Opodatkowanie dostawy nieruchomości zabudowanej oraz opodatkowanie czynności wniesienia aportem nieruchomości (...)

Opodatkowanie dostawy nieruchomości zabudowanej oraz opodatkowanie czynności wniesienia aportem nieruchomości do spółki komandytowej

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz.U. z 2005r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2007r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 21.12.2009r. (data wpływu 23.12.2009r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy nieruchomości zabudowanej oraz opodatkowania czynności wniesienia aportem przedmiotowej nieruchomości do spółki komandytowej - jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE


W dniu 23.12.2009r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy nieruchomości zabudowanej oraz opodatkowania czynności wniesienia aportem przedmiotowej nieruchomości do spółki komandytowej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:


P. Sp. z o.o. Sp.k. (?Spółka?) jest właścicielem zabudowanej nieruchomości (?Nieruchomość?), którą nabyła w wyniku wniesienia części udziału w niej aportem do Spółki przez jej wspólników - osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej. Pozostały udział został przeniesiony na Spółkę przez osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej w zamian za wierzytelność, która przysługiwała Spółce.

Cały udział w nieruchomości został nabyty przez Spółkę bez VAT, ponieważ zarówno aport wniesiony przez osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej, jak i przeniesienie własności w zamian za wierzytelność zostało wykonane przez osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej.

Spółka może przystąpić do innej spółki komandytowej lub komandytowo-akcyjnej (?Spółka 2?) w charakterze wspólnika i może do niej wnieść aport w postaci nieruchomości. Spółka może w przyszłości sprzedać nieruchomość. Budynek niemieszkalny znajdujący się na nieruchomości został wzniesiony w latach 60-dziesiątych.

Na potrzeby wniosku przyjmuje się, że:

  1. nieruchomość nie była i nie będzie ulepszana przez spółkę o 30% wartości początkowej lub więcej,
  2. dostawa nieruchomości nie będzie korzystać ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, ponieważ dostawa będzie dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim, albo w okresie krótszym niż dwa lata od pierwszego zasiedlenia.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:


  1. Czy dostawa nieruchomości przez Spółkę będzie zwolniona od podatku VAT?
  2. Czy wniesienie aportem nieruchomości przez Spółkę do Spółki 2 będzie zwolnione od podatku VAT?

Stanowisko Wnioskodawcy:


Ad.1) Dostawa nieruchomości będzie zwolniona od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT.


Ad.2) Wniesienie aportem nieruchomości przez Spółkę do Spółki 2 będzie zwolnione od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT.


Uzasadnienie:

Zgodnie z przepisem art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT ?zwalnia od podatku (?) dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem, gdy:

  1. dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
  2. pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata?.

Z kolei zgodnie z przepisem art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT ?zwalnia się od podatku (?) dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem, że:

  1. w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,
  2. dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów?.

Jednakże warunku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10a lit. b, zgodnie z art. 43 ust. 7a ustawy o VAT ?nie stosuje się, jeżeli budynki, budowle lub ich części w stanie ulepszonym były wykorzystywane przez podatnika do czynności opodatkowanych przez co najmniej 5 lat?.

W przedmiotowym stanie faktycznym nieruchomość jest zabudowana, zatem dla oceny zasad jej opodatkowania należy ustalić zasady opodatkowania dostawy budynków i budowli na nich posadowionych, gdyż zgodnie z przepisem art. 29 ust. 5 ustawy o VAT: ?w przypadku dostawy budynków lub budowli trawle z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu?.

Przedmiotem wniosku jest nieruchomość zabudowana, niekorzystająca ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT.

Mając na uwadze możliwość zastosowania zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT należy wskazać, iż w stosunku do nieruchomości dokonujący ich dostawy (Spółka) nie ponosił wydatków na jej ulepszenie równych lub większych niż 30% jej wartości początkowej. Tym samym w przedmiotowej sprawie nie ma zastosowania przepis art. 43 ust. 7a ustawy o VAT.

Jedynym elementem warunkującym możliwość zastosowania zwolnienia od podatku VAT dla dostawy nieruchomości jest warunek określony w art. 43 ust. 1 pkt 10a lit. a) ustawy o VAT, tj. czy w stosunku do tych obiektów przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego czy nie przysługiwało takie prawo.

Zarówno w przypadku wskazanym w pyt. 1 jak i w pyt. 2 przy nabyciu nieruchomości przez Spółkę nie przysługiwało jej prawo do obniżenia podatku naliczonego o podatek naliczony, jako że nabycie całego udziału w nieruchomości zostało dokonane od osób niedziałających jako podatnicy podatku VAT w ramach tej dostawy, a nabycie nie było udokumentowane fakturą VAT. Tym samym nie występował podatek VAT, który mógłby zostać odliczony.

Wobec powyższego Spółką stoi na stanowisku, iż w przypadku dostawy lub wniesienia aportem nieruchomości (niekorzystającej ze zwolnienia od podatku na podstawie przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10), dostawa ta lub aport będą zwolnione od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 10a ustawy o VAT, ponieważ przy nabyciu nieruchomości spółce nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, jako że taki podatek nie występował przy jej nabyciu i tym samym nie było prawa do jego odliczenia.

Takie stanowisko potwierdza również ustalone stanowisko organów, wynikające m.in. z interpretacji indywidualnych (np. interpretacja z dnia 27 kwietnia 2009r. wydana przez dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (sygn. IPPP2/443-211/09-2/AS), interpretacja z dnia 25 września 2009r. wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (sygn. IPPP3/443-635/09-2/MPE), czy orzeczeń sądów administracyjnych (np. wyrok z dnia 13 października 2006r. Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie sygn. I SA/LU 305/06).


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14 c § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz.U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika