W oparciu o tak przedstawiony stan faktyczny oraz powołane przepisy Spółka ma prawo do odliczenia (...)

W oparciu o tak przedstawiony stan faktyczny oraz powołane przepisy Spółka ma prawo do odliczenia podatku z faktur dokumentujących nabycie przedmiotowych nieruchomości, gdyż ich dostawa podlega opodatkowaniu 22% stawką podatku na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 20.02.2009 r. (data wpływu 24.02.2009 r.) uzupełnionego w dniu 30.03.2009 r. (data wpływu) na wezwanie z dnia 23.03.2009 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT - jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 24.02.2009 r. wpłynął ww. wniosek uzupełniony w dniu 30.03.2009 r. (data wpływu) na wezwanie z dnia 23.03.2009 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W dniu 15 stycznia 2009 roku Spółka nabyła od X udział wynoszący 1/2 części nieruchomości stanowiącej zabudowaną działkę gruntu oznaczoną w ewidencji nr 13/16 oraz udział wynoszący 1/36 części nieruchomości stanowiącej działkę gruntu oznaczoną w ewidencji nr 13/2.

Sprzedawca i nabywca są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni. Na sprzedaż przedmiotowych nieruchomości została wystawiona faktura VAT ze stawką 22%. W konsekwencji przedmiotowa umowa nie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Będące przedmiotem umowy działki gruntu nr 13/16 i nr13/2 położone są w O. Działki będące przedmiotem transakcji w wypisie z rejestru gruntów wydanych przez Starostę w dniu 24 listopada 2008 roku zostały sklasyfikowane jako inne tereny budowlane - Bi. Ponadto zgodnie z uchwałą nr 453/06 Rady Miejskiej przedmiotowe nieruchomości położone są na terenie zabudowy mieszkaniowej i usługowej (MN/U).

Działka nr 13/16 zabudowana jest pawilonem handlowym o powierzchni 69,40 m. kw. Przedmiotowy pawilon handlowy został wybudowany przez sprzedających w trakcie trwania umowy dzierżawy zawartej z Gminą. W dniu 1 kwietnia 2005 roku dzierżawy wykupili od Gminy udział wynoszący 1/2 części w zabudowanej pawilonem handlowym działce nr 13/16 oraz udział wynoszący 1/36 części w działce nr 13/2. W akcie notarialnym z dnia 1 kwietnia 2005 roku przedstawiciel Gminy oświadczył, iż pawilon handlowy o powierzchni 69,40 m. kw. znajdujący się na działce nr 13/16 wybudowany został wyłącznym kosztem i staraniem dotychczasowych dzierżawców. Pawilon handlowy został ujawniony w księdze wieczystej prowadzonej dla nieruchomości gruntowej objętej KW. Pawilon handlowy nie ma założonej samodzielnej księgi wieczystej.

Przedmiotowe nieruchomości zostały nabyte w ramach działalności gospodarczej prowadzonej przez X.

W uzupełnieniu do przedmiotowego wniosku Wnioskodawca wyjaśnił, iż wystąpił z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji, ponieważ dotyczy on sfery opodatkowania Wnioskodawcy. Należy zauważyć, iż sfera opodatkowania to dla podatnika zarówno jego obowiązki, jak i uprawnienia. Wnioskodawca ma prawo uzyskać interpretację podatkową odnośnie kwestii czy określając wysokość swojego zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług w związku z prowadzoną działalnością może obniżyć kwotę podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z wystawionych przez jej kontrahentów faktur VAT. Odpowiedź na pytanie czy w przedstawionym stanie faktycznym prawidłowe było wystawienie przez sprzedawców faktury VAT ze stawką 22% (czy sprzedaż udziału wynoszącego 1/2we współwłasności działki gruntu nr 13/16 zabudowanej pawilonem handlowym podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w wysokości 22% oraz czy sprzedaż udziału wynoszącego 1/36 działki nr 13/2 sklasyfikowanej jako inne tereny budowlane podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w wysokości 22%) jest związana z rozliczeniem podatku VAT przez Wnioskodawcę z uwagi na brzmienie art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku (Dz. 2008, nr 209, poz. 1320) o podatku od towarów i usług w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Jednocześnie w art. 88 cytowanej ustawy zostały określone przypadki, w których podatnik nie może dokonać obniżenia podatku należnego o podatek naliczony. Zgodnie ze wspomnianym art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku. Wprowadzona od 1 stycznia 2008 roku zmiana brzmienia przepisu art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług uwzględnia orzecznictwo Europejskiego Trybunału Wspólnot Europejskich, zgodnie z którym podatnik nie może skorzystać z odliczenia w odniesieniu do podatku, który jest należny wyłącznie z tego względu, iż został on wykazany na fakturze, a na mocy przepisów ustawy o podatku od towarów i usług nie może być zaklasyfikowany jako podatek VAT, gdyż nie odpowiada danej transakcji z uwagi na fakt, że jest wyższy niż należny lub transakcja nie podlega w ogóle opodatkowaniu podatkiem VAT. Oznacza to, że podatnik nie może skorzystać z prawa odliczenia w odniesieniu do podatku, który jest należny wyłącznie z tego względu, że został wykazany na fakturze, jednak transakcja nie podlega opodatkowaniu. Tym samym dla nabywcy takiej faktury wykazany w niej podatek nie stanowi podatku VAT do odliczenia, nawet jeśli zostanie zapłacony. Zatem pytanie sformułowane we wniosku jak najbardziej dotyczy sfery opodatkowania podatnika, bowiem od wykładni dokonanej przez organy podatkowe tj. udzielenia odpowiedzi na pytanie czy prawidłowe było wystawienie przez sprzedawców faktury VAT ze stawką 22% będzie zależała odpowiedź, czy spółka będzie uprawniona do obniżenia podatku należnego, do zapłaty którego z tytułu prowadzonej działalności jest zobowiązana, o podatek naliczony wynikający z faktur wystawionych przez jej kontrahentów.

Warunkiem opodatkowania danej czynności podatkiem od towarów i usług jest ujęcie danej czynności w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu oraz wykonanie tej czynności przez podmiot występujący w charakterze podatnika VAT czynnego.

Co do zasady odpłatne zbycie nieruchomości podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w wysokości 22%. Zdaniem spółki biorąc pod uwagę stan faktyczny opisany we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej z dnia 20.02.2009 przepis art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku a contrario przesądza o opodatkowaniu podatkiem VAT w wysokości 22% sprzedaży udziału wynoszącego 1/36 we współwłasności działki gruntu nr 13/2. Natomiast art. 43 ust. 1pkt 10 ustawy o podatku od towarów i. usług a contrario przesądza o opodatkowaniu podatkiem VAT w wysokości 22% sprzedaży udziału wynoszącego 1/2 części nieruchomości stanowiącej zabudowaną działkę gruntu nr 13/16.

Reasumując zdaniem Wnioskodawcy treść art. 43 ust. 1 pkt 9 oraz art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług, które a contrario przesądzają o opodatkowaniu podatkiem VAT w wysokości 22% przedmiotowej sprzedaży, wskazuje na to, iż w przedstawionym stanie faktycznym przepis art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług nie znajdzie zastosowania. Zatem nabywca jest uprawniony do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur wystawionych przez sprzedawców.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w przedstawionym stanie faktycznym prawidłowe było wystawienie przez sprzedawców faktury VAT ze stawką 22% i w konsekwencji czy Spółka biorąc pod uwagę treść art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług jest uprawniona do odliczenia podatku należnego wynikającego z faktur wystawionych przez sprzedawców...

Zdaniem Wnioskodawcy, warunkiem opodatkowania danej czynności podatkiem od towarów i usług jest ujęcie danej czynności w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług oraz wykonanie tej czynności przez podmiot będący podatnikiem VAT czynnym. Co do zasady odpłatne zbycie nieruchomości podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w wysokości 22%. Wyjątek od tej zasady stanowi enumeratywny katalog zwolnień przedmiotowych od podatku zawarty w art. 43 ustawy o podatku od towarów i usług. W katalogu zwolnień zwalnia się od podatku m. in. dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę. O uznaniu gruntów za tereny inne niż budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę decydują przepisy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym i tworzony na tej podstawie plan zagospodarowania przestrzennego. Przy ustalaniu przeznaczenia terenu można posiłkować się również zapisami w ewidencji gruntów. Terenami innymi niż budowlane oraz innymi niż przeznaczone pod zabudowę są: użytki rolne, grunty leśne oraz zadrzewione i zakrzewione, użytki ekologiczne, nieużytki, grunty pod wodami. Gruntami rolnymi są grunty określone w ewidencji gruntów jako użytki rolne. Biorąc pod uwagę fakt, iż przedmiotowe nieruchomości - działka nr 13/16 oraz działka nr 13/2 położone są na terenie zabudowy mieszkaniowej i usługowej (MN/U) oraz dodatkowo fakt, iż w wypisie z rejestru gruntów obydwie działki zostały sklasyfikowane jako ?inne tereny zabudowane - Bi? to dostawa tych gruntów będzie opodatkowana podatkiem VAT według podstawowej stawki tj. 22%. W konsekwencji przepis art. 43 ust 1 pkt 9 ustawy o podatku od towarów i usług a contrario przesądza o opodatkowaniu podatkiem VAT w wysokości 22% sprzedaży udziału wynoszącego 1/36 we współwłasności działki gruntu nr 13/2.

Działka gruntu 13/16 zabudowana jest pawilonem handlowym który został wybudowany przez sprzedających w trakcie trwania umowy dzierżawy zawartej z Gminą. W takim przypadku zgodnie z art. 29 ust 5 ustawy o podatku od towarów i usług z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Brzmienie tego przepisu powoduje, że w przypadku dostawy budynków bądź budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków grunt nie stanowi przedmiotu odrębnej dostawy towarów, lecz opodatkowany jest w ramach przedmiotowej dostawy.

Grunt i posadowiony na nim obiekt obowiązuje ta sama stawka podatku VAT lub to samo zwolnienie z opodatkowania. W konsekwencji sprzedaż udziału wynoszącego 1/2 we współwłasności zabudowanej działki gruntu nr 13/16 opodatkowana będzie tak jak sprzedaż wybudowanego na niej pawilonu handlowego. Zgodnie z art. 43 ust 1 pkt 10 zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części z wyjątkiem gdy dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim i pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata. Przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do używania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części po ich wybudowaniu lub ulepszeniu jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej. Warunek oddania do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi wyłącza korzystanie z tego zwolnienia przez podatników którzy wybudowali budynek lub budowlę. W takim przypadku sprzedaż wybudowanego pawilonu handlowego stanowić będzie pierwsze zasiedlenie w rozumieniu przepisów o VAT. W konsekwencji przepis art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług a contrario przesądza o opodatkowaniu podatkiem VAT w wysokości 22% sprzedaży udziału wynoszącego 1/2 części nieruchomości stanowiącej zabudowaną działkę gruntu nr 13/16.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

U podstaw postawionego we wniosku zagadnienia leży kwestia związana z właściwym stosowaniem stawek podatku od towarów i usług przez sprzedawcę. Obowiązki podatkowe sprzedawcy nie mogą być przedmiotem interpretacji indywidualnej wnioskowanej przez nabywcę, gdyż nie dotyczą jego sprawy indywidualnej - obowiązki podatkowe sprzedawcy stanowią sprawę indywidualną sprzedającego ? w rozumieniu art. 14 b § 1 Ordynacji podatkowej ? nie stanowią zaś sprawy indywidualnej kupującego.

Zatem w przedmiotowej sprawie powyższa interpretacja nie wywiera skutku prawnego dla Kontrahenta Wnioskodawcy.

W uzupełnieniu do przedmiotowego wniosku Spółka wskazała, iż składa niniejszy wniosek z uwagi na treść art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług. Z uwagi na ten zapis Spółka jest zainteresowana ustaleniem właściwego stanu prawnego w odniesieniu do przedmiotowej transakcji.

W myśl art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Definicja towaru zawarta została w art. 2 pkt 6 ustawy, zgodnie z którą za towary uznaje się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Jednakże zarówno w treści ustawy jak i przepisów wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie z podatku.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy zwolnieniu od podatku od towarów i usług podlega dostawa terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę.

Opodatkowaniu podlegają zatem dostawy, których przedmiotem są nieruchomości gruntowe zabudowane i niezabudowane, przy czym w przypadku gruntów niezabudowanych ? tylko te, których przedmiotem są tereny budowlane lub przeznaczone pod zabudowę. Intencją ustawodawcy jest opodatkowanie dostawy zarówno terenów budowlanych (działka zabudowana, działka budowlana, teren zabudowy) jak też przeznaczonych pod zabudowę.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

  1. dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
  2. pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Stosownie do art. 2 pkt 14 ustawy przez pierwsze zasiedlenie rozumieć należy oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

  1. wybudowaniu lub
  2. ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:

  1. w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,
  2. dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Warunku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10a lit b, nie stosuje się, jeżeli budynki, budowle lub ich części w stanie ulepszonym były wykorzystywane przez podatnika do czynności opodatkowanych przez co najmniej 5 lat, zgodnie z art. 43 ust. 7a ustawy o VAT.

W myśl art. 29 ust. 5 ustawy, w przypadku dostawy budynków lub budowli trale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż w dniu 15 stycznia 2009 roku Spółka nabyła udział wynoszący 1/2 części nieruchomości stanowiącej zabudowaną działkę gruntu oznaczoną w ewidencji nr 13/16 oraz udział wynoszący 1/36 części nieruchomości stanowiącej działkę gruntu oznaczoną w ewidencji nr 13/2. Sprzedaż przedmiotowych nieruchomości została opodatkowana 22% stawką podatku VAT. Przedmiotowe nieruchomości położone są na terenie zabudowy mieszkaniowej i usługowej, w wypisie z rejestru gruntów obydwie działki zostały sklasyfikowane jako ?inne tereny zabudowane - Bi?. Działka gruntu 13/16 zabudowana jest pawilonem handlowym który został wybudowany przez sprzedających.

Zatem w oparciu o tak przedstawiony przez Wnioskodawcę stan faktyczny oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy stwierdzić należy, że sprzedaż udziału wynoszącego 1/36 części nieruchomości stanowiącej działkę gruntu oznaczoną w ewidencji nr 13/2 sklasyfikowanej jako inne tereny budowlane podlega opodatkowaniu 22% stawką podatku na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy. Odnośnie 1/2 udziału nieruchomości zabudowanej pawilonem handlowym oznaczoną w ewidencji nr 13/16 stwierdza się, iż sprzedaż przedmiotowej nieruchomości wybudowanej przez zbywcę odbywa się w ramach pierwszego zasiedlenia, a zatem powyższa sprzedaż podlega opodatkowaniu 22% stawką podatku na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy.

W myśl art. 86 ust. 1 ustawy w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W treści art. 88 ustawy, ustawodawca wskazał przypadki w których nie stosuje się obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego.

Zgodnie z art. 88 ust. ust. 3a pkt 2 ustawy nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu, albo jest zwolniona od podatku.

W oparciu o tak przedstawiony stan faktyczny oraz powołane przepisy Spółka ma prawo do odliczenia podatku z faktur dokumentujących nabycie przedmiotowych nieruchomości, gdyż ich dostawa podlega opodatkowaniu 22% stawką podatku na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy.

A zatem stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa

po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika