Czy przy sprzedaży Odczynnika - testu i odczynnika biochemicznego przeznaczonego wyłącznie do celów (...)

Czy przy sprzedaży Odczynnika - testu i odczynnika biochemicznego przeznaczonego wyłącznie do celów naukowych, a więc niebędącego testem i odczynnikiem diagnostycznym, medycznym, Spółka obowiązana jest do stosowania podstawowej stawki podatku VAT, tj. w wysokości 22% (23%), czy też Spółka przy sprzedaży Odczynnika powinna stosować obniżoną stawkę podatku VAT, tj. w wysokości 7% (8%)?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 8.02.2013 r. (data wpływu 13.02.2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie podstawowej stawki podatku dla sprzedaży odczynnika ? testu i odczynnika biochemicznego przeznaczonego wyłącznie do celów naukowych ? jest prawidłowe.


Porady prawne

UZASADNIENIE


W dniu 13.02.2013 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie podstawowej stawki podatku dla sprzedaży odczynnika ? testu i odczynnika biochemicznego przeznaczonego wyłącznie do celów naukowych.


W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:


Wnioskodawca działający pod firmą ?B.? Spółka Jawna (?Spółka?) prowadzi działalność gospodarczą m. in. w zakresie importu i dystrybucji wyrobów biochemicznych na terenie Polski. Jednym z oferowanych przez Spółkę produktów są odczynniki i testy biochemiczne przeznaczone do badań naukowych, tzw. odczynniki i testy RUO, będące skrótem angielskiego ?Research Use Only?, co można przetłumaczyć jako ?Wyłącznie do Badań Naukowych?, dalej jako ?Odczynnik?. Odczynnik przeznaczony jest do wykorzystywania wyłącznie dla celów badań naukowych. Taka informacja widnieje również na każdym opakowaniu Odczynnika. Odczynnik nie może być wykorzystywany do celów innych niż badania naukowe, a więc np. do zastosowania w medycynie.

W związku z okolicznością, iż Odczynnik jest substancją biochemiczną przeznaczoną wyłącznie do wykorzystywania przy badaniach naukowych, sprzedając Odczynnik Spółka stosuje podstawową stawkę podatku VAT, t. j. stawkę 22%, a w okresie przejściowym od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., stawkę 23%.

Spółka oferuje Odczynnik różnym odbiorcom końcowym, m. in. podmiotom obowiązanym do stosowania przepisów ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych. W praktyce swojej działalności Spółka zauważa, że przy ubieganiu się o udzielenie zamówienia publicznego, wiele spośród konkurencyjnych względem Spółki podmiotów składa zamawiającym oferty sprzedaży Odczynnika stosując obniżoną stawkę podatku VAT, t. j. stawkę 7% (8%). W związku z tym Odczynnik oferowany przez konkurencyjne względem Spółki podmioty oferowany jest zamawiającym po niższej cenie brutto, bowiem zawiera obniżoną stawkę podatku VAT 7% (8%), a nie podstawową stawkę podatku VAT, t. j. 22% (23%).

Spółka importuje Odczynnik z państw należących oraz nienależących do Unii Europejskiej (szerzej Europejskiego Obszaru Gospodarczego). W przypadku importu Odczynnika z państw nienależących do Unii Europejskiej, Spółka, zgodnie z art. 33 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, dalej jako ?VAT? obowiązana jest do obliczenia i wykazania w zgłoszeniu celnym kwoty podatku VAT z uwzględnieniem obowiązujących stawek VAT. Importując Odczynnik Spółka, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, wskazuje podstawową stawkę podatku VAT w wysokości 22% (23%).


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy przy sprzedaży Odczynnika - testu i odczynnika biochemicznego przeznaczonego wyłącznie do celów naukowych, a więc niebędącego testem i odczynnikiem diagnostycznym, medycznym, Spółka obowiązana jest do stosowania podstawowej stawki podatku VAT, tj. w wysokości 22% (23%), czy też Spółka przy sprzedaży Odczynnika powinna stosować obniżoną stawkę podatku VAT, tj. w wysokości 7% (8%)?


Zdaniem Wnioskodawcy, przy sprzedaży Odczynnika obowiązana jest do stosowania podstawowej stawki podatku VAT, tj. w wysokości 22% (23%).


Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (tj. Dz. U. z 2011r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą VAT, podstawowa stawka podatku VAT wynosi 22%, natomiast zgodnie z art. 41 ust. 2 ustawy VAT dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 3 do VAT stosuje się obniżoną stawkę podatku VAT w wysokości 7%.

Zgodnie natomiast z art. 146a VAT, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., wskazane wyżej stawki podatku VAT wynoszą odpowiednio 23% i 8%.


Generalną zasadą jest więc, że do towarów i usług stosowana jest podstawowa stawka podatku VAT, a w przypadku, gdy dany rodzaj towaru lub usługi został wymieniony w załączniku nr 3 do ustawy VAT, zastosowanie znajdzie obniżona 7% (8%) stawka podatku VAT.


Zgodnie z pozycją nr 86 załącznika nr 3 do ustawy VAT, obniżoną stawkę podatku VAT w wysokości 7% (8%) stosuje się do towarów oznaczonych w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług 2008 (dalej jako ?PKWiU?) symbolem 20.59.52.0, a więc do:

?Pasty modelarskie; wosk dentystyczny i pozostałe preparaty dentystyczne na bazie gipsu; preparaty i ładunki do gaśnic przeciwpożarowych; gotowe pożywki do hodowli mikroorganizmów; złożone odczynniki diagnostyczne i laboratoryjne, gdzie indziej niesklasyfikowane - wyłącznie testy i odczynniki diagnostyczne, medyczne, materiały formierskie dentystyczne na bazie wosku, w opakowaniach do sprzedaży detalicznej, materiały formierskie dentystyczne na bazie gipsu, pasty modelarskie i pozostałe preparaty; preparaty do stosowania w dentystyce na bazie gipsu, pozostałe, gotowe pożywki do hodowli mikroorganizmów wyłącznie dla farmacji.?


Ponieważ jednak symbol 20.59.52.0 w pozycji nr 86 załącznika nr 3 do ustawy VAT zawiera dodatkowe oznaczenie ?ex? to oznacza to, zgodnie z art. 2 pkt 30 ustawy VAT, że zakres wyrobów lub usług znajdujący się w tej pozycji jest węższy niż określony w danym grupowaniu PKWiU. Obniżona stawka podatku VAT w pozycji nr 86 załącznika nr 3 do ustawy VAT będzie miała zastosowanie wyłącznie do towarów wymienionych w tym grupowaniu po myślniku, i będzie obejmować:

?- wyłącznie testy i odczynniki diagnostyczne, medyczne, materiały formierskie dentystyczne na bazie wosku, w opakowaniach do sprzedaży detalicznej, materiały formierskie dentystyczne na bazie gipsu, pasty modelarskie i pozostałe preparaty; preparaty do stosowania w dentystyce na bazie gipsu, pozostałe, gotowe pożywki do hodowli mikroorganizmów - wyłącznie dla farmacji.?.

Taka interpretacja znajduje swoje potwierdzenie również w orzecznictwie sądowym. Jak wyjaśnił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyroku z dnia 4 października 2012 r. w sprawie prowadzonej za sygnaturą akt I SA/Po 653/12:

?Poszczególne pozycje załącznika nr 3 do ustawy o VAT są odzwierciedleniem grupowania towarów zawartego w PKWiU. Wszystkie pozycje załącznika nieopatrzone znakiem ?ex? bez żadnych zmian (również interpunkcyjnych) powtarzają treść danego grupowania PKWiU. Analizując wszystkie pozycje załącznika nr 3 do ustawy o VAT opatrzone znakiem ?ex? w powiązaniu z treścią danego grupowania PKWiU, dochodzi się do wniosku, że w załączniku nr 3 do ustawy o VAT również pierwsza część opisu towaru (przed myślnikiem) jest pełnym odzwierciedleniem nazwy grupowania PKWiU, a druga część za myślnikiem zawiera określone ograniczenia. Sąd podziela stanowisko strony, że ogromne znaczenie w interpretacji każdego tekstu pisanego, ma budowa zdań, ich sposób łącznia, w tym użycie konkretnego znaku interpunkcyjnego. Podziela również pogląd, że użycie innego znaku interpunkcyjnego może zmienić sens zdania. Analiza schematu PKWiU w poszczególnych grupach dowodzi jednak, że ustawodawca niekonsekwentnie i często zamiennie używa znaku przecinka i średnika. Ma to przełożenie na treść przepisów ustawy o VAT, które w określonym zakresie odwołują się wprost do klasyfikacji towarów i usług, m. in. normując zakres towarów objętych stawką obniżoną. Tym samym, zdaniem Sądu, wykładnia językowa powołanego przepisu prawnego nie doprowadzi do odtworzenia prawidłowej normy prawnej. Zdaniem Sądu wykaz towarów (usług zawarty w załączniku nr 3 objętych stawką obniżoną, w pozycjach oznaczonych znakiem ?ex?, z użyciem słowa ?wyłącznie? należy interpretować, że stawką obniżoną opodatkowany jest towar wymieniony po myślniku. Należy zauważyć, że w pierwszej części ustawodawca powołał wyłącznie nazwę grupowania, która jest przypisana przez PKWiU danemu symbolowi, dopiero po myślniku wymienił te towary, które mieszczą się w tym grupowaniu i są objęte stawką 8%. Dla porównania wskazać można pozycję 86 załącznika nr 3 do ustawy, podobnie, w pierwszej części (przed myślnikiem) wymieniono towary mieszczące się pod danym symbolem, opierając się na dosłownym tekście PKWiU, również w zakresie zastosowanej tam interpunkcji (w tym przypadku ustawodawca w nazwie grupowania użył również średnika), przy czym w tym przypadku jest oczywiste, że po myślniku wymienione towary nie mogą odnosić się do ostatniego członu pierwszej części, tj. ?złożone odczynniki diagnostyczne i laboratoryjne, gdzie indziej niesklasyfikowane?, ponieważ po myślniku wymieniono jako wyłącznie opodatkowane stawką 8%, np. materiały formierskie dentystycznie na bazie gipsu lub na bazie wosku, pasty modelarskie, czy materiały dentystyczne na bazie gipsu, które z pewnością nie są złożonymi odczynnikami diagnostycznymi czy laboratoryjnymi.?.


Z powyższego wynika, że obniżona stawka podatku VAT w wysokości 7% (8%) znajdzie zastosowanie wyłącznie do wyrobów wymienionych w pozycji nr 86 załącznika nr 3 do VAT po myślniku, a więc do testów i odczynników diagnostycznych, medycznych (o charakterze medycznym). A contrario w przypadku towarów nie będących testami lub odczynnikami o charakterze diagnostycznym i medycznym, znajdzie zastosowanie podstawowa stawka podatku VAT.

Odczynnik jest substancją biochemiczną przeznaczoną wyłącznie do zastosowania w badaniach naukowych. Informacja o przeznaczeniu Odczynnika do zastosowań naukowych jest również widoczna na każdym opakowaniu Odczynnika. W związku z tym Odczynnik nie jest przeznaczony do zastosowań innych niż badania naukowe, czyli nie może być zastosowany do celów diagnostycznych, medycznych. Wynika z tego, że Odczynnik nie jest substancją, o której mowa w pozycji nr 86 załącznika nr 3 do VAT i nie może korzystać z obniżonej stawki podatku VAT. Z takiej stawki korzystają bowiem jedynie testy i odczynniki wykorzystywane do celów medycznych. Zastosowanie obniżonej stawki podatku VAT jedynie to testów diagnostycznych wykorzystywanych w medycynie zostało potwierdzone m. in. w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 31 maja 2012 r., sygnatura sprawy ITPP1/443-258/12/IK, jak również w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 10 października 2011 r., sygnatura sprawy lPTPP1/443-452/11-4/MW. Do Odczynnika powinna więc mieć zastosowanie podstawowa stawka podatku VAT w wysokości 22% (23%).

Konieczność zastosowania do Odczynnika podstawowej stawki podatku VAT w wysokości 22% (23%) jest również zgodne ze stawką podatku VAT, jaką Spółka importując Odczynnik spoza terenu Unii Europejskiej na podstawie art. 33 ust. 1 ustawy VAT oblicza i wykazuje w zgłoszeniu celnym.

Zgodnie z zasadami metodycznymi Polskiej Klasyfikacji Towarów i Usług, określonymi w załączniku nr 1 do rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) z dnia 29 października 2008 r. (Dz. U. Nr 207, poz. 1293 ze zm.), w PKWiU z 2008 r. zakres rzeczowy większości grupowań obejmujących wyroby jest określony zakresem rzeczowym odpowiednich pozycji Nomenklatury Scalonej CN. Oznacza to, iż każde grupowanie PKWiU 2008, odpowiada całej pozycji, części pozycji lub stanowi agregat kilku pozycji CN.

Zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług z 2008 r. pod symbolem PKWiU 20.59.52.0, pod którym Spółka grupuje Odczynnik, wskazano:

?20.59.52.0 pasty modelarskie; wosk dentystyczny i pozostałe preparaty dentystyczne na bazie gipsu; preparaty i ładunki do gaśnic przeciwpożarowych; gotowe pożywki do hodowli mikroorganizmów; złożone odczynniki diagnostyczne i laboratoryjne, gdzie indziej niesklasyfikowane,?.


Dla tego grupowania określono dodatkowe symbole w układzie odpowiadającym Nomenklaturze Scalonej (CN). Wśród nich jest kod CN 3822 00 00, pod którym Spółka grupuje Odczynnik w przypadku jego importu.

Zgodnie z art. 41 ust. 15 ustawy VAT minister właściwy do spraw finansów publicznych określi, w drodze rozporządzenia, do celów poboru podatku w imporcie, wykaz towarów wymienionych w załącznikach nr 3 i 10 do ustawy VAT w układzie odpowiadającym Nomenklaturze Scalonej (CN). Na podstawie delegacji tego przepisu Minister Finansów wydał rozporządzenie z dnia 22 grudnia 2011 r. w sprawie wykazu towarów do celów poboru podatku od towarów i usług w imporcie objętych stawką tego podatku w wysokości 8% (Dz. U. Nr 293, poz. 1727), dalej jako Rozporządzenie?.

W załączniku nr 1 do Rozporządzenia, stanowiącym wykaz towarów, których import jest objęty obniżoną stawką podatku VAT w wysokości 7% (8%), w poz. 265 zostały wymienione w kolumnie ?kod CN? towary o kodzie CN * 3822 00 00, określone jako ?odczynniki diagnostyczne lub laboratoryjne na podłożach gotowe odczynniki diagnostyczne lub laboratoryjne, nawet na podłożach, inne niż objęte pozycją 3002 lub 3006; certyfikowane materiały wzorcowe?42)?.

Należy jednak zauważyć, iż stosownie do zawartych w pkt 42) pod załącznikiem do Rozporządzenia objaśnień do pozycji oznaczonych symbolem * umieszczonym w kolumnie ?kod CN? indeks ?42? oznacza, że stawką podatku 8% zostały objęte wyłącznie ?testy i odczynniki diagnostyczne, medyczne?. Oznacza to, że obniżona stawka podatku VAT w wysokości 7% (8%) będzie miała zastosowanie wyłącznie do testów i odczynników diagnostycznych, medycznych (o charakterze medycznym). Przedmiotowa regulacja jest więc tożsama z regulacją wynikającą z ustawy VAT - zarówno w imporcie towarów, jak i ich sprzedaży na terenie kraju obniżona stawka podatku VAT ma zastosowanie jedynie do testów i odczynników diagnostycznych wykorzystywanych w celach medycznych - leczeniu i diagnostyce ludzi.

Importując Odczynnik Spółka klasyfikuje go do kodu TARIC zgodnie z Nomenklaturą Scaloną jako towar o kodzie CN * 3822 00 00. Odczynnik nie jest jednak substancją, która wchodzi w zakres przedmiotowy towarów określonych w pozycji 265 załącznika nr 1 do Rozporządzenia, które są objęte obniżoną stawką podatku VAT, bowiem Odczynnik nie jest substancją przeznaczoną do celów diagnostycznych, medycznych, a tylko takie zgodnie z przedstawioną powyżej argumentacją korzystają z preferencyjnej stawki podatku VAT. Do Odczynnika, jako substancji przeznaczonej do celów badań naukowych, powinna więc znaleźć zastosowanie podstawowa stawka podatku VAT w wysokości 22% (23%). Zostało to potwierdzone we wskazywanej już interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 31 maja 2012 r., sygnatura ITPP1/443-258/12/IK.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Art. 5a ustawy stanowi, że towary i usługi będące przedmiotem czynności, o których mowa w art. 5, wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, jeżeli dla tych towarów lub usług przepisy ustawy lub przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie powołują symbole statystyczne.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.


Stosownie do treści art. 146a pkt 1 i 2 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%, natomiast stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 2, art. 120 ust. 2 i 3 oraz w tytule załącznika nr 3 do ustawy, wynosi 8%.


Art. 41 ust. 2 stanowi, że dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 8%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 129 ust. 1.


Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą m. in. w zakresie importu i dystrybucji wyrobów biochemicznych na terenie Polski. Jednym z oferowanych przez Spółkę produktów są odczynniki i testy biochemiczne przeznaczone do badań naukowych, tzw. odczynniki i testy RUO, będące skrótem angielskiego ?Research Use Only?, co można przetłumaczyć jako ?Wyłącznie do Badań Naukowych?, dalej jako ?Odczynnik?. Odczynnik przeznaczony jest do wykorzystywania wyłącznie dla celów badań naukowych. Taka informacja widnieje również na każdym opakowaniu Odczynnika. Odczynnik nie może być wykorzystywany do celów innych niż badania naukowe, a więc np. do zastosowania w medycynie.

Spółka oferuje Odczynnik różnym odbiorcom końcowym, m. in. podmiotom obowiązanym do stosowania przepisów ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych. W praktyce swojej działalności Spółka zauważa, że przy ubieganiu się o udzielenie zamówienia publicznego, wiele spośród konkurencyjnych względem Spółki podmiotów składa zamawiającym oferty sprzedaży Odczynnika stosując obniżoną stawkę podatku VAT, t. j. stawkę 7% (8%). W związku z tym Odczynnik oferowany przez konkurencyjne względem Spółki podmioty oferowany jest zamawiającym po niższej cenie brutto, bowiem zawiera obniżoną stawkę podatku VAT 7% (8%), a nie podstawową stawkę podatku VAT, t. j. 22% (23%).

Spółce nasunęły się wątpliwości czy przy sprzedaży Odczynnika - testu i odczynnika biochemicznego przeznaczonego wyłącznie do celów naukowych, a więc niebędącego testem i odczynnikiem diagnostycznym, medycznym, Spółka obowiązana jest do stosowania podstawowej stawki podatku VAT, tj. w wysokości 22% (23%), czy też Spółka przy sprzedaży Odczynnika powinna stosować obniżoną stawkę podatku VAT, tj. w wysokości 7% (8%).

Zgodnie z pozycją nr 86 załącznika nr 3 do ustawy VAT, obniżoną stawkę podatku VAT w wysokości 7% (8%) stosuje się do towarów oznaczonych w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług 2008 (dalej jako ?PKWiU?) symbolem 20.59.52.0, a więc do:

?Pasty modelarskie; wosk dentystyczny i pozostałe preparaty dentystyczne na bazie gipsu; preparaty i ładunki do gaśnic przeciwpożarowych; gotowe pożywki do hodowli mikroorganizmów; złożone odczynniki diagnostyczne i laboratoryjne, gdzie indziej niesklasyfikowane - wyłącznie testy i odczynniki diagnostyczne, medyczne, materiały formierskie dentystyczne na bazie wosku, w opakowaniach do sprzedaży detalicznej, materiały formierskie dentystyczne na bazie gipsu, pasty modelarskie i pozostałe preparaty; preparaty do stosowania w dentystyce na bazie gipsu, pozostałe, gotowe pożywki do hodowli mikroorganizmów wyłącznie dla farmacji.?


Ponieważ jednak symbol 20.59.52.0 w pozycji nr 86 załącznika nr 3 do ustawy VAT zawiera dodatkowe oznaczenie ?ex? to oznacza to, zgodnie z art. 2 pkt 30 ustawy VAT, że zakres wyrobów lub usług znajdujący się w tej pozycji jest węższy niż określony w danym grupowaniu PKWiU. Obniżona stawka podatku VAT w pozycji nr 86 załącznika nr 3 do ustawy VAT będzie miała zastosowanie wyłącznie do towarów wymienionych w tym grupowaniu po myślniku, i będzie obejmować:

?- wyłącznie testy i odczynniki diagnostyczne, medyczne, materiały formierskie dentystyczne na bazie wosku, w opakowaniach do sprzedaży detalicznej, materiały formierskie dentystyczne na bazie gipsu, pasty modelarskie i pozostałe preparaty; preparaty do stosowania w dentystyce na bazie gipsu, pozostałe, gotowe pożywki do hodowli mikroorganizmów - wyłącznie dla farmacji.?.

Z powyższego wynika, że obniżona stawka podatku VAT w wysokości 7% (8%) znajdzie zastosowanie wyłącznie do wyrobów wymienionych w pozycji nr 86 załącznika nr 3 do VAT po myślniku, a więc do testów i odczynników diagnostycznych, medycznych (o charakterze medycznym). A contrario w przypadku towarów nie będących testami lub odczynnikami o charakterze diagnostycznym i medycznym, znajdzie zastosowanie podstawowa stawka podatku.

Wnioskodawca dokonuje sprzedaży odczynnika ? testu i odczynnika biochemicznego przeznaczonego wyłącznie do celów naukowych, co znajduje swoje odzwierciedlenie na opakowaniu. Odczynnik nie może być wykorzystywany do celów innych niż badania naukowe, a więc np. do zastosowania w medycynie.


Biorąc pod uwagę powyższe, stanowisko Wnioskodawcy o zastosowaniu podstawowej stawki podatku przy sprzedaży Odczynnika ? testu i odczynnika biochemicznego przeznaczonego wyłącznie do celów naukowych a więc niebędącego testem i Odczynnikiem diagnostycznym, medycznym, należy uznać za prawidłowe.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? tj. Dz. U. z 2012r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika