Czy tego rodzaju sprzedaż ze strony rolnika ryczałtowego będzie podlegała rozliczeniu zryczałtowaną (...)

Czy tego rodzaju sprzedaż ze strony rolnika ryczałtowego będzie podlegała rozliczeniu zryczałtowaną stawką 6%?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770), Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 30.09.2008 r. (data wpływu 02.10.2008 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie wysokości zryczałtowanego zwrotu podatku ? jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 02.10.2008 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie wysokości zryczałtowanego zwrotu podatku.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest spółką z o.o. prowadzącą księgi handlowe i czynnym podatnikiem VAT. Wnioskodawca zajmuje się przede wszystkim działalnością rolniczą (chów i hodowla trzody chlewnej powyżej 2 miesięcy). Spółka zamierza zawrzeć umowę barterową zamiany towarów (obornika na słomę), o tej samej wartości brutto. Umowa będzie zawarta z rolnikiem ryczałtowym, w imieniu którego Spółka będzie wystawiać fakturę VAT RR za sprzedaż słomy pochodzącej z jego upraw. Wnioskodawca będzie sprzedawać rolnikowi obornik wytworzony przez jego trzodę chlewną. Wartość należności i zobowiązań do zapłaty, będzie taka sama więc transakcja będzie bezgotówkowa a rozliczenie poprzez kompensatę wzajemnych należności.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy tego rodzaju sprzedaż ze strony rolnika ryczałtowego będzie podlegała rozliczeniu zryczałtowaną stawką 6%...

Zdaniem Wnioskodawcy, sprzedaż słomy przez rolnika, w imieniu którego spółka musi wystawiać faktury VAT RR, podlega zgodnie z art. 115 ust. 1 i 2 i załącznikiem nr 2 do ustawy VAT (PKWiU ex 01.11- zboża, ziemniaki, rośliny przemysłowe i produkty roślinne pozostałe, z wyłączeniem nie istotnym dla tej sprawy), zryczałtowanemu zwrotowi podatku w obowiązującej stawce 6%.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe

Zgodnie z art. 115. ust. 1. ustawy z dnia 11 marca 2004 r. (Dz. U. z 2004r. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwanej dalej ustawą, rolnikowi ryczałtowemu dokonującemu dostawy produktów rolnych dla podatnika podatku, który rozlicza ten podatek, przysługuje zryczałtowany zwrot podatku z tytułu nabywania niektórych środków produkcji dla rolnictwa opodatkowanych tym podatkiem. Kwota zryczałtowanego zwrotu podatku jest wypłacana rolnikowi ryczałtowemu przez nabywcę produktów rolnych. Stawka zryczałtowanego zwrotu podatku, o którym mowa w ust. 1, wynosi 6 % kwoty należnej z tytułu dostawy produktów rolnych pomniejszonej o kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku (art. 115 ust. 2 ustawy).

Przez produkty rolne, w myśl art. 2 pkt 20 ustawy, należy rozumieć towary wymienione w załączniku nr 2 do ustawy oraz towary wytworzone z nich przez rolnika ryczałtowego z produktów pochodzących z jego własnej działalności rolniczej przy użyciu środków zwykle używanych w gospodarstwie rolnym, leśnym i rybackim.

W załączniku nr 2 do ustawy ?Wykaz towarów i usług, od których dostawy przysługuje zryczałtowany zwrot podatku od towarów i usług? pod poz. 1 wskazano symbol PKWiU ex 01.11 tj. Zboża, ziemniaki, rośliny przemysłowe i produkty roślinne rolnictwa pozostałe - z wyłączeniem:

  1. arachidów (orzeszków ziemnych) (PKWiU 01.11.32),
  2. bawełny i odziarnionych produktów roślinnych dla przemysłu włókienniczego (PKWiU ex 01.11.7),
  3. kauczuku naturalnego (PKWiU 01.11.80),
  4. ziół suszonych sortowanych całych.


Ze stanu faktycznego sprawy wynika, iż Wnioskodawca zamierza zawrzeć z rolnikiem ryczałtowym umowę barterową. W imieniu rolnika ryczałtowego Wnioskodawca wystawi fakturę VAT RR na dostawę słomy z jego uprawy.

Zatem w przypadku, gdy słoma tak jak wskazuje Wnioskodawca będzie sklasyfikowana pod symbolem PKWiU ex 01.11, którym posłużył się Wnioskodawca we własnym stanowisku w sprawie, to stosownie do art. 115 ust. 2 ustawy, stawka zryczałtowanego zwrotu podatku wyniesie 6 %.

Podkreślić jednakże należy, że analiza prawidłowości dokonanej przez Wnioskodawcę we wniosku klasyfikacji wyrobu, do właściwego grupowania statystycznego, nie mieści się w ramach określonych przepisem art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, zgodnie z którym minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego. A zatem Minister Finansów nie jest uprawniony do oceny stanowiska, przedstawionego przez Wnioskodawcę w zakresie klasyfikacji statystycznej towaru będącego przedmiotem wniosku, natomiast w wydanej interpretacji odniósł się wyłącznie do klasyfikacji wskazanej przez Zainteresowanego.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika