Czy Związkowi Stowarzyszeń przysługuje możliwość odliczenia od podatku należnego lub zwrot kwot (...)

Czy Związkowi Stowarzyszeń przysługuje możliwość odliczenia od podatku należnego lub zwrot kwot podatku naliczonego zawartego w cenach towarów i usług nabywanych w celu realizacji projektu? Czy w związku z tym, naliczony podatek od nabywanych przez Związek Stowarzyszeń towarów i usług jest wydatkiem kwalifikowanym czyli podlegającym refundacji w ramach PROW 2007-2013?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 08.02.2010 r. (data wpływu 12.02.2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego od nabycia towarów i usług związanych z realizacją projektu finansowanego z krajowych środków publicznych i środków pochodzących z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach PROW 2007 - 2013- jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 12.02.2010 r. wpłynął ww. wniosek, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego od nabycia towarów i usług związanych z realizacją projektu finansowanego z krajowych środków publicznych i środków pochodzących z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach PROW 2007 ? 2013.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Związek Stowarzyszeń (Lokalna Grupa Działania) z siedzibą w M., przystępuje do realizacji projektu finansowanego z krajowych środków publicznych i środków pochodzących z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach PROW 2007 - 2013. W ramach realizacji powyższego projektu Związek Stowarzyszeń będzie dokonywał zakupu towarów (np. oprogramowanie komputerowe, materiały piśmiennicze, sprzęt biurowy, akcesoria fotograficzne, itp.) jak też zakupu usług (np. wynagrodzenia pracowników biura oraz zleceniobiorców, zamieszczanie materiałów prasowych w lokalnej gazecie, opracowanie i dystrybucja materiałów promocyjnych i inne). Dokonywane przez Związek Stowarzyszeń wyżej wymienione zakupy towarów i usług nie będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Związek Stowarzyszeń będzie realizował wymieniony projekt nieodpłatnie. Lokalna Grupa Działania Związek Stowarzyszeń nie prowadzi działalności gospodarczej i nie jest czynnym podatnikiem VAT (brak rejestracji w Urzędzie Skarbowym).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Związkowi Stowarzyszeń przysługuje możliwość odliczenia od podatku należnego lub zwrot kwot podatku naliczonego zawartego w cenach towarów i usług nabywanych w celu realizacji projektu...

Czy w związku z tym, naliczony podatek od nabywanych przez Związek Stowarzyszeń towarów i usług jest wydatkiem kwalifikowanym czyli podlegającym refundacji w ramach PROW 2007-2013...

Związek Stowarzyszeń nie prowadzi działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego na kwotę podatku naliczonego (...).

Związek Stowarzyszeń realizując projekt nie będzie dokonywał czynności opodatkowanych, o których mowa w art. 5 ust. 1 ustawy. W związku z tym, że L będzie realizowała wymieniony projekt nieodpłatnie, a dokonywane przez Związek zakupy towarów i usług związanych z realizacją projektu nie będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, to Związek nie będzie miał możliwości odliczenia lub zwrotu podatku od towarów i usług, naliczonego w związku z realizowanym projektem. W takich okolicznościach, naliczony podatek od towarów i usług nabywanych przez Związek Stowarzyszeń związanych z realizacją projektu, będzie wydatkiem kwalifikowanym, czyli podlegającym refundacji.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Ponadto wg art. 88 ust. 4 powołanej ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 20.

Jak wynika z powyższego, prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje tylko czynnym podatnikom VAT oraz tylko w takim przypadku, gdy dokonywane zakupy mają ścisły związek z czynnościami opodatkowanymi. Odliczyć zatem można podatek naliczony, który jest związany z transakcjami opodatkowanymi podatnika, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego). Ustawa wyłącza zatem możliwość dokonywania odliczeń podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku oraz nie podlegających opodatkowaniu.

W opisanym we wniosku zdarzeniu przyszłym wskazano, iż dokonywane przez Związek Stowarzyszeń zakupy towarów i usług nie będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Związek Stowarzyszeń będzie realizował wymieniony projekt nieodpłatnie. Lokalna Grupa Działania Związek Stowarzyszeń nie prowadzi działalności gospodarczej i nie jest czynnym podatnikiem VAT (brak rejestracji w Urzędzie Skarbowym).

Reasumując powyższe, z uwagi na fakt, iż Wnioskodawca nie jest czynnym podatnikiem VAT, a towary i usługi związane z realizacją opisanego projektu nie będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, Związkowi Stowarzyszeń nie będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z poniesionymi wydatkami.

Mając powyższe na względzie stanowisko Wnioskodawcy w zakresie przedstawionego zdarzenia przyszłego należy uznać za prawidłowe.

Ponadto wskazuje się, iż organy podatkowe nie są kompetentne do rozstrzygania wątpliwości podatników odnośnie możliwości zaliczania wartości podatku od towarów i usług do kosztów kwalifikowanych. Kwestię tę rozstrzygają bowiem przepisy regulujące zasady korzystania ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej. Zasady i przepisy podatkowe przywołane w uzasadnieniu niniejszej interpretacji mogą być jedynie pomocne Wnioskodawcy przy dokonywaniu kwalifikacji, czy podatek VAT w tej sytuacji powinien być kosztem kwalifikowanym.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika