Czy czynność jednorazowego wniesienia aportem do spółki nieruchomości gruntowej składającej się (...)

Czy czynność jednorazowego wniesienia aportem do spółki nieruchomości gruntowej składającej się z kilku działek rolnych stanowiących osobisty majątek Wnioskodawcy będzie podlegała podatkowi od towarów i usług?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony przedstawione we wniosku z dnia 26.10.2011 r. (data wpływu 02.11.2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności wniesienia aportem nieruchomości przez osobę fizyczną do spółki ? jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 02.11.2011 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności wniesienia aportem nieruchomości przez osobę fizyczną do spółki.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca wraz z żoną jest właścicielem nieruchomości gruntowej. Nieruchomość składa się z sześciu działek. Podział na działki przeprowadzony był przez poprzednich właścicieli przed rokiem 1945.

Nieruchomość składa się z działek:

  • nr 160 (1273 m2) i nr 162 (1070 m2) Księga Wieczysta nr XX
  • nr 163 (1070 m2) - Księga Wieczysta nr YY
  • nr 164 (1070 m2) i nr 165 (1070 m2) - Księga Wieczysta nr ZZ

stanowiących osobisty majątek Wnioskodawcy od 07.05.1982 r., zgodnie z Umową przekazania i posiadania gospodarstwa rolnego, oraz działki nr 161 (1413 m2) - Księga Wieczysta nr PP, którą Wnioskodawca nabył w czasie trwania małżeństwa w dniu 12.10.1988 r. jest wspólnym majątkiem osobistym.

Cała nieruchomość - wszystkie działki są gruntami rolnymi (w załączeniu wypisy z rejestru gruntów).

Na tym terenie była do 2009 r. prowadzona produkcja rolna a dokładnie działy specjalne produkcji rolnej, polegająca na produkcji kwiatów roślin ozdobnych w tunelach foliowych. Ze względu na brak możliwości kontynuowania produkcji rolnej na tym terenie - wynikającej z lokalizacji nieruchomości .Wnioskodawca zmuszony był przenieść tunele foliowe na inną działkę i obecnie teren jest nieużytkiem.

W Planie Zagospodarowania Przestrzennego teren ten ma symbol MM - jest przeznaczony na cele budowlane.

Niedawno Wnioskodawca otrzymał propozycję utworzenia spółki, w której jego wkładem ma być wniesienie aportem do spółki całej nieruchomości. Przy wniesieniu aportem nieruchomości do spółki teren zostanie wyłączony z produkcji rolnej i przeznaczony pod zabudowę mieszkaniowo - usługową, zgodnie z Planem Zagospodarowania Przestrzennego.

W celu sporządzenia umowy wniesienia tytułem wkładu do spółki nieruchomości gruntowej przeznaczonej na cele budowlane, wchodzącej uprzednio w skład majątku osobistego Wnioskodawcy i jego żony niezbędna jest informacja czy czynność ta będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy czynność jednorazowego wniesienia aportem do spółki nieruchomości gruntowej składającej się z kilku działek rolnych stanowiących osobisty majątek Wnioskodawcy będzie podlegała podatkowi od towarów i usług...

Zdaniem Wnioskodawcy:

Po wnikliwej analizie art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług Wnioskodawca uważa, że czynność wniesienia aportem do spółki nieruchomości gruntowej (w skład której wchodzi 6 działek) przeznaczonej na cele budowlane, wchodzącej uprzednio w skład majątku osobistego Wnioskodawcy, który nie został nabyty w celu jego odsprzedaży, nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Czynność ta nie będzie podlegała opodatkowaniu, ponieważ opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają czynności wykonywane przez podatników VAT w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Wnosząc grunt tytułem wkładu do spółki, przy czym czynność ta będzie dokonana jednorazowo, Wnioskodawca korzysta z przysługującego mu prawa do rozporządzania własnym majątkiem a czynność ta nie oznacza wykonywania działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy.

A zatem, aby Wnioskodawca stał się podatnikiem w związku z tą transakcją, musiałby w tym zakresie wykonywać samodzielnie działalność gospodarczą, a nie jednorazowo wykonać czynność podlegającą opodatkowaniu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Art. 2 pkt 6 ustawy stanowi, iż przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postaci energii.

Stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (?).

Pojęcie ?transakcja zbycia? należy rozumieć w sposób zbliżony do terminu ?dostawa towarów? w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy, tzn. ?zbycie? obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel, np.: sprzedaż, zamianę, darowiznę, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego, czyli aportu.

Aport to wkład na utworzenie lub powiększenie majątku spółki, który daje prawo do udziału w jej zyskach. Przedmiotem aportu mogą być pieniądze (aporty pieniężne), rzeczy lub prawa (aporty rzeczowe) oraz umiejętności, kompetencje techniczne czy zawodowe.

Z uwagi na powyższe, wniesienie aportu (wkładu niepieniężnego) do spółki prawa handlowego lub cywilnego spełnia definicję dostawy towarów ? następuje tutaj przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza ? mocą ust. 2 powołanego artykułu ? obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Określony w cytowanej ustawie zakres opodatkowania podatkiem od towarów i usług wskazuje, iż do tego, aby faktycznie zaistniało opodatkowanie danej czynności konieczne jest, aby czynność podlegającą opodatkowaniu wykonał podmiot, który dla tej właśnie czynności będzie działał jako podatnik. Definicja działalności gospodarczej, zawarta w ustawie o VAT, ma charakter uniwersalny, pozwalający na objęcie pojęciem ?podatnik? tych wszystkich podmiotów, które prowadzą określoną działalność, występując w profesjonalnym obrocie gospodarczym.

W związku z powyższym, aby dostawę towarów uznać za działalność gospodarczą, należy wykazać, że w momencie jej realizacji osoba dokonująca danej czynności działa jako podatnik. Istotne jest więc ustalenie czy okoliczności związane ze sprzedażą jednoznacznie wskazują, że sprzedaż dokonywana jest w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, o której mowa w art. art. 15 ust. 2 ustawy. Właściwym zatem jest wykluczenie osób fizycznych z grona podatników, w przypadku, gdy dokonują sprzedaży, przekazania bądź darowizny towarów stanowiących część majątku osobistego tj. majątku, który nie został nabyty w celu jego odsprzedaży, bądź wykonywania innych czynności w ramach działalności gospodarczej.

W kontekście powyższego nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług ten, kto jako osoba fizyczna dokonuje jednorazowych lub okazjonalnych transakcji, za które nie jest przewidziana ściśle regularna zapłata oraz nie prowadzi zorganizowanej czy zarejestrowanej działalności gospodarczej. Dokonywanie określonych czynności poza sferą prowadzonej działalności gospodarczej, również nie pozwala na uznanie danego podmiotu za podatnika w zakresie tych czynności.

Biorąc pod uwagę powyższe, nie zawsze wniesienie aportu rzeczowego stanowi czynność podlegającą opodatkowaniu VAT. Wnoszenie aportów nie stanowi takiej czynności przede wszystkim wówczas, gdy są one wnoszone przez podmioty niebędące podatnikami VAT lub przez podmioty będące, co prawda takimi podatnikami, lecz niedziałające jako podatnicy w odniesieniu do tej czynności.

Przyjęcie, że dany podmiot sprzedając działki budowlane działa w charakterze podatnika prowadzącego handlową działalność gospodarczą (jako handlowiec) wymaga ustalenia, czy jej działalność w tym zakresie przybiera formę zawodową (profesjonalną). Przejawem zaś takiej aktywności określonej osoby w zakresie obrotu nieruchomościami, która może wskazywać, że jej czynności przybierają formę zorganizowaną może być np. nabycie terenu przeznaczonego pod zabudowę, jego uzbrojenie, wydzielenie dróg wewnętrznych, działania marketingowe podjęte w celu sprzedaży działek, wykraczające poza zwykłe formy ogłoszenia, uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy terenu, czy wystąpienie o opracowanie planu zagospodarowania przestrzennego dla sprzedawanego obszaru, prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie usług deweloperskich lub innych tego rodzaju usług o zbliżonym charakterze. Przy czym na tego rodzaju aktywność ?handlową? wskazywać musi ciąg powyżej przytoczonych okoliczności, a nie stwierdzenie jedynie faktu wystąpienia pojedynczych z nich.

Z przedstawionego we wniosku opisu sprawy wynika, iż Wnioskodawca wraz z żoną jest właścicielem nieruchomości gruntowej. Nieruchomość składa się z sześciu działek. Podział na działki przeprowadzony był przez poprzednich właścicieli przed rokiem 1945.

Cała nieruchomość - wszystkie działki są gruntami rolnymi. Na tym terenie była do 2009 r. prowadzona produkcja rolna a dokładnie działy specjalne produkcji rolnej, polegająca na produkcji kwiatów roślin ozdobnych w tunelach foliowych. Ze względu na brak możliwości kontynuowania produkcji rolnej na tym terenie - wynikającej z lokalizacji nieruchomości Wnioskodawca zmuszony był przenieść tunele foliowe na inną działkę i obecnie teren jest nieużytkiem. W Planie Zagospodarowania Przestrzennego teren jest przeznaczony na cele budowlane. Wnioskodawca otrzymał propozycję utworzenia spółki, w której jego wkładem ma być wniesienie aportem do spółki całej nieruchomości. Przy wniesieniu aportem nieruchomości do spółki teren zostanie wyłączony z produkcji rolnej i przeznaczony pod zabudowę mieszkaniowo - usługową, zgodnie z Planem Zagospodarowania Przestrzennego. W celu sporządzenia umowy wniesienia tytułem wkładu do spółki nieruchomości gruntowej przeznaczonej na cele budowlane, wchodzącej uprzednio w skład majątku osobistego Wnioskodawcy i jego żony niezbędna jest informacja czy czynność ta będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Ponieważ przedstawione okoliczności sprawy nie wskazują na takie formy aktywności w zbywaniu przedmiotowej działki, które wykraczałaby poza ramy czynności związanych ze zwykłym wykonywaniem prawa własności ? nie można uznać Wnioskodawcy za podatnika prowadzącego w tym zakresie działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 1 i 2 ustawy.

Reasumując, należy stwierdzić, iż w przedmiotowej sprawie Wnioskodawca (osoba fizyczna) nie będzie występował jako podatnik podatku VAT, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy, w związku z tym dokonywana przez niego czynność wniesienia aportem do spółki przedmiotowej nieruchomości nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Na mocy ustawy z dnia 10 lipca 2008 r. o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 141, poz. 888), która zmieniła treść art. 14f § 1 ustawy Ordynacja podatkowa - od dnia 20 września 2008 r. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej podlega opłacie w wysokości 40 zł. Oznacza to, że wszystkie wnioski, które wpływają do organów od wymienionej daty podlegają opłacie w wysokości 40 zł. Z uwagi na fakt, iż Strona opłaciła wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w kwocie 75 zł w dniu 26.10.2011 r., różnica w kwocie 35 zł zostanie zwrócona przekazem pocztowym na adres wskazany we wniosku ORD-IN, zgodnie z art. 14f § 2a ww. ustawy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika