności gospodarczej nazwa firmy nie zawiera tych danych).

W tym miejscu należy zacytować przepisy ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.), który określa ogólne zasady działania przedsiębiorstw osób fizycznych.

W myśl art. 431 kc przedsiębiorcą jest osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna, o której mowa w art. 331 § 1, prowadząca we własnym imieniu działalność gospodarczą lub zawodową. Przedsiębiorca działa pod firmą ? art. 432 § 1 kc. Stosownie zaś do art. 434 kc firmą osoby fizycznej jest jej imię i nazwisko. Nie wyklucza to włączenia do firmy pseudonimu lub określeń wskazujących na przedmiot działalności przedsiębiorcy, miejsce jej prowadzenia oraz innych określeń dowolnie obranych.

Uwzględniając powyższe, składane Spółce oświadczenia o przeznaczeniu oleju opałowego przez osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą winny zawierać imię i nazwisko tej osoby również w przypadku, gdy tych danych (tj. imienia i nazwiska) nie zawierają inne dokumenty (np. zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej).

Zatem stanowisko Spółki należy uznać za prawidłowe.

W zakresie podatku od towarów i usług sprawa będzie rozpatrzona w odrębnym postępowaniu.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika