w zakresie stawki podatku dla świadczonych usług transportowych

w zakresie stawki podatku dla świadczonych usług transportowych

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 04.11.2011 r. (data wpływu 09.11.2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla świadczonych usług transportowych ? jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 09.11.2011 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla świadczonych usług transportowych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczy m.in. usługi transportowe m.in. dla podmiotów polskich. W większości przypadków, na zlecenie polskich firm, usługa wykonywana jest na trasie, np. Poznań - Moskwa (Federacja Rosyjska).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy usługa transportowa świadczona przez Spółkę Sp. z o.o. dla spółki z siedzibą na terenie RP, gdzie transport dokonywany jest np. od punktu A - Poznań do punktu B - Moskwa (Federacja Rosyjska), opodatkowana jest podatkiem VAT 23%, czy też stawka podatku wynosi 0%...

Zdaniem Wnioskodawcy, świadczona przez niego usługa transportowa, w przedstawionym wyżej wariancie, podlega opodatkowaniu podatkiem VAT w wysokości 0% albowiem jest to usługa transportowa w eksporcie - na trasie relacji od punktu A - Poznań do punktu B - Moskwa (Federacja Rosyjska).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054) zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez terytorium kraju - w myśl art. 2 pkt 1 ustawy - rozumie się terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Przez terytorium państwa trzeciego ? zgodnie z pkt 5 powyższego artykułu - rozumie się terytorium państwa niewchodzące w skład terytorium Unii Europejskiej.

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (?).

Na podstawie art. 41 ust. 1 w związku z art. 146a pkt 1 ustawy, stawka podatku w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r. wynosi 23%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1 oraz art. 146f. Jednakże zarówno w treści ustawy jak i przepisów wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie od podatku.

W oparciu art. 83 ust. 1 pkt 23 ustawy, stawkę podatku w wysokości 0% stosuje się do usług transportu międzynarodowego.

Przez usługi transportu międzynarodowego - zgodnie z ust. 3 pkt 1 powyższego artykuł - rozumie się przewóz lub inny sposób przemieszczania towarów:

  1. z miejsca wyjazdu (nadania) na terytorium kraju do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Unii Europejskiej,
  2. z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Unii Europejskiej do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) na terytorium kraju,
  3. z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Unii Europejskiej do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Unii Europejskiej, jeżeli trasa przebiega na pewnym odcinku przez terytorium kraju (tranzyt),
  4. z miejsca wyjazdu (nadania) na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Unii Europejskiej lub z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Unii Europejskiej do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, jeżeli trasa przebiega na pewnym odcinku przez terytorium kraju.

Stosownie do ust. 5 pkt 1 powyższego artykułu, dokumentami stanowiącymi dowód świadczenia usług, o których mowa w ust. 1 pkt 23, są w przypadku transportu towarów przez przewoźnika lub spedytora - list przewozowy lub dokument spedytorski (kolejowy, lotniczy, samochodowy, konosament morski, konosament żeglugi śródlądowej), stosowany wyłącznie w komunikacji międzynarodowej, lub inny dokument, z którego jednoznacznie wynika, że w wyniku przewozu z miejsca nadania do miejsca przeznaczenia nastąpiło przekroczenie granicy z państwem trzecim, oraz faktura wystawiona przez przewoźnika (spedytora), z zastrzeżeniem pkt 2.

Z przestawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczy m.in. usługi transportowe m.in. dla podmiotów polskich. Przedmiotem niniejszego wniosku jest określenie stawki podatku VAT dla świadczonej usługi transportowej na rzecz spółki z siedzibą na terenie RP, gdzie transport dokonywany jest od punktu A - Poznań do punktu B - Moskwa (Federacja Rosyjska). Zdaniem Wnioskodawcy, świadczona przez niego usługa transportowa, w przedstawionym wariancie, podlega opodatkowaniu podatkiem VAT w wysokości 0% gdyż jest to usługa transportowa w eksporcie - na trasie Poznań - Moskwa.

Biorąc pod uwagę powołane przepisy prawa w konfrontacji z przedstawionym stanem faktycznym stwierdzić należy, iż w związku z tym, że transport towarów odbywa się z terytorium Polski na terytorium państwa trzeciego, świadczona przez Spółkę usługa ? zgodnie z art. 83 ust. 3 pkt 1 lit. a ustawy - stanowi usługę międzynarodowego transportu towarów.

Jednakże dla zastosowania 0% stawki podatku VAT dla ww. usługi należy posiadać dokumenty, o których mowa w art. 83 ust. 5 pkt 1 ustawy. Zatem, o ile Spółka będzie w posiadaniu listu przewozowego, stosowanego wyłącznie w komunikacji międzynarodowej, z którego jednoznacznie wynika, że w wyniku przewozu z miejsca nadania (Polski) do miejsca przeznaczenia (Federacja Rosyjska) nastąpiło przekroczenie granicy z państwem trzecim, oraz fakturę VAT dokumentującą obciążenie nabywcy za wykonaną usługę międzynarodowego transportu towarów, wówczas Spółka będzie miała prawo do zastosowania stawki podatku w wysokości 0% dla całej trasy przewozu. Należy w tym miejscu zaznaczyć, że w przypadku braku posiadania dokumentów, o których mowa w art. 83 ust. 5 pkt 1 ustawy stawka podatku dla całej trasy przewozu wynosić będzie 23%

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika